این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  پهلو درد سمت چپ

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  پهلو درد سمت چپ را از این سایت دریافت کنید.

  درمان درد پهلوی چپ کلینیک فیزیوتراپی ایرانیان

  درد پهلو اغلب در قسمت کناری میان تنه ، درست زیر دنده ها احساس می شود . گاهی اوقات درد پهلو به قسمت پایینی کمر هم کشیده می شود . عضلات در پهلوی چپ و راست یا اطراف آن وجود دارند به همین خاطر درد پهلو به عارضه ای رایج در بین افراد تبدیل شده است .

  درمان درد پهلوی چپ

  درد پهلو اغلب در قسمت کناری میان تنه ، درست زیر دنده ها احساس می شود . گاهی اوقات درد پهلو به قسمت پایینی کمر هم کشیده می شود . عضلات در پهلوی چپ و راست یا اطراف آن وجود دارند به همین خاطر درد پهلو به عارضه ای رایج…

  مقالات فیزیوتراپی

  این مقاله را با دیگران به اشتراک بگذارید

  به نظر شما علت درد گرفتن پهلو چیست و برای درمان آن چه کارهایی می توان انجام داد ؟ درمان درد پهلوی چپ راهکار های زیادی دارد که فیزیوتراپی ایرانیان بهترین مرکز فیزیوتراپی در اصفهان در این مقاله به آن می پردازد .

  درد پهلو اغلب در قسمت کناری میان تنه ، درست زیر دنده ها احساس می شود . گاهی اوقات درد پهلو به قسمت پایینی کمر هم کشیده می شود . عضلات در پهلوی چپ و راست یا اطراف آن وجود دارند به همین خاطر درد پهلو به عارضه ای رایج در بین افراد تبدیل شده است .

  دلایل درد گرفتن پهلو

  برخی از علت های درد پهلو مانند عفونت کلیه و لوزالمعده بسیار جدی اند . دلایل دیگر این عارضه مانند اسپاسم و گرفتگی عضلات با وجود گرفتگی عضلات و دردناک بودن بی خطراند . از دلایل احتمالی درد پهلو می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  کمبود آب بدن

  در طول روز آب زیاد بنوشید . هم چنین از مواد غذایی که آب دارند مانند میوه ها و سبزیجات زیاد استفاده کنید .عدم نوشیدن آب کافی باعث درد در یکی از کلیه ها یا هر دو آن ها می شود. عرق کردن زیاد ، اسهال ، استفراغ یا ادرار بیش از حد سبب از دست رفتن آب بدن می شود .دیابت نیز منجر به کم آب شدن بدن می شود .کم آبی شدید بدن باعث تجمع مواد زاید در کلیه های شما می شود .علائم کمبود آب در بدن عبارت است از :

  خستگی مشکل در تمرکز هوس های غذایی

  درد یا ناراحتی در پهلو یا کمر

  مشکلات عضلانی

  عضلات کمر و سینه هم چنین آسیب عضلانی مانند پیچ خوردگی و کشیدگی نیز می تواند سبب درد گرفتن پهلو شود . از دلایل مشکلات عضلانی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  استفاده زیاد از عضلات

  منقبض ماندن عضلات یا تنش عضلانی

  کم بودن فعالیت بدنی

  باقی ماندن در شرایط غیر معمول و موقعیت های استرس زا برای مدت طولانی

  درد پهلو اگر معمولی باشد در یک طرف ماهیچه ی آسیب دیده ایجاد می شود . افرادی که فعالیت بدنی ندارند در هر دو سمت بدن یا هنگام حرکت به سمت جلو و عقب در پهلو احساس درد می کنند . یکی از اولین و اصلی ترین دلایل درد پهلو آسیب های ماهیچه ای است .اگر درد زیادی حس کردید سریعا نگران نشوید زیرا درد شدید لزوما همیشه به معنی شدید بودن آسیب عضله نیست .

  دیورتیکولیت

  یک علت شایع درد گرفتن سمت چپ پهلو دیورتیکولیت است . این بیماری امروزه موجب بستری شدن افراد در بیمارستان ها می شود . همین طور که سن بالا می رود ممکن است کیست های کوچکی در دیواره روده بزرگ رشد کنند .معمولا این کیست ها در قسمت پس روده که سمت چپ پهلو است ایجاد می شوند . بیماری دیورتیکولیت زمانی اتفاق می افتد که کیست ها ملتهب شده و موجب درد در ناحیه شوند . سایر علائم این بیماری عبارتند از :اسهال ، استفراغ ، یبوست ، تب ، تهوع

  بیشتر بدانید:  فیزیوتراپی چیست

  عفونت مجاری ادراری

  عفونت مجاری ادرای زمانی است که باکتری ها در مجاری ادراری رشد کرده و باعث عفونت مثانه ، کلیه ها و مجرای ادرار می شود . این عفونت بیشتر در زنان شایع است و معمولا در قسمت پایینی مجرای ادراری باقی می ماند . چنان چه این عفونت را جدی نگیرید و درمان نکنید امکان گسترش آن و درگیر شدن کلیه ها نیز وجود دارد . در این حالت عفونت حاد و شدید کلیوی رخ می دهد .درد این عفونت یکی از پهلو ها یا هر دو را درگیر می کند .

  از علائم دیگر عفونت مجاری ادراری می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  تکرر ادرار

  دفع ادرار همراه با درد

  خون در ادرار

  مشکلات کلیوی

  کلیه ، تصفیه خانه بدن است و در قسمت میانی کمر ، زیر دنده ها قرار دارد . درد ناشی از کلیه ها معمولا در قسمت کمر یا پهلو احساس می شود . مشکلات کلیه معمولا زمانی آغاز می شود که عفونت از مثانه شروع شده و کلیه را درگیر می کند. بیماری های کلیه یا ژنتیکی است یا در نتیجه مشکلات دیگر رخ می دهد .

  مشکلات کلیوی که منجر به درد پهلو می شود عبارت است از :

  سنگ کلیه عفونت ها

  لخته خون یا خون ریزی کلیه

  بیماری کلیوی، مانند بیماری کلیه‌ی پلی کیستیک

  اگر هریک از علائم مشکلات کلیوی را دارید توصیه می شود حتما به پزشک مراجعه کنید . هنگام بیماری کلیه ، معمولا سمتی که پهلو مشکل دارد کلیه درد می گیرد . اگر به خاطر عفونت یا بیماری خاص هر دو کلیه مشکل پیدا کند فرد در هر دو سمت بدن خود احساس درد می کند .

  زونا

  زونا نوعی عفونت است که باعث ایجاد تاول هایی دردناک می شود . هر شخصی که قبلا به آبله مرغان مبتلا شده باشد ممکن است به این بیماری نیز دچار شود . این عارضه در افراد سالمندی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بسیار رایج است .زونا معمولا با احساس سوزش و درد از جانب سیستم عصبی آغاز می شود و طی چند روز یک تاول حاوی مایع در محل آن ظاهر می شود .زونا معمولا یک طرف بدن را درگیر می کند به همین دلیل درد پهلو ها در سمت چپ یا راست بدن احساس می شود .

  بیشتر بدانید:  آرتروز زانو

  افراد زیر در صورت ابتلا به این بیماری باید هرچه سریع تر به پزشک مراجعه کنند :

  افراد مبتلا به ویروس اچ آی وی

  افرادی که داروهای سرکوب کننده ایمنی دریافت می کنند

  افراد مسن

  مشکلات کبدی و بیماری های لوزالمعده

  لوز المعده و کبد در قسمت عمقی شکم ، درست زیر دنده ها و قفسه سینه قرار دارند. گاهی اوقات مشکل پیدا کردن این اندام ها موجب درد گرفتن پهلو می شود . درد لوزالمعده به سمت کمر هم منتشر می شود . از آن جایی که کبد و پانکراس با هم کار می کنند تا گوارش غذا تکمیل شود اگر مشکلی در یکی از آن ها رخ دهد دیگری هم درگیر می شود .برخی از بیماری ها مانند مسدود شدن مجرای صفرا که به علت سنگ کیسه ی صفرا ایجاد می شود قابل درمان اند . برخی دیگر از بیماری ها مانند هپاتیت خود ایمنی جزء بیماری های مزمن است .

  برخی از بیماری های کبد و لوزالمعده اگر درمان نشوند فرد در معرض خطر مرگ قرار می گیرد . یکی از علائم این بیماری ها درد گرفتن پهلو است که برای فرد احساس ناراحتی ایجاد می کند و درد آن معمولا در یک سمت بدن است . از دیگر علائم بیماری پانکراس می توان به موارد زیر اشاره کرد :

  منبع مطلب : physiotherapyiranian.com

  درد پهلوی چپ نشانه چیست؟

  درد پهلوی چپ شما می تواند کوتاه مدت (حاد)، یا بلند مدت (مزمن) باشد. این درد ممکن است از یک ناحیه شروع شده و سپس به نواحی دیگر سرایت کند

  کلیه

  درد پهلوی چپ نشانه چیست؟

  دکترحسین کرمی

  در این مقاله مطالعه می‌کنید:

  درد پهلوی چپ شکم یک مشکل رایج است و می تواند به علت عوامل گوناگونی باشد. به یاد داشته باشید که وجود درد، هیچوقت طبیعی نیست، اما همیشه هم جدی نیست!

  درد پهلوی چپ معمولاً ناشی از اندام هایی است که در آن سمت قرار دارند. اندام های سمت چپ شکم که ممکن است باعث به وجود آمدن درد شوند عبارتند از:

  پانکراس (لوزالمعده) قسمتی از معده

  قسمتی از روده ی کوچک

  کلیه سمت چپ

  تخمدان سمت چپ و لوله فالوپ (در زنان)

  لخته شدن خون یا عفونت در سمت چپ ریه هم می تواند باعث شکم درد در قسمت چپ بدن شما شود. همچنین، بیماری های جدی مثل حمله ی قلبی یا تورم و التهاب در اطراف قلب می تواند از دیگر علت های درد در این ناحیه باشد.

  انواع و نشانه های درد پهلوی چپ

  درد پهلوی چپ شما می تواند کوتاه مدت (حاد)، یا بلند مدت (مزمن) باشد. این درد ممکن است از یک ناحیه شروع شده و سپس به نواحی دیگر سرایت کند (منعکس شود). همچنین، میزان درد می تواند شدید یا کم و کلافه کننده باشد.

  علائم دیگری که شما در کنار این درد دارید، می تواند به پیدا کردن علت درد کمک بزرگی بکند. به عنوان مثال، اگر شما علائمی مثل حالت تهوع، گرفتگی، اسهال، تب یا یبوست دارید، باید آن را با پزشک در میان بگذارید. با داشتن این علائم به همراه درد، تشخیص بیماری کار آسان تری خواهد بود.

  دلایل شایع درد پهلوی چپ شکم عبارتند از:زخم یا التهاب معده (ورم معده): این بیماری ممکن است منجر به دردی حاد یا مزمن در در سمت چپ-بالای شکم شما شود. علائم دیگر این بیماری شامل حالت تهوع و استفراغ است. همچنین، علائم خونریزی معده می تواند وجود خون در استفراغ و مدفوع خونی و سیاه باشد.سرطان یا التهاب لوزالمعده (پانکراتیت): این بیماری می تواند باعث درد در سمت چپ شکم، در بالای لوزالمعده شود. درد پانکراتیت به صورت دردی شدید و مداوم است و می تواند به پشت سرایت کند. در برخی موارد، این بیماری با تب و استفراغ همراه است. سرطان لوزالمعده، دردی مبهم و تدریجی را به همراه دارد.

  علائم این سرطان می تواند شامل تهوع، زردی پوست و چشم (بیماری زردی) و کاهش وزن باشد.

  سرطان، عفونت یا سایر بیماری های سمت چپ روده ی بزرگ: این بیماری می تواند سبب گرفتگی عضلات پایین سمت چپ شکم شود. سایر علائم این بیماری عبارتند از: تغییر در عادت های مربوط به روده (اجابت مزاج)، کاهش وزن، تب، وجود خون یا ترشح در مدفوع، حساسیت به لمس و فشار به زیر شکم.

  همچنین، سرطان یا بیماری هایی که باعث انسداد روده ی بزرگ می شوند، می توانند باعث یبوست یا گرفتگی شوند.

  درد مبهم پهلوی راست

  سرطان یا التهاب روده ی کوچک: این بیماری می تواند منجر به شکم درد در سمت چپ شود. علائم دیگر: تغییر در عادات روده، کاهش اشتها، گرفتگی، گاز، نفخ و خون یا ترشح در مدفوع.بیماری های کلیوی، عفونت یا سنگ کلیه: درد ناشی از این بیماری ها شدید و حاد است. این درد ممکن است به پشت دنده ها یا به داخل کشاله ی ران سرایت کند. علائم دیگر این بیماری شامل سوزش ادرار، تب، خون در ادرار و گزگز سمت راست بدن است.دردهای لگنی در زنان: دردهای لگنی زنان می تواند باعث درد در سمت چپ زیر شکم شود. اگر این درد با تغییرات عادات روده و خونریزی واژن همراه بود، می تواند علت آن بارداری خارج رحمی باشد. کیست تخمدان از دیگر بیماری هایی است که منجر به دردهای لگنی می شود. این درد می تواند منقطع باشد (بیاید و برود)، یا به صورت دردی کم و همیشگی (کلافه کننده) ظاهر شود و به پشت سرایت کند.

  از دیگر علائم کیست تخمدان، پریود های غیر طبیعی و دردناک است. یکی دیگر از علل درد لگنی زنان، عفونت لگن است. این بیماری با تب و ترشح یا خونریزی واژن همراه است.

  لخته شدن خون یا عفونت در سمت چپ ریه: لخته شدن خون در ریه (آمبولی ریه) می تواند باعث درد برنده (خنجری، درد همراه با سوزش)، شدید و حاد شود. سایر علائم آمبولی ریه عبارتند از: سرفه، نفس تنگی، تنفس سریع و خلط خونی. (مخاطی که در هنگام سرفه از گلو خارج می شود) علاوه بر این، عفونت های ریوی مثل ذات الریه می تواند باعث درد در این ناحیه، به همراه تب شود.حمله قلبی یا التهاب اطراف قلب (پریکاردیت): بیماری های قلبی می توانند باعث درد در بالای سمت چپ شکم شوند. درد حاد، تیز یا مشکل در تنفس، ضعف، سرفه و تعریق از دیگر علائم این بیماری ها است.

  درمان انزال زودرس

  هشدار های درد پهلوی چپ

  درد خفیف شکم که خود به خود برطرف شده و عود نمی کند، نیازی به درمان خاصی ندارد. اما در مورد هر گونه شکم درد شدید یا مداوم شما باید با پزشک مشورت کنید. شکم درد، طبیعی نیست. بنابراین بهتر است در مورد هر گونه مشکل و علائمی که دارید پزشک را در جریان قرار دهید.

  عبارت «پرچم قرمز» به معنی هشداری برای درد می باشد. این عبارت به این معناست که شما باید درد را جدی بگیرید و سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

  علائمی که باید آنها را جدی گرفت:

  درد شدید یا بدتر شدن درد

  درد همراه با تب

  درد قفسه سینه، سرفه یا مشکل تنفسی

  درد همراه با اسهال

  یبوستی که بیش از ۳ روز طول بکشد

  وجود خون در مدفوع

  درد همراه با حالت تهوع و استفراغ

  وجود خون در استفراغ زردی

  درد همراه با تورم شکم

  حساسیت شدید شکم

  درد همراه با ترشحات یا خونریزی واژن

  چگونه آزمایش ادرار دهیم؟

  دکتر حسین کرمی جراح و متخصص کلیه مجاری ادراری و تناسلی

  ۴/۵ - (۱۵۸ امتیاز)

  منبع مطلب : drkarami.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید