این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  گروه کومله

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  گروه کومله را از این سایت دریافت کنید.

  سازمان کومله کردستان حزب کمونیست ایران

  سازمان کومله کردستان حزب کمونیست ایران

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  (تغییرمسیر از کومله سازمان کردستان حزب کمونیست ایران)

  سازمان کومله کردستان حزب کمونیست ایران

  کۆمەڵە ڕێکخراوی کوردستانی حیزبی کۆمۆنیستی ئێران

  دبیرکل ابراهیم علیزاده

  بنیان‌گذاری ۱۹۶۹ (۱۳۴۸ خورشیدی)

  ستاد اردوگاه زرگویز، کردستان عراق

  مرام سیاسی مارکسیسم-لنینیسم

  کمونیسم سوسیالیسم

  وابستگی ملی حزب کمونیست ایران

  رنگ رسمی سرخ تلویزیون کومله سیاست در ایران حزب‌ها انتخابات

  سازمان کومله کردستان حزب کمونیست ایران (به کردی: ، به انگلیسی: ) یک سازمان سیاسی در کردستان ایران است که با مشی سیاسی کمونیستی و چپ رادیکال فعالیت می‌کند. این گروه در گذشته نام داشت، اما با تأسیس حزب کمونیست ایران در سال ۱۳۶۲ به این حزب پیوست و با پذیرفتن نقش سازمان منطقه‌ای این حزب در کردستان ایران، نام خود را به تغییر داد و از آن زمان با این نام فعالیت می‌کند.[۱] کومله سازمان کردستان حزب کمونیست ایران همزمان با انقلاب بهمن ۱۳۵۷، به همراه دیگر احزاب و سازمان‌ها در کردستان ایران دست به فعالیت مسلحانه زد.[۲] تاکنون چندین انشعاب در درون کومله سازمان کردستان حزب کمونیست ایران اتفاق افتاده و احزاب دیگری ایجاد شده‌اند که با نام کومله فعالیت می‌کنند. دبیرکلی کومله سازمان حزب کمونیست ایران را در حال حاضر ابراهیم علیزاده بر عهده دارد.[۳]

  تاریخچه

  در پاییز سال ۱۳۴۲ جمعی از دانشجویان کُرد که تازه با مسائل سیاسی و ادبیات چپ و کمونیستی آشنا شده بودند ، در تهران دور هم جمع شدند و تشکیلاتی را بنیان نهادند که بعدها کومهله نام گرفت. بنیانگذاران کومهله ۱۱ نفر بودند که عبارتند از: فؤاد مصطفی سلطانی، محمدحسین کریمی، عبدالله مهتدی، مصلح شیخ‌الاسلامی، ساعد وطن‌دوست، شعیب زکریایی، فاتح شیخ‌الاسلامی، یدالله بیگلری، حسین مرادبیگی، ایرج فرزاد، محسن رحیمی.

  این سازمان تا ۲۶ بهمن ۱۳۵۷ و به مدت ۹ سال به صورت مخفیانه فعالیت کرد و در این مدت در بسیاری از دهات ها و شهرهای کردستان و در اکثر مراکز صنعتی و دانشگاهی در سراسر ایران، توانسته بود نفوذ کند و بصورت یک تشکیلات نسبتاً منسجم و در عین حال گسترده درآید.

  در روز ۲۴ بهمن ۱۳۵۷ محمدحسین کریمی که یکی از بنیانگذاران کومله بود در جریان تصرف شهربانی شهر سقز، زخمی شد و دو روز بعد جان باخت. به همین دلیل تشکیلاتی که تا آن زمان بصورت مخفی و با نام تشکیلات فعالیت می‌کرد، تصمیم گرفت برای زنده نگه‌داشتن نام او، این روز را به عنوان روز فعالیت علنی تشکیلات کومه‌له نامگذاری کند.

  کومه‌له جزو اولین جریانات چپ و کمونیستی بود که از همان ابتدای روی کار آمدن جمهوری اسلامی، علیه نظام مستقر و کردهای حامی نظام، دست به اسلحه برد.

  فعالیت ها

  از جمله فعالیت‌های برجسته کومهله در عرصه نظامی علیه جمهوری اسلامی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  سازماندهی و رهبری جنگ خونین نوروز ۱۳۵۸سنندج که به رهبری کادرهای شناخته شده کومهله نظیر صدیق کمانگر و ایوب نبوی و فرماندهی فرمانده مشهور کومهله، محمد مایی (کاک شوان) انجام شد.

  کوچ تاریخی مردم مریوان به رهبری فواد سلطانی

  در شهر پاوه به همراه حزب دمکرات کردستان در برابر جمهوری اسلامی و حامیان نظام جمهوری اسلامی.

  حمله به لشکر زرهی ارتش جمهوری اسلامی ایران در جاده بانه-سردشت به فرماندهی سپهبد صیاد شیرازی

  مسلح کردن زنان و شرکت دادن آنها در جنگهای پارتیزانی و کارهای سیاسی در سال ۱۳۶۱ که بدین ترتیب کومهله به اولین جریان سیاسی تبدیل شد که تا آن زمان در سطح خاورمیانه به صورت رسمی زنان را وارد عرصه فعالیت نظامی کرد.

  کومه‌له در عرصه فعالیت مدنی و جمعی و شوراهای مردمی نقش داشت.

  اولین شوراهای شهر و شورای محلات (بنکه‌ها) در شهر سنندج با سازماندهی کومه‌له تشکیل شد.

  تشکیل اتحادیه دهقانان که فواد مصطفی سلطانی خود ایده‌پرداز و مسئول سازماندهی آن در روستاهای مریوان بود و بعدها کادرهای کومه‌له در مناطق روستایی شهرستان‌های سقز، کامیاران و بانه، بوکان، سردشت و اشنویه هم این اتحادیه‌ها را برپا کردند و یکی از وظایف این اتحادیه‌ها برچیدن آخرین بازماندگان اربابان و زمینداران وابسته به حکومت پهلوی و همچنین تقسیم این اراضی افراد بین مردم آبادی‌ها بود.

  تشکیل اتحادیه و شوراهایی مانند:

  اتحادیه بیکاران شورای معلمان شورای زنان شورای دانش اموزان اتحادیه هنرمندان

  و موارد دیگر که تنها بخشی از فعالیت‌های کومه‌له در عرصه فعالیت های فرهنگی و سیاسی بود.

  تشکیل حزب کمونیست ایران

  مقالهٔ اصلی: حزب کمونیست ایران

  کومهله به همراه سازمان اتحاد مبارزان کمونیست (سهند)، آن بخش نجات یافته از ضربات پاسداران اسلامی (سازمان پیکار)، جمعی از کادر های سازمان انقلابی راه کارگر و چندین گروه بزرگ و کوچک چپ و کمونیستی دیگر، بعد از هشت ماه، سرانجام در روز ۱۱ شهریور ۱۳۶۲ حزب کمونیست ایران را تشکیل دادند. و کومهله بهعنوان یکی از ستون های اصلی این حزب و به نام جدید سازمان کردستان حزب کمونیست ایران (کومهله) و با حفظ رهبری و فرم تشکیلاتی خود تا آن زمان به فعالیت خود در این حزب ادامه داد وتا امروز هم همچنان به این مسئولیت خود پایبند بوده و آن را ادامه داده است.

  انشعابات در کومله

  در سال ۲۰۰۰ میلادی، پس از مدتها کشمکش درونی، آن دسته از اعضا و رهبران کومله که اعتقاد داشتند کمونیسم مانع رسیدن آنها به سهیم شدن در قدرت در آینده کردستان ایران است، به رهبری عبدالله مهتدی و عمر ایلخانی زاده، انشعاب کردند و سازمان زحمتکشان کردستان ایران را بنیانگذاری کردند.این حزب، خود در سال ۲۰۰۷ دچار انشعاب شد و شاخه رفورم و اصلاحات به رهبری عمر ایلخانی زاده از آن جدا شد. این دو جریان بعدها هر کدام دارای چندین انشعاب دیگر شدند.

  نشریات حزبی

  کومله سازمان حزب کمونیست ایران نشریه‌ای به نام پیشرو (به کردی: ) را منتشر می‌کند که به زبان کردی سورانی منتشر می‌شود. پیشرو ارگان این سازمان محسوب می‌شود و مواضع و تحلیل‌های سیاسی اعضای آن از اوضاع سیاسی و اجتماعی کردستان، ایران، خاورمیانه و جهان را در خود دارد. علاوه بر این کومله در گذشته نشریه‌ای ادبی، فرهنگی،هنری و روشنفکری را به نام پیشَنگ (به کردی: ) منتشر می‌کرد که مطالب تئوریک، فلسفی، شعر، داستان و نقد در آن به چاپ می‌رسید. انتشار پیشَنگ از سال ۱۳۹۰ خورشیدی متوقف شده‌است.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  در مورد کومله در ویکی تابناک بیشتر بخوانید

  حقیقت همیشه تابناک است|پر بیننده ترین سایت خبری تحلیلی فارسی زبان جهان|اخبار سیاسی اخبار فرهنگی اخبار اجتماعی اخبار اقتصادی اخبار ورزشی در سایت تابناک

  در مورد کومله در ویکی تابناک بیشتر بخوانید

  کلیات

  کومله سازمان کردستان حزب کمونیست ایران یک سازمان سیاسی در کردستان ایران است که با مشی سیاسی کمونیستی و چپ رادیکال فعالیت می‌کند. این گروه در گذشته سازمان انقلابی زحمتکشان کردستان ایران نام داشت، اما با تأسیس حزب کمونیست ایران در سال ۱۳۶۲ به این حزب پیوست و با پذیرفتن نقش سازمان منطقه‌ای این حزب در کردستان ایران، نام خود را به کومله سازمان کردستان حزب کمونیست ایران تغییر داد و از آن زمان با این نام فعالیت می‌کند.

  کومله سازمان کردستان حزب کمونیست ایران همزمان با انقلاب بهمن ۱۳۵۷، به همراه دیگر احزاب و سازمان‌ها در کردستان ایران دست به فعالیت مسلحانه زد.

  تاکنون چندین انشعاب در درون کومله سازمان کردستان حزب کمونیست ایران اتفاق افتاده و احزاب دیگری ایجاد شده‌اند که با نام کومله فعالیت می‌کنند. دبیرکلی کومله سازمان حزب کمونیست ایران را در حال حاضر ابراهیم علیزاده بر عهده دارد.

  کومله (حزب)کومله (در کردی: کومهڵه = انجمن و گروه) سازمانی چپگرا در کردستان ایران است. این سازمان از مخالفان جمهوری اسلامی است و پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران با نیروهای جمهوری اسلامی وارد مبارزهٔ مسلحانه شده و بیشترین فعالیت آنها در استان کردستان ایران است. بعدها پس از شکل گیری حزب کمونیست ایران فعالیت هایی را نیز در بقیه استان ها سازمان داد.

  کومله - سازمان کردستان حزب کمونیست ایران - دبیراول ابراهیم علیزاده

  جریان های زیر با نام کومله فعالیت می کنند:

  کومله - حزب کومهڵه کردستان ایران - دبیرکل عبدالله مهتدی

  در مورد اقلیم کردستان در ویکی تابناک بیشتر بخوانید

  در مورد کومله در ویکی تابناک بیشتر بخوانید

  گزیده‌ خبرهای «تابناک جوان» را اینجا بخوانید.

  آغاز متفاوت کنسرت خواننده محبوب در استرالیا!

  گروهک تروریستی کومله به سازماندهی اغتشاشات اخیر+ فیلم جنجال خبرنگار...

  کد خبر: ۱۱۴۱۸۵۸    تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۷/۰۱

  اعتراف سرکرده کومله به سازماندهی اغتشاشات

  اعتراف ابراهیم علیزاده سرکرده گروهک موسوم به کومله سازمان کردستان...

  کد خبر: ۱۱۴۱۷۱۰    تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۶/۳۰

  جشنواره بهارنارنج - رشت

  هشتمین جشنواره ی بهارنارنج در شهر کومله از توابع شهرستان...

  کد خبر: ۱۱۱۷۳۴۲    تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۱۶

  انهدام هسته تشکیلاتی «گروهک تروریستی کومله»

  تروریستی کومله کمونیست شناسایی و اعضای آن بازداشت شدند ...

  سربازان گمنام امام زمان عج هسته تشکیلاتی گروهک تروریستی کومله... آمده است گروهک کومله که سابقه اقدامات تروریستی و ترور...

  کد خبر: ۱۱۱۶۲۸۵    تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۰۹

  انهدام یک گروهک تروریستی کومله در کردستان

  هسته تشکیلاتی گروهک تروریستی کومله توسط سربازان گمنام امام زمان...

  گروهک تروریستی کومله کمونیست شناسایی و اعضای آن بازداشت شدند... در این اطلاعیه آمده است گروهک کومله که سابقه اقدامات...

  کد خبر: ۱۱۱۶۲۳۳    تاریخ انتشار : ۱۴۰۱/۰۲/۰۹

  چرا به اماکن دیپلماتیک ایران در فرانسه و یونان حمله شد!؟

  گروهک کومله و منافقین به سفارت ایران در فرانسه بامداد... های کومله و منافقین سفارت های ایران در اروپا را...

  گروهک کومله و منافقین به سفارت ایران در فرانسه بامداد... کومله با همکاری سازمان منافقین به سفارت ایران در فرانسه... سوال مطرح می شود که چرا گروهک های کومله و...

  کد خبر: ۸۳۴۷۸۹    تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۲۶

  تعرض به سفارت ایران در پاریس

  چند نفر از اعضای گروهک ضد انقلاب کومله به سفارت... عناصر گروهک تروریستی کومله در مقابل سفارت حاضر می شوند... به محل خدمتشان باز می گردند عناصر گروهک تروریستی کومله...

  کد خبر: ۸۳۴۱۹۰    تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۲۴

  از سوی دادستانی تهران

  جزئیات جدید از اعدام ۳ تروریست منتشر شد

  و زانیار مرادی که از اعضای گروهک کومله می باشند... حسین پناهی عضو گروهک کومله است که حسب گزارش مورخ...

  کد خبر: ۸۳۲۰۴۵    تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۷

  حمله موشکی ایران به مواضع گروه تروریستی حزب دموکرات کردستان + فیلم

  کد خبر: ۸۳۱۹۵۶    تاریخ انتشار : ۱۳۹۷/۰۶/۱۷

  جزییات بازداشت تیم تروریستی کومله در عراق

  اقلیم کردستان عراق تیم اعزام گروهک تروریستی موسوم به کومله...

  اقلیم کردستان عراق تیم اعزام گروهک تروریستی موسوم به کومله... تیم پنج نفره از گروهک تروریستی موسوم به کومله کمونیستی... کمیته مرکزی گروهک کومله و پیشمرگان قدیمی این گروه می... مولانایی از اعضای سابق منافقین و پیشمرگ کنونی کومله کمونیستی...

  کد خبر: ۶۴۶۳۹۳    تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۹/۱۶

  حمایت اقلیم کردستان از گروه های تروریستی پژاک و دموکرات

  البته ما از حزب دمکرات و کومله و طرف های... از گروهک دموکرات و کومله به خاطر مورد توجه قرار... خواهد با استفاده از اهرم گروهک های دموکرات و کومله...

  کد خبر: ۶۰۹۰۲۶    تاریخ انتشار : ۱۳۹۵/۰۵/۰۵

  ۳ عضو گروهک تروریستی کومله بازداشت شدند

  کومله در حین استعمال مواد مخدر در سلیمانیه عراق بازداشت... اصطلاح پیشمرگان قدیمی گروهک کومله هستند در حین استعمال مواد... خوشحالی از اعضای گروهک کومله گروهک کومله به طور مستمر... از پیشمرگان کومله به خاطر همراه داشتن و استعمال مواد...

  کد خبر: ۳۷۹۰۹۲    تاریخ انتشار : ۱۳۹۲/۱۱/۲۷

  دست و پازدن کومله برای جمع کردن یک رسوایی

  گروهک تروریستی کومله که با افشاگری های رسانه ای نتوانست... تروریستی متشکل از 5 نفر از پیشمرگان کرد کومله به... در حالی که نقشه سرکردگان کومله به کلی از بین... مهتدی سرکرده اصلی کومله را رد کرد و با فرافکنی...

  کد خبر: ۱۷۰۲۴۸    تاریخ انتشار : ۱۳۹۰/۰۳/۲۲

  تجاوز جنسی عضو ارشد کمیته رهبری کومله

  جنایات و اعمال وحشیانه گروهک کثیف کومله از اول انقلاب... است به گزارش بولتن کومله ای که مدعی دفاع از... حقوق زنان است کومله ای که یکی از محورهای شعاریش... دفاع از تساوی حقوق زن و مرد است کومله ای...

  کد خبر: ۱۶۵۶۲۹    تاریخ انتشار : ۱۳۹۰/۰۲/۲۹

  منبع مطلب : www.tabnak.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید