این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کشتی سنتی ژاپن

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کشتی سنتی ژاپن را از این سایت دریافت کنید.

  سومو

  سومو

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  بیست و سومین دوره مسابقات قهرمانی سومو جهان اوزاکا، ژاپن ۲۰۱۹ - فینال وزن ۱۰۰ کیلوگرم بین ژاپن و مغولستان

  این مقاله کامل نیست. لطفاً به بهبود آن کمک کنید، یا دربارهٔ اِشکال آن، در صفحهٔ بحث، گفتگو کنید.

  سومو (به ژاپنی: 相撲) یک رشته باستانی[۱] از ورزش کشتی است که در آن وزن، اندازه و قدرت در درجه اول اهمیت قرار دارد. اگرچه سرعت و یورش ناگهانی نیز مفید است. هدف شرکت‌کنندگان این است که حریف خود را از رینگ (به قطر ۴ متر و ۶۰ سانتی‌متر) بیرون انداخته یا او را وادار کنند تا یکی از اعضای بدن خود را بر زمین گذارد.

  در سال ۱۹۹۴، انجمن سومو ژاپن ملزم شد که تمام کشتی گیران سومو حداقل ۱۷۳ سانتی‌متر (۵ فوت ۸ اینچ) داشته باشند.

  سومو حرفه ای به شش بخش طبقه‌بندی می‌شود که کشتی گیران بر اساس شایستگی و برد و باخت خود در مسابقات رسمی، در داخل و بین این بخش‌ها قرار می‌گیرند. هرچه رتبه کشتی‌گیر در یک بخش بالاتر باشد، سطح عمومی حریفانی که باید با آن روبرو شود قوی تر می‌شود. طبق سنت ، هر رتبه ای به شرقی و غربی تقسیم می‌شود و شرقی کمی معتبرتر است و کمی بالاتر از همتای غربی خود قرار دارد. تقسیمات، به ترتیب سلسله مراتب از بالاترین به پایین‌ترین، به شرح زیر است:

  ماکوچی (به انگلیسی:Makuuchi) یا ماکونچی (به انگلیسی: Makunouchi): بالاترین رتبه در سومو است. این اسم به معنای واقعی کلمه به معنای «طناب افقی» است و بهترین سوموکاران این بخش در راس سلسله مراتب کشتی سومو قرار می‌گیرند که یوکوزانا نامیده می‌شوند.

  از ژانویه سال ۲۰۱۷ مجموعاً ۷۲ کشتی‌گیر سومو موفق به کسب این مقام شده‌اند

  در حال حاضر تنها یوکوزونا این ورزش، آساشوریو آکینوری (Asashoryu) می‌باشد که زاده کشور مغولستان است. هنگامی که یک کشتی‌گیر به مقام و مرتبه یوکوزونا می‌رسد، نمی‌تواند آن را کنار بگذارد، اما با گذشت زمان و پایین آمدن درجه توانایی و قدرت یوکوزونا، وی خود بازنشسته می‌شود.[۲]

  جوریو (به انگلیسی: 十両) (Jūryō: به ژاپنی): دومین سطح و به معنای «ده ریو» en:Ryō یا (به انگلیسی ) (به ژاپنی :十枚目) به معنای «دهمین قرار»ماکوشیتا (به ژاپنی :幕下) (به انگلیسیMakushita) به معنای زیر پردهساندانمه (به انگلیسی : (به ژاپنی :三段目)جونیدان (به انگلیسی: (به ژاپنی: 序二段)جونوکوچی (به ژاپنی ) (序の口)

  تاریخچه[ویرایش]

  نقاشی‌های دیواری ماقبل تاریخ نشان می‌دهد که سومو از رقص در دعا برای برداشت خوب محصول در آیین‌های کشاورزی سرچشمه گرفته‌است.[۳]

  نخستین نبرد سومو که مورد تأیید تاریخی است، در سال ۶۴۲ در دربار امپراتریس کوگیوکو برگزار شد تا یک نماینده کره‌ای را سرگرم کند. در قرنهای بعد، محبوبیت سومو در دربار، اهمیت تشریفاتی و مذهبی آن را افزایش داد.

  گمان می‌شود که قدمت کشتی سومو در ژاپن به ۱۵۰۰ سال پیش می‌رسد.[۱]

  این رشته ورزشی توسط جاسم منوچهری در ایران بنیان نهاده شد و تحت پوشش انجمن سومو ایران به ریاست وی که از سال ۲۰۱۱ تاکنون به عنوان تنها نهاد ملی عضو فدراسیون بین‌المللی سومو شناخته می‌شود، در سطح کشور فعالیت می‌کند.

  از مهم‌ترین دستآوردهای قهرمانی در عرصه بین‌المللی سومو می‌توان به قهرمانی تیم ملی ایران در بازی‌های نخبگان جهان – کِمِر 2017 اشاره نمود که در آن 10 مدال (2 طلا، 4 نقره و 4 برنز) کسب شد. همچنین در مسابقات قهرمانی جهان – اوزاکا 2019 تیم ملی سومو موفق به کسب یک عنوان چهارمی گردید و برای نخستین‌بار به دریافت سهمیه ورلدگیمز (بازی‌های جهانی) 2022 بیرمینگهام ایالات متحده آمریکا در دسته 85- کیلوگرم نائل آمد. علاوه بر این ملی پوشان کشورمان در بیست و یکمین دوره مسابقات قهرمانی جهان - اولانباتور 2016 موفق به کسب یک عنوان پنجمی در دسته 115- کیلوگرم و در بیست و دومین دوره مسابقات قهرمانی جهان – تائویوان 2018 موفق به کسب عنوان پنجمی در جدول تیمی گردیدند. کسب 2 مدال برنز در مسابقات قهرمانی آسیا اولانباتور و تائویوان هم از دیگر دستآوردهای سومو ایران در مدال‌آوری بین‌المللی بوده‌اند.

  اعضای کمیته موسس سومو ایران تا پایان سال 1400 شمسی، ضمن شرکت در 5 دوره داوری بین‌المللی سومو، در 1 رویداد آسیایی و 3 رویداد جهانی به عنوان سرداور، داور وسط و داور کنار قضاوت نموده‌اند. از مهم‌ترین دستآوردهای این حوزه نیز می‌توان به قضاوت بنیان‌گذار سومو ایران در فینال بیست و سومین دوره مسابقات قهرمانی سومو جهان – اوزاکا 2019 اشاره نمود که منتج به دریافت سهمیه ورلدگیمز (بازی‌های جهانی) 2022 گردید. این رخداد به دلیل انتخاب تنها 18 داور ممتاز جهانی از پنج قاره توسط آی. اِف. اِس. به منظور قضاوت در ورلدگیمز بیرمینگهام ایالات متحده آمریکا حائز اهمیت می‌باشد.

  مقامات ارشد سومو کشور ایران نیز در از طریق ابزار دیپلماسی، هم اکنون دارای 2 کرسی بین‌المللی شامل عضویت در هیأت اجرایی فدراسیون سومو آسیا و نیز عضویت در کمیته مبارزه با دوپینگ فدراسیون بین‌المللی سومو (آی. اِف. اِس.) می‌باشند.

  پانویس[ویرایش]

  ↑ پرش به بالا به:

  ۱٫۰ ۱٫۱ ریش گذاشتن برای کشتی‌گیران سومو ممنوع شد،

  ↑ حق‌شناس، علی، دانشنامهٔ هنرهای رزمی، تهران، نگاه بوستان، ۱۳۹۴، ص ۱۹۵

  ↑ Sharnoff, Lora (August 13, 2013). "History of Sumo". . Retrieved December 29, 2019.

  منابع[ویرایش]

  علی حق‌شناس، دانشنامه هنرهای رزمی، تهران، نگاه بوستان، ۱۳۹۴.

  http://sumo-iran.ir/static_heyat.php

  http://sumo-iran.ir/news_page.php?id=64

  https://www.sumo-iran.ir/static_page.php?id=3

  sumo. (2009). In Encyclopædia Britannica. Retrieved May 04, 2009, from Encyclopædia Britannica Online: http://www.britannica.com/EBchecked/topic/573457/sumo

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ موجود است.

  Nihon Sumo Kyokai Official Grand Sumo Home Page

  The Sumo Forum Banzuke.com Sumo FAQ

  Sumo introduction including biographies and autographs

  Searchable Sumo Database

  Szumo.hu Sumo Fan Magazine

  Sumo News and Analysis

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  یادآوری سنتی در ژاپن با اشک‌های مرد ۱۸۸ کیلویی

  در کشتی سومو، هدف به زمین زدن حریف، یا بیرون راندن او از دایره شنی محل مبارزه است. هر کسی که زمین‌گیر شود یا از دایره بیرون برود، مبارزه را می‌بازد. وارد شدن به دایره ورزشی که بیش از هزار سال سابقه دارد، کار بسیار دشواری است.

  چمدان - رسانه سفر، گردشگری و میراث فرهنگی

  جمعه ۴ آذر ۱۴۰۱ ۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۸:۵۰

  یادآوری سنتی در ژاپن با اشک‌های مرد ۱۸۸ کیلویی | سومو؛ سمبلی از تاریخ کهن ژاپن

  در کشتی سومو، هدف به زمین زدن حریف، یا بیرون راندن او از دایره شنی محل مبارزه است. هر کسی که زمین‌گیر شود یا از دایره بیرون برود، مبارزه را می‌بازد. وارد شدن به دایره ورزشی که بیش از هزار سال سابقه دارد، کار بسیار دشواری است.

  قوانین متفاوتی برای شما که می‌خواهید این مسابقات را ببینید وجود دارد.  از جمله مهم ترین این قوانین این است که شما در هنگام اجرای مسابقات حق ندارید صحبت کرده و یا به جای دیگری نگاه کنید.

  بازدیدکنندگان باید کفش های خود را درآورده و چهار زانو روی تشک های مخصوص بنشینند.

  این روزها باز هم کشتی سنتی سومو ژاپن با وایرال شدن فیلم گریه کشتی‌گیری ۱۸۸ کیلویی در نخستین رقابت اصلی سال ۲۰۲۰ به صدر اخبار آمده است.

  گاردین نوشت: manhandled Takakeisho کشتی‌گیری ۱۸۸ کیلویی و تقریبا ناشناس بود که تا پیش از حضور در رقابت قهرمانی مربوط به سال نو میلادی کمتر کسی حتی نامش را شنیده بود. این رقابت‌ها پس از ۱۵ روز مبارزه کشتی‌گیران سومو در توکیو روز یکشنبه به پایان رسید و در کمال شگفتی توکوشویرو توانست با ۱۴ پیروزی و فقط یک شکست جام بزرگ قهرمانی را بالای سر ببرد.

  در ورزشی که معمولا احساس در آن مجال بروز و ظهور ندارد، گریه کردن یک قهرمان ۱۸۸ کیلویی اتفاقی بود که با استقبال گسترده تماشاگران حاضر در ورزشگاه ریوگوکو کوکوگیکان روبه‌رو شد.   «من کم‌بخت‌ترین کشتی‌گیر رقابت‌ها بودم و با خودم گفتم هر چه بادا باد. ترس به دل راه ندادم و تمام توانم را گذاشتم.»

  لحظه گریه کردن توکوشویرو و پر شدن چشم‌های او از اشک در شبکه‌های اجتماعی ژاپن بازتاب فراوان یافت و ویدئوی چهره بامزه قهرمان دست به دست بین کاربران گشت. توکوشویرو که با رتبه ۱۷ وارد رقابت‌ها شده بود، در نهایت قهرمان شد تا پس از مارس سال ۲۰۰۰ نخستین کشتی‌گیری باشد که با بالاترین رتبه از رقابت‌ها خارج می‌شود.

  سومو جدا از ورزش به نوعی سمبلی از تمدن و سنت کهن ژاپنی ها به شمار می‌رود و افتخاری بزرگ برای سامورایی‌ها است. در زمان‌های بسیار دور آن را به خدای شینتو (Shinto) نسبت می‌دادند که مظهر قدرت و استواری بود و امروزه نیز بسیاری از آداب و رسوم و تشریفات مذهبی ژاپنی‌ها به پیروی از شینتو برگزار می شود.

  گفته می‌شود که قدمت کشتی سومو در ژاپن به بیش از ۱۵۰۰ سال پیش می‌رسد. اگرچه مانند بسیاری از ورزش‌های گروهی ژاپنی هرگز به عنوان یک ورزش پیشرفته و حرفه ای تا سده ۱۶۰۰ مطرح نشد و در کل از قوانین دست و پا گیر و سنتی برخوردار بود که تا حدی آن را از سایر ورزش‌ها متمایز می‌کرد. اما سرانجام با تشکیل فدراسیون بین‌المللی آن در ژاپن، سومو وارد دور جدیدی از فعالیت‌های خود شد.

  هر چند که سومو در ژاپن طرفدارانش کم شده اما هنوز مسابقات آن انجام می‌شود و خبرساز! برای نمونه در جریان سفر ترامپ و همسرش به ژاپن، به تماشای کشتی سومو رفتند : تصاویر | حضور ترامپ و همسرش در ورزشگاه افسانه‌ای ژاپن برای تماشای سومو

  کد خبر 247806

  برچسب‌ها

  ژاپن اخبار مرتبط

  تصاویر | حضور ترامپ و همسرش در ورزشگاه افسانه‌ای ژاپن برای تماشای «سومو» | کشتی باستانی ژاپنی‌ها 1500 سال قدمت دارد

  سفر به کل ژاپن را با اقامت در هتلی در توکیو تجربه کنید | هتلی که فرهنگ سرزمین آفتاب تابان را معرفی می‌کند

  خشم ژاپنی‌ها از کیم کارداشیان به خاطر کیمونو | کیم کارداشیان به فرهنگ و تاریخ ما بی‌احترامی کرد

  طبیعت پشت ‌کامیون‌های ژاپنی│ تصاویر جنگل‌های مینیاتوری سرگردان!

  سرزمین آفتاب تابان چگونه به استقبال بهار می‌روند؟│ تصاویری از جشن شکوفه‌های گیلاس در ژاپن

  کرسی ژاپنی؛ سنت قدیمی ایرانی‌ها در خانه‌ ژاپنی‌ها | علاقه گردشگران خارجی به کافه کوتاتسوها

  خیابان سدر ژاپنی│ طولانی‌ترین خیابان درختی در جهان را ببینید

  نظر شما

  نظر شما نظرات

  نظرات منتشر شده: 1 نظرات در صف انتشار: 0 نظرات غیرقابل انتشار: 0

  ۱۳:۱۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۲۸ 1 0 پاسخ

  یه موقع اون نخه پاره نشه

  آخرین اخبار

  سفر همراه حیوان خانگی

  همه چیز درباره اسپانیا | قدمت پارینه سنگی!

  آیا استفاده از ارز دیجیتال در سفرهای خارجی ممکن است؟

  طراحی سایت با وردپرس چه مزایایی دارد؟

  در زمان طراحی سایت سفارشی به چه نکاتی توجه کنیم؟

  اولین مسافر تور فضایی ایلان ماسک به فضا مشخص شد؛ مولتی میلیارد ۸۲ ساله!

  میراث تاریخی و فرهنگی؛ راهکار رئیس دادگستری کرمان به اتفاقات اخیر | بناهای تاریخی، تنها مشتی خاک و گل نیست

  ادعای مدیر عامل منطقه آزاد کیش؛ زیر ساخت لازم برای میزبانی از هواداران جام جهانی را نداریم و تنها دولت سیزدهم گام‌های عملی برداشتند! | آمادگی راه‌اندازی اینترنت ۵G در جزیره

  رئوف؛ نخستین هتل مناسب‌سازی شده برای معلولان بالاخره در ایران افتتاح شد

  کمبود نیروی هتلداری در ژاپن | کرونا تمام شده و گردشگران به سرزمین آفتاب بازگشته‌اند

  جهانگردی

  سفر همراه حیوان خانگی

  همه چیز درباره اسپانیا | قدمت پارینه سنگی!

  اولین مسافر تور فضایی ایلان ماسک به فضا مشخص شد؛ مولتی میلیارد ۸۲ ساله!

  کمبود نیروی هتلداری در ژاپن | کرونا تمام شده و گردشگران به سرزمین آفتاب بازگشته‌اند

  بهترین تور فرانسه و تور آفریقا برای تعطیلات کریسمس 2023

  خرید خانه در قبرس شمالی

  چگونه ویزای ایتالیا بگیریم

  منبع مطلب : www.chamedanmag.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید