این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کوهپایه

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کوهپایه را از این سایت دریافت کنید.

  کوهپایه (اصفهان)

  کوهپایه (اصفهان)

  مختصات: ۳۲٫۷۱۴۶۴۷۰۰°شمالی ۵۲٫۴۴۰۶۶۲۰۰°شرقی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  کوهپایه کشور  ایران استان اصفهان شهرستان کوهپایه بخش تودشک

  نام(های) دیگر قهپایه، کوپا، ویر

  سال شهرشدن ۱۳۱۶ خورشیدی

  مردم

  جمعیت ۴۵۱۵ نفر (۱۳۹۵)

  جغرافیای طبیعی ارتفاع ۱۷۸۴ متر آب‌وهوا

  میانگین بارش سالانه ۶۸٫۵ میلی‌متر

  روزهای یخبندان سالانه ۵۰

  اطلاعات شهری

  شهردار مهندس غلامحسین رضایی

  ره‌آورد فرش، عبا، گلیم تریاک

  پیش‌شمارهٔ تلفن ۰۳۱۴۶۴۲[۱]

  شناسهٔ ملی خودرو  ایران

  کد آماری ۱۴۰۳ کوهپایه روی نقشه ایران

  ۳۲٫۷۱۴۶۴۷۰۰°شمالی ۵۲٫۴۴۰۶۶۲۰۰°شرقی

  کوهپایه، مرکز شهرستان کوهپایه و شهری در بخش تودشک شهرستان کوهپایه در استان اصفهان است.

  این شهر در ۴۵ کیلومتری مرکز شهرستان ورزنه و در۶۰ کیلومتری اصفهان در جاده ترانزیتی اصفهان بندر عباس واقع شده‌است. همچنین، این شهر در ۶۵ کیلومتری شرق شهر اصفهان واقع شده‌است. این شهر از طرف شمال با شهرستان اردستان از طرف جنوب با هرند، از طرف شرق با شهرستان نائین و از طرف غرب با شهر اصفهان در ارتباط است. از مشاهیر این شهر می‌توان خواجه یعقوب پدر حضرت حافظ_استاد حسین مسرور(سخنیار)_مولانا عنایت اله قهپایه_ قاضی اسداله کوپایی مدفون در کاشان علامه محمد باقر و محمدحسین فشارکی اشاره کرد[]

  آثار تاریخی[ویرایش]

  تعدادی آثار شامل ابنیه تاریخی با معماری با هویت شامل:

  کارونسرای عباسی کوهپایه

  مسجدجامع کوهپایه

  امامزاده قاسم بن موسی (امامزاده قاسم)

  مسجد آجری مسجد معصوم

  امامزاه سید محمدبن موسی کوهپایه

  مسجد تالار

  بازار قدیمی شهر کوهپایه

  مزرعه حاج حسن محل تهیه فیلمهای تلویزیونی

  مسجد قدمگاه مسجد خواجه قلعه بزرگ یکلنگی

  امامزاده حضرت سید محمود بن موسی (ع) جزه

  چشمه آبگرم ورتون

  ساختمانهای قدیمی محله تودشک چویه (خانه نهنگی)

  مسجد دلاوران جشوقان

  مسجد جامع زفره و منبر چوبی

  کاروانسرای عباسی سجزی

  امامزاده حضرت ناصر الدین بن موسی جبل

  آب انبارهای موجود خانه شیخ جواهری

  در کوهپایه وجود دارد که برخی از آنها جزو آثار ملی کشور ثبت گردیده‌است.[]

  مسجد جامع[ویرایش]

  مسجد تاریخی جامع کوهپایه متعلق به دوره سلجوقیان می‌باشد که گنبد آن قبل از اسلام مربوط به زمان ساسانیان بوده‌است. چهل ستون مسجد در سال ۸۰۰ میلادی به این اثر اضافه گردیده‌است. پیش از اسلام این بنا آتشکده بوده که پس از ورود اسلام به این منطقه تبدیل به مسجد شده‌است.[]

  جمعیت[ویرایش]

  براساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، جمعیت شهر کوهپایه برابر با ۵٬۵۱۸ نفر (۱٬۷۶۵ خانوار) بوده‌است.[۲]

  پانویس[ویرایش]

  ↑ {{یادکرد وب |عنوان=پیش‌شماره‌های استان اصفهان | نشانی=http://isfahannama.ir/post/70 | ناشر=اصفهان نما | تاریخ=۲۰ شهریور ۱۳۹۱ | تاریخ بازبینی=۳۱ ژوئیه ۲۰۱۴ | archiveurl=https://web.archive.org/web/20140808041450/http://isfahannama.ir/post/70 | archivedate=۸ اوت ۲۰۱۴ dead-url=yes

  ↑ «درگاه ملی آمار > سرشماری عمومی نفوس و مسکن > نتایج سرشماری > جمعیت به تفکیک تقسیمات کشوری سال 1395». . دریافت‌شده در ۲۰۲۱-۰۸-۰۱.

  نبو استان اصفهان مرکز اصفهان شهرستان‌ها

  آران و بیدگلاردستاناصفهانبرخواربوئین میاندشتتیران و کرونجرقویهچادگانخمینی‌شهرخوانسارخور و بیابانکسمیرمشاهین‌شهر و میمهشهرضادهاقانفریدنفریدون‌شهرفلاورجانکاشانکوهپایهگلپایگانلنجانمبارکهناییننجف‌آبادنطنزورزنههرند

  شهرها

  ابریشمابوزیدآباداردستاناژیهاصفهانافوسانارکآران و بیدگلایمان‌شهربادرودباغ بهادرانبافرانبرزکبرف‌انباربهاران‌شهربهارستانبوئین و میاندشتپیربکرانتودشکتیرانجندقجوزدانجوشقان قالیچادگانچرمهینچم گردانحبیب‌آبادحسن‌آبادحناخالدآبادخمینی‌شهرخوانسارخورخوراسگانخورزوقداراندامنهدرچه‌پیازدستگرددهاقاندهقدولت‌آباددیزیچهراوندرزوهرضوان‌شهرزاینده‌رودزرین‌شهرزوارهزیارزیباشهرسده لنجانسفیدشهرسگزیسمیرمسینشاپورآبادشاهین‌شهرشهرضاطالخونچهعسگرانعلویجهفرخیفریدون‌شهرفلاورجانفولادشهرقهدریجانقمصرکاشانکرکوندکلیشاد و سودرجانکمشجهکمهکهریزسنگکوشککوهپایهگزگلپایگانگل‌دشتگل‌شهرگلشنگوگدمبارکهمحمدآبادمشکاتمنظریهمهابادمیمهناییننوش آبادنجف‌آبادنصرآبادنطنزنیاسرنیک‌آبادورزنهورنامخواستونکهرند

  جاذبه‌های گردشگری

  آتشگاه اصفهانآبشار سمیرمآبشار پونه‌زارارگ شیخ بهاییروستای ابیانهارگ گوگدبازار اصفهانپل آذرپل خواجوپل شهرستانپیست اسکی فریدون‌شهرسی‌وسه‌پلعالی‌قاپوقالی‌شویانکاخ هشت‌بهشتکاروانسرای کوهابکلیسای وانکچاله سنبکخانه عامری‌هاخانه مشروطهکوه صفهمدرسه چهارباغمسجد شاهمسجد شیخ لطف‌اللهمنارجنبانشهر تاریخی سین برخوارمیدان نقش جهاننارنج‌قلعهقنات مزدآبادمسجد جامع میمهسرچشمه خوانسار

  نبو شهرستان کوهپایه

  رده‌ها: شهرستان کوهپایهشهرهای استان اصفهانشهرهای شهرستان کوهپایهمناطق مسکونی در شهرستان اصفهان

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  تاریخچه کوهپایه

  کوهپایه شهری است تاریخی که در ۷۰ کیلومتری شرق شهر اصفهان واقع شده‌است. این شهر از طرف شمال با شهرستان اردستان از طرف جنوب با شهر هرند (بخش‌های جلگه، بن رود (شهر ورزنه) و جرقویه علیا و سفلی)

  تاریخچه کوهپایه

  کوهپایه شهری است که در ۷۰ کیلومتری شرق شهر اصفهان واقع شده‌است. این شهر از طرف شمال با شهرستان اردستان از طرف جنوب با شهر هرند (بخش‌های جلگه، بن رود (شهرستان ورزنه) و جرقویه علیا و سفلی) و از طرف شرق با شهرستان نائین و از طرف غرب با شهرستان اصفهان در ارتباط است.

  تقسیمات کشوری

  بخش کوهپایه دهستان تودشک دهستان جبل دهستان زفره

  دهستان سیستان اصفهان

  شهرها: کوهپایه (شهر)، سگزی و تودشک

  جمعیت

  بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت بخش کوهپایه شهرستان اصفهان در سال ۱۳۸۵ برابر با ۲۲۳۵۶ نفر بوده است.

  مشخصات بخش کوهپایه

  این بخش یکی از گسترده‌ترین و قدیمی‌ترین بخشهای استان اصفهان می‌باشد که در حاشیه کویر مرکزی ایران قرار گرفته و از شمال به شهرستانهای اردستان و برخوار و میمه و از جنوب به بخشهای جلگه و بن رود استان اصفهان و از شرق به استان یزد و شهرستان نایین و از غرب به بخش مرکزی اصفهان محدود می‌شود.

  ارتفاع مرکز و جنوب بخش از سطح دریا ۱۵۷۰ متر و شمال آن ۳۳۰۰ متر می‌باشد. وسعت بخش کوهپایه حدود ۳۰۰۰ کیلومتر مربع است و تقریباً ۲۰٪ از وسعت استان اصفهان را به خود اختصاص داده‌است. همچنین برابر آخرین تقسیمات کشوری (سال ۱۳۸۰) دارای سه شهر به نامهای کوهپایه، سجزی و تودشک و ۴ دهستان به نامهای جبل، تودشک، زفره و سیستان و بیش از ۵۴۸ روستا، مزرعه و مکان می‌باشد، که از این تعداد در ۲۷ روستا شورای اسلامی تشکیل شده و ۲۷ دهیاری نیز راه‌اندازی گردیده که از این تعداد ۱۴ دهیاری مصوب می‌باشد.

  مرکز بخش، روستای کوهپایه‌است که در عهد قاجار که تقسیمات کشوری بصورت ایالت و ولایت و بلوک بوده؛ کوهپایه مرکز بلوک اربعه (جرقویه، اردستان و رودشتین) بوده‌است و از سال ۱۳۱۶ تا به حال مدت حدود ۷۱ سال است که مرکز جغرافیایی، سیاسی منطقه کوهپایه می‌باشد (تا سال ۱۳۷۳ بخشهای جلگه و بن رود جزیی از بخش کوهپایه بودند). مطالعات و تحقیقات زمین‌شناسی نشان می‌دهد که زمانی بخش کوهپایه را کلاً آب فراگرفته بوده (بجز مناطق کوهستانی) و به مرور زمان به خشکی تبدیل شده؛ به ترتیب مراکز جمعیتی زفره، کوهپایه و … ایجاد شده و اگر این نظر صحیح باشد شهرها و روستاهایی که در ارتفاعات قرار دارند قدمت بیشتری نسبت به نقاط دیگر دارند. ولی آنچه مسلم است پیشینه فرهنگی، مذهبی، آثار باستانی با هویت بجا مانده از ادوار گذشته، با سوادی و سطح تحصیلات عالی و … حاکی از قدمت و غنای فرهنگی مردمان این منطقه رانشان می‌دهد.

  انواع مشاغل کشاورزی، دامداری، صنایع دستی، خدماتی و اداری در این بخش وجود دارد و این بخش دارای سه شهرک صنعتی مصوب (سجزی (شهرک صنعتی بزرگ شرق اصفهان سگزی)، کوهپایه و) و چندین نقطه صنعتی روستایی با بیش از یکصد کارخانه و فخاری فعال می‌باشد و حدود سه هزار نفر کارگر در آنها مشغول بکار هستند. در بخش کوهپایه حدود ۶۰ اداره، ارگان، نمایندگی، دفتر، مراکز نظامی، انتظامی، قضایی، آموزشی، تعاونی و بانک مشغول به انجام و ارایه خدمات به مردم هستند. تعداد کارمندان ادارات بخش ۳۰ نفر، تعداد کارگران کاخانه‌های بخش ۳۰۰ نفر و تعداد افراد شاغل در اصناف بخش ۱۰۰ نفر می‌باشد.

  وجه تسمیه شهرها

  کوهپایه نام قدیمی آن ویر بوده که اکثراً در اسناد و کتب قدیمی به چشم می‌خورد ویر که از لغات زبان محلی کوهپایه نیز می‌باشد به معنی هوش و ذکاوت است. بعد به قهپایه به معنی محکم و استوار نامیده شده (در اسنادی که در سال ۱۳۱۶ و قبل از آن مشاهده شده و از جمله در کتاب گلچینی از شاهنامه فردوسی و نشریات فنی مهندسی و بازرگانی لغت قهپایه دیده می‌شود) سپس به کوهپایه به دلیل قرار گرفتن در حاشیه ارتفاعات ۳۳۰۰ مارشینان نامیده شده. در اصطلاح محلی آنرا کوپا نیز می‌گویند (مشهور است که امام حسن مجتبی (ع) به ایرن (سرزمین عجم) تشریف فرما شدند و از شهر ری به قم و از آنجا به اردستان و سپس به قریه کهنگ و قهپایه عزیمت فرموده و در قهپایه (کوهپایه) نزول اجلال فرمودند و سپس به اصفهان محله لسان الارض تشریف فرما شدند و در آنجا زمین با حضرت سخن گفته‌است.

  سِجزی معرب سِکزی است. سِکزی لغت اوستایی پهلوی می‌باشد و به دلیل سکونت قوم سکاها در قدیم‌الایام در این منطقه به این نام مشهور شده‌است. در زبان عامیانه سِگزی گویند و اکثر اسناد تاریخی آنها بنام سجزی می‌باشد به همین دلیل نام آن شهر بر اساس مصوبه هیئت وزیران سجزی اعلام شده. به هر حال سجزی یا سکزی همان سیستان و محل قوم سکاها می‌باشد.

  تودشک یعنی تودشکت به معنای محلی هموار که در حاشیه دشت قرار دارد.

  آثار تاریخی

  تعدادی آثار شامل ابنیه تاریخی با معماری با هویت شامل:

  کارونسرای عباسی کوهپایهمسجدجامع کوهپایهامامزاده قاسم بن موسی (امامزاده قاسم)مسجد آجریمسجد معصومامامزاه سید محمدبن موسی کوهپایهمسجد تالاربازار قدیمی شهر کوهپایهمزرعه حاج حسن محل تهیه فیلمهای تلویزیونیمسجد قدمگاهمسجد خواجهقلعه بزرگ یکلنگی

  در کوهپایه وجود دارد که برخی از آنها جزو آثار ملی کشور ثبت گردیده‌است.

  مسجد جامع

  مسجد تاریخی جامع کوهپایه متعلق به دوره سلجوقیان می‌باشد که گنبد آن قبل از اسلام مربوط به زمان ساسانیان بوده است. چهل ستون مسجد در سال ۸۰۰ میلادی به این اثر اضافه گردیده است. پیش از اسلام این بنا آتشکده بوده که پس از ورود اسلام به این منطقه تبدیل به مسجد شده است.

  و اما.......؟؟؟؟

  کوهپایه: زادگاه حافظ (شیرازی !!!)

  منبع مطلب : www.injaisfahan.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید