این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  گربه شنی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  گربه شنی را از این سایت دریافت کنید.

  گربه شنی

  گربه شنی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  گربه شنی وضعیت حفاظت

  کمترین نگرانی (IUCN 3.1)

  رده‌بندی علمی فرمانرو: جانوران شاخه: طنابداران رده: پستانداران راسته: گوشتخواران

  زیرخانواده: گربه‌ایان کوچک

  سرده: گربه‌ها گونه: نام دوبخشی

  نقشهٔ پراکنش گربهٔ شنی

  گربهٔ شنی (نام علمی: ) گربه‌سانی کوچک است که در مناطق کویری و صحرا زندگی می‌کند.

  خصوصیات[ویرایش]

  وزن آن‌ها بین ۱٫۵ تا ۴٫۶ کیلوگرم است و اندازهٔ بدن‌‌ آن‌ها نیز به ۳۹ تا ۵۲ سانتی‌متر می‌رسد.

  پراکنش[ویرایش]

  این گربه بیشتر مناطق استپی و بیابانی را برای زیست انتخاب می‌کند. این گربه در ایران در پارک ملی کویر، مناطق جنوبی کویر لوت در استان کرمان، محدودهٔ دو شاخ در منطقهٔ حفاظت‌شدهٔ توران در استان سمنان، پناهگاه حیات وحش بختگان، منطقهٔ حفاظت‌شدهٔ بهرام گور و منطقهٔ شکارممنوع درهٔ باغ بوانات در استان فارس، غرب پناهگاه حیات وحش عباس‌آباد و منطقهٔ حفاظت‌شدهٔ موته در استان اصفهان زیست می‌کند و دشت ترکمن صحرا ، نواحی شمالی و خراسان رضوی دیده شده‌است. افزون‌بر آن پراکنش جهانی گربهٔ شنی شامل شمال آفریقا، عربستان تا ترکمنستان نیز می‌شود.

  رفتار[ویرایش]

  دربارهٔ رفتار این گربه اطلاعات ناچیزی در دست است. عمدتاً شبگرد است و روزها در لانهٔ خود که به‌طور عمودی بر زمین حفر کرده یا زیر بوته‌ها و شکاف سنگ‌ها استراحت می‌کند، با آنکه روی زمین فعالیت می‌کند اما به خوبی می‌تواند از درخت بالا رود. پس از غروب به شکار جوندگان، مارمولک‌ها، پرنده‌ها و حشرات می‌رود. البته خوراک اصلی وی جوندگان کوچک همچون جربیل، پامسواکی و همستر است. گربهٔ شنی در میان کوچ‌نشینان صحرای آفریقا به‌دلیل مهارتش در شکار مار معروف است. هرچند فوق‌العاده درنده‌خو است اما در اسارت بسیار رام و سربه‌راه است.

  جز در هنگام جفت‌گیری تنها زندگی می‌کند ولی با وجود انزواطلبی شدید قلمروطلب نیست. با توجه به اینکه تمام آب مورد نیاز بدن خود را از غذایش به دست می‌آورد از منابع آبی دوری می‌گزیند. انسان، پرندگان شکاری، گرگ‌ها و مارها دشمنان طبیعی اویند.

  زیرگونه‌ها[ویرایش]

  Felis margarita margarita شمال آفریقا از الجزایر تا عربستان

  Felis margarita airensis نیجر

  Felis margarita harrisoni شبه‌جزیره عربستان

  Felis margarita meinertzhageni صحرای آفریقا

  Felis margarita thinobia ایران، ترکمنستان و قزاقستان (این زیرگونه را برخی یک گونه مستقل می‌دانند)

  Felis margarita scheffeli پاکستان (CIITES این زیرگونه را در فهرست در معرض خطر انقراض قرار داده‌است)

  منابع[ویرایش]

  Wikipedia contributors, "Sand Cat," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Sand_Cat&oldid=342483125 (accessed February 9, 2010).

  Sand Cat Saint Louis Zoo

  گربه شنی به بیابان‌های گرم و خشک سازگار است ایسکانیوز

  گربه شنی وب‌سایت کویرهای ایران

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  اطلاعات مرتبط در ویکی‌گونه:

  در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ موجود است.

  The Sand Cat by Roy Mathur www.sanddunecat.com/sandcat/sandcat.htm

  Lioncrusher's Domain-- Sand Cat

  نبو جانوران زنده مهره‌داران بی‌مهرگان نبو گربه‌ایان Felidae نبو

  گوشت‌خوارسانان Carnivora

  زیرراسته‌هاخانواده‌ها

  گربه‌سانیان Feliformia

  گربه‌ایان Felidae • کفتاران Hyaenidae  • خدنگان Herpestidae  • گربه‌زَبّادان Viverridae • زبادهای نخلی آفریقایی Nandiniidae • گربه‌زبادان ماداگاسکار Eupleridae

  سگ‌سانیان Caniformia

  سگ‌سانان Canidae • خرسان Ursidae • خرسکیان Procyonidae • راسویان Mustelidae • گَندراسویان Mephitidae • گرازان دریایی Odobenidae • سرخ‌پاندایان Ailuridae • فک‌های گوش‌دار Otariidae • فک‌های بی‌گوش Phocidae

  رده‌ها: فهرست سرخ IUCN از گونه‌های کمترین نگرانیجانوران بیابانپستانداران جنوب غرب آسیاپستانداران آفریقاپستانداران اسرائیلپستانداران ایرانپستانداران توصیف‌شده در ۱۸۵۸ (میلادی)پستانداران خاورمیانهجانوران صحرازیاگان آسیای مرکزیزیاگان عربستان سعودیزیاگان عمانزیاگان یمنگربه‌سانانگربه‌سانان آفریقاگوشت‌خوارسانان آفریقا

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  معرفی گربه شنی؛ تنها گربه‌ ای که در بیابان ‌ها زندگی می‌کند

  گربه شنی یکی از خاص‌ترین گربه‌های جهان است که تنها در صحرا و بیابان‌های بی آب و علف زندگی می‌کند. این شکارچی کوچک و وزیبا بسیار نادر بوده اما در برخی از نقاط ایران ...

  لست سکند ورود / عضویت جستجو

  معرفی گربه شنی؛ تنها گربه‌ ای که در بیابان ‌ها زندگی می‌کند

  4.5 از 56 رای لست سکند / بلاگ / حیات وحش /

  معرفی گربه شنی؛ تنها گربه‌ ای که در بیابان ‌ها زندگی می‌کند

  حضور یکی از نادرترین گربه‌های جهان در صحرای ایران + تصاویر

  18 فروردین 1400 10:00

  1

  دیدن گربه‌ها در سطح شهر، به عنوان حیوان خانگی در منازل و حتی گونه‌های وحشی‌تر آن‌ها در جنگل‌ و کوهستان‌‌ها، امری عادی محسوب می‌شود. اما در میان تمامی گربه‌ها، گونه‌ای وجود دارد که در بی‌آب و علف‌ترین و گرم‌ترین بیابان‌های جهان زندگی می‌کند. این حیوان که گربه شنی (Sand Cats) نام دارد، در نوع خود از نایاب‌ترین‌ها به شمار می‌رود و در بخش‌هایی از جنوب ایران نیز به طور پراکنده مشاهده می‌شود. در ادامه مطلب، اطلاعات بیشتری از گربه شنی جمع‌آوری شده است.

  مشخصات عمومی گربه شنی

  گربه شنی با نام علمی Felis margarita تنها گونه‌ای از سرده گربه‌ها شناخته می‌شود که به طور دائمی در کویر و مناطق خشک زندگی می‌کند. از نظر بزرگی جثه، گربه‌های شنی کمی از گربه‌های خانگی بزرگ‌ترند و وزن آن‌ها بین 1.5 تا 4.6 کیلوگرم است و اندازه بدن‌‌ آن‌ها نیز به 39 تا 52 سانتی‌متر می‌رسد. رنگ گربه‌های شنی، قهوه‌ای‌خاکستری (کمرنگ) است که این طیف رنگ هرچه به شکم گربه نزدیک‌تر شده، کمرنگ‌تر می‌شود. از دیگر الگوهای ظاهری این جانوار می‌توان به دست و پای کوچک‌، چشمان بزرگ، خط‌های سیاه یا پرنگی که معمولا روی پاهایشان وجود دارد و گوش‌هایی اشاره کرد که نسبت به گربه‌های معمولی، بزرگ و پُرموتر است.

  گربه‌ شنی پستانداری گوشت‌خوار است و عمده غذایش‌ از جوندگانی مانند موش‌ها تامین می‌شود. از دیگر جانورانی که در رژیم غذایی گربه شنی دیده می‌شود به پرندگان، عنکبوت‌ها، حشرات و خزندگان می‌توان اشاره کرد. گربه‌های شنی طبیعتا از قدرتمند‌ترین گربه‌سانان به شمار نمی‌روند، اما آن‌ها شجاعت زیادی دارند و حتی برای تغذیه خود به شکار مارهای سمی نیز روی می‌آورند. طول عمر گربه‌های شنی با مراقبت‌های انسانی تا 13 سال می‌تواند به طول بیانجامد.

  گربه شنی در کجا زندگی می‌کند؟

  پیش از پرداختن به کشور و مناطقی که گربه‌های شنی یافت می‌شوند، بهتر است به محیط‌هایی اشاره کنیم که این حیوان درنده در آن زندگی می‌کند. عموما گربه‌های شنی در کویر‌ها، محیط‌های خشک و مناطقی که پوشش گیاهی کمی‌‎ در آن وجود دارد، زندگی می‌کنند. دشت‌های خشک و گرم و دره‌های صخره‌ای، جایی که روزها دما تا 51 درجه سانتی‌گراد بالا می‌رود و شب‌ها به زیر صفر درجه می‌رسد و شرایط زیستن برای غالب پستانداران و وجود ندارد.

  گربه‌‎های شنی عمدتا در سه ناحیه از جهان زندگی می‌کنند که عبارتند از:

  از امتداد الجزایر، نیجر و مراکش تا صحرای آفریقا (Sahara Desert)،

  در شبه جزیره عربستان

  بخش‌های از آسیای مرکزی از جمله کشورهای ایران، افغانستان و ترکمنستان.

  گربه شنی در کدام مناطق ایران یافت می‌شود؟

  با استناد به گزارشی که در مرداد 98 از روزنامه همشهری منتشر شد، می‌توان گفت: این گربه در پارک ملی کویر، مناطق جنوبی کویر لوت در استان کرمان، منطقه دشت سمسور شهرستان ایرانشهر، محدوده دوشاخ در منطقه حفاظت‌ شده توران در استان سمنان، پناهگاه حیات وحش بختگان، منطقه حفاظت ‌شده بهرام گور و منطقه شکار ممنوعِ دره‌باغ بوانات در فارس، غرب پناهگاه حیات وحش عباس‌آباد و منطقه حفاظت ‌شده موته در اصفهان زیست می‌کند؛ همچنین در دشت ترکمن‌ صحرا و نواحی شمالی خراسان رضوی دیده می‌شود.

  تولید مثل و رفتار شناسی گربه شنی

  گربه شنی گونه‌ای شب‌زی و غیر اجتماعی است که به صورت انفرادی زندگی می‌کند. این جانوار زیبا بر خلاف گربه‌های دیگر بسیار آرام و کم‌ سر و صدا است، اما اگر صدایی از آن‌ها بشنوید، شگفت زده‌ خواهید شد. از آنجایی که گربه‌ شنی تمایلی به زندگی گروهی ندارد، هنگام فصل‌های جفت‌گیری، برای یافتن جنس مخالف صداهایی شبیه به تلفیقی از پارس سگ و میو گربه در می‌آورد که آوای بسیار بلندی دارد.

  دوران حاملگی برای گربه‌های شنی حدود 59 تا 67 روز طول می‌کشد و گربه‌ مادر می‌تواند در هر دوره بین 1 تا 8 بچه گربه زایمان کند که متداول‌ترین آن، زایمان 2 گربه است. وزن بچه گربه‌های هنگام تولد 39 گرم است که آن‌ها پس از گذشت 8 ماه مستقل می‌شوند و با گذاشت 14 ماه به بلوغ جنسی می‌رسند.

  از دیگر ویژگی‌های منحصر به فرد گربه‌های شنی ردیابی دشوار آن‌ها است، چه برای محققان و شکارچی‌ها، چه برای سایر حیوانات دیگر. برای اثبات این موضوع به 3 حقیقت جالب از زندگی گربه‌های شنی می‌پردازیم.

  نخست برخلاف گربه‌های معمولی در پنجه و پاهای گربه‌‎‌های شنی موهای زیادی وجود دارد که باعث می‌شود در صحرا ردپایی از آن‌ها دیده نشود. دوم اینکه گربه‌های شنی استاد حفر گودال هستند. گودال‌هایی که به آن‌ها در کمین کردن و شکار ناگهانی طعمه کمک‌ می‌کند، مکانی امن برای استراحت و در امان ماندن از دست سایر حیوانات به شمار می‌رود و در مقابل روزهای گرم و شب‌های سرد صحرا ازشان محافظت می‌کند. سومین مورد برای اثبات دشوار بودن یافتن این گربه که اشاره‌ای به آن نیز در سطرهای پیشین شد، این است که عمده فعالیت این جانوار از تاریکی شب تا پیش از طلوع آفتاب شکل می‌گیرد.

  وضعیت بقای گربه شنی

  با استناد به سازمان IUCN می‌توان گفت این گربه‌سانان کوچک در کم‌ترین خطر انقراض قرار دارند. در حال حاضر، جمعیت گربه‎‌های شنی به 27 هزار قلاده می‌رسد. البته این موضوع به معنی قطعی بودن وضعیت بقای آن تا سالیان دور نخواهد بود. به لطف خصلت‌های غریزی این پستاندار، مانند حفر چاله و در دیدرس قرار نگرفتن‌، زندگی در نقاط بیابانی، شب‌زی بودن و ... انطباق پذیری مناسبی با جهان هستی برقرار کرده‌اند؛ اما با این وجود دو خطر جدی حیات آن‌ها را تهدید می‌کند که در صدر این موضوع، عوامل انسانی مانند شکار و تخریب محیط زیست آن‌ها قرار دارد و در وحله دوم مسوم و زخمی شدن گربه‌های شنی به دست حیواناتی چون مارها و عقرب‌ها دیده می‌شود.

  منبع مطلب : lastsecond.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید