این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  یوگسلاوی شامل چه کشورهایی بود

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  یوگسلاوی شامل چه کشورهایی بود را از این سایت دریافت کنید.

  یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد

  اینکه یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد، سوالی است که در این نوشته به آن جواب داده شده است.اما به طور خلاصه می توان گفت یوگسلاوی به هفت کشور تقسیم شد.

  یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد

  قبل از پاسخگویی به این سوال که یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد ، اجازه دهید چند خطی درباره خود یوگسلاوی بگوییم.

  یوگسلاوی کشوری است که در شبه جزیره بالکان واقع شده است. یوگسلاوی در جنوب شرقی اروپا و در ساحل دریای آدریاتیک که شبه جزیره آپنین را از شبه جزیره بالکان جدا می کند، قرار گرفته است.

  سرزمینی که از آن صحبت کردیم ، اولین بار در سال ۱۹۹۲ توسط الکساندر اول، یوگسلاوی نام گرفت.

  شاید بتوان گفت جرقه تجزیه یوگسلاوی با مرگ تیتو که رئیس حزب کمونیست در آن منطقه بود، زده شد.

  نام کشورهای تجزیه شده از یوگسلاوی سابق

  از آغاز دهه ۹۰ میلادی آرام آرام یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد.

  در ۲۵ ژوئن ۱۹۹۱ ، دو کشور کرواسی و اسلوانیا از یوگسلاوی جدا شدند.

  مقدونیه هم از جمله دیگر کشورهایی بود که از یوگسلاوی جدا شد. طی رفراندومی که در ۸ سپتامبر سال ۱۹۹۱ در مقدونیه برگزار شد ، مردم با ۷۴ درصد آرای موافق ، مقدونیه را به عنوان یک کشور مستقل از یوگسلاوی جدا کردند.

  همین اتفاق در همین سال برای کوزوو هم شکل گرفت و آنها هم طی یک همه پرسی ، خود را از صربستان جدا نمودند.

  یک سال بعد در ۱۷ آوریل ۱۹۹۲ ، صربستان و مونته نگرو از یوگسلاوی جدا شدند و جمهوری فدرال یوگسلاوی جدید نام گرفتند.

  در ۲۹ فوریه ۱۹۹۲  بوسنی و هرزه گوین از یوگسلاوی جدا شد.

  در نهایت جمهوری سوسیالیستی یوگسلاوی در جریان جنگ‌های یوگسلاوی تجزیه شد و تنها دو جمهوری صربستان و مونته‌نگرو باقی‌ماندند که تا سال ۲۰۰۳ با نام جمهوری فدرال یوگسلاوی شناخته می‌شدند. در سال ۲۰۰۳ ، کشور یوگسلاوی به صربستان و مونته‌نگرو تغییر نام داد. برخی کشورها مانند آمریکا ، از سال ۱۹۹۲ به این کشور، صربستان و مونته‌نگرو می‌گفتند. در ۳۱ مه ۲۰۰۶ همه‌پرسی استقلال در مونته‌نگرو برگزار شد و ۵۵٫۵٪ شرکت‌کنندگان ، رأی به استقلال مونته‌نگرو دادند.

  با جداشدن مونته‌نگرو از صربستان ، نام یوگسلاوی به تاریخ پیوست.

  بنابراین در پاسخ به این سوال که یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد، باید بگوییم که یوگسلاوی به هفت کشور تقسیم شد، اما بررسی تاریخ دقیق و مطالعه علل و جریانهایی که باعث تجزیه یوگسلاوی شدند ، فرصت دیگری می طلبد.

  25 دیدگاه برای "یوگسلاوی به چند کشور تقسیم شد"

  آقاجان چرامزخرف میگیدمرض داریدازاینکه مطالب دروغ بگیدومردم رومنحرف کنید لعنت خدابرشماضدانقلاب‌هاکه{( منافقین بدترازکفارند)}ای خدازلیل‌وزمین‌گیرکنه‌شماضدانقلاب‌هارایه مَثل معروف هست که میگه به حرف گربه سیاه بارون نمیادوآب‌دریاهم‌به‌دهن سگ{(منظورشماضدانقلاب‌ها)}نجس نمیشه.آخه حرام زاده‌هایوگوسلاوی سال[۱۹۹۱]الی[۱۹۹۲]ازهم فروپاشیدپس چجوریه که درسال[۱۹۹۸]درمسابقات جام‌جهانی‌فرانسه تیم ملی فوتبال کشورما‌{(ایران)}❤💞بایوگوسلاوی مسابقه دادونتیجه‌بازی‌هم[ ۰-۰]مساوی شدیعنی یوگوسلاوی۱۹۹۱متلاشی شده اماروح اون توسال۱۹۹۸بافوتبال کشورمامسابقه دادند.ببینیدشماضدانقلاب‌هاومنافقین هیچ غلطی نمیتونیدبکنیدچرا چون با تدبیر و درایت رهبرمسلمین‌جهان‌حصرت‌امام[{(سید‌علی‌خامنه‌ای)}]که جان‌مال همه کس‌وهست‌ونیست من فدایش بشوندوخداوندازعمربکاهد‌وبرعمررهبرمون اضافه کندزیراکه ایشان نورایران وجهان هستندومانند‌نورروشنایی‌درتاریکی‌هاوضُلمات چراغ راه مسلمین‌جهان هستندبه برکت وجودایشان شماازآب‌دماغ بُز هم کمتر واز مدفوع حیوانات هم ناچیزتر‌وازمُردارسگ‌وخوک‌هم ذلیل‌ترهستین معلومات غلط روبرین به‌اون دوستان مغز نُخودی منافق‌تون بگیدکه چون‌شمامنافقین همگی مغز‌تون‌از‌نصف‌نخودهم کوچیکترهستند‌معادل دقیق روبگم مغز لَپه‌ای هستید امثال شماهااین مزخرفات‌روباورمیکنن… درآخر تُف به زات منافق‌تون

  پاسخ

  عزیزم زیاد حرص نخور برای پوستت خوب نیست. تیمی که با ما تو جام جهانی مسابقه داد یوگسلاوی تازه تاسیس بود به نام جمهوری فدرال یوگسلاوی. ضمنا یوگسلاوی تجزیه اش به این راحتی که نوشته شده نبود. خونین بود خونین !

  پاسخ

  اینا بچه مچه هستن شما سخت نگیر. من کلاس اول راهنمتیی بودم سال ۱۹۹۱ قشنگ جنگشونو یادمه. خون و خونریزی. صربها مشلمین رو میگرفتن تجاوز میکردن تا نسل صرب زیاد بشه. آخرشم متفقین ریختن و دخالت کردن وگرنه داشت جنگ جهانی سوم بپا میشد.

  پاسخ

  ما بازی رو یک بر صفر با گل میهایلویچ باختیم ، اینم کنار اون همه اشتباهی که داشتی

  پاسخ

  چه آدم پست و بی شرفی هستی تو یکی…

  پاسخ

  چه ربطی داره این درباره یوگسلاوی نوشته چیکار به جمهوری اسلامی داره ک فحش بهش میدی

  پاسخ

  جر نخوری هموطن😅😅😅😅

  پاسخ

  برادر عزیز خدا رهبری حفظ کنه

  تو جام جهانی ۹۸ کرواسی هم بود

  پس یعنی دوتا نماینده داشتن

  دوست عزیز این چند خطی که اینجا نوشته شده طی بیست سال اتفاق افتاد نه تو یه دقیقه

  پاسخ

  دوست بزرگوار . لطفاً متن را کامل بخونید . نوشته که تا سال ۲۰۰۳ جمهوری فدرال یوگسلاوی وجود داشت . در ضمن این اسم یعنی یوگسلاوی ۳ بار با پسوند های مختلف در تاریخ های مختلف وجود داشته . عزیزم . هیچ ربطی هم به ضد انقلاب و این ها نداره .لطفاً مطالعه کن . هر چیزی هم به هم ربط نده .

  پاسخ

  شما دچار مشکلات بسیار جدی عصبی هستید. اگه براتون ممکنه با پزشک مشورت کنید و اگر نه از خوراکی های سردمجاز پرهیز کنید و دمنوش به لیمو و گل گاوزبان و زعفران رو مرتب بنوشید

  پاسخ

  مرسی. کلی خندیدم با جواب شما. شاد باشید. گل گاوزبان هم سرد نه گرم 🙂

  پاسخ

  این از اون ادم ها هاست که به اسم دین به دین ضربه میزنند خودش هم میدونه چی میگه میخواد اینجوری بگه که طرفدارای انقلاب یک عده ادم بی سواد ک بی منطق هستند مدیر سایت نباید این نظرات تنش زا را پخش کنه.

  پاسخ

  سلام تجزیه یوگسلاوی چه ربطی به ماو رهبرمونو منافقان داره من کم سواد و اگاه کنید لطفا

  پاسخ

  وای که چقد خندیدم از دست ایشون…چیو ب چی ربط داد خدایا😂😂😂این مگسان دور شیرینی خدا میدونه چیا بهشون میرسه که تا یه چی میشه اینطوری به بقیه حمله میکنن

  پاسخ

  یه سری حرف های بی سر و ته که حتی از یک روان پریش بسیار عصبی هم انتظار نمیره. مثلا داره یه سری المان های مذهبی رو تمسخر می کنه. اون هم با روش یابو فرض کردن مخاطب… از این معلوم الحال که بگذریم، ممنونم بابت مطلب. مدتها واسم سوال بود که چجوری ۹۲ فروپاشیده و تو جام جهانی با ما بازی کرده که تو متن موجز بهش پرداخته شد… فقط نکته اینکه چقدر پتانسیل فوتبالیشون خوب بوده که تو اون وضع پسا بکش بکش! و اختلافات داخلی تونستن برن جام جهانی!!

  منبع مطلب : www.aftabtravel.com

  جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی

  جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی

  مختصات: ۴۴°۴۹′۱۴″ شمالی ۲۰°۲۷′۴۴″ شرقی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  این نوشتار به هیچ منبع و مرجعی استناد نمی‌کند. لطفاً با افزودن یادکرد به منابع قابل اعتماد برطبق اصول تأییدپذیری و شیوه‌نامهٔ ارجاع به منابع، به بهبود این نوشتار کمک کنید. مطالب بدون منبع ممکن است به چالش کشیده شوند و حذف شوند.

  جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی

  Социјалистичка Федеративна Република Југославија

  Socijalistička Federativna Republika Jugoslavija

  ۱۹۴۵–۱۹۹۲ پرچم نشان ملی

  شعار: Bratstvo i jedinstvoسرود: "Hej Slaveni"

  پایتخت بلگراد

  ۴۲°۰′ شمالی ۲۱°۲۶′ شرقی

  زبان(های) رایج صربی، کرواتی، اسلوونیایی،

  مقدونیه‌ای

  حکومت جمهوری سوسیالیستی فدرال

  رئیس‌جمهور نخست‌وزیر تاریخ • بنیان‌گذاری ۲۹ نوامبر ۱۹۴۵ • ۱۹۲۹

  • عضویت در سازمان ملل

  ۲۴ اکتبر ۱۹۴۵ • اصلاح قانون اساسی ۲۱ فوریه ۱۹۷۴

  • استقلال کرواسی و اسلوونی

  ۲۵ و ۲۶ ژوئن ۱۹۹۱ • استقلال مقدونیه ۱۵ سپتامبر ۱۹۹۱ • استقلال بوسنی ۱۵ اکتبر ۱۹۹۱ • فروپاشی ۲۷ آوریل ۱۹۹۲ مساحت

  ۱۹۸۹ ۲۵۵٬۸۰۴ کیلومتر مربع (۹۸٬۷۶۶ مایل مربع)

  جمعیت • ۱۹۸۹ ۲۳۷۲۴۹۱۹

  واحد پول دینار یوگسلاوی

  پیشین پسین

  یوگسلاوی فدرال دموکرات

  جمهوری فدرال یوگسلاوی

  بوسنی و هرزگوین مقدونیه کرواسی اسلوونی کوزوو

  جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی (به صربی: )، حکومتی بود که در پایان جنگ جهانی دوم در سرزمین یوگسلاوی تأسیس شد و در سال ۱۹۹۲ در پی جنگ داخلی از هم فروپاشید. یوگسلاوی کشوری در شبه جزیره بالکان، در جنوب شرقی اروپا و در ساحل دریای آدریاتیک قرار داشت.این جمهوری فدرال از شش جمهوری سوسیالیستیِ صربستان، کرواسی، بوسنی و هرزگوین، اسلوونی، مقدونیه و مونته‌نگرو تشکیل شده و دو استان خودمختار صربستان، کوزوو و وویودینا نیز در قلمرو جمهوری صربستان قرار داشتند.با وجود این که در ابتدای کار به رهبری یوسیپ بروز تیتو جانب بلوک شرق را در جنگ سرد گرفت اما در نهایت در سال ۱۹۴۸ با بروز اختلاف بین تیتو و استالین، رهبر شوروی سیاست بی‌طرفی اتخاذ نمود و به یکی از مؤسسان جنبش عدم تعهد تبدیل شد. پس از مرگ تیتو در سال ۱۹۸۰، بروز ملی‌گرایی قومیتی در دهه جدید و عدم اتفاق نظر بین جمهوری‌های تشکیل دهنده موجب شکست در گفتگوی‌های بین ملتی در یوگسلاوی در اصلاح ساختار فدراسیون شد که منجر به رسمیت شناخته شدن استقلال جمهوری‌های آن از سوی چند کشور اروپایی در سال ۱۹۹۱ گردید. این موضوع باعث فروپاشی فدراسیون و انحلال رسمی آن در سال ۱۹۹۲ و آغاز جنگ‌های یوگسلاو شد. از آن پس از این کشور با عنوان «یوگسلاوی سابق» یاد می‌شود.بلگراد پایتخت یوگسلاوی و بزرگترین شهر آن بود. این کشور ۲۵۵ هزار کیلومترمربع مساحت داشت و جمعیت آن در سال ۱۹۸۹ بیش از ۲۳ میلیون نفر بود. بیشتر سرزمین‌های این کشور کوهستانی و حداکثر ارتفاع آن ۲۵۲۲ متر از سطح دریا بود. در این کشور کشاورزی بیشتر در دره رود دانوب جریان داشت و گردشگری یکی از مهم‌ترین منابع درآمد این کشور به ویژه در سواحل دریای آدریاتیک بود.

  نام[ویرایش]

  نام یوگسلاوی از دو کلمه «یوگ» و «اسلاویا» تشکیل شده‌است که در آن یوگ در زبان‌های کرواتی، صربی، مقدونی و اسلوونیایی به معنای «جنوب» و اسلاویا به معنای «سرزمین اسلاوها» می‌باشد. پس یوگسلاوی را می‌توان با عنوان «سرزمین اسلاوهای جنوب» معنی کرد. این عبارت به شش ملت اسلاو جنوب یعنی: کروات‌ها، صرب‌ها، بوسنیایی‌ها، مونته نگرویی ها، اسلوونیایی‌ها و مقدونی‌ها اشاره می‌کند. نام کامل این فدراسیون بین سال‌های ۱۹۴۵ تا فروپاشی آن در سال ۱۹۹۲ با توجه به ساختار سیاسی حاکم بر آن بسیار دست‌خوش تغییر بود. یوگسلاوی در سال ۱۹۱۸ تحت عنوان پادشاهی کروات‌ها، صرب‌ها و اسلوونیایی‌ها تشکیل شد (سه ملت دیگر هنوز به رسمیت شناخته نشده بودند). با آغاز دیکتاتوری الکساندر اول در سال ۱۹۲۹ او نام رسمی کشور را به پادشاهی یوگسلاوی تغییر داد تا برای اولین بار اصطلاح یوگسلاوی به کار برده شود. پس از اشغال کشور در جنگ جهانی دوم، شورای ضد فاشیست آزادی‌بخش یوگسلاوی سال ۱۹۴۳ تشکیل فدراسیون دموکراتیک یوگسلاوی را در مناطق تحت کنترل خود اعلام کرد. در این نام عامدانه از پیشوند پادشاهی یا جمهوری استفاده نشد.

  در سال ۱۹۴۵ پتر دوم رسماً از پادشاهی معزول شد تا کشور تحت عنوان «جمهوری خلق فدرال یوگسلاوی» به یک جمهوری بدل شود که قانون اساسی آن نیز سال بعد اجرایی شد. در سال ۱۹۶۳ در میانه اصلاحات گسترده قانون اساسی نام «جمهوری فدرال سوسیالیستی یوگسلاوی» معرفی شد. این کشور عموماً با آخرین نام خود که طولانی‌ترین سابقه را داشت شناخته می‌شود. به علت طولانی بودن این نام عموماً از این کشور به صورت خلاصه با اسم یوگسلاوی یاد می‌شود یا در زبان انگلیسی از سر واژه S.F.R.Y استفاده می‌گردد.

  تاریخ[ویرایش]

  یوگسلاوی در جنگ جهانی دوم

  همچنین ببینید: تشکیل یوگسلاوی

  در قرن چهارم قبل از میلاد در شبه جزیره بالکان اقوام ایلیریایی، تراکیایی، پانونیایی و چند گروه از یونانی‌ها ساکن شدند. ۶۰۰ سال بعد، جمهوری روم، ایلیریایی‌ها را شکست داده و سرزمین شان را تصاحب کرد و شهرهای مورسا (اوسییک امروزی) و سینگیدونوم (بلگراد امروزی) را ساخت. زمانی که امپراتوری روم به دو بخش تقسیم شد، یوگسلاوی در مرز بین آن دو قرار گرفت. در همان دوران مردم این نواحی مسیحی شدند. اما وقتی قدرت امپراتوری روم ضعیف شد، همه گونه اقوام مختلف از هون‌ها و آوارها گرفته تا بلغارها و اسلاوها تغییر و تحولاتی به این نواحی دادند. در دوران تاریکی (سده‌های میانه)، دولت‌های فئودال محلی، امور این نواحی را اداره می‌کردند. در همان دوران پادشاهی مجارستان بوسنی را تصرف کرد و مقدونیه بین بیزانس و بلغارستان تقسیم شد. در اواسط قرن یازدهم، صربستان از بیزانس جدا شد و واتیکان به حاکمان صربستان مقام پادشاهی داد. اوج قدرت تاریخی صربستان در ۱۳۳۱ تا ۱۳۵۵ میلادی است که استفان دوشان پادشاه آن جا بود. در زمان حکومت عثمانی بخش عمده شبه جزیره بالکان در اختیار حکومت اسلامی بود. او آلبانی و مقدونیه را ضمیمه صربستان کرد. اواسط قرن چهاردهم، عثمانیها به بالکان رسیدند و صرب‌ها و بوسنیایی‌ها مجبور به مهاجرت به روسیه شدند. در ۱۳۹۵ مقدونیه، در ۱۴۶۳ بوسنی، در ۱۴۶۵ هرزه گوین و سرانجام در ۱۵۲۶ تمام یوگسلاوی امروزی را ترکان عثمانی فتح کردند. حکمرانی ترک‌ها بر یوگسلاوی ۳۸۹ سال طول کشید. اما در همان زمان، کرواسی، اسلوونی و دالماسی هم مناطقی بودند که خاندان هابسبورگ، ضمیمهٔ امپراتوری اتریش کرده بودند. جنگ روس و عثمانی که در دهه ۱۷۶۰ آغاز شد، موجب ضعف عثمانی شد. اتریش هم بالکان را تصرف کرد و نواحی اشغالی را به مرور مستقل کرد. صربستان در ۱۸۲۹ مستقل شد، اما پذیرش این استقلال تا ۱۸۷۸ طول کشید.در جنگ‌های بالکان در ۱۹۱۲ و ۱۹۱۳ اوضاع به شدت به هم ریخته بود؛ تا این که صرب‌ها که از زیاده‌خواهی اتریشی‌ها شاکی بودند، ولیعهد این کشور و همسرش را در ۱۹۱۴ در سارایوو ترور کردند؛ جرقه کوچکی که جنگ جهانی اول را به راه انداخت. نتیجه این جنگ، انحلال امپراتوری اتریش-مجارستان بود و از پس آن، صربستان، کرواسی، اسلوونی، مونته‌نگرو، بوسنی و هرزگوین در سال ۱۹۲۹ یک کشور تشکیل دادند و نام یوگسلاوی به معنی اسلاوهای جنوبی را بر آن گذاشتند. اما عملاً صرب‌ها حکومت را در اختیار داشتند. الکساندر کاراژرژویچ با نام الکساندر اول تاج‌گذاری کرد. در آخر نیز کروات‌ها الکساندر اول را ترور کردند. در ۱۹۴۱ که ارتش آلمان به یوگسلاوی رسید، خاندان سلطنتی فرار کردند. اما ژنرال میخاییلویچ در رأس سلطنت‌طلب‌ها به همراه یوسیپ بروز تیتو در رأس کمونیست‌ها با نبردهای پارتیزانی در مقابل ارتش آلمان مقاومت می‌کردند که بالاخره تیتو در ۱۹۴۵ پیروز شد. آلمانی‌ها را اخراج کرد، پادشاه را خلع کرد و حکومت جمهوری فدراتیف خلق یوگسلاوی را بنیان نهاد. در ۱۹۴۶ شش جمهوری خودمختار تحت نظارت حکومت مرکزی و حزب کمونیست که تیتو رئیس آن بود، شکل گرفت. در ابتدا روابط خوبی بین یوگسلاوی و شوروی شکل گرفت، اما تیتو که معتقد بود رهبران شوروی به مرام‌نامه خلق خیانت می‌کنند، با آن‌ها دچار مشکل شد و عملاً در مقابل استالین ایستاد. او به همراه جمال عبدالناصر، جواهر لعل نهرو و سوکارنو جنبش عدم تعهد را بنیان نهاد. او سرانجام در ۱۹۸۰ درگذشت. مرگ تیتو که خود کروات بود، زخم‌های کهنه را باز کرد. بالکان فقط در دوران تیتو آرامش به خود دیده بود. پس از مرگ وی آشوب‌ها و درگیری‌ها شروع شد. وقتی در ۱۹۸۹ روابط بین یوگسلاوی و آلبانی بر سر ناحیه کوزوو تیره شد، آن جرقه زده شد. بحران اقتصادی، تورم خردکننده سال ۱۹۸۹ و تنش‌های مذهبی مسلمانان و کاتولیک‌ها، حزب کمونیست را ضعیف کرد. کرواسی و اسلوونی اولین کشورهایی بودند که اعلام استقلال کردند. در آوریل ۱۹۹۲، پارلمان صربستان و مونته‌نگرو، باقی‌ماندهٔ یوگسلاوی را یوگسلاوی نامید. اما جنگ بین جدایی طلبان بوسنی و هرزگوین و نیروهای فدرال (صرب‌ها) شدت گرفت و سرانجام اتحادیه اروپا بوسنی و هرزگوین را به رسمیت شناخت. آشوب‌ها در کوزوو به جنایت جنگی تبدیل شد و سرانجام با دخالت نظامی آمریکا پایان یافت. اما رئیس‌جمهور مونته‌نگرو همه‌پرسی برگزار کرد و این قسمت را هم از صربستان جدا کرد. کوزوو هم پس از جنگ ناتو علیه یوگسلاوی استقلال یافت.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید