این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ویروس هانتا

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ویروس هانتا را از این سایت دریافت کنید.

  هانتاویروس

  هانتاویروس

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  هانتا ویروس

  نام‌های دیگر Orthohantavirus

  The cotton rat, , is a hantavirus carrier that becomes a threat when it enters human habitation in rural and suburban areas.

  تخصص Infectious disease

  طبقه‌بندی و منابع بیرونی

  [ویرایش در ویکی‌داده]

  هانتاویروس یا ویروس هانتا یک ویروس تک-رشته‌ای، غلاف-دار با آران‌ای با سو-منفی است. این ویروس از خانوادهٔ هانتاویریدا از راستهٔ ویروس‌های بانیا است.[۱] این ویروس‌ها معمولاً جوندگان را آلوده می‌کنند اما در آنها ایجاد بیماری نمی‌کنند.[۱] انسان هم از راه تماس با ادرار، مدفوع یا آب دهان این جوندگان می‌توانند بیمار شود که این بیماریها گاهی می‌توانند مرگ آور هم باشند. مانند تب خونریزی دهنده به همراه سندرم کلیوی (HFRS) و سندرم ریه ویروس هانتا (HPS) که به آن سندرم قلب و ریهٔ ویروس هانتا (HCPS) هم گفته می‌شود.[۲]

  آلودگی انسان از ویروس‌های هانتا معمولاً به دلیل تماس مستقیم انسان با جوندگان (یا ذرات معلق در هوا از جوندگان آلوده) پدید می‌آمد در حالی که در سال‌های ۲۰۰۵ و ۲۰۱۹ انتقال انسان به انسان هم در آمریکای جنوبی از ویروس آند گزارش شد.[۳]

  ویروس آند، تنها نمونهٔ هانتا ویروس است که انتقال انسان به انسان دارد و از طریق مایعات بدن و تماس طولانی مدت منتقل می‌شود.[]

  این نمونهٔ ویروس هانتا(آند) تنها در آمریکای‌جنوبی دیده شده‌است.[]

  نام ویروس هانتا از رود هانتان در کرهٔ جنوبی گرفته شده‌است جایی که نخستین بار بیماری آن منتشر شد و توسط هو وانگ لی در سال ۱۹۷۶، منطقه قرنطینه شد.[۴]

  پیشگیری[ویرایش]

  براساس سایت مرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های ایالات متحده آمریکا(CDC)، بهترین را پیشگیری در برابر مبتلا شدن به هانتا، از بین بردن یا به حداقل رساندن تماس با جوندگان در خانه، محل کار یا اردوگاه است.[۵]

  پیشینه[ویرایش]

  ویروس‌های هانتا پدیده ای نسبتاً جدیدند؛ تب خونریزی دهنده به همراه سندرم کلیوی در جریان جنگ کره در میان سربازان آمریکایی و کره ای (۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳) دیده شد. این بیماری ناشی از آلودگی به ویروس هانتا بود که باعث بیماری بیش از ۳۰۰۰ سرباز شد و نشانه‌هایی شبیه نارسایی کلیه، خونریزی عمومی و شوک داشت. نرخ مرگ ناشی از این ویروس بیش از ۱۰ درصد بود. نام ویروس هانتا از نام رود هانتان گرفته شده‌است.[۶][۷][۸][۹] هو وانگ لی ویروس‌شناس کره ای توانست در سال ۱۹۷۶ این ویروس را از شُش یک موش چمنی بدست آورد.[۱۰][۱۱][۱۲]

  در ۱۹۹۳ شیوع سندرم ریه ویروس هانتا در منطقهٔ چهار گوشه آمریکا در جنوب غرب این کشور دیده شد. عامل ویروسی این بیماری چند هفته پس از شیوع آن شناسایی شد و به آن Sin Nombre virus به صورت خلاصه SNV گفته شد که در زبان اسپانیایی یعنی . تری یتس استاد دانشگاه نیومکزیکو، موش‌های آهویی را ناقل این بیماری دانست.[۱۳]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  ویروس آران‌ای تک-رشته‌ای با سوی منفی

  منابع[ویرایش]

  ↑ ۱٫۰ ۱٫۱ "Rodent-borne diseases". (به انگلیسی). Retrieved 2018-06-04.

  ↑ Drebot,, Jones S.; Grolla, A.; Safronetz, D.; Strong, J. E.; Kobinger, G.; Lindsay, R. L. (4 June 2015). Hantavirus pulmonary syndrome in Canada: An overview of clinical features, diagnostics, epidemiology and prevention. (Report). Vector-borne diseases in Canada. Vol. 41–06. Winnipeg, MB: National Microbiology Laboratory, Public Health Agency of Canada. p. 40. ISSN 1481-8531.{{cite report}}: نگهداری CS1: نقطه‌گذاری اضافه (link)

  ↑ Martinez VP, Bellomo C, San Juan J, Pinna D, Forlenza R, Elder M, Padula PJ (2005). "Person-to-person transmission of Andes virus". . 11 (12): 1848–1853. doi:10.3201/eid1112.050501. PMC 3367635. PMID 16485469.

  ↑ "ICTV 9th Report (2011) – Negative Sense RNA Viruses – Bunyaviridae". (به انگلیسی). Retrieved 31 January 2019. Hanta: from Hantaan, river in South Korea near where type virus was isolated.

  ↑ «Prevention | Hantavirus | DHCPP | CDC». (به انگلیسی). ۲۰۱۹-۰۲-۲۲. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۳-۲۵.

  ↑ Johnson KM (2001). . . Vol. 256. pp. 1–14. doi:10.1007/978-3-642-56753-7_1. ISBN 978-3-642-62491-9. PMID 11217399.

  ↑ Schmaljohn C, Hjelle B (1997). "Hantaviruses: a global disease problem". . 3 (2): 95–104. doi:10.3201/eid0302.970202. PMC 2627612. PMID 9204290.

  ↑ Lee HW (1989). "Hemorrhagic fever with renal syndrome in Korea". . 11 (Suppl 4): S864–76. doi:10.1093/clinids/11.Supplement_4.S864. PMID 2568676.

  ↑ Lee HW, Lee PW, Johnson KM (1978). "Isolation of the etiologic agent of Korean Hemorrhagic fever". . 137 (3): 298–308. doi:10.1093/infdis/137.3.298. PMID 24670.

  ↑ Bugert, Joachim J.; Welzel, Tania Mara; Zeier, Martin; Darai, Gholamreza (2013-04-04). "Hantavirus infection—haemorrhagic fever in the Balkans—potential nephrological hazards in the Kosovo war". . 14 (8): 1843–1844. doi:10.1093/ndt/14.8.1843. PMID 10462258.

  ↑ Lee HW, Baek LJ, Johnson KM (1982). "Isolation of Hantaan virus, the etiologic agent of Korean hemorrhagic fever, from wild urban rats". . 146 (5): 638–44. doi:10.1093/infdis/146.5.638. PMID 6127366.

  ↑ "Arbovirus Catalog-Hantaan". . Retrieved 18 May 2019.

  ↑ Schudel, Matt (2007-12-24). "Terry Yates, 57; biologist found source of hantavirus". . The Washington Post. Retrieved 2007-01-04.

  نبو

  بیماری‌های ویروسی مشترک انسان و دام (A80–B34 ،042–079)

  نبو

  جنگ بیولوژیک و بیوتروریسم

  رده‌ها: بیماری‌های منتقل‌شونده جوندگانبیماری‌های ویروسیتب‌های خونریزی‌دهندههانتاویریداسرده‌های ویروس

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  ویروس جدید هانتا ویروس چیست؟

  در گرماگرم مبارزه و گسترش جهانیِ کووید-19، خبر جدیدی همگان را شگفت زده کرد: روز دوشنبه یک بیمار مبتلا به ویروسی از خانواده هانتاویروس ها، در چین در گذشت.

  ویروس جدید هانتا ویروس چیست؟

  نویسنده: تیم تحریریه درمانکده بیماری‌های عفونی 3 سال پیش 3 سؤال زمان مطالعه: 4 دقیقه

  16,699 بازدید

  در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

  تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

  علائم مشابه کرونا خون دماغ یا گوش درد مشکل در بلع خون در مدفوع اختلال خواب

  درد کمر، پا، دست یا زانو

  سردرد

  معده درد یا حالت تهوع

  زخم مداوم دهانی سرفۀ مزمن اضطراب و استرس

  در گرماگرم مبارزه و گسترش جهانیِ کووید-19 (CoVID-19) که از آلودگی به ویروسی از خانواده کرونا ویروس ها بوجود می آید، خبر جدیدی همگان را شگفت زده کرد: روز دوشنبه یک بیمار مبتلا به ویروسی از خانواده هانتاویروس ها، در حالی که در اتوبوس در حال سفر در چین بود به ناگهان در گذشت. این مورد موجب شوکه شدن بسیاری از افراد شد اما باید متذکر شویم که این ویروس پدیده‌ی جدیدی و به خطرناکی ویروس کرونا نیست.. در ادامه به بررسی این بیماری می پردازیم.

  آنچه در ادامه می آید اطلاعاتی بر گرفته از خلاصه مطالب وب سایت مرکز CDC (Center for Disease Control and Prevention) یعنی مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها وابسته به HHS وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا است.

  مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها

  هانتا ویروس چیست؟

  هانتاویروس ها (Hantaviruses) یک خانواده ویروس هستند که به طور عمده توسط جوندگان گسترش می یابند و می توانند باعث بیماری های متنوعی مردم در سراسر جهان شوند. هانتاویروس ها در قاره آمریکا به عنوان ویروس “دنیای جدید” شناخته می شود و ممکن است باعث سندرم ریوی هانتی ویروس (HPS) شود. هانتا ویروس های دیگر، معروف به هانتاویروس های “جهان قدیمی”، بیشتر در اروپا و آسیا یافت می شوند و می توانند باعث (HFRS) تب خونریزی دهنده به همراه سندرم کلیوی شوند.

  هر زیرگونه هانتاویروس  دارای یک گونه میزبان جونده خاص است و بیشتر از طریق ویروس منتشر شده توسط ادرار، مدفوع و بزاق و کمتر توسط گاز گرفتگی توسط حیوان میزبان آلوده، به  انسان ها منتقل می شود. مهمترین هانتا ویروس در ایالات متحده که می تواند باعث HPS شود ویروس Sin Nombre است که توسط موش سفید پا (یا موش آهویی) پخش شده است.

  موش سفیدپا (موش آهویی)

  سندرم ریوی هانتاویروس (HPS)

  سندرم ریوی هانتاویروس (HPS) یک بیماری تنفسی شدید و گاه کشنده در انسان است که در اثر عفونت با هانتاویروس ایجاد می شود.

  هانتا ویروس

  هرکسی که با جوندگان حامل ویروس هانتویروس در تماس باشد در معرض خطر ابتلا به HPS است. آلودگی جوندگان در داخل و اطراف خانه، خطر اصلی قرار گرفتن در معرض هانتاویروس است. حتی افراد سالم اگر در معرض ویروس باشند در معرض خطر عفونت HPS هستند. (البته در مناطق آلوده مانند ایالات متحده)

  تا به امروز، هیچ موردی از HPS در ایالات متحده گزارش نشده است که ویروس از یک شخص به فرد دیگر منتقل شده باشد. در حقیقت، در یک مطالعه از کارکنان مراقبت های بهداشتی که در معرض بیماران یا نمونه های آلوده به انواع مرتبط با هانتاویروس (که باعث یک بیماری متفاوت در انسان می شود) قرار گرفتند، هیچ یک از کارکنان شواهدی از عفونت یا بیماری نشان ندادند.

  در شیلی و آرژانتین، موارد نادری از انتقال شخص به شخص در تماس نزدیک شخص با بیمار مبتلا به نوعی هانتی ویروس بنام ویروس آندس رخ داده است.

  تست کرونا در محل

  هر جایی که هستی، بدون مراجعه به آزمایشگاه، تست کرونا بده!

  ثبت تست کرونا

  موارد گزارش شده از بیماری هانتاویروس در ایلات متحده 

  عفونت هانتاویروس در ایالات متحده

  نظارت بر بیماری هانتاویروس در ایالات متحده در سال 1993 و در اثر شیوع بیماری شدید تنفسی در منطقه چهار گوشه (Four Corner: ناحیه ای بین ایالت های کلورادو، یوتا، آریزونا و نیومکزیکو) آغاز شد. سندرم ریوی هانتاویروس(HPS) در سال 1995 به یک بیماری قابل توجه در سطح ملی تبدیل شد و اکنون از طریق “سیستم نظارت بر بیماری های قابل توجه در سراسر کشور” (NNDSS) موارد وجود تب در یک بیمار با شواهد تایید شده آزمایشگاهی از عفونت هانتاویروس را گزارش می کند. در سال 2014، شورای ایالتی و اپیدمیولوژیست های محلی، گزارش ملی عفونت های آزمایشگاهی هانتاویروس را تأیید کردند که شامل HPS و عفونت هانتاویروس غیر ریوی است. گزارش موارد مربوط به هانتاویروس غیر ریوی در سال 2015 آغاز شد. (یعنی هر دو نوع بیماری ((دنیای جدید)) و ((دنیای قدیم)) در ایلات متحده در سالهای 2014 و 2015 مشاهده شدند)

  شیوع هانتاویروس ها در ایلات متحده از ژانویه تا جولای سال 2018

  شیوع هانتاویروس ها در ایلات متحده از ژانویه تا دسامبر سال 2018 (آخرین آمارهای منتشره)

  آمارها نشان می دهند که میزان شیوع گر چه در حد انگشتان یک دست است اما این بیماری در ایالات متحده در حال رشد است.

  فوری مشاوره بگیرید

  مشاورۀ فوریِ آنلاین را همین الان دریافت کنید.

  رزرو مشاورۀ فوری

  ردیابی یک نمونه بیماری رازآلود منجر به فوت در ایالات متحده: 

  داستانی از سندرم ریوی هانتاویروس

  در ماه مه سال 1993، شیوع یک بیماری غیر قابل توضیح ریوی در جنوب غربی ایالات متحده، در منطقه مشترک آریزونا، نیومکزیکو، کلرادو و یوتا معروف به “چهار گوشه” رخ داد. یک مرد جوان، که از نظر جسمی از ناخوشی رنج می برد، دچار تنگی نفس شد، به بیمارستان در نیومکزیکو منتقل شد و خیلی سریع درگذشت.

  منبع مطلب : www.darmankade.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید