این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  پایتخت کشور سوئد

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  پایتخت کشور سوئد را از این سایت دریافت کنید.

  سوئد

  سوئد

  مختصات: ۵۹°۲۱′ شمالی ۱۸°۴′ شرقی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  پادشاهی سوئد

  Konungariket Sverige

  سوئد پرچم نشان ملی

  شعار: : برای سوئد، در این زمانسرود: ای قدیمی، ای آزاد

  سوئد (سبز)

  اتحادیه اروپا (سبز کم رنگ)

  اروپا (خاکستری تیره)

  پایتخت شهر استکهلم

  ۵۹°۲۱′ شمالی ۱۸°۴′ شرقی

  بزرگترین شهر استکهلم

  زبان(های) رسمی سوئدی

  حکومت پادشاهی مشروطه

  •  • پادشاه • نخست‌وزیر کارل گوستاف شانزدهم اولف کریسترسون مساحت • کل

  ۴۵۰٫۲۹۵ کیلومتر مربع (۱۷۳٫۸۶۰ مایل مربع) (۵۵)

  • آبها (٪) ۸٫۷ جمعیت • سرشماری ۱۰٬۳۵۲٬۳۹۰ (۸۹ام) • تراکم

  ۲۳ بر کیلومتر مربع (۵۹٫۶ بر مایل مربع) (۱۹۸ام)

  تولید ناخالص داخلی (GDP)  برابری قدرت خرید (PPP) برآورد ۲۰۱۹

  • کل

  ۵۶۳ بیلیون دلار (۲۳ام)

  • سرانه ۵۴٫۱۳۵ دلار (۱۱ام)

  شاخص توسعه انسانی (۲۰۱۷) ۰٫۹۳۳

  ۷ام(بسیار بالا)

  واحد پول کرون سوئد (SEK)

  منطقه زمانی CET

  • تابستان (ساعت تابستانی)

  CEST پیش‌شماره تلفنی ۴۶+ کد ایزو ۳۱۶۶ SE دامنه سطح‌بالا .se

  سوئد یا سویدن[۱] (به سوئدی: ، تلفظ: تلفظ [ˈsvæ̌rjɛ]  ( گوش دهید)) با نام رسمی پادشاهی سوئد (به سوئدی: Konungariket Sverige) کشوری است در شمال اروپا در شبه‌جزیره اسکاندیناوی. از غرب با کشور نروژ، از شمال شرق با کشور فنلاند، از شرق با خلیج بوتنی، از جنوب شرقی با دریای بالتیک و از جنوب غربی با کشور دانمارک همسایه است. پایتخت و بزرگ‌ترین شهر این کشور استکهلم است.

  نام این کشور در سوئدی،سوَریه/به سوئدی[ Sverige]است. ولی در فارسی ایران از نام اش در فرانسوی (Suède، سوئِد)، در فارسی افغانستان از نام اش در انگلیسی (Sweden، سوِدِن) و در فارسی تاجیکستان از نام اش در روسی (Швеция، شوِتسیَه) گرفته شده‌است.

  سوئد با مساحت ۴۵۰٬۲۹۵ کیلومتر مربع، کمابیش اندازهٔ عراق و چهارمین کشور بزرگ اروپا (پنجمین کشور بزرگ اروپا با احتساب بخش اروپایی روسیه) از نظر مساحت است. جمعیت سوئد بیش از ۱۰ میلیون نفر است[۲] که تقریباً ۷٫۹ میلیون نفر آن را افرادی که در کشور سوئد به دنیا آمده‌اند تشکیل می‌دهند.[۳] این کشور با تعداد ۲۱ نفر در هر کیلومتر مربع تراکم جمعیت پایینی دارد و بیشتر این جمعیت نیز در جنوب سوئد مستقر هستند. همچنین بیش از ۸۵٪ مردم سوئد در ناحیه شهری زندگی می‌کنند.

  حکومت کشور سوئد پادشاهی مشروطه است و دولت در آن به شکل پارلمانی اداره می‌شود. پادشاه در این کشور مقامی تشریفاتی است و کشور را نخست‌وزیر اداره می‌کند. پس از پایان جنگ سرد، سوئد در تاریخ ۱ ژوئن ۱۹۹۵ به کشورهای عضو ناتو پیوست اما بعدها همانند کاری که در قبال منطقه یورو کردند، با یک رفراندوم از ناتو خارج شدند. سوئد همچنین عضو سازمان ملل متحد، شورای اروپا، سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری و توسعه اقتصادی، شورای نوردیک و مدل نوردیک است. سوئد هشتمین سرانهٔ تولید ناخالص داخلی را در جهان دارا است و جایگاه خوبی در جنبه‌های گوناگون ملی مانند مردم‌سالاری، کیفیت زندگی، آزادی، بهداشت، آموزش، اختلاف طبقاتی، رفاه و توسعه انسانی دارد.[۴][۵][۶][۷][۸]

  مردم[ویرایش]

  مردم سوئد همراه با مردمان نروژ، ایسلند و دانمارک از شاخه ژرمنی اقوام هندواروپایی بوده و تبارشان به وایکینگ‌ها می‌رسد. کیفیت زندگی شهروندان سوئدی بالا و نرخ بیکاری در آن کشور پایین است و اقتصاد آن بر پایه مشارکت مردم در سرمایه‌گذاری‌ها استوار است.[۹]

  تاریخ[ویرایش]

  مقالهٔ اصلی: تاریخ سوئد

  قدیمی‌ترین نوشته‌ها حکایت از قومی نیرومند به نام آسورها در این سرزمین می‌نماید، این قوم به دارا و فقیر تقسیم شده بودند و روسا و سرکردگان آن به ثروت خود اتکا داشتند. اسورها از شاه یگانه‌ای به سیستم شاه – کاهنی پیروی می‌کردند و به پادشاه به چشم یک روحانی بزرگ نگاه می‌کردند و قدرتشان به ویژه به سازمان نیروی دریائی آن‌ها بستگی داشت.[]

  انسان از ۱۵۰۰۰ سال پیش در شبه‌جزیره اسکاندیناوی می‌زیسته‌است. نمادهای سنگی به‌جامانده از عصر حجر نشان‌گر زندگی انسان یک‌جانشین در این منطقه است که با شکار، ماهیگیری و جمع‌آوری گیاهان زندگی می‌کردند. در عصر برنز ساکنان اسکاندیناوی به تجارت با دیگر بخش‌های اروپا روی آوردند. در عصر آهن آب‌وهوا سردتر شد و اثر منفی بر زندگی ساکنان سوئد گذاشت. در این دوره جامعه طبقه‌ای نمود بیشتری پیدا کرد و ارتباطات با بخش‌های دیگر اروپا از جمله امپراتوری روم عمیق‌تر شد.[۱۰]

  وایکینگ‌ها[ویرایش]

  مقالهٔ اصلی: وایکینگ‌ها

  یک یورش بزرگ و سخت و ویرانگر از سوی این اقوام شمالی، اسکاندیناوی و اروپا را فرا گرفت. شمالی‌ها که وایکینگ نامیده می‌شدند کشورهای اروپائی و شهرها را مورد تاخت و تاز خود قرار دادند، هر جا را که توانستند غارت کردند، در آنجا که توانستند به داد و ستد و تجارت پرداخته و گاه در آنجا ساکن شدند. ابن قبائل شمالی که بعدها نرمن نامیده شدند تا حدود مدیترانه پیش رفتند و با کشتی‌های خود در داخل رودهای بزرگ حرکت نموده و به هر کجا که وارد شدند آن را ویران کرده و ساکنان آن نقاط را قتل‌عام و اموال آنان را غارت نمودند. این آدمکشان، ناحیه شمال غربی فرانسه را که امروز نرماندی نامیده می‌شود تصرف کردند، همچنین جنوب ایتالیا و سیسیل را به تصرف خود درآورده و به تدریج در این نقاط مستقر و ساکن شدند و به صورت مالکان و اشراف بزرگ درآمدند. کلمه وایکینگ که از ریشه ویکن به معنای خلیج گرفته شده به مردمی اطلاق می‌شده که در اطراف آبگیرهای اسلو زندگی می‌نموده‌اند، علت تجاوزها و یورش‌های وایکینگ‌ها را عده‌ای به خاطر ازدیاد جمعیت و عدم کفایت محصولات کشاورزی دانسته وگروهی معتقدند که رفاه و ثروت زیاد و ماجراجویی‌های آن قوم علت آن بوده‌است. حملات وایکینگ‌ها منجر به چندین بار فتح انگلستان و بخش هائی از فرانسه شد و تجاوزات آنان تا قسطنطنیه و حتی دریای خزر و مرزهای ایران نیز توسعه یافت.

  پس از وایکینگ‌ها، تاریخ سوئد را می‌توان به دوران‌های زیر تقسیم کرد:

  وایکینگ‌ها ۱۰۵۰ – ۸۰۰ میلادی

  پیش از سده‌های میانه ۱۲۵۰–۱۰۰۰ میلادی

  سده‌های ۱۳۸۹–۱۲۵۰ میلادی

  عصر یکپارچگی ۱۵۲۰–۱۳۸۹ میلادی

  عصر واسا ۱۶۱۱–۱۵۲۰ میلادی

  عصر ابرقدرت‌ها ۱۷۱۸–۱۶۱۱ میلادی

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  پایتخت کشور سوئد کجاست؟ – اطلاعات عمومی

  پایتخت کشور سوئد "استکهلم" است.اِستُکهُلم (به سوئدی: Stockholm) پایتخت کشور سوئد و بزرگ‌ترین شهر این کشور و پرجمعیت‌ترین شهر در سرزمین‌های نوردیک است. جمعیت این شهر ۹۰۹٬۹۷۶ نفر است که با حومهٔ آن حدود ۱٬۳۷۲٬۵۶۵ نفر است.مکان استکهلم برای نخستین بار در

  پایتخت کشور سوئد کجاست؟

  پایتخت کشور سوئد “استکهلم” است.اِستُکهُلم (به سوئدی: Stockholm) پایتخت کشور سوئد و بزرگ‌ترین شهر این کشور و پرجمعیت‌ترین شهر در سرزمین‌های نوردیک است. جمعیت این شهر ۹۰۹٬۹۷۶ نفر است که با حومهٔ آن حدود ۱٬۳۷۲٬۵۶۵ نفر است.

  مکان استکهلم برای نخستین بار در حماسه‌های اسکاندیناوی به نام  ذکر شده‌است و نام آن در کتاب شعر هیمس‌کرینگلا اسنوری استورلوسون به آگنی شاه ربط داده شده‌است.

  مقر دولت و پارلمان سوئد و کاخ سلطنتی پادشاه سوئد، کارل گوستاف شانزدهم در استکهلم قرار گرفته‌اند. استکهلم همچنان یکی از پررشدترین پایتخت‌های اروپا است.

  بخشی از محدودهٔ شهری استکهلم در اوپلاند و بخشی دیگر در سودرمان‌لاند قرار گرفته‌است.

  استکهلم در تاریخ ۳۱ دسامبر ۲۰۰۶، ۷۸۲٫۸۸۵ نفر جمعیت داشت. جمعیت محدودهٔ کلان‌شهری استکهلم ۱٬۴ میلیون نفر است. مساحت شهر ۱۸۸ کیلومتر مربع است. شهر بر روی چهارده جزیره که با پل پیوند دارند بنا شده‌است و این شهر و پیرامونش ۲۴٫۰۰۰ جزیره دارد. به خاطر آب‌راه‌های زیاد موجود در استکهلم، آن را «ونیز شمال» نیز نامیده‌اند. طول روز در استکهلم در اوایل تابستان بیش از ۱۸ ساعت و در اواخر پاییز در حدود ۶ ساعت است.

  این شهر به خاطر استفاده از وسایل نقلیه پاک و ترغیب مردم به استفاده از دوچرخه و حرکت به سمت حذف کربن از محیط شهری و البته به کارگیری از فناوری‌های پاک که سبب پایین آمدن میزان تولید آلاینده‌های زیست‌محیطی می‌شد به عنوان  در سال ۲۰۱۰ میلادی انتخاب شد.

  متروی استکهلم در سال ۱۹۳۳ تأسیس شده و هم‌اکنون دارای ۷ خط و ۱۰۰ ایستگاه می‌باشد.

  استکهلم دارای ادیبان زیادی می‌باشد که از معروف‌ترین آن‌ها می‌توان به کارل میکل بلمان شاعر کتاب مانان، اگوست استریندبرگ نویسندهٔ اثر معروف اتاق سرخ و متاهل، یلمار سودربری، ایویند یانسون و اورت توب اشاره کرد.

  محبوب‌ترین ورزش‌ها در شهر استکهلم، فوتبال و هاکی روی یخ هستند. پرطرفدارترین تیم‌های فوتبال در این شهر باشگاه فوتبال آی‌ای‌کی و دیور گاردن هستند. در هاکی روی یخ نیز باشگاه آی‌ای‌کی محبوب‌ترین باشگاه این شهر است. استکهلم تاکنون یک‌بار در سال ۱۹۱۲ میزبان بازی‌های المپیک تابستانی بوده‌است. همچنین این شهر در سال ۱۹۵۶ میزبان بازی‌های سوارکاری المپیک تابستانی بوده‌است. دیگر میزبانی‌های مهم این شهر میزبانی در المپیک کشورهای نوردیک در سال ۱۹۰۱ بوده‌است.

  آگنی شاه استکهلم اسکاندیناوی پایتخت کشور سوئد

  پایتخت کشور سوئد کجاست؟

  سوئد کارل گوستاف شانزدهم

  هیمس‌کرینگلا اسنوری استورلوسون

  پست قبلی

  پایتخت کشور آلمان کجاست؟

  پست بعدی

  بلندترین برج آجری جهان در کجا قرار دارد؟

  ممکن است شما دوست داشته باشید

  لیست آدرس باشگاه های فوتبال تهران کدامند؟

  لیست آدرس استخر های آبادان کدامند؟

  به نظر شما کدام کشور دنیا بیشتر عمل زیبایی را دارد؟

  سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری چگونه میباشد؟

  میانگین متحرک چست؟ حسن کاشی کیست؟

  ۱۰ پرسش که از روماتولوژیست می پرسید؟

  معنى اسم دینا چیست ؟

  اطلاعات عمومی و جامع درباره زبان ملی کشورها

  لیست کشورهای ۲ یا ۳ پایتختی جهان

  معنی اسم پرهام چیست؟

  نخستین رئیس‌جمهور زن در جهان چه کسی بود؟

  نوآورترین کشورهای دنیا کدامند؟

  قدرتمندترین پاسپورت جهان متعلق به کدام کشور است ؟

  چرا مردان هندی زن دوم می‌گیرند؟

  چرا هلندی‌ها قدبلندترین ملت دنیا هستند؟

  معنی اسم الا چیست؟

  داده‌هایی خواندنی درباره جعمیت جهان

  ارسال یک پاسخ

  منبع مطلب : tarikhema.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید