این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  وسایل سفالگری

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  وسایل سفالگری را از این سایت دریافت کنید.

  وسایل و ابزار لازم برای سفالگری در خانه چیست؟

  ساخت و طراحی ظروف سفالی نیازمند کمک‌ گرفتن از ابزارهای مختلف است، این وسایل لازم برای سفالگری شامل چرخ سفالگری، ابزار تراش، ابزار شکل‌دهی و ... است.

  ابزار و وسایل سفالگری

  بازدید: 9318

  تاریخ انتشار: 1400/9/26

  وسایل و ابزار لازم برای سفالگری در خانه چیست؟

  0 0 نظر

  سفالگری هنر باستانی و پر طرفدار ساخت ظروف و اشکال مختلف است. ساخت و طراحی این ظروف نیازمند کمک‌ گرفتن از ابزارهای مختلف است، به‌خصوص اگر شما این فعالیت را در منزل انجام دهید و فضای کارگاهی در دسترس نداشته باشید، نیازمند ابزارهای بیشتری هستید.

   چه ابزار و وسایلی برای سفالگری در خانه نیاز است؟

  به‌طورکلی ابزارهای سفالگری که موردنیاز است را می‌توان به چند دسته تقسیم کرد:

  وسایل و تجهیزاتی که نیاز دارید تا خاک و گل اولیه را با آن آماده کنید

  تجهیزات شکل‌دهی بدنه

  ابزار تزئین محصول

  تجهیزات پخت ظروف پس از ساخت

  وسایل و تجهیزاتی که نیاز است تا خاک و گل اولیه را آماده کنیم شامل سطل، بیلچه، کاردک، گونی، پتک، تخته گچی، تخته چوبی، میز کار، لیسه، ظروف پلاستیکی، الک و ورقه نایلونی می‌شود.

  تجهیزات شکل‌دهی بدنه ظروف سفالی

  برای تجهیزات شکل‌دهی ظروف سفالی به موارد زیر استفاده می‌شود:

  چرخ سفالگری (چرخ‌ سفالگری در دو نوع پایه‌ای و برقی در بازار موجود می‌باشد)

  میز کار و ورقه‌های شکل‌دهنده

  قالب

  ابزار مربوط به تراش و دورگیری

  سمباده

  یک سری ابزارهای جانبی هم وجود دارند که در خلال کار به آن‌ها نیاز پیدا خواهد شد، این ابزارها شامل مواردی چون کاردک، سطل، سیم مفتولی، نایلون، وردنه و... هستند که هنگام شکل‌دهی ظروف سفالی، موردنیاز فرد خواهد بود اما جزء تجهیزات اصلی محسوب نمی‌شود.

  چرخ سفالگری

  چرخ سفالگری اولین و مهم‌ترین وسیله‌ای است که در هر کارگاه وجود دارد. ساختار چرخ سفالگری ساده و به‌ دور از هرگونه پیچیدگی است. به همین دلیل به‌ آسانی می‌توان روش کارکردن با آن را آموخت. چرخ سفالگری از یک میز و یک نیمکت ساخته شده است که روی میز یک صفحه گرد وجود دارد، این صفحه گرد توسط یک میله عمودی به یک صفحه نسبتا بزرگ‌تر متصل شده است و این دو صفحه به‌صورت افقی کاملا موازی یکدیگر قرار می‌گیرند.

  چرخ‌ سفالگری پایی طوری طراحی شده‌ که وقتی سفالگر پشت میزش می‌نشیند، پایش به چرخ زیرین رسیده و صفحه را به حرکت درآورد.

  برخی از کارگاه‌های سفالگری تدبیر دیگری می‌اندیشند و با گذاشتن یک الکتروموتور، ساختاری را ایجاد می‌کنند که دیگر نیاز نباشد تا سفالگر از پای خود برای به حرکت درآوردن صفحه زیرین استفاده کند. اصطلاحا به این چرخ‌ها، چرخ‌های سفالگری برقی می‌گویند. سال‌هاست که در عرصه هنر سفالگری، چرخ‌های سفالگری برقی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده‌اند. با تمامی این تفاسیر اساتید این هنر، هنوز هم استفاده از چرخ‌های پایه‌ای را جهت کسب مهارت در اولویت آموزش‌های خود قرار می‌دهند.

  برای مطالعه بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله چرخ سفالگری را بخوانید.

  ابزار تراش 

  معروف‌ترین ابزار تراش که در تمام کارگاه‌های سفالگری سنتی به چشم می‌خورد ماله است. ماله یک ابزار و پرداخت قسمت‌های داخلی و اضافی سازه سفالی می‌باشد. البته که در کارگاه‌های بزرگ سفال و سرامیک‌سازی ابزارهای تراش متعددی با اندازه‌های مختلف پیدا می‌شود.

  ابزارهای شکل‌دهنده

  منظور از ابزارهای شکل‌دهنده همان قالب‌ها هستند. این قالب‌ها از جنس‌های مختلفی مانند چوب، فیبر، فلز و... ساخته می‌شوند؛ از این قالب‌ها عموما برای محدب و مقعر کردن بدنه سفال، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

  ابزارهای تزئینی

  ابزارهای زیادی برای تزئین سازه‌های سفالی مانند ابزار برش، رنگ‌پاش، قلم‌مو، تخته شاسی، مداد، پرگار، قالب طراحی و... وجود دارند که برای سفالگری در خانه هم می‌توان از آن‌ها استفاده کرد.

  تجهیزات پخت ظرف سفالی

  تجهیزاتی که برای پخت ظرف سفالی نیاز خواهد شد شامل موارد زیر است:

  کوره خشک‌کن انبر

  دستکش (بیشتر جزو دسته ابزار حفاظتی محسوب می‌شود)

  برای یادگیری بیشتر در دوره آموزش تکنیک‌های پخت ویژه سفال ثبت نام کنید.

  خاک رس مناسب براس سفالگری چه خاکی است؟

  مهم‌ترین بخش سفالگری انتخاب خاک رس مناسب برای ساخت سازه سفالی موردنظر سفالگر است. خاک رس انواع مختلفی دارد که در ادامه محتوا هر یک از آن‌ها معرفی خواهد شد:

  خاک رس رسوبی

  خاک رس‌ رسوبی به دلیل مسافت طولانی که طی می‌کنند تا تبدیل به خاک شوند، دارای دانه‌های تشکیل‌دهنده بسیار ریز و فشرده می‌باشند. با تمامی این تفاسیر گاهی با ذرات ناخالصی چون منیزیوم، فلزات قلیایی، گرانیت، کوارتز و.... ترکیب می‌شوند. سفالگران با توجه به تجربه و صلاح دیدشان، هنگام ورز و آماده‌سازی گل رس، پودر سنگ‌ریزه و ماسه را به میزان مختلف به ماده اصلی اضافه می‌کنند.

  خاک رس گلوله‌ای

  خاک رس گلوله‌ای برخلاف نوع رسوبی‌شان چون زیاد جابه‌جا نمی‌شوند و در یک‌لایه از زمین تشکیل می‌شوند، با مواد دیگر ترکیب نشده و به‌صورت گلوله‌ای درمی‌آیند، به همین دلیل تنها 20 درصد خاصیت انقباضی دارند.

  خاک رس قرمز

  خاک‌ رس قرمز معمولا در نقاطی که مواد آهنی و رسوبات سنگی وجود دارند تشکیل می‌شوند، به همین دلیل اکسیدهای آهن موجود در خاک بر استحکام و پخت سازه سفالی تأثیر بسیاری دارند. ترکیبات خاک‌ رس قرمز متنوع هستند، همین باعث می‌شود تا گاهی درجه پختشان به 1200 هم برسد. این خاک‌ها معمولا در دمای 1000 تا 1200 درجه پخته می‌شوند و با توجه‌ به ساختارشان ممکن است رنگ نخودی، قرمز یا زرد به خود بگیرند.

  خاک رس آهکی

  خاک‌ رس آهکی معمولا دارای ترکیباتی مثل ماسه، شن، مواد آهکی، مواد گدازنده هستند که در اصطلاح زمین‌شناسی به آنها فلدسپات گفته می‌شود. به‌دلیل وجود ترکیبات ناخالص به مقدار زیاد در این خاک خاصیت شکل‌پذیری تقریبا سختی دارند، به‌همین دلیل باید به میزان حرارت و زمان پختشان بسیار دقت شود تا ساختار خود را حفظ کنند و دچار ترک‌خوردگی نشوند.

  خاک رس دیرگداز

  خاک رس‌ دیرگداز معمولا درصد زغال‌سنگ بالایی دارند و از سنگ‌های معدنی سخت ساخته شده‌اند. مولکول‌های سازنده این خاک سبب می‌شود تا خاصیت شکل‌پذیری بسیار کمی داشته و به حرارت نسبتا بیشتری برای پخت احتیاج داشته باشند.

  منبع مطلب : sofalsch.com

  ابزار سفالگری

  ابزار سفالگری، تاریخ شکل‌گیری و تکامل ابزار توسط انسان و هر‌چه که درباره ابزار کار سفالگری و وسایل کار سفالگری می‌خواهید بدانید در این مطلب اکتیک بخوانید.

  جزئیاتی درباره ابزارهای سفالگری

  تیم نویسندگان اکتیک

  آخرین به روز رسانی: ۱۴ شهریور ۱۴۰۱

  تیم نویسندگان اکتیک

  آخرین به روز رسانی: ۱۴ شهریور ۱۴۰۱

  وقتی واژه ابزار به گوشمان می‌خورد، ممکن است ناخودآگاه اشکال ابزارهای زمان‌های دور در ذهنمان شکل ببندد که چگونه و برای چه کاری تولید می‌شدند. پس ابزار سفالگری نیز مانند خود سفالگری تاریخ دیرینه‌ایی دارد. خوب است سری به تاریخ بزنیم تا فرایند شکل‌گیری ابزارها و همین‌طور ابزار سفالگری را به صورت امروزی بفهمیم، چرا که امروزه سفالگری بعنوان رشته هنرهای تجسمی در دانشگاه‌ها تدریس می‌شود پس فرایند شکل‌گیری تمام ابزار و مواد آن برای ما مهم می‌شود.  انسان‌های دوران پارینه‌‌سنگی، نخستین انسان‌هایی بودند که از ابزارهایی سنگی خام برای ادامه حیات خود استفاده می‌کردند. در ادامه چون نیازهای بشر بیشتر و پیچیده‌تر ‌شد، به ابزارهای پیچیده‌تر، برای کاربردهای متفاوت‌تری از جمله ساخت ظروف گلی برای نگه‌داری غذا، آب و گاه حتی برای اجرای آیین و مراسمی خاص نیاز پیدا کردند. می‌گویند هر چه زمان بیشتر به سمت اکنون پیش می‌آید کاسه سر انسان که مغز در آن نهفته است گنجایش بیشتری پیدا می‌کند و انسان تبدیل به انسان کارورز می‌شود و به تبع آن ابزارسازی متکامل‌تر، تخصصی‌تر و گوناگون‌تر می‌شود. ابزار کار سفالگری نیز در بطن همین تاریخ و داستان شکل گرفت و رشد کرد. سایت اکتیک این بستر را برای ما فراهم می‌کند تا ابزار سفالگری را از نزدیک ببینیم و کار با آن‌ها را تجربه کنیم.

  اکنون زمان آن رسیده تا از ابزار سفالگری که روزگاری ابزار پیش‌بردن زندگی بشر بوده بیشتر بدانیم!

  آنچه می‌خوانید

  ابزار چیست؟

  ابزارها وسایلی هستند که معمولا طی شکل‌گیری وسیله مورد نظر مصرف نمی‌شوند و برای یک هدف مشخص یعنی تولید و خلق چیزی استفاده می‌شوند. ابزار، ما انسان‌ها را قادر به انجام کارهایی کرد که بدنمان توان انجام آن را ندارد. در واقع ابزار و ابزار سفالگری اشیایی هستند برای ساختن و تولید وسیله‌ایی دیگر و یا برای خلق اثر هنری کاربردی و غیرکاربردی همچون سفالینه‌ها!

  معرفی جامع ابزار سفالگری

  ابزار سفالگری را به ۴ دسته می‌توانیم تقسیم‌ کنیم:

  ۱-وسایل اولیه سفالگری برای آماده‌سازی و شروع کار:

  میزکار، چند ظرف پلاستیکی، کاسه، سطل، لیسه، بیلچه، گونی، تخته گچی و چوبی، الک، ورقه‌های نایلونی.

  ۲- ابزار سفالگری مخصوص شکل‌دهی بدنه و ساخت سفالینه‌ها:

  چرخ سفالگری یا صفحه گردان رو میزی، سنگ گل‌فشاری، گل تراش، تیماج، مشته، قالب، چسب، ورقه‌های شکل‌دهنده، تراش‌دهنده، کاردک، اسفنج، سوزن (درفش)، مفتول سیمی، وردنه و نایلون.

  ۳- وسایل سفالگری مخصوص ظریف کاری و تزیین سفال:

  ابزاره کاهنده، تراش دهنده و برش دهنده، اسفنج، رنگ پاش، قلم مو، تخته شاسی، خط کش، مداد، پرگار، رنگ زیر لعابی، ابزار نقاشی روی سفال.

  ۴-ابزار سفالگری ای که پیشرفته تر هستند و برا پخت و نهایی کردن سفال استفاده می‌شوند:

  کوره، خشک‌کن، وسایل کمکی نسوز، دستکش، ماسک و انبر.

  پیشنهاد خواندنی: معرفی جامع ابزار مجسمه سازی

  ابزار کار سفالگری چقدر گوناگونی دارند؟

  گوناگونی ابزار و تجهیزات در تولید سفال به‌قدری بالاست که گاهی می‌توانیم طوری پیش برویم که از هر چیزی که از نظر ما انسان‌های ابزارساز می‌تواند در شکل‌ گرفتن، خلق کردن و تولید اثر در این فرایند به ما کمک کند استفاده کنیم. در نهایت شاید در این لحظه کنجکاوی شما هم نیز برای بیشتر دانستن بعضی وسایل سفالگری برانگیخته شده باشد. پس با ما باشید!

  به تجربه‌اش می‌ارزه!

  پیش از بیشتر خواندن درباره وسایل سفالگری در بلاگ اکتیک، یک بار سفالگری را از نزدیک و از طریق سایت اکتیک تجربه کنید! مطمئن باشید به کلی از سوالاتتان درباره ابزار سفالگری پاسخ داده خواهد شد.

  سفالگری، تجربه زندگی و تازگی

  شروع قیمت از ۳۵۰,۰۰۰ تومان

  تجربه کنید

  سفالگری برای کودکان، بازی و تجربه

  شروع قیمت از ۲۵۰,۰۰۰ تومان

  تجربه کنید

  سفالگری مینیاتوری، تمرین تمرکز

  شروع قیمت از ۱۶۰,۰۰۰ تومان

  تجربه کنید

  سفالگری، تجربه تولد ظروف سفالی

  شروع قیمت از ۳۵۰,۰۰۰ تومان

  تجربه کنید

  تجربه سفالگری، آشتی با آب و خاک

  تکمیل ظرفیت تجربه کنید

  سفالگری، تجربه حس باشکوه خلق

  تکمیل ظرفیت تجربه کنید

  سفالگری، یک چرخ گردون تا حال خوب

  تکمیل ظرفیت تجربه کنید

  سفالگری با دست، سرگرمی باصفا و خلاق

  تکمیل ظرفیت تجربه کنید

  سفالگری با دست و خلق یک دست‌سازه

  تکمیل ظرفیت تجربه کنید

  از این ابزارهای سفالگری بیشتر بدانید

  ابتدا به سراغ «سنگ گل‌فشاری» که تخته‌سنگ همواری است می‌رویم. این تخته‌سنگ به طول ۱ متر و عرض ۵۰ سانتی‌متر، در دست راست یا چپ سفالگر برای ورز دادن گل با دست گذاشته شده‌ است. ابزار «گل‌تراش»، وسیله‌ایی است که می‌توان گل‌های چسبیده شده به سنگ گل‌فشاری را تراش داد. هنرمند «کاسه لعابی» را در یک سمت خود نزدیک قسمتی که دارد کار می‌کند جای داده، در آن آب ریخته تا در حین کار با خیس کردن دائم دست‌های خود با رهایی بیشتری کار خود را پیش ببرد و گل به دستانش نچسبد. «سوزن» ابزاری است که طول آن حدود ۶ سانتی‌متر با دسته چوبی کوتاه‌تر که برای کارهایی چون کاهش گِل، برش دادن و خط دادن استفاده می‌شود. تکه‌ایی چرم به اسم «تیماج» که برای هموار کردن لبه‌های سفال‌ها بکار می‌رود.

  منبع مطلب : actic.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید