این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  پیدایش جهان

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  پیدایش جهان را از این سایت دریافت کنید.

  پیدایش جهان امروزی

  پیدایش جهان امروزی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  دیدگاه ما نسبت به چگونگی پیدایش جهان امروزی بسیار ناقص یا اساساً نادرست است. به همین علت کیهان شناسان برای پی بردن به این موضوع سعی می‌کنند کائنات را قبل از وقوع مه بانگ در ذهن خود تصور و ترسیم کنند. همچنین آن‌ها به دنبال این هستند که بدانند چگونه قبل از مه بانگ جهان به این اندازه از سطح بالایی از نظم برخوردار بوده‌است.

  حاصل این تحقیقات ارائه مدل‌هایی از سوی کیهان شناسان است که هر یک پاسخ شگفت‌انگیز و متفاوتی به این معماها می‌دهند. البته هر کدام از این مدل‌ها روش‌هایی قابل آزمون هستند که در آینده با رصدهایی که صورت خواهد گرفت درستی یا نادرستی هرکدام از آن‌ها مشخص خواهد شد.

  تلاش برای مدل‌سازی ریاضی نحوه پیدایش جهان از یکصد سال پیش قدمت دارد. مشاهدات رصدخانه‌ای که از دهه ۱۹۲۰ آغاز شد نشان می‌دهد که کهکشان‌ها در حال دور شدن از یکدیگر هستند و جهان ما در حال انبساط است. حال اگر این انبساط را معکوس کنیم در می‌یابیم که جهان در حدود ۱۳ ميليارد و ۸۰۰ ميليون سال پیش بسیار داغ و فشرده بوده‌است. این نظریه توسط ژرژ لومتر در سال ۱۹۲۷ مطرح شد که هم‌اکنون نظریه مه بانگ نامیده می‌شود. اعتبار این نظریه به سال ۱۹۶۴ برمیگردد. کشف پرتو کیهانی اعتبار ویژه‌ای به آن بخشید که تا هم‌اکنون پا بر جاست.

  الن گوت (به انگلیسی: alan guth) از مؤسسه فناوری ماساچوست در سال ۱۹۸۱ و چند فیزیک‌دان دیگر نظریه‌ای مطرح کردند که به مه بانگ افزوده شد و تصور کیهان شناسان را از چگونگی پیدایش جهان کامل تر کرد.

  برمبنای این نظریه نظریه (تورم کیهانی) به این دلیل جهان قابل مشاهده به‌طور غیرمنتظره همگن است که کل جهان در حالت تعادل ترمودینامیکی از حجم بسیار کوچک اولیه‌ای برخوردار بوده‌است که به‌طور ناگهانی شروع به انبساط کرده‌است و به همین دلیل همگن بودن حالت اولیه خود را حفظ کرده‌است. این نظریه شرایط اولیه کائنات و جهان قبل از مه بانگ را توضیح نمی‌دهد.

  حال این سؤال مطرح است که علت عدم توانای مدل تورمی برای توضیح شرایط کائنات قبل از مه بانگ چیست؟

  براساس این مدل در فاصله زمانی ۱۰^-۳۵ ثانیه تا ۱۰^-۳۲ ثانیه از لحظه آفرینش انبساط تورمی رخ داده‌است. اگر باز هم به عقب برگردیم به یک مانع (دیوار آجری) برخورد خواهیم کرد که در آن هر دو ستون اصلی فیزیک نوین یعنی نظریه نسبیت عام انیشتین و نظریه مکانیک کوانتومی فرو می‌ریزند. فیزیک دانان در چنین شرایط خارق‌العاده‌ای هیچ راهی برای پیش‌بینی رفتار ماده، انرژی و فضازمان در اختیار ندارند. فیزیکدان‌ها برای دور زدن مسئله راه حلی بیان می‌کنند. براساس قانون دوم ترمودینامیک، آنتروپی (مقیاسی از بی نظمی) جهان با گذشت زمان افزایش می‌یابد؛ بنابراین جهان در بالاترین سطح نظم به وجود آمده‌است و رو به بی نظمی می‌رود. سؤال مطرح شده اینست: چگونه این بالاترین سطح نظم به وجود آمده‌است؟

  شان کارول (به انگلیسی: Sean M. Carroll) از مؤسسه فناوری کالیفرنیا در پَسِدینا (به انگلیسی: Pasadena) می‌گوید: هر مدلی که از جهان اولیه ارائه می‌شود جواب این سؤال که چرا آنتروپی جهان در آستانه مه بانگ پایین بوده را باید در خود داشته باشد.

  مدل‌های مطرح شده[ویرایش]

  مدل اول: دریای سیاه چاله‌ای[ویرایش]

  بر پایه این مدل جهان قبل از پیدایش دریایی از سیاه چاله‌ها بوده‌است. در این مدل دو فیزیک‌دان به نام‌های تام بنکس (به انگلیسی: Thomas banks) از دانشگاه کالیفرنیا در سانتاکروز و ویلی فیشلر (به انگلیسی: willy fischler) از دانشگاه تگزاس به این سؤال این‌گونه پاسخ می‌دهند که جهان در بدو پیدایش یعنی پیش از ۱۰^-۳۵ ثانیه دریایی چگال از سیاه چاله‌ها بوده‌است. آن‌ها این سناریو را سناریوی کیهان‌شناسی هولوگرافی نامیده‌اند.

  اصل هولوگرافک توسط خرارد توفت (به انگلیسی: Gerard‘t hooft) در سال ۱۹۹۳ از دانشگاه اترخت هلند ارائه شد. گرچه صحت این اصل هنوز اثبات نشده‌است، فیزیک دانان زیادی به درستی آن اعتقاد دارند. بر اساس این اصل می‌توان تمامی اطلاعات موجود در یک حجم مشخص از فضا را با قوانین فیزیک حاکم بر سطح مرزی حجم مزبور نمایش داد.

  می‌دانیم با افزایش آنتروپی هر سیستم میزان بی نظمی آن نیز بالا می‌رود. نتیجتاً مقدار اطلاعاتی که برای توصیف آن به کار برده می‌شود افزایش می‌یابد. پس آنتروپی معیاری برای اندازه‌گیری میزان اطلاعات موجود در آن سیستم است.

  از آنچه گفته شد نتیجه گرفته می‌شود که اصل هولوگرافی می‌گوید بیشینه میزان آنتروپی در حجم معینی از فضا حد بالایی دارد که به وسیلهٔ سطح مرزی حجم مزبور مشخص می‌شود که بیشینه آن مربوط به سیاه چاله‌ها خواهد بود.

  حال به لحظه مهبانگ بازمی‌گردیم. با نزدیک شدن به این لحظه چگالی ماده و انرژی در آن محدوده بیشتر خواهد شد؛ که در نهایت به حالت بالای چگالی آنتروپی می‌رسیم که مربوط به زمانیست که تمام آن محدوده از سیاهچاله‌های کوچک مقیاس پر شده باشد. بنکز و فیشلر بر این باورند که جهان از این شاره سیاه چاله‌ای به وجود آمده‌است. چگالی این دریای سیاه چاله‌ای که کائنات را دربر گرفته بوده افت و خیزهایی داشته که مقدار آن‌ها به وسیلهٔ اصل عدم قطعیت مکانیک کوانتومی مشخص می‌شود. افت و خیز به سمت چگالی‌های کمتر به این معنا بوده که افق‌های رویداد سیاه چاله‌هایی که در آن ناحیه با چگالی کم قرار داشتند به‌طور کامل به هم فشرده شده‌اند و فضای خالی بین آن‌ها را تابش (فتون‌ها) پر کرده بود.

  این مسئله شرایط را برای پیدایش جهان ما فراهم کرد که در آن محدوده‌هایی که چگالی سیاه چاله‌ها بالا بوده یا به هم نزدیک بوده‌اند یا سرعت حرکت آن‌ها زیاد بوده‌است سیاه چاله‌ها به هم برخورد می‌کردند و به هم می‌پیوستند؛ بنابراین فضای معمولی بین آن‌ها به سرعت توسط سیاه چاله‌های دیگر پر می‌شده‌است اما در محدوده‌های که سیاه چاله‌ها فاصله بیشتری از هم داشته‌اند و چگالی آن‌ها کمتر بوده‌است برخورد و تلفیق سیاه چاله‌ها با سرعت لازم صورت نمی‌گرفته‌است؛ بنابراین فضای معمول بین سیاه چاله‌ها که از تابش پرانرژی پر بوده‌است به سرعت مانند حباب منبسط شده و سیاه چاله‌های اطراف را دفع می‌کند.

  بعد از سپری شدن ۱۰^-۳۵ ثانیه از انبساط و به وجود آمدن این حباب‌ها پیش‌بینی‌های مدل دریای سیاه چاله‌ای عملاً با پیش‌بینی‌های مدل تورمی یکی می‌شود. بر این اساس تورم تنها در کسر کوچکی از ثانیه حباب با مقیاس کوچک را به جهان ما بدل می‌کند. در نهایت نیز ذرات بنیادی از انرژی تابشی موجود در کیهان به وجود می‌آید و ستاره‌ها و کهکشان‌ها و سیاره‌ها را تشکیل دادند. حال ببینیم مدل دریای سیاه چاله‌ای به حالت نظم دار اولیه با آنتروپی پایین چگونه پاسخ می‌دهد.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  قسمت چهل و یکم: پیدایش جهان

  Just another WordPress site

  ۱۲ مرداد, ۱۴۰۰ Share Share

  پیدایش جهان Like Share PDF

  قسمت چهل و یکم: پیدایش جهان

  مقدمه

  موضوع این قسمت از پادکست دایجست را در یکی از همین شب‌ها که برای همه به سختی می‌گذرد، پیدا کردم؛ زمانی که عمیقاً درگیر روزمرگی‌ها بودم. یک شب از خستگی به آسمان نگاه می‌کردم و عظمت آن مرا در خود غرق کرده بود. به این فکر کردم که «فارغ از تمام خبرهای روزمره، چه‌قدر از پیدایش جهانی که در آن تقلا می‌کنیم، می‌دانیم؟». این جهانی که از وسعتش حرف می‌زنیم، چند سال دارد؟ آیا ما تنها کهشکان آنیم؟ آیا تنها جایی که در کل جهان، دارای حیات است؛ زمین است؟ اگر جهان‌های دیگری وجود داشته باشد، چه؟ آیا قرار است که این دنیا تمام شود و یا قبل از آن، اصلاً شروعی وجود داشته یا خیر؟ روایاتی که از پیدایش جهان شنیده‌ایم چه‌قدر با علم همخوانی دارد؟

  از گذشته‌های دور در هر تمدنی، افرادی وجود داشتند که به مطالعه و مشاهده‌ی اتفاقات مختلف می‌پرداختند و نظر خود را درباره‌ی مشاهدات می‌نوشتند. در حقیقت این افراد سعی داشتند که دلیل اتفاقاتی که مشاهده می‌کردند را پیدا کنند. امروزه به این افراد «نظریه‌پرداز» و به مسئله‌ای که این افراد درباره‌ی آن اظهار نظر می‌کنند، «نظریه» می‌گویند. شروع جهان هم از این قاعده مستثنی نبود و افراد زیادی در طول تاریخ سعی می‌کردند که شروع جهان را با استفاده از روایت‌های افسانه‌ای و مذهبی یا شواهد علمی توضیح دهند.

  روایات ادیان مختلف

  به نقل از اوستا، مردم ایران باستان معتقد بودند که ابتدا آسمان به وجود آمد، سپس آب، زمین، جانداران و در پایان آتش آفریده شد و بعد نخستین انسان، کیومرث (اولین پادشاه ایران) به وجود آمد.

  در بعضی از کتیبه‌های باستانی مغول‌ها گفته شده که در ابتدای جهان فقط آب وجود داشت، سپس کاهن اعظم با چوب‌دستی آهنین خود از آسمان پایین آمد و با همان چوب‌دستی مشغول هم زدن آب گردید و طی همین هم زدن، باد و آتش به وجود آمد. با هم زدن بیشتر آب غلیظ شد و خشکی را به وجود آورد. در روایت دیگری از مغول‌ها، کاهن اعظم آسمان و زمین را از هم جدا و به نه طبقه تقسیم کرد و نه رودخانه را به وجود آورد و سپس اولین زن و مرد را از گل آفرید و این زن و مرد والدین تمام انسان‌های زمین شدند.

  در ادیان ابراهیمی هم آفرینش جهان و انسان به‌صورت خلاصه ذکر شده است؛ در یهودیت و مسیحیت روایت شده است که خدا جهان را در شش روز آفرید و روز هفتم استراحت کرد و نخستین انسان را از خاک خلق کرد.

  در قرآن و روایات اسلام هم بیشتر دانشمندان اسلامی گفته‌اند که خداوند جهان را در طی شش روز خلق کرد و سپس انسان را از گل آفرید و نام وی را آدم گذاشت. پس از آن حوا آفریده شد و پس از خوردن سیب ممنوعه، آدم و هوا به زمین تبعید شدند و از زاد و ولد آن‌ها نسل انسان‌ها را وجود آمد.

  در دین هندو، اعتقاد بر این است که براهمان -که همان حقیقت الهی است- ۳ قسمت دارد که به سه‌گانه‌ی نمادین «براهما، ویشنو و شیوا» معروف است. براهما خالق همه چیز، ویشنو نگهدارنده و محافظ و شیوا نیز نابودکننده‌ی جهان است. هندوئیسم بر این باور است که زمان یک حالت دوار دارد و این دنیای مادی جاودانه نیست و نخستین‌بار نیست که خلق شده است؛ بلکه به‌صورت مکرر خلق شده و نابود شده است.

  به این نظریه‌ها «نظریه‌ی آفرینش‌گرایانه» می‌گویند؛ چون در همه‌ی آن‌ها یک قدرت الهی نقش آفرینش آسمان و زمین و انسان‌ها را بر عهده دارد.

  نظریه‌های علمی پیدایش جهان

  علم نیز مانند افسانه‌های باستان و ادیان توضیحات مختلفی در مورد پیدایش جهان ارائه داده و در مورد شروع و شکل‌گیری جهان نظرات مختلفی بین نظریه‌پردازان و دانشمندان رد و بدل شده است.

  تابه‌حال نظریه‌های مختلفی مطرح شده؛ مثل دریای سیاه‌چاله‌ای که به این معناست که جهان قبل از پیدایش دریایی از سیاه‌چاله‌ها بوده است و جهان از به هم پیوستن سیاه‌چاله‌ها به وجود آمده است. رؤیت اولین سیاه‌چاله باعث شد که این مدل باز هم بر سر زبان‌ها بیافتد؛ اگرچه که هنوز نتوانسته‌اند آن را به‌صورت مستند رد یا اثبات کنند.

  یک نظریه‌ی دیگر این است که جهان شروع و پایانی ندارد و پرسیدن سؤالی مثل «جهان از کی شروع شد؟» از ریشه غلط است. جهان همیشه وجود داشته است و همیشه هم پایدار خواهد ماند. به کسانی که این‌طور فکر می‌کنند «طرفداران نظریه‌ی پایدار» می‌گوبیم. اتفاقاً افرادی مانند «فرد هویل» که از ستاره‌شناسان و محققان سرشناس در طول تاریخ است، به طور متعصبانه‌ای تمام تلاش خود را برای حفاظت از نظریه پایدار به کار گرفتند.

  در این نظریه اصرار بر این است که جهان به‌یک‌باره یا اتفاقی به وجود نیامده است، بلکه اصلاً فاقد چیزی به اسم «شروع» است و ابتدایی برای جهان وجود ندارد. افرادی که با این نظریه همراه بودند، معتقد بودند که جهانی که امروزه می‌بینیم در گذشته هم با همین عظمت وجود داشته است و از هیچ یا بخشی کوچک‌تری شروع به بزرگ شدن نکرده است؛ درهرحال با شواهد علمی امروزه دانشمندان این نظریه را به دلایل مختلف رد کردند و این موضوع با اینکه هنوز هم در بین بعضی از افراد -که علاقه‌ای به مطالعه نظرات دیگر ندارند- دارای طرف‌دارانی است، اما به لحاظ علمی نظریه حالت پایدار منسوخ شده است.

  مه‌بانگ یا بیگ‌بنگ

  بعدتر دانشمندانی گفتند که جهان هم مانند همه‌ی پدیده‌های موجود یک نقطه‌ی شروع و یک نقطه‌ی پایان دارد؛ حتی اگر ندانیم که نقطه‌ی شروع دقیقاً کجا بوده است. بعضی از معتقدان به این نظریه تمام تلاش خود را برای پیداکردن جواب این سؤال کردند؛ چون از نظر آن‌ها شواهد کافی برای اثبات نظریه‌هایی که پیش‌تر گفتیم، وجود نداشت. این افراد شواهد زیادی را مورد بررسی قرار دادند تا نظریه‌ای را پیدا کنند که از نظر عملی محکم‌تر از باقی تئوری‌ها باشد.

  مجموعه‌ای از آزمایش‌ها که گاه توسط دانشمندان مختلف انجام شده بود؛ نتایج مشترکی داشتند و این نتایج در مجموع باعث به‌وجودآمدن تئوری‌ای به اسم «بیگ‌بنگ» شد. حالا پیش از آنکه ببینیم پژوهشگران چه‌طور و با چه شواهدی توانستند این تئوری را بیش از بقیه موردتوجه قرار دهند؛ باید با مفهوم این تئوری بزرگ آشنا شویم.

  در واقع این افراد باور داشتند که جهان عظیمی که امروزه می‌شناسیم از انفجار یک نقطه به اندازه‌ی یک اتم و دارای دمای بسیار بالا به وجود آمد و این نظریه دقیقاً به همین دلیل به مه‌بانگ یا بیگ‌بنگ مشهور شد. کلمه‌ی بیگ‌بنگ اولین‌بار برای تمسخر این ایده به کار رفت و اشخاصی که با این نظر موافق نبودند، از واژه بیگ‌بنگ (به معنای انفجار بزرگ) برای دست انداختن یکدیگر استفاده می‌کردند و اعتقاد داشتند که محتوای این فکر همانند اسم آن (یعنی بیگ‌بنگ) حقیر و کودکانه است و امکان ندارد جهانی به این عظمت از ذره‌ی ناچیزی در گوشه‌ی ناکجاآباد به وجود آمده باشد.

  منبع مطلب : digesttt.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید