این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  همه گیری در جدول

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  همه گیری در جدول را از این سایت دریافت کنید.

  همه گیری

  معنی همه گیری - معانی، لغت نامه دهخدا، فرهنگ اسم ها، فرهنگ معین و عمید، مترادف و متضاد و ... در فرهنگ لغت آبادیس - برای مشاهده کلیک کنید

  همه گیری

  بستن تبلیغات

  فارسی به انگلیسی

  epidemic, infectiousness, pestilence, contagion, outbreak

  فرهنگستان زبان و ادب

  {epidemy} [پزشکی] شیوع بیش ازحد یک بیماری یا عارضه در جمعیتی معین

  دانشنامه عمومی

  همه گیری یا اِپیدِمی ( به فرانسوی: Épidémie ) یا اِپیدِمیک ( به انگلیسی: Epidemic ) بروز بیش ازحد یک بیماری یا عارضه در جمعیتی معین را گویند. اپیدمی ( از ریشهٔ یونانی ἐπί epi ) شیوع سریع بیماری عفونی به تعداد زیادی از افراد در یک جمعیت خاص در یک دورهٔ زمانی کوتاه، معمولاً دو هفته یا کمتر است. به عنوان مثال، در عفونت های مننژوکوک، میزان ابتلا در بیش از ۱۵ مورد در ۱۰۰٬۰۰۰ نفر طی مدت دو هفتهٔ متوالی یک بیماری همه گیر محسوب می شود.

  اپیدمی به هر بیماری قابل انتقال یا غیرقابل انتقال یا هر چیزی که سلامتی انسان و حیوانات را به خطر بیندازد، چنانچه موارد ابتلای آن بیش از حد انتظار باشد، گفته می شود. به عنوان مثال چون بیماری آبله به طور کلّی در دنیا ریشه کن شده اگر یک مورد بیمار مبتلا به آبله مشاهده گردد می گویند که اپیدمی آبله رخ داده است

  یک مثال مناسب برای اپیدمی می تواند همه گیری کرونا ویروس یا کووید_19 باشد

  بیماری های عفونی عموماً توسط عوامل مختلفی از جمله تغییر در محیط زیست جمعیت میزبان ( به عنوان مثال افزایش استرس یا افزایش تراکم گونه های ناقل ) ، تغییر ژنتیکی در مخزن پاتوژن یا معرفی پاتوژن در حال ظهور به جمعیت میزبان ( با حرکت پاتوژن یا میزبان ) . به طور کلی، یک بیماری همه گیر هنگامی اتفاق می افتد که ایمنی میزبان از پاتوژن مستقر یا پاتوژن جدید تازه ظهور ناگهان در زیر آنچه که در تعادل اندمی یافت می شود کاهش می یابد و آستانه انتقال از آن فراتر می رود.

  همه گیری ممکن است به یک مکان محدود شود. با این وجود، اگر به سایر کشورها یا قاره ها سرایت کند و تعداد قابل توجهی از مردم را تحت تأثیر قرار دهد، ممکن است این بیماری دنیاگیر نامیده می شود. اعلام یک بیماری همه گیر معمولاً نیاز به درک درستی از میزان ابتدای بروز دارد. بیماری های همه گیر بیماری های خاص، مانند آنفولانزا، با افزایش مشخص شده در بروز بالاتر از این پایه تعریف شده است. چند مورد از یک بیماری بسیار نادر ممکن است به عنوان بیماری همه گیر طبقه بندی شود، در حالی که بسیاری از موارد یک بیماری شایع ( مانند سرماخوردگی ) چنین نیست.

  wiki: همه گیری

  گزارش تخلف یا اشتباه در معنی

  دانشنامه آزاد فارسی

  رجوع شود به:اپیدمی wikijoo: همه_گیری

  جدول کلمات

  شیوع

  پیشنهاد کاربران

  ترتیب: قدیمیجدیدرای موافقرای مخالف

  حمیدرضا دادگر_فریمان

  ٠٤:٣٠ - ١٣٩٩/٠٤/٣٠ اپیدمی

  گزارش

  2 | 0

  علی باقری

  ٠٣:٠٢ - ١٣٩٩/٠٩/١٣

  همه گیر ـ همه گیری ( Epidemic ) :[پزشکی ] از ریشه یونانی epi به معنای بر روی و demos به معنای مردم. وقوع موارد یک بیماری، یک رفتار خاص بهداشتی یا وقایع دیگر بهداشتی در یک منطقه یا جامعه به نحوی که به صورت واضح از انتظار عادی بیشتر باشد. در این حالت باید منطقه یا جامعه و دوره زمانی به دقت مشخص شده باشد. تعداد مواردی که نشان دهنده همه گیری باشد، بسته به عامل بیماریزا، اندازه و نوع جمعیت مواجهه یافته، سابقه قبلی یا عدم مواجهه با بیماری و زمان و مکان تغییر میکند. در نتیجه همه گیری حالتی است نسبی در رابطه با وفور عادی بیماری در منطقه، در جمعیت مورد نظر و در فصل معین. یک مورد تنها از یک بیماری عفونی که برای مدتی طولانی دیده نشده باشد و یا یک مورد از یک بیماری که قبلا در منطقه وجود نداشته باشد، گزارش فوری و تحقیقات کامل محلی را ایجاب میکند. دو مورد از چنین بیماری ای که رابطه زمانی و مکانی نیز داشته باشد برای اطلاق همه گیری کافی است. این واژه را می توان برای بیان همه گیری در بین حیوانات یا پرندگان نیز به کاربرد.

  گزارش

  2 | 0

  مشاهده پیشنهاد های امروز

  معنی یا پیشنهاد شما

  + افزودن عکس و لینک

  منبع مطلب : abadis.ir

  همه گیری در حل جدول

  همه گیری در حل جدول: اپیدمی

  همه گیری در حل جدول

  جدول آنلاین مسابقه جدول استخاره با قرآن تبدیل تاریخ

  شرح در متن تصویری

  تاریخ امروز همه گیری

  همه گیری

  اپیدمی

  بخش پیشنهاد معنی و ارسال نظرات

  جهت پیشنهاد معنی لطفا وارد حساب کاربری خود شوید. در صورتی که هنوز عضو جدول یاب نشده اید از اینجا ثبت نام کنید

  امتیاز شما به نتایج جستجوی همه گیری در سایت جدول یاب:

  Telegram WhatsApp Twitter Facebook Skype اشتراک Gmail Copy Link SMS Email Balatarin WordPress

  معنی این واژه در بانک های دیگر

  همه‌ گیری‌ (فارسی به انگلیسی): Epidemic, Infectiousness, Pestilence

  همه گیری (واژه پیشنهادی): شیوع

  در جدول یاب علاوه بر جستجوی معانی کلمات و لغات فارسی به فارسی از منابع و مواخذ معتبر و فرهنگ لغات ترجمه فارسی به زبان های زیر و زبان های خارجی به فارسی نیز آمده است کافی است کلمه مورد نظر از یکی از زبان های خارجی زیر را در قسمت جستجو سرچ کنید یا کلمه فارسی را به زبان مورد نظر بیابید.

  انگلیسی به فارسی

  اصطلاحات انگلیسی به فارسی

  مخفف اصطلاحات انگلیسی

  ترکی به فارسی عربی به فارسی فارسی به انگلیسی فارسی به عربی

  فارسی به ترکی استانبولی

  فارسی به ایتالیایی فارسی به آلمانی فنلاندی به فارسی فرانسوی به فارسی آلمانی به فارسی ایتالیایی به فارسی اسپانیایی به فارسی سوئدی به فارسی

  «ضرب المثل» در اصطلاح به معنای مثل زدن است. هر زبانی ضرب المثل های خاص خود را دارد. ضرب المثل ها در طول سالیان با زبان مبدا رشد کرده اند و در حافظه ها باقی مانده اند. گاهی یک ضرب المثل می تواند از توضیحات زیاد که شامل به کار بردن لغات و جملات متعددی باشد جلوگیری کند.

  تفاوت مابین «ضرب‌المثل» و «اصطلاحات ضرب‌المثلی» در شکل، ساختار و عمل‌کرد آنهاست. عده ای «ضرب المثل» را معادل «امثال و حکم» دانسته اند. امثال و حکم جمله‌ای است کامل با ساختمانی استوار بر پایه و اساسی غیرقابل تغییر، مانند:

  تب تند زود به عرق میشینه!

  هرکه بامش بیش، برفش بیشتر!

  خواستن توانستن است!

  آدم بی‌سواد کور است!

  سه سکه فروشی!

  اصطلاحات ضرب‌المثلی، برخلاف امثال و حکم، عباراتی مصطلح و عمومی هستند که ابتدا باید در جمله‌ای جایگزین شوند تا عبارتی کامل حاصل آید. این عبارت کامل نیز برحسب قید زمان، فاعل و مفعول متغیر است، مانند:

  پا توی کفش کسی کردن

  دُم خود را روی کول گذاشتن

  بی گُدار به آب زدن

  گلیم خود را از آب بیرون کشیدن

  کلاه خود را قاضی کردن

  کلاه خود را سفت چسبیدن

  این اصطلاحات ضرب‌المثلی، بدون قرار گرفتن در یک جمله کامل، فاقد خصلت‌های ضرب‌المثل خواهد بود؛ لذا تفهیم عبارات اصطلاحیِ یادشده با اضافات مقدور است، مانند:

  پایت را تو کفش بزرگ‌تر از خودت نکن!

  از ترس، دُمش را روی کولش گذاشت و دررفت!

  بی گُدار به آب نزن که پشیمان می‌شوی!

  تو اول گلیم خودت را از آب بیرون بکش، …!

  تو اول برادریت رو ثابت کن

  بنابراین، عبارات ضرب‌المثلی را می‌توان به عنوان مواد اولیه (خام) یک اصطلاح ضرب‌المثلی تعریف نمود: اصطلاحات ضرب‌المثلی، عباراتی هستند که معنا و مفهوم آن‌ها با معنی هریک از کلماتِ تشکیل دهنده آن، نسبت مستقیم نداشته باشد، مانند:

  گربه در انبان فروختن

  گربه را در (دَمِ) حجله کشتن

  دل دادن و قلوه گرفتن

  هر ضرب المثل شامل تفسیرها و معانی خاصی است که در بسیاری مواقع با معانی اصلی کلمات و عبارات به کاربرده شده در آن تفاوت ماهوی زیادی دارند. در بانک اطلاعاتی ضرب المثل های سایت «جدول یاب» این معانی و تفسیرها به صورت کامل وجود دارد.

  کافیست ضرب المثل را در کادر جستجو تایپ کنید تا معنی و تفسیر آن رویت شود.

  امروزه هرچند با پیشرفت تکنولوژی و علم برای بیماری هایی که در گذشته باعث مرگ انسان ها می شد درمان قطعی پیدا شده است و امراض مهلک بسیار ساده شده اند، اما این به معنای پیشگیری از بیماری و بی توجهی به مباحث مربوط به سلامت نیست.

  چه بسیار بیماری هایی که با رشد جوامع صنعتی به وجود آمده اند و بدون پیشگیری باعث مرگ انسان ها می شود. داشتن اطلاعات در خصوص بیماری ها، داروها و خوردنی ها باعث جلوگیری از ابتلا به بسیاری از امراض جدید خواهد شد. در سایت «جدول یاب» 5 بانک اطلاعاتی مهم در حوزه سلامت تدوین شده است که شامل این موارد می شود:

  اطلاعات بیماری ها اطلاعات داروها خواص گیاهان دارویی کالری خوراکی ها دستور پخت غذاها

  با جستجوی لغات مد نظر در این حوزه ها، اطلاعات مفیدی برای کابر در سایت به دست خواهد آمد.

  خوابیدن و خواب دیدن امری طبیعی است که همه انسان ها با آن سر و کار دارند. «خواب» ها انواع متفاوتی دارند. «خواب» ها معمولا با کیفیتی فرا طبیعی رخ می دهند و گاهی ممکن است حاوی معانی خاصی داشته باشند. بسیاری علاقه وافری دارند تا بدانند تحلیل خوابی که دیده اند چیست.

  خواب را به سه نوع تقسیم بندی نموده اند:

  ۱- رویای صالحه یا خواب نیکو که مژده ای از سمت خداوند باری تعالی است. برای نبوت پیامبران ۴۶ قسمت ذکر شده است که رویای صالحه یکی از این ۴۶ قسمت می باشد.

  ۲- خواب ناپسند و ناخوشایند که از این نوع خواب از طرف شیطان رانده شده است و برای آزار و اذیت و به سخره گرفتن بیننده خواب است.

  ۳- خوابی که ناشی از خیالات و تفکرات انسان و اعمال روزمره اوست. برخی از خواب ها و رویاها نتیجه اتفاقاتی است که در طول روز برای انسان رخ می دهد. برای مثال ممکن است شما عادت داشته باشید در ساعتی از روز غذا بخورید. اگر روزی ترک عادت کنید و بدون میل کردن غذا بخوابید ممکن است خواب غذا خوردن را ببینید و یا ممکن است در طول روز غذای زیادی خورده باشید و بعد به خواب بروید. در این حالت ممکن است شما خواب استفراغ را ببنید.

  غیر از این سه نوع سایر خواب ها، خواب های پریشان هستند که قابل تعبیر و تفسیر نیستند، زیرا بر قاعده مشخصی قرار نگرفته اند.

  منبع مطلب : www.jadvalyab.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید