این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  neut در آزمایش خون

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  neut در آزمایش خون را از این سایت دریافت کنید.

  نوتروفیل پایین در آزمایش خون نشانه چیست؟

  آزمایش خون را می توان مهم ترین و در عین حال، پرتکرارترین آزمایش پزشکی دانست...

  نوتروفیل پایین در آزمایش خون نشانه چیست؟

  ۲۱ فروردين ۱۴۰۰ - ۱۰:۵۱اخبار بازاراخبار سازمان‌ها و شرکت‌ها

  آزمایش خون را می‌توان مهم‌ترین و در عین حال، پرتکرارترین آزمایش پزشکی دانست...

  آزمایش خون را می‌توان مهم‌ترین و در عین حال، پرتکرارترین آزمایش پزشکی دانست. هر فرد در طول زندگی ، چند بار این تست را انجام می‌دهد و از نتایج آن، برای سنجیدن وضعیت سلامتی خود استفاده می‌کند. نوتروفیل یکی از فاکتورهایی است که در آزمایش خون مورد بررسی قرار می‌گیرد و بالا یا پایین بودن آن، می‌تواند نشان‌گر وضعیت‌های مختلفی از سلامت افراد باشد.

  در این مقاله قصد داریم به بررسی این گلبول سفید پرداخته و نوتروفیل پایین در  آزمایش خون  را تجزیه و تحلیل کنیم. اگر شما هم از دسته افرادی هستید که دوست دارید نتایج تست خون خود را شخصا تفسیر کنید؛ حتما تا پایان با ما همراه باشید.

  نوتروفیل چیست؟

  نوتروفیل نوعی گلبول سفید است که به بهبود بافت‌های آسیب دیده و رفع عفونت، کمک می‌کند. سطح این سلول سفید در خون، ممکن است در پاسخ به انواع عفونت‌ها، آسیب‌ها و استرس‌ها، به طور طبیعی افزایش پیدا کند. همچنین در شرایطی مانند عفونت‌های شدید و مزمن، درمان‌های دارویی یا بیماری‌های ژنتیکی، ممکن است سطح نوتروفیل در خون، کم شود.

  نوتروفیل‌ها با مسدود کردن، غیرفعال کردن، هضم یا دفع مواد ذره‌ای و میکروارگانیسم‌های مهاجم، از بروز عفونت جلوگیری می‌کنند. این سلول‌ها همچنین به سایر گلبول‌هخای سفید کمک می‌کنند تا بتوانند بافت‌های آسیب دیده را ترمیم کرده و سطح ایمنی بدن را بالا ببرند.

  نوتروفیل‌ها در مغز استخوان تولید شده و بین 55 تا 70 درصد از کل حجم گلبلول‌های سفید را تشکیل می‌دهند. به طور طبیعی یک فرد بزرگسال در هر میلی‌لیتر مکعب خون، 4500 تا 11000 گلبول سفید دارد.

  زمانی که یک عفونت یا منبع التهابی در بدن شکل بگیرد، برخی از مواد شیمیایی موجود، این موضوع را به نوتروفیل‌ها اطلاع می‌دهند. همین عامل سبب شده تا آن‌ها، مغز استخوان را ترک کنند و از طریق جریان خون، به بافت آسیب دیده منتقل شوند.

  آزمایش تشخیص سطح نوتروفیل‌ها در بدن

  سطح نوتروفیل در بدن انسان، از طریق آزمایش شمارش کامل سلول‌های خونی (CBC) اندازه‌گیری می‌شود. پزشک زمانی این آزمایش را تجویز می‌کند که فرد طیف وسیعی از علائم عفونت، بیماری‌های مزمن، آسیب‌هایی مانند تب شدید، درد و خستگی را از خود نشان دهد.

  انجام این آزمایش بسیار ساده بوده و نیاز به هیچ پیش‌نیازی (مانند ناشتا بودن) هم ندارد. یک پرستار یا تکنسین، مقدار کمی از خون فرد را بیرون کشیده و برای ارزیابی دقیق، به آزمایش ارسال می‌کند. اگر آزمایش‌ اولیه، تعداد گلبول‌های سفید (از جمله نوتروفیل) را بیشتر یا کمتر از حد طبیعی نشان دهد، ممکن است برای اطمینان بیشتر، پزشک انجام تست را تکرار کند.

  بیشتر بخوانید : mchc در آزمایش خون

  نتایج آزمایش سطح نوتروفیل در خون

  تغییر در سطح نوتروفیل، اغلب نشانه تغییرات قابل توجهی در سطح گلبول‌های سفید خون است. تعداد گلبلو‌های سفید موجود در بدن، بر اساس عوامل مختلفی تغییر می‌کند. با این‌حال، دامنه‌های زیر را می‌توان به عنوان بازه نرمال این سلول‌ها در خون دانست:

  نوزاد تازه متولد شده: 13 تا 38 هزار سلول در هر میلی‌لیتر مکعب از خون

  نوزاد دو هفته‌ای: 5 تا 20 هزار سلول در هر میلی‌لیتر مکعب از خون

  بزرگسالان: 4500 تا 11 هزار سلول در هر میلی‌لیتر مکعب از خون

  زنان باردار (سه ماهه دوم): 5800 تا 13200 سلول در هر میلی‌لیتر مکعب از خون

  محدوده طبیعی نوتروفیل‌ها در بدن، بین 1500 تا 7000 سلول در هر میلی‌لیتر مکعب از خون است. بیش از 7 هزار نوتروفیل در بدن فرد موجود باشند، به این وضعیت لکوسیتوز نوتروفیل گفته می‌شود. این در حالیست که اگر کمتر از 1500 نوتروفیل در بدن وجود داشته باشند، فرد دچار نوتروپنی شده است.

  نوتروفیل پایین در آزمایش خون

  همان‌طور که گفته شد، به سطح پایین نوتروفیل‌ها در بدن، نوتروپنی گفته می‌شود. این بیماری به سطح‌های زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

  نوتروپنی خفیف: بین 1000 تا 1500 نوتروفیل

  نوتروپنی متوسط: بین 500 تا 999 نوتروفیل

  نوتروپنی شدید: 200 تا 499 نوتروفیل

  نوتروپنی حاد یا بسیار شدید: زیر 200 نوتروفیل

  معمولا تغییرات جزئی یا خفیف در سطح نوتروفیل‌ها، خیلی نگران کننده نیست (البته به شرطی که موقتی بوده و با گذشت زمان، رفع شود). معمولا بالا رفتن نوتروفیل‌ها، می‌تواند نشانه مبارزه بدن با عفونت یا ویروس باشد. از طرفی دیگر، برخی از افراد، به طور ژنتیکی، نوتروفیل‌های پایین‌تری دارند.

  علائم نوتروپنی

  این بیماری معمولا با علائم و نشانه‌های زیر همراه است:

  تب (معمولا در درجه‌های پایین)

  آبسه‌های پوستی زخم‌های دهان لثه‌های متورم عفونت دهان

  عوامل پایین آمدن سطح نوتروفیل‌ها در آزمایش خون

  کاهش سطح نوتروفیل‌ها در بدن، می‌تواند به علت یکی از شرایط پزشکی زیر رخ دهد:

  عفونت‌ها (معمولا عفونت‌های ویروسی از جمله ایدز، سل، مالاریا و ...)

  داروهایی که ممکن است به مغز استخوان آسیب برسانند (از جمله شیمی درمانی)

  کمبود ویتامین (از جمله B12و فولات)

  بیماری‌های مغز استخوان (مانند لوسیما و میلوفیبروز)

  پرتو درمانی

  اختلالات مادرزادی (مانند کوستمن)

  بیماری‌های خود ایمنی

  سموم، بنزین و حشره‌کش‌ها

  نکته: در برخی از موارد، بزرگ شدن طحال هم می‌تواند منجر به ایجاد نوتروپنی شود. زیرا این اندام، نوتروفیل‌ها در دام انداخته و از بین می‌برد.

  درمان نوتروپنی

  درمان نوتروپنی معمولا بر اساس علت ایجاد آن، شدت و میزان گسترش در بدن انجام می‌شود. با این‌وجود، روش‌های درمانی زیر برای مبارزه با این بیماری، در نظر گرفته می‌شوند:

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  آزمایش neutrophils چیست؟ + بررسی neu در آزمایش خون

  آزمایش neutrophils چیست؟ نوتروفیل پایین در آزمایش خون نشانه چیست؟ حد نرمال Neutrophils در آزمایش خون چقدر است؟هزینه آزمایش Neutrophils در منزل

  خانه مقالات آزمایش Neutrophils

  آزمایش Neutrophils

  آخرین تاریخ به روز رسانی: ۱۴۰۱/۱۱/۰۵

  Neutrophils چیست؟

  نوتروفیل یکی از انواع گلبول‌های سفید خون به‌شمار می‌رود. وقتی صحبت از گلبول‌های سفید خون می‌شود یعنی با سیستم ایمنی بدن مواجه هستیم. این نوع از گلبول‌های سفید در مبارزه با عفونت‌های بدن، بخصوص از نوع باکتریایی، نقش مهمی را ایفاء می‌کنند. برای آشنایی با Neutrophils در آزمایش خون مقاله زیر را مطالعه کنید.

  این مطالب با تایید دکتر آهنگری منتشر شده است.

  اگر اخیرا با علائمی مانند عفونت گوش، سینوزیت، اتهاب یا آبسه لثه، دست و پنجه نرم کرده‌اید، انجام آزمایش Neutrophils، می‌تواند شما را از وجود عفونت‌ در بدن آگاه کند. از آنجایی که این آزمایش مربوط به سیستم ایمنی بدن شماست، به راحتی، انواع عفونت در بدن تشخیص داده می‌شود. همچنین بروز بیماری‌های عفونی و ویروسی در فرد، پزشک را به تجویز این آزمایش مجاب خواهد کرد. اگر قصد دارید تا در ارتباط با آزمایش Neutrophils  بیشتر بدانید، ادامه مطالب را از دست ندهید.

  آزمایش Neutrophils چیست؟

  در مغز استخوان گلبول‌های سفید تولید می‌شوند. حتما می‌دانید که گلبول‌های سفید عامل دفاعی بدن ما هستند و بدون آن‌ها جسم به شدت در معرض خطر ابتلا به بیماری‌ها، ضعف و حتی مرگ قرار می‌گیرد. نوتروفیل یا Neutrophils در آزمایش خون یکی از انواع سلول‌های سفیدخونی بشمار می‌رود.

  نوتروفیل‌ها نیز همچون دیگر گلبول‌های سفید در مغز استخوان تولید می‌شوند و هنگامی که بالغ شدند وارد جریان خون شده و در موارد اضطراری دفاع از بدن را برعهده می‌گیرند. گاهی ساخت نوتروفیل در بدن با اختلال رو‌به رو می‌شود. بدن در مواردی بیش از حد نرمال یا کمتر از حد نرمال نوتروفیل تولید می‌کند. بنابراین باید سریعا علت یابی انجام گیرد، که تنها با آزمایش Neutrophils امکان پذیر است. اگر نسخه آزمایش دارید و وقت کافی برای رفتن به آزمایشگاه را ندارید، کلیک کنید!

  این سلول‌ها بصورت موثر در درمان و بهبود عفونت‌ها تاثیرگذار هستند. اما چه اتفاقی می‌افتد که این سلول‌های خونی ناگهان افزایش پیدا می‌کنند؟ کاملا واضح است، زمانیکه بدن شما درگیر هرگونه بیماری بخصوص عفونت و جراحت بافتی شود، سطح تولید نوتروفیل در بدن نیز افزایش پیدا می‌کند. این واکنش کاملا طبیعی است و نشان می‌دهد که بدن عملکرد و واکنشی سریع دارد.

  در مواردی که سطح نوتروفیل از حد نرمال کمتر می‌شود به این معناست که بدن درگیر عفونت‌های مزمن شده یا فرد داروهایی خاص مصرف می‌کند و یا اینکه شرایط ژنتیکی بخصوص حاکم شده است. در اینصورت نوتروفیل کاهش می‌یابد. آزمایش خون CBC یکی از روش‌های فوق‌العاده موثر در تشخیص و کنترل انواع بیماری‌ها است و گاهی نیز در کنار برخی از آزمایشات و غربالگری‌ها انجام می‌گیرد. اما غالبا ما نمی‌دانیم که هریک از فاکتورهای آزمایشی در آزمایش CBC به چه معنا هستند و چگونه می‌توانند در روند تشخیص و درمان به متخصص کمک کنند.

  بیایید در مورد این آزمایش نگاهی به سایت Health Line داشته باشیم:

  نوتروفیل‌ها نوعی گلبول سفید به‌شمار می‌روند. باید بدانید، آن‌ها بیشترین گلبول‌های سفید خون هستند که باعث واکنش سیستم ایمنی بدن می‌شوند. گلبول‌های سفید انواع مختلفی دارند که نوتروفیل‌ها از  فراوان‌ترین نوع آن هستند. آن‌ها  ۵۵ تا ۷۰ درصد گلبول‌های سفید خون را تشکیل می‌دهند.

  سیستم ایمنی بدن منشکل از بافت‌ها، اندام‌ها و سلول‌ها است. گلبول های سفید خون به عنوان بخشی از این سیستم پیچیده، در جریان خون و سیستم لنفاوی وجود دارند.

  neutrophils در آزمایش خون باید چند باشد؟

  میزان  Neutrophils در آزمایش خون برای سنین مختلف به شرح زیر است:

  مقدار نرمال نوتروفیل در نوزادان: ۵۰۰۰ تا ۲۱۰۰۰ در هر میکرو لیتر

  مقدار نرمال نوتروفیل نوزاد دو هفته‌ای: ۱۰۰۰ تا ۹۵۰۰ در هر میکرو لیتر

  میزان نرمال نوتروفیل افراد بالغ: ۱۸۰۰ تا ۷۷۰۰ در هر میلی متر مکعب

  مقدار نرمال نوتروفیل بانوان باردار سه ماهه اول ۳۶۰۰ تا ۱۰۰۰۰

  میزان نرمال نوتروفیل بانوان باردار در سه ماهه دوم ۳۸۰۰ تا ۱۲۳۰۰

  مقدار نرمال نوتروفیل بانوان باردار در سه ماهه سوم ۳۹۰۰ تا ۱۳۲۰۰

  اگر نتیجه آزمایش خود را دریافت کرده‌اید و میزان Neutrophils یا هر فاکتور دیگری در بازه نرمال قرار ندارد، برای تفسیر آزمایش کلیک کنید!

  تفسیر آزمایش Neutrophils

  تغییراتی که در آزمایش Neutrophils مشاهده می‌کنید، نشانگر تغییر در سطح گلبول‌های سفید خونی است. این میزان سلول‌های سفید وابسته به سن، بارداری، جریان خون در طول زمان و چند فاکتور دیگر است. بنابراین نتایج آزمایش باید توسط پزشک متخصص مورد ارزیابی و مقایسه قرار بگیرد.

  میزان نرمال نوتروفیل در بارداری

  میزان نوتروفیل در دوره بارداری به سبب تغییراتی که در بدن رخ می‌دهد در خون مادر افزایش می‌یابد. در دوره بارداری، تعداد آن‌ها می‌تواند به میزان ۱۳۲۰۰ واحد در میکرولیتر افزایش یابد. بیشتر گلبول‌های سفید که در این دوره افزایش می‌یابند نوتروفیل هستند. افزایش نوتروفیل طبیعی است و نباید شما را نگران کند. پس از زایمان میزان این گلبول‌ها کاهش می‌یابد تا به مرور به میزان طبیعی برسد.

  علت بالا بودن نوتروفیل در بارداری

  گلبول‌های سفید جزئی از سیستم ایمنی بدن ما هستند و در مبارزه برابر عفونت‌ها نقش دارند. این سلول‌ها در مغز استخوان تولید می‌شوند و در خون و بافت لنفاوی جریان می‌یابند. وقتی بدن شما موجودی بیگانه را تشخیص می‌دهد سیستم ایمنی فعال می‌شود. نوتروفیل‌ها به عنوان اولین پاسخ دهنده در برابر موجود خارجی عمل می‌کنند. سیستم ایمنی می‌تواند جنین را به عنوان جسم خارجی تشخیص دهد. هر زمان که سیستم ایمنی بدن جسم خارجی را تشخیص دهد، میزان نوتروفیل‌ها در خون افزایش می‌یابد. جریان بالای نوتروفیل در خون می‌تواند باعث التهاب شود.

  منبع مطلب : www.homeca.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 5 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید