این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  گندم در سفره هفت سین نماد چیست

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  گندم در سفره هفت سین نماد چیست را از این سایت دریافت کنید.

  ویژه نوروز: عناصر اصلی و فرعی سفره هفت سین را بشناسید و با نماد هر یک آشنا شوید

  حتماً می‌دانید که هر یک از عناصر هفت سین معنا و مفهوم خاصی دارند و به علت خاصی در سفره قرارگرفته‌اند. چیدن سفره هفت سین هم یک سنت دیرینه و با ارزش برای

  ویژه نوروز: عناصر اصلی و فرعی سفره هفت سین را بشناسید و با نماد هر یک آشنا شوید

  توسط مهتا مجدی · ۲۵ اسفند ۱۳۹۷ · ۲

  حتماً می‌دانید که هر یک از عناصر هفت سین معنا و مفهوم خاصی دارند و به علت خاصی در سفره قرارگرفته‌اند. چیدن سفره هفت سین هم یک سنت دیرینه و با ارزش برای ایرانیان بوده که از گذشتگان باقی‌مانده است. پس چه خوب است که با نماد و معنای هر یک از این عناصر آشنا شویم و علت چیدن سفره هفت سین را بدانیم. به همین دلیل در ادامه جزییاتی را در راستای سفره هفت سین در اختیار شما عزیزان قرار خواهیم داد و امیدواریم که موردتوجه‌تان قرار گیرد.

  نماد سفره هفت سین

  قطعاً می‌دانید سفره هفت سین از هفت عنصر با فلسفه و نمادی خاص تشکیل‌شده که در ادامه این نمادهای سفره هفت سین را در ارائه می‌کنیم. اما چرا هفت؟ گفته می‌شود 7 عددی است که به نوعی در جایگاه خاصی قرارگرفته و می‌توان دلیل آن را هفت خوان رستم، رنگین‌کمان هفت رنگ، هفت اقلیم، هفت روز هفته و دیگر موارد این چنینی اشاره کرد.

  عناصر اصلی سفره هفت سین

  سنجد

  سین اول هفت سین، سنجد بوده که گفته می شود نماد سنجد، سنجیده عمل کردن در سال جدید است. از سوی دیگر سنجد نماد دوستی و محبت نیز است (میوه درخت عشق) و گفته می شود که خوب است برای خوش یمنی در جنوب غرب سفره قرار گیرد.

  سیب

  سیب که نشانه پاکی و سلامتی است و گفته می‌شود که باید به تعداد افراد خانواده در ظرف قرار گیرد و باید در مرکز سفره باشد. در نهایت هم باید به نشان عشق به خانواده این سیب‌ها خورده شوند تا خراب نشوند. سیب در واقع سال جدید را بدون بیماری و با سلامتی به همراه خواهد آورد.

  سبزه

  سبزه در هفت سین نماد تولد و زندگی دوباره بوده و انرژی مثبتی و شادابی را به همراه خواهد داشت. برای نظم بخشیدن به آن باید حتماً یک روبان را به دورش بپیچیم. سبزه هفت سین باید در جنوب شرق یا شرق سفره قرار گیرد.

  سمنو

  سمنو در سفره نماد قدرت و برکت بوده و این نماد از آنجایی می‌آید که سمنو یک ماده غذایی انرژی‌بخش و مقوی است. به همین دلیل در سفره مظهر قدرت و مقاومت است. بر اساس گفته‌ها سمنو باید در جنوب شرق سفره یا در مرکز آن قرار گیرد.

  سیر

  سیر در هفت سین در واقع مسئولیت محافظت از انرژی‌های منفی را به عهده دارد زیرا سیر قادر است تا تمام میکروب‌های بدن را از بین ببرد. بر اساس گفته‌های بهتر است که سیر برای انرژی بهتر در بخش شرقی سفره قرار گیرد.

  سرکه

  سرکه در هفت سین نماد تسلیم شدن و پذیرفتن است. در واقع سرکه به معنای این است که در سال جدید تمامی سختی‌های را می‌پذیریم و با تمام مشکلات همچنان به زندگی ادامه خواهیم داد.

  سماق

  در هفت سین، سماق نماد صبوری است درواقع ازآنجایی‌که سماق به رنگ طلوع خورشید است، آغازی دوباره را به ما خبر می‌دهد و یادآور می‌شود که با صبر و بردباری زندگی معنا و ادامه خواهد داشت.

  عناصر فرعی سفره هفت سین

  باید اشاره‌کنیم که موارد ذکرشده درواقع عناصر اصلی هفت سین بودند و در هفت سین موارد دیگری هم قرار می‌گیرند که هر یک معنا و مفهوم خاص خود را دارند. در ادامه به این موارد اشاره خواهیم کرد.

  سنبل

  ازآنجایی‌که سنبل اولین گلی است که پس از پایان فصل زمستان می‌روید و زیبایی فوق‌العاده‌ای دارد در سفره قرار می‌گیرد. سنبل نماد حیات و زندگی دوباره است و نوروز را نوید می‌دهد.

  آینه

  آینه باید به گونه ای قرار گیرد که تصویر کامل سفره را در خود جای دهد. آینه نماد آب بوده و باید در بخش شمالی سفره قرار گیرد.

  تخم‌مرغ رنگی

  بر اساس گفته‌ها، تخم‌مرغ نماد باروری بوده و گفته می‌شود که حتماً باید از تخم‌مرغ واقعی استفاده شود.

  خوشه گندم

  گندم نشان ثروت است و اگر در سفره قرار گیرد خوش‌یمن و زیبا خواهد بود.

  سکه

  سکه نیز در هفت سین رایج شده و نشان ثروت است اما بدانید که سکه یکی از هفت سین نیست و نباید جایگزین عناصر اصلی هفت سین شود. گفته می‌شود که سکه باید به‌گونه‌ای قرار گیرد که در آینه نمایان شود و تعداد سکه‌ها باید فرد باشد.

  کتاب

  در هفت سین باید یک کتاب قرار گیرد و این کتاب می‌تواند قرآن یا هر کتاب دیگری باشد. کتاب نماد آگاهی بیشتر در سال جدید خواهد بود.

  شمع

  شمع به چرخش انرژی در خانه کمک می‌کند و بهتر است بیش از دو شمع را بر روی سفره هفت سین قرار دهید و آنها را روشن نمایید. شمع انرژی مثبت و خوبی را در خانه پخش خواهد کرد.

  اگر موارد دیگری وجود دارد که ازقلم‌افتاده یا شما عزیزان از پیشینیان خود شنیده‌اید، این موارد را با ما به اشتراک بگذارید.

  برچسب‌ها: نوروزنوروز ۹۸

  امتیاز: 5.0 از 5 (4 رای)

  منبع مطلب : dinu.ir

  هر یک از سین های نوروزی، نماد چه چیزی هستند؟

  ایران باستان دارای جشن ها و اعیاد فراوانی بوده است. در فرهنگ ایران هر جسم و جشنی، نماد خاصی دارد. سفره هفت سین یکی از میراث گرانبهای اجداد ماست، که هر سین آن نمادی از هر یک از زیبایی های خلقت می باشد. آیا تا به حال به پیشینه جشن نوروز و سفره هفت سین فکر کرده اید؟

  هر یک از سین های نوروزی، نماد چه چیزی هستند؟

  نویسنده نویسنده ایران هتل در تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۱۲

  دسته بندی آداب و رسوم

  ایران باستان دارای جشن ها و اعیاد فراوانی بوده و در فرهنگ ایران هر جشنی، نماد خاصی دارد. سفره هفت سین یکی از میراث گرانبهای اجداد ما است که هر سین آن نمادی از هر یک از زیبایی های خلقت می باشد. آیا تا به حال به پیشینه جشن نوروز و سفره هفت سین فکر کرده اید؟ چیدن سفره نوروز زیبا خواهد شد اگر با ایده های بیشتری آشنا شوید و از دلایل قرار گیری هر یک از مواد روی سفره مطلع شوید. سفر نوروزی یکی دیگر از اموری است که می توان در تعطیلات سال نو به آن پرداخت. . ایران هتل آنلاین با رزرو هتل های کیش مانند هتل ترنج کیش، هتل داریوش و غیره در این سفر همراه شما است و بهترین سفرها را برایتان آرزو می کند.

  معرفی سفره هفت سین

  هفت سین یکی از مشهورترین رسومی است که در شروع سال جدید خورشیدی به آن توجه می شود. بر روی سفره هفت سین اصولا مواردی چیده می شوند که با حرف (س) شروع گردند مانند: سیر، سیب، سکه و غیره. در برخی از ریشه یابی ها، هفت سین را با هفت چین مرتبط دانسته اند که به معنای هفت چیدنی بوده است. در آیین ساسانیان، عدد هفت مقدس شمرده می شد و افراد در این بازه زمانی هفت دانه را بر روی هفت ستون مختلف می کاشتند. لازم به ذکر است به جز مواردی که در آغاز نام آن ها از سین استفاده شده است، اغلب مردم آینه و شمعدان، قرآن، تنگ آب و ماهی قرمز، شیرینی و ... نیز بر روی سفره هفت سین می چینند.

  تاریخچه سفره هفت سین

  هنوز در رابطه با پیشینه سفره هفت سین اطلاعات دقیقی در دست نیست؛ اما برخی از پژوهشگران بر این باورند ایرانیان باستان هر سال سفره‌ای را برای بزرگ نهادن طبیعت و برکات آن تدارک می‌دیدند که هر یک از اجزای آن با حروف گوناگونی شروع می‌شدند. اولین نشانه‌ها از سفره‌ای که همه المان‌های آن با حرف سین آغاز می‌شدند مربوط به قرن‌های هشت و نهم است. لازم به ذکر است عدد هفت برای ایرانیان باستان مقدس بوده و از اهمیت بسیاری برخوردار بوده است.

  هر سین در سفره هفت سین نماد چیست؟

  سیب: سیب نماد سلامتی و تندرستی بوده و وجود آن در میان هفت سین به منظور تندرستی اعضای خانواده در سال جدید است تا آن ها را از گزند آسیب و بیماری حفظ نماید.سبزه: زیباترین نماد سفره هفت سین، سبزه است که نماد حیات و شادابی می باشد. اغلب ایرانیان از این نماد به منظور داشتن سالی شاد و با طراوت استفاده می کنند. سبزه همچنین نماد فرشته اردیبهشت است.سمنو: سمنو سَمبل خیر و برکت است. ایرانیان چند روز پیش از شروع سال جدید این ماده را از پخت جوانه های گندم تهیه می کنند و معتقدند که قرار گیری آن بر روی سفره هفت سین، سبب افزونی نعمت و برکت در زندگی آن ها خواهد شد.سرکه: سرکه نماد جاودانگی است. در گذشته از سرکه برای باطل کردن سحر و جادو استفاده می شده است. قرار گرفتن این نماد بر روی سفره هفت سین سبب خواهد شد تا ناملایمات سال نو از بین برود.سیر: سیر سَمبل اهورا مزدا و نمادی از تندرستی و سلامت است. اغلب پیشینیان از خواص دارویی سیر به منظور درمان برخی از بیماری ها استفاده می نمودند؛ از این رو می توان از این ماده برای داشتن سالی بدون بیماری بر روی سفره هفت سین استفاده نمود.سکه: سکه یکی از نمادهای رزق و روزی است. افراد سکه را در میان سفره خود جای داده اند تا در سال جدید از درآمد مناسبی برخوردار گردند و روزی آن ها از سوی خداوند افزایش یابد.سماق: نماد و چاشنی شادی و صبر و استقامت سماق است. وجود این ماده بر روی سفره هفت سین به این منظور بوده است که سال پیش رو را با نهایت شادی و استقامت در برابر سختی ها دنبال نماییم.سنجد: سنجد با دو نماد در میان افراد شناخته می شود. اغلب مردم سنجد را نماد عشق و دلباختگی می دانند و آن را به منظور افزایش علاقه در بین اعضای خانواده، بر روی سفره هفت سین قرار می دهند. اما برخی دیگر از افراد معتقدند که سنجد نماد گرایش به عقلانیت است؛ از این رو قرار دادن آن بر روی سفره می تواند سبب شود تا تمام تصمیمات فرد در سال جدید بر اساس عقلانیت صورت پذیرد.

  تخم مرغ: تخم مرغ نماد زایش و تولد است.قرآن: قرار دادن قرآن بر روی سفره هفت سین مختص به مسلمانان است. این امر نشان دهنده وجود نام و یاد خدا در آغاز سال و در تمام اوقات است.آینه: آینه نماد شفافیت و پاکی بوده قرار دادن آینه بر روی سفره هفت سین به این معنا است که باید سال پیش روی را بدون دروغ به پایان رساند. اغلب افراد آینه را در بالای سفره قرار می دهند.شمع: شمع نماد روشنایی و فروغ است.

  ماهی: ماهی نماد تازگی و تکاپو است. اغلب افراد ماهی را در تنگ آب شفافی قرار می دهند تا سالی پر از انرژی و سرزندگی را پیش روی خود داشته باشند.نان: یکی دیگر از مواردی که بر روی سفره هفت سین ایرانیان قرار دارد، نان است. نان نماد برکت و روزی الهی است که بر روی هر سفره دیگری نظیر سفره غذا و همچنین سفره عقد یافت می شود.دیوان حافظ: حافظ یکی از موثرترین شاعران ایرانی است که اغلب افراد سال نو خود را با تفالی به دیوان او آغاز کرده و باقی ایام سال را با آن پیش بینی می کنند.نبات و شیرینی: نبات سَمبل شیرین کامی است. افراد با قرار دادن این نماد بر روی سفره سالی پر از خاطرات شیرین را آرزو می کنند.اگر قصد سفر کردن دارید می توانید از طریق وبسایت ایران هتل آنلاین  در هر شهر و استان هتل مورد نظرتان را با تضمین کمترین نرخ رزرو کنید.(جهت مشاهده تخفیف هتل ها و رزرو اینجا کلیک کنید). 

  منبع مطلب : www.iranhotelonline.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید