این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  کترام کتوتیفن

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  کترام کتوتیفن را از این سایت دریافت کنید.

  کتوتیفن : موارد مصرف، عوارض جانبی، بارداری، تداخلات، اشکال دارویی

  قرص و شربت کتوتیفن به عنوان یک داروی ضد حساسیت در کودکان و بزرگسالان مصرف می شود. این دارو در پیشگیری از آسم و درمان سرفه کاربرد دارد. اثرات خواب آلودگی این دارو نسبتا کم است

  کتوتیفن

  گشاد کننده های برونش و داروهای ضد آسم

  در کدام داروخانه موجود است؟

  اطلاعات دارویی مقدار مصرف مصرف در بارداری اشکال دارویی کتوتیفن

  مواجهه با برخی مواد مانند پشم یا موی حیوانات ،گرده گیاهان، گرد و خاک و مصرف بعضی مواد غذایی می تواند منجر به بروز علائم حساسیت یا آلرژی شود. این علائم ناشی از آزادسازی ماده ای به نام هیستامین در بدن می باشند. آزادسازی این ماده از سلولهای بدن منجر به بروز علائمی مانند آبریزش بینی، عطسه، خارش، آبریزش چشم، التهاب پوستی و در مواردی تنگی نفس و سایر علائم التهابی می‌شود. کتوتیفن به عنوان یک داروی ضد حساسیت یا آنتی هیستامین با مهار اثرات هیستامین می تواند علائم حساسیت را تسکین دهد و از تشدید شدن آنها جلوگیری نماید.

  این دارو به صورت قرص ،شربت و قطره چشمی موجود می باشد.

  پیش از مصرف کتوتیفن:

  - در صورت بارداری ،شیردهی یا اقدام به بارداری به پزشک خود اطلاع دهید.

  - در صورت ابتلا به هرگونه اختلال کبدی یا کلیوی پزشک خود را مطلع نمایید.

  - در صورت سابقه یا ابتلا به بیماری‌های چشمی نظیر گلوکوم (آب سیاه )،اختلالات پروستات یا هر گونه مشکل در دفع ادرار ،مشکلات گوارشی نظیر سابقه انسداد روده ،صرع و بیماری‌ خونی ارثی پورفیری حتماً پزشک خود را آگاه نمایید.

  -لیستی از کلیه داروها و فرآورده های مکمل و گیاهی مصرفی خود در اختیار پزشکتان قرار دهید تا در صورت وجود تداخل اقدامات لازم صورت بگیرد.

  -در صورت سابقه حساسیت به این دارو یا سایر داروهای آنتی‌هیستامین پزشک خود را مطلع نمایید.

  نحوه صحیح مصرف کتوتیفن

  -دارو را دقیقا طبق توصیه پزشک مصرف نماییدبا این حال به طور معمول در بزرگسالان یک قرص یک میلی گرم دو بار در روز و در کودکان بالای سه سال یک پیمانه شربت (معادل ۵ میلی لیتر )دو بار در روز توصیه می شود.

  -می توانید کتوتیفن را همراه با یک وعده غذایی سبک یا میان وعده میل کنید.در صورت مشکل بلع می‌توانید یک لیوان آب همراه با دارو مصرف نمایید.

  -در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو نیاز به مصرف نوبت فراموش شده نمیباشد کافیست نوبت بعدی را طبق روال سابق مصرف کنید و از دو برابر نمودن مقدار دارو در یک نوبت خودداری نمایید.

  -اکثر افراد نیاز به استفاده طولانی مدت از آنتی هیستامین ها ندارند و به محض اینکه علائم حساسیت برطرف شد می توانید مصرف این دارو را قطع نمایید.

  توصیه ها

  -مصرف کتوتیفن میتواند با ایجاد خواب آلودگی یا گیجی همراه باشد لذا در مدت اثر دارو از رانندگی و کار با ابزار هایی که نیاز به احتیاط بیشتری دارند خودداری نمایید. مصرف الکل همزمان با این دارو اثر خواب آوری این دارو را تشدید می نماید به همین دلیل بهتر است از مصرف همزمان این دو فرآورده با هم خودداری کنید.

  -در صورتی که قرار است عمل جراحی یا آزمایش خاصی انجام دهید (خصوصاً تست آلرژی) حتماً درمانگر خود را در جریان مصرف کتوتیفن قرار دهید تا در صورت نیاز مصرف این دارو در زمان مناسب قطع گردد.

  -مصرف کتوتیفن در برخی افراد موجب افزایش حساسیت پوست به نور خورشید می شود به همین خاطر در مدت درمان با این دارو از ضد آفتاب مناسب پوست خود استفاده نمایید و و از گرفتن حمام آفتاب بپرهیزید.

  -پیش از خرید هرگونه دارو از داروخانه داروساز خود را در جریان مصرف داروهای آنتی هیستامین قرار دهید زیرا بسیاری از داروها از جمله داروهای خواب آور و آرامبخش می توانند عوارض جانبی آنتی‌هیستامین‌ها را تشدید نمایند.

  عوارض ناخواسته دارویی کتوتیفن

  -عوارض این دارو محدود و خفیف می باشد با این حال در صورت اختلال در خواب ،تغییر درخلق و خو ، زودرنجی و عصبی شدن با پزشک خود صحبت کنید.

  -در صورت احساس سرگیجه یاخواب‌آلودگی از رانندگی و کار با ابزاری که نیاز به احتیاط دارند، خودداری نمایید.

  -در صورت بروز خشکی دهان می‌توانید از آب نبات یا آدامس های فاقد شکر استفاده نمایید.

  اطلاعات تخصصی

  اطلاعات تخصصی موارد مصرف کتوتیفن

  كتوتيفن براي پيشگيري از آسم بكار مي رود.

  مکانیسم اثر کتوتیفن

  يك داروي مشابه كرومولين با اثرات ضدهيستامين با خواص ضدآنافيلاكسي است .

  فارماکوکینتیک کتوتیفن

  از راه خوراكي به خوبي جذب مي شود و اثرش تا 12 ساعت باقي مي ماند. شروع اثر پيشگيري كننده دارو آهسته مي باشد. براي رسيدن به بيشينه اثر دارويي 6-4 هفته زمان لازم است.

  عوارض جانبی کتوتیفن

  *

  عوارض نسبتا شایع (%10-1):

  سیستم اعصاب مرکزی: خواب آشفته، سردرد

  پوستی: راش پوستی، کهیر

  غدد درون ریز و متابولیسم: افزایش وزن

  گوارشی: درد شکمی، افزایش اشتها

  عفونی: آنفلونزا چشمی: ادم پلک

  تنفسی: عفونت مجاری تنفسی، خون دماغ

  تداخلات دارویی کتوتیفن

  *مشخصات کلی تداخلات:

  اطلاعاتی گزارش نشده است.

  تداخلات رده X (پرهیز):

  آکلیندینیوم، آزلاستین (نازال)، بروم پریدول، سیمتروپیوم، الوکسادولین، گلیکوپیرولات (استنشاق دهانی)، گلیکوپیرونیوم (موضعی)، ایپراتروپیوم (استنشاق دهانی)، لوسولپیرید، اورفنادرین، اوکساتومید، اوکسوممازین، پارالدهید، پیتولیسانت، پتاسیم کلرید، پتاسیم سیترات، روفناسین، تالیدومید، تیوتروپیوم، اومکلیدینیوم

  کاهش اثرات داروها توسط کتوتیفن:

  مهارکننده‌های استیل کولین استراز، بنزیل پنی‌سیلوئیل پلی لیزین، بتاهیستین، پروکاینتیک، هیالورونیداز، ایتوپرید، لوسولپیرید، نیتروگلیسیرین، پیتولیسانت، سکرتین

  کاهش اثرات کتوتیفن توسط داروها:

  مهارکننده‌های استیل کولین استراز، آمفتامین‌ها

  افزایش اثرات داروها توسط کتوتیفن:

  الکل (اتیل)، آمزینیوم، داروهای آنتی کولینرژیک، آزلاستین (نازال)، بلونانسرین، برکسانولون، بوپرنورفین، سیمتروپیوم، کلوزاپین، تضعیف‌کننده‌های CNS، الوکسادولین، فلونیترازپام، گلوکاگون، گلیکوپیرولات (استنشاق دهانی)، متوتری‌مپرازین، متی‌روسین، میرابگرون، آگونیست های اپیوئید، اورفنادرین، اکسی کدون، پارالدهید، پیریبدیل، پتاسیم کلرید، پتاسیم سیترات، پرامی‌پکسول، راموسترون، روفناسین، روپینیرول، روتیگوتین، مهارکننده‌های انتخابی باز جذب سروتونین، سوورکسانت، تالیدومید، دیورتیک های تیازیدی و شبه تیازیدی، تیوتروپیوم، توپیرامات، زولپیدم

  افزایش اثرات کتوتیفن توسط داروها:

  آکلیندینیوم، آلیزاپرید، آمانتادین، فرآورده‌های سم بوتولینوم، بریمونیدین (موضعی)، بروموپرید، بروم پریدول، کانابیدیول، ماری‌جوانا (شاهدانه)، کلرال بتائین، کلرمتیازول، کلرفنسین کاربامات، دایمتیندن (موضعی)، دوکسیلامین، درونابینول، دروپریدول، اسکتامین، گلیکوپیرونیوم (موضعی)، هیدروکسی‌زین، ایپراتروپیوم (استنشاق دهانی)، گیاه کاوا، لمبورکسانت، لیزورید، لوفکسیدین، منیزیم سولفات، متوتری‌مپرازین، میانسرین، مینوسیکلین (سیستمیک)، نابیلون، اوکساتومید، اوکسوممازین، پرامپانل، پراملینتید، روفینامید، سدیم اکسیبات، تتراهیدروکانابینول، تتراهیدروکانابینول وکانابیدیول، تری‌مپرازین، اومکلیدینیوم

  منبع مطلب : www.darooyab.ir

  كترام (كتوتيفن)

  كترام (كتوتيفن)

  كترام (كتوتيفن)

  توصیه های مهم كترام (كتوتيفن):

  قبل از مصرف اين دارو در موارد زير با پزشك خود مشورت نمائيد.

  درصورت داشتن حساسيت به اين دارو (تركيبات بنزوات) يا داروهاي مشابه ، غذاها، رنگها ومواد محافظ.

  درصورت مصرف داروهاي ديگر از قبيل الكل ، ضد ديابت ، آنتي هيستامين ها ، خواب آور ، آرامبخش و ضد صرع و مسكن ها

   مصرف در بارداری و شيردهی :

  تحقيقات زيادي درارتباط با مصرف اين دارو دربارداري برروي انسان انجام نشده است ولي درحيوانات ازطريق جفت به جنين ميرسد ومصرف آن توصيه نمي شود، همچنين در دوران شيردهي ، چون كتوتيفن در شير حيوانات ترشح ميشود و ممكن است در شير انسان هم ترشح شود ،  بنابراين نبايد مادران شيرده مصرف شود.

  مقدار و نحوه مصرف دارو:بزرگسالان و كودكان بالاي 3 سال :

  5 ميلي ليتر معادل  1 ميليگرم  دوبار در روز.

  كودكان 6 ماه تا 3 سال  25/0 ميلي ليتر معادل 05/0 ميلي گرم به ازاء هر كيلوگرم وزن بدن  ، 2 بار در روز .

  عوارض جانبی :

  هردارو به موازات اثرات مطلوب درماني است باعث بروز بعضي عوارض ناخواسته نيز مي شود، اگرچه همه اين عوارض دريك فرد ديده نميشود ، ليكــــــــن درصورت بروز هر عارضه ای با پزشك يا داروساز خود مشورت نمائيد .

  از مهمترين عوارض اين دارو ميتوان به افزايش وزن و عوارض كمتر شايع به دردهاي شكمي ،بي خوابي ، عصبانيت ، گيجي ، خشكي دهان ، خون ريزي از بيني ، راش پوستي و ورم پلك اشاره كرد. تهوع ، سرگيجه، ســـــــردرد، تشديدآسم و برونكواسپاسم از جمله عوارضی هستند كه به ميزان مقدار مصرف دارو بسته هستند. باتوجه به موارد بالا درصورت بروز اين علائم به پزشك يا داروساز خود اطلاع دهيد.

  مسموميت :

  درصورت مصرف بيش از 12 ميلي گرم ، علائم گيجی و عدم هوشياری، تشنج ،‌كاهش يا افزايش ضربان قلب و كاهش فشارخون مشاهده ميشود، دراين صورت بيمار را به اولين مركز درمانی انتقال دهيد.

  شرایط نگهداری:

  دارو را دردماي كمتراز 25 درجة سانتيگراد ، داخل جعبه نگهداری نمائيد .

  دارو را دور از دسترس اطفال نگهداری نمائيد.

  ازمصرف داروهای تاريخ گذشته خودداری نمائيد .

  :Refrence

  USP DI  2007 , VOL  II  , Page : 1768 – 1770

  منبع مطلب : ramopharmin.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید