این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  گنج های کشف شده

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  گنج های کشف شده را از این سایت دریافت کنید.

  کدام گنج‌های بزرگ ایرانی به‌طور ناگهانی و کجا کشف شدند؟

  تعدادی از مهم‌ترین محوطه‌ها و گنجینه‌های تاریخی ایران به‌صورت ناگهانی و هنگام اجرای پروژه‌های عمرانی و با بیل لودر‌ها کشف شده‌اند.

  کدام گنج‌های بزرگ ایرانی به‌طور ناگهانی و کجا کشف شدند؟

  تعدادی از مهم‌ترین محوطه‌ها و گنجینه‌های تاریخی ایران به‌صورت ناگهانی و هنگام اجرای پروژه‌های عمرانی و با بیل لودر‌ها کشف شده‌اند.

  به گزارش گروه وب‌گردی خبرگزاری صدا و سیما، طرح‌های توسعه و ساخت و ساز، از مهم‌ترین عوامل تخریب محوطه‌های باستانی و تاریخی در کشور بوده‌اند.

  با این وجود، برخی از فعالیت‌های عمرانی با لودر به آثار نفیسی برخورد کرده‌اند. در چنین شرایطی با اطلاع سریع میراث فرهنگی و پیگیری باستان‌شناسان، آثار ارزشمندی به‌دست آمده و زینت‌بخش موزه‌های ایران شده، هر چند تخریب‌های گسترده و پنهانی لودر‌ها همواره بیشتر بوده و موارد خاص با پیگیری باستان‌شناسان و فشار فعالان پیدا شده‌اند.

  تعداد عملیات‌های عمرانی که موجب کشف محوطه‌های باستانی شده‌اند، بسیار است، اما در ادامه به پنج محوطه و اثر ارزشمند که در عملیات‌های عمرانی کشف شده‌اند، پرداخته شده است.

  یک: جوبجی در رامهرمز

  یکی از معروف‌ترین محوطه‌های باستانی که با بیل لودر‌های یک پروژه عمرانی از دل خاک بیرون آمد، محوطه جوبجی در نزدیکی رامهرمز خوزستان است. ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۶ حین حفاری برای خط لوله انتقال آب با پیدا شدن تعدادی اشیای باستانی کار متوقف شد.

  با وجود آسیب‌های وارده به این محوطه باستانی، پس از حضور باستان‌شناسان، یک آرامگاه شاهی متعلق به دوره عیلام نو (سده ۶ پیش از میلاد) در این محوطه کشف شد که نشان از اهمیت بالای منطقه رامهرمز در تاریخ عیلام بود. در آرامگاه شاهی جوبجی، ۲ تابوت مفرغی وان شکل بود که در آن‌ها ۲ شاهزاده خانم حدود ۱۷ و ۳۵ ساله همراه با ۴۸۸ شیء ارزشمند دفن شده بودند.

  این اشیا حالا در موزه ملی ایران نگهداری می‌شوند. شاخص‌ترین اثر گنجینه جوبجی، دستبندی زرین با کتیبه‌ای از دوره عیلام نو است که با عقیق نسبتا بزرگی تزیین شده است. این دستبند از سه قطعه متصل به هم تشکیل شده و ترکیبی از طلا و سنگ عقیق است. با وجود این کشف مهم، اما محوطه جوبجی از گزند تخریب پروژه‌های عمرانی در امان نماند.

  دو: ارجان در بهبهان

  تابستان سال ۱۳۶۱ عملیات عمرانی ساخت سد شهدای مارون در شمال شهر بهبهان استان خوزستان با برخورد به یک آرامگاه سنگی متوقف شد. باستان‌شناسان در ارجان بهبهان، تابوت یو شکل برنزی را کشف کردند که آثار بی‌نظیری درون و بیرون آن قرار داشت.

  در داخل تابوت، «کیدین هوتران یکم» از بزرگان عیلامی دفن شده بود و در دست چپ او که روی سینه‌ او قرار داشت، یک حلقه قدرت طلایی کشف شد؛ حلقه‌ای که حالا یکی از شاخص‌ترین آثار موزه‌ای ایران است و در موزه ملی نگهداری می‌شود.

  علاوه بر حلقه قدرت ارجان، اشیای دیگری مانند چراغ برنزی، ساغر برنزی، ده ظرف استوانه‌ای شکل برنزی، نود و هشت دکمه طلایی و سینی برنزی که تصاویری روی آن مشخص بود نیز از این منطقه کشف شد. سینی برنزی که اکنون به جام ارجان معروف است، نماد کاروان المپیک ایران در توکیو ۲۰۲۰ بود و در پی همین عملیات عمرانی، کشف شد.

  منطقه باستانی ارجان نیز با وجود این کشف مهم و اهمیت بالای تاریخی‌ آن، در ادامه از تخریب‌ها و تعرض‌ها در امان نماند.

  سه: قیطریه در تهران

  رد پای آثار تاریخی در قیطریه تهران از دیرباز قابل مشاهده بوده است، اما ۵۳ سال پیش با یک حادثه، برگ تازه‌ای از تاریخ تهران رو شد. کندن پی و ساخت و ساز، پای برکه آب قیطریه، مشرف به باغ صارم الدوله (پارک قیطریه کنونی) موجب کشف یک گورستان و تعداد زیادی آثار باستانی شد. با آغاز کاوش‌های باستان‌شناسی در این محوطه، حدود ۳۵۰ گور شناسایی شد.

  پیشینه این محوطه به ۱۲۰۰ تا ۱۰۰۰ سال پیش از میلاد برمی‌گردد. در گورستان باستانی قیطریه، بیشتر آثار سفالی به همراه دکمه‌های لباس، سنجاق، سربند، زیورآلات و ابزار جنگی از جنس مفرغ به‌دست آمد. بیشتر ظرف‌های سفالی قیطریه، چرخ‌ساز و با پخت خوب بوده‌اند.

  در مجموع، در حدود ۵ هزار متر مربع کاوش‌های باستانی در تپه قیطریه، بیش از ۲ هزار ظرف سفالی و ابزارآلات مختلف، کشف شدند. از بقایای گور‌ و محل‌های کاوش قیطریه، اثری بر جای نمانده است، اما آثار آن در موزه ملی ایران نگهداری می‌شود.

  چهار: وستمین کیاسر

  سال ٨٨ در نزدیکی روستای وستمین مازندران، هنگامی‌که کارگران شرکت گاز مشغول حفاری و جانمایی لوله‌های گاز برای یک پروژه گازرسانی بودند، تیغه‌های لودر حین کار با گور دخمه‌ای برخورد کرد که در آن جسد یک سرباز اشکانی با همه تجهیزات نظامی، دفن شده بود.

  وقتی باستان‌شناسان راهی این محوطه شدند، در کاوش‌های خود کشف کردند که این محل با وجود تخریب‌های زیاد به‌دلیل عبور لودر‌ها و سال‌ها کشاورزی، یک محوطه ارزشمند تاریخی، شامل گورستان وسیع اشکانی با بیش از ٢۵٠ گور دخمه است.

  پنج: دهنو در یاسوج

  اواخر دهه هشتاد، وقتی یک کارگر لودر در حال خاک‌برداری برای ساخت ساختمان جدیدی در محوطه بیمارستان امام سجاد (ع) شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویر احمد بود، ناگهان با تکه‌هایی از یک اسکلت انسانی روبرو شد و نگهبانان بیمارستان را در جریان گذاشت.

  لودر‌ها این بار نیز به یک گورستان باستانی برخورد کرده بودند که در پی بررسی‌های باستان‌شناسی احتمال داده شد که پیشینه تاریخی این گورستان به هزاره سوم قبل از میلاد و اواخر عصر مفرغ می‌رسد. اگرچه گزارش شده در حدود ۴۰ گور این محوطه از بین رفته است، اما باستان‌شناسان در فصل نخست کار خود، حدود ۲۰ گور این محوطه باستانی در شهر یاسوج را کاوش کردند.

  قرار است پس از پایان کاوش‌ها، بخشی از این محوطه به‌عنوان سایت موزه برای بازدید گردشگران و علاقه‌مندان آماده شود.

  منبع مطلب : www.iribnews.ir

  کشف گنج در روستایی در رامسر + عکس

  با هماهنگی قضایی دادستان و حضور کارشناسان میراث فرهنگی با حفظ صحنه، ۱۹۶ قطعه انواع سکه و گوشواره و انگشتر کشف و عملیات کنده‌کاری تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

  خانه اخبار جامعه کدخبر: 38883

  کشف گنج در روستایی در رامسر + عکس

  با هماهنگی قضایی دادستان و حضور کارشناسان میراث فرهنگی با حفظ صحنه، ۱۹۶ قطعه انواع سکه و گوشواره و انگشتر کشف و عملیات کنده‌کاری تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

  فرمانده انتظامی شهرستان رامسر از کشف ۱۹۶ قطعه عتیقه‌جات حین کندن پی ساختمان در این شهرستان خبر داد.

  سرهنگ نبوی فرمانده انتظامی شهرستان رامسر گفت: در پی خبری مبنی بر اینکه در یکی از روستا‌های شهرستان رامسر، کارگران حین کندن پی ساختمان با بیل مکانیکی متوجه پیدا شدن اشیای عتیقه شده و گروهی از پلیس آگاهی این شهرستان به محل اعزام شدند.

  وریا غفوری بازداشت شد

  او افزود: با هماهنگی قضایی دادستان و حضور کارشناسان میراث فرهنگی با حفظ صحنه، ۱۹۶ قطعه انواع سکه و گوشواره و انگشتر کشف و عملیات کنده‌کاری تا اطلاع ثانوی متوقف شد.

  سرهنگ نبوی با اشاره به پرونده تشکیل و تحقیقات از افراد حاضر در صحنه، گفت: اظهار نظر قطعی در باره ارزش ریالی و قدمت اموال مکشوفه بر اساس نظر کارشناس میراث فرهنگی بوده و به زودی اعلام می‌شود./ باشگاه خبرنگاران

  ۱۲ شهریور ۱۴۰۱ - ۰۷:۱۸

  بیشتر بخوانید

  دستگیری قاچاقچی جوان با گنج‌ها و عتیقه‌جات تاریخی

  دیگر رسانه ها

  9 عکس خیره کننده از شهرک ثروتمندان در ایران + فیلم باورنکردنی

  حکومت سایه بر بازار سرمایه ایران

  عجیب ترین اتفاق در عروسی خانم مجری ! + اولین عکس شوهر خوش تیپ نیلوفر امینی !

  حسادت زن دوم علی دایی به چهره شیک زن اولش ! + عکس این 2 زن را ببینید !

  کشف جسد معروف ترین خانم مدل در چمدان / پشت پرده قتل مرموز چیست ؟!

  با چکش به قدری همسرم را زدم تا مرد+عکس

  قتل همسر و قطعه قطعه کردن جسد او به دلیل رابطه نامشروع

  فریبا نادری با این ساپورت تنگ و نازک جنجال به پا کرد+عکس

  چهره غیرمنتظره از وریا غفوری و همسرش +عکس

  استوری نیکی کریمی حسابی سر و صدا کرد +عکس

  روزی 30 بار رابطه سیاه با دختر 11 ساله ! /نقشه شیطانی پسر 22 ساله در نقش عاشق

  عاقبت بی رحم ترین قاتل مشهد / او جنازه صاحبکارش را به هولناک ترین شکل ممکن تکه تکه کرده بود

  زمان دقیق فروش خودروها در بورس اعلام شد؛ هایما، پژو ۲۰۷ اتوماتیک، تارا اتوماتیک، تارا دستی، لاماری ایما

  قیمت مرغ و تخم مرغ در آخر هفته؛ 3 آذر 1401 + جدول

  کشف گنج در رامسر فیلم گنج بزرگ کشف شده کشف گنج کشف گنج در ایران کشف اشیای تاریخی و عتیقه

  منبع مطلب : www.arshehonline.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید