این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  همت چیست

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  همت چیست را از این سایت دریافت کنید.

  همت

  معنی همت - معانی، لغت نامه دهخدا، فرهنگ اسم ها، فرهنگ معین و عمید، مترادف و متضاد و ... در فرهنگ لغت آبادیس - برای مشاهده کلیک کنید

  همت

  /hemmat/

  مترادف همت: فتوت، والامنشی، آهنگ، تصمیم، عزم، اراده، خواست، سعی، کوششبرابر پارسی: پشتکار، تلاش

  بستن تبلیغات

  فارسی به انگلیسی

  ambition, endeavor, enterprise, office, study, effort, aspiration, lofty purpose, magnanimous spirit, goodofficess, efforts

  فرهنگ اسم ها

  اسم: همت (پسر) (عربی) (تاریخی و کهن) (تلفظ: hemmat) (فارسی: هِمت) (انگلیسی: hemmat) معنی: اراده، انگیزه، بلند نظری، جوانمردی، آرزو، و پشتکار قوی برای رسیدن به هدف، بلند طبعی، ( در قدیم ) خواست، ( در تصوف ) توجه قلب با تمام نیروی روحی به خداوند، دعا از صمیم قلب، ( اَعلام ) همت: شهرت محمّد ابراهیم همت [، شمسی] فرمانده ی ایرانی، از مردم قمشه، بنیانگذار کمیته ی انقلاب و سپاه پاسداران آن شهر، در جریان جنگ با عراق از فرماندهان و سازمان دهندگان نیروهای زمینی بود و در حین عملیات جنگی شهید شد، انگیزه و پشتکار قوی برای رسیدن به هدف برچسب ها: اسم، اسم با ه، اسم پسر، اسم عربی، اسم تاریخی و کهن

  بستن تبلیغات

  لغت نامه دهخدا

  همت. [ هَِ م ْ م َ ] ( ع اِمص ، اِ ) همة. اراده و آرزو و خواهش و عزم. ( ناظم الاطباء ) :

  همت او بر فلک ز فلخ بنا کرد

  بر سر ایوان فکند بن پی ایوان.

  خسروانی.

  منوچهر کردی بدین پیش دست

  نکردی بدین همت خویش پست.

  فردوسی.

  که باران وی در بهاران بود

  نه چون همت شهریاران بود.

  فردوسی. همت های فلکی بینمش سیرتهای ملکی بینمش. منوچهری.

  همه به کردن خیر است مر ورا همت

  همه به دادن مال است مر ورا وسواس.

  منوچهری.

  در سرش همت ملک نیست. ( تاریخ بیهقی ). از بزرگی همت و سماحت اخلاق وی سزد. ( تاریخ بیهقی ).

  تو را که همت دانستن خدای بود

  مشو مخالف قول محمد مختار.

  ناصرخسرو.

  شاید که همتم نبود صحبت جهان

  چون نیست جز که مالش من هیچ همتش.

  ناصرخسرو.

  وگرنه مزد طاعت نیست همت

  به مزدش هر کسی باید رسیدن.

  ناصرخسرو.

  مرد همت نه مرد تهمت باش

  چون پیمبر نه ای ، ز امت باش.

  سنائی.

  همت او را ورای جزء و کل است

  که همه آبها به زیر پل است.

  سنائی.

  همت برفراغ شیر مقصور گردانیدم. ( کلیله و دمنه ). هرکه همت او از دنیا قاصر باشد حسرت او به وقت مفارقت اندک بود. ( کلیله و دمنه ). همت بر اکتساب ثواب آخرت مقصور گردان. ( کلیله و دمنه ).

  هر کجا گشت همتی مبذول

  بی گمان لعنتی شود پیدا.

  ادیب صابر.

  خاقانیا ز جیب تجرد برآر سر

  وز روزگار دامن همت فروفشان.

  خاقانی.

  من همه همت بر اسباب سفر دارم مرا

  در حضر ساز مهیا برنتابد بیش از این.

  خاقانی.

  دامن جمع آورید و همت برگمارید. ( ترجمه تاریخ یمینی ). همه اثر برکت همت و نتیجه هیبت سلطان بود. ( ترجمه تاریخ یمینی ).

  ساخت از او همت قارون کلاه

  از سر آن رخنه فروشُد به چاه.

  نظامی.

  اوج بلند است در او می پرم

  باشد کز همت خود برخورم.

  نظامی.

  هرکه را یک ذره همت داد دست

  کرد اوخورشید را زآن ذره پست.

  عطار.

  قدر همت باشد آن جهد دعا

  لیس للانسان الا ما سعی.

  مولوی.

  چو همت است چه حاجت به گرز مغفرکوب

  چو دولت است چه حاجت به تیر جوشن خای ؟

  بیشتر بخوانید ... بستن تبلیغات

  فرهنگ فارسی

  قصد، اراده وعزم قوی، همم جمع

  ۱ - ( مصدر ) قصد کردن . ۲- خواستن . ۳- ( اسم ) قصد : سفیان گفت : خدای ترا بدین همت نیکو ثواب دهد. ۴ - خواست . ۵ - ( اسم ) اراد. قوی عزم جزم : همت خسروانه آنرا بر امرا و لشکریان قسمت فرمود. ۶ - آرزو خواهش : شکر خدا که هر چه طلب کردم از خدا بر منتهای همت خود کامران شدم . ( حافظ ) ۷ - کوشش سعی . ۸ - کمال مطلوب غایت آرزو . ۹ - دلیری شجاعت . ۱٠- بلند نظری سع. صدر: هم. فضایل انسانی ارواحاصل و هم. شمایل پادشاهی اورا موجود صورتی زیبا وهمتی کامل و شفقتی شامل ... جای داد. ) یا پستی همت . کوته نظری : از دنائت طبع و پستی همت روزها تناول طعام نکند. ۱۱ - فال نیک . ۱۲ - توجه قلب و قصد اوست بجمیع قوای روحانیه بجانب حق برای حصول کمال خود یا برای دیگری ( تعریفات ) : مصطفی گفت : ای بهمت بس بلند رو که شیخت را برون کردم زبند. همت عالیت کار خویش کرد دم نزد تا شیخ را در پیش کرد . ( منظق الطیر ) : شاه منصور واقف است که ما روی همت بهر کجابنهیم . دشمنان را ز خون کفن سازیم دوستان را قبای فتح دهیم . ( حافظ ).

  در روغن نهان شدن بستن تبلیغات

  فرهنگ معین

  (ه مَُ ) [ ع . همة ] ۱ - (مص م . ) قصد کردن . ۲ - خواستن . ۳ - (اِمص . ) اراده ، قصد. ۴ - خواست . ۵ - سعی ، کوشش . ۶ - (اِ. ) ارادة قوی ، عزم جزم . ۷ - بلندنظری ، سعة صدر. ۸ - دلیری ، شجاعت . ۹ - کمال مطلوب .

  فرهنگ عمید

  ۱. قصد. ۲. اراده و عزم قوی. ۳. بلند طبعی.

  دانشنامه اسلامی

  [ویکی فقه] بدون تردید همت بلند یکی از نشانه‎های روح بزرگ آدمی است. برنامه‎های اسلامی، انسان‎ها را تشویق می‎کند که روح بلند داشته و خود را محدود به امور پست نکنند.

  همت در لغت از ریشه‎ی «همّ» به معنای عزم قوی است. راغب همت را غم و اندوهی دانسته که انسان را ذوب و ضعیف می‎کند

  همت در اصطلاح

  در اصطلاح علوّ همت عبارت است از سعی و کوشش در تحصیل سعادت و کمال و طلب کردن کارهای بزرگ و عالی، بدون در نظر گرفتن سود و زیان دنیا، به‎طوری که به سبب دست یافتن به منافع دنیوی شادمان نشود و از فقدان آن اندوهگین نگردد بلکه در طریق طلب، از مرگ و کشته‎ شدن و مانند آن‎ها باک نداشته باشد.

  حضرت علی(ع) می‎فرماید: بهترین همت‎ها، بلندترین آن‎ها است؛ «خیر الهمم اعلاها».

  دون همتی

  ضد آن دون همتی است؛ به معنای پستی طبع و قصور همت از طلب کارهای بزرگ و قناعت نمودن به اعمال جزئی که این صفت خبیثه نتیجه کم‎دلی و ضعف نفس است.

  نشانه بلندهمتی ... wikifeqh: همت

  [ویکی الکتاب] معنی هَمَّتْ: همّت کرد - تصمیم گرفت - قصد کرد

  معنی هَمَّ: همّت کرد - تصمیم گرفت - قصد کرد

  معنی هَمُّواْ: همّت کردند - تصمیم گرفتند - قصد کردند

  منبع مطلب : abadis.ir

  14 اصطلاحات بورسی مهم و کاربردی که باید بدانید!

  معامله گری در بورس، مقالات

  ۱۴ اصطلاحات بورسی مهم و کاربردی که باید بدانید!

  ارسال شده در تاریخ خرداد ۲۹, ۱۴۰۰ توسط مدیر سایت

  ۲۹ خرداد

  بورس تنها یک بازار نیست، بلکه نمادی از یک علم بزرگ به نام اقتصاد است. شما هرچقدر هم که ازنظر آکادمیک در اقتصاد قوی باشید و بدانید که مفاهیم اصلی آنچه معنایی دارند درنهایت عیار اصلی سنجش دانش شما بورس خواهد بود. بورس جایی است که به‌صورت عملی می‌توانید علم خودتان از اقتصاد و بازارهای سرمایه‌ای را آزمایش کنید. پس نمی‌شود انتظار داشت که در این آزمایشگاه بزرگ و خطرناک اقتصاد بدون دانستن اصطلاحات بورس موفق شد.

  به‌طورکلی هر علم و هر فنی برای خود اصطلاحاتی دارد. این اصطلاحات بیشتر برای ساده‌تر کردن مکالمه و راحت‌تر کردن انتقال پیام استفاده می‌شود. بورس به‌عنوان یک زمینه تخصصی نیز از این داستان مستثنا نیست. اتفاقاً بورس محلی است که اصطلاحات فنی و تخصصی در آن می‌توانند تأثیرگذار باشند. ازاین‌رو لازم است که اصطلاحات بورس را یاد بگیریم و کم‌کم از آن‌ها استفاده کنیم.

  بسیاری از مفاهیم در آموزش‌ها، معامله گری ها، سرمایه‌گذاری و از همه مهم‌تر در اخبار مربوط به بازار سرمایه‌بر اساس همین اصطلاحات بورس بیان می‌شود. پس شما باید این اصطلاحات را به‌خوبی بدانید و از آن‌ها در این زمینه تخصصی استفاده کنید. ما در ادامه سعی می‌کنیم مهم‌ترین اصطلاحات بورس را کاربری زیادی هم دارند معرفی کنیم و توضیحی هم برای آن داشته باشیم.

  آنچه در این مقاله می خوانید

  1. شاخص کل از مهم‌ترین اصطلاحات بورس

  2. تحلیل تکنیکال و بنیادی

  3. پرتفوی یکی دیگر از اصطلاحات بورس

  4. اصطلاحات تابلو بورس

  5. NAV، یکی دیگر از اصطلاحات بورس

  6. سؤالات متداول

  شاخص کل از مهم‌ترین اصطلاحات بورس

  شاخص کل یک تب‌سنج برای بازار محسوب می‌شود. شما زمانی می‌توانید در بازار سرمایه‌ای مانند بورس موفق باشید که بتوانید روند کلی آن را درک کنید. شاخص بورس به شما نشان می‌دهد که این روند در چه سمتی قرار دارد.

  توجه داشته باشید که صعودی یا نزولی بودن شاخص کل نشان‌دهنده این نیست که تمامی سهم‌ها صعودی یا نزولی هستند، بلکه بیشتر این موضوع را نشان می‌دهد که رفتار سهامداران عمده و بزرگ در بازار به چه صورت است. بزرگان دنیای بورس بر اساس همین شاخص می‌توانند میزان ورود و خروج پول به بازار را تخمین بزنند و بر اساس پیگیری رد پای این پول‌ها تصمیم بگیرند که حرکت بعدی آن‌ها در بورس چه باشد.

  سود مرکب در بورس چیست؟ ساده‌ترین روش برای محاسبه سود مرکب!

  همت در بورس چیست

  تحلیل تکنیکال و بنیادی

  از مهم‌ترین اصطلاحات بورس را می‌توان مربوط به تحلیل تکنیکال و بنیادی دانست. بسیاری از شما با این مفاهیم سروکار دارید و به‌نوعی غیرحرفه‌ای‌ترین فرد در بازار سرمایه نیز می‌داند تحلیل تکنیکال و بنیادی چیست؛ اما مسئله این است که این دانش برای بسیاری از کاربران و معامله گران سطحی است. آن‌ها تصور می‌کنند که تحلیل تکنیکال یعنی استفاده از اندیکاتورها و شاخص‌های مختلف بورسی و به‌نوعی معتقدند تنها باید نمودار و چارت را جراحی کرد. این افراد همچنین معتقد هستند که تحلیل تکنیکال می‌تواند بهترین نقاط ورود و خروج را به ما نشان بدهد؛ اما یک سؤال می‌تواند تمامی این تصورات را به هم بزند.

  اگر تحلیل تکنیکال و دانش استفاده از آن بر اساس این تعریف می‌توانست تا این اندازه مفید و کارآمد باشد، پس چرا همه در این بازار موفق نیستند؟ تمام آموزش‌ها از صفرتا صد این نوع تحلیل به‌صورت رایگان در سطح اینترنت وجود دارد، اگر قرار بود استفاده از چند اندیکاتور و شاخص و … شمارا موفق می‌کرد امروز بازنده کمتری در بازار سرمایه‌ای داشتیم. آیا این ناشی از عدم توانایی تحلیل تکنیکال است؟ خیر. این موضوع ناشی از عدم فهم درست از مفهوم تکنیکال است.

  تکنیکال به معنی پیش بینی آینده نیست. تکنیکال یعنی شما روند سهم از گذشته تا امروز را موردبررسی قرار دهید و بر اساس اتفاقات مختلف سعی کنید شخصیت این سهم را بشناسید. تحلیل تکنیکال یعنی یک نوع روانشناسی سهم.

  اما تحلیل بنیادی که کمتر کسی سراغ آن می‌رود نیز معنای دیگری برای خود دارد. بر اساس تعریف اقتصادی، تحلیل بنیادی تحلیلی است که سعی می‌کند چشم‌انداز بلندتری به بازار سرمایه داشته باشد و روند بازار را به‌صورت کلی‌تر و اساسی‌تر نگاه کند. مسلماً برای این کار نیاز به تجربه و دانش بالا مانند دانش حسابداری و اقتصاد است.

  اصطلاحات تابلو بورس

  پرتفوی یکی دیگر از اصطلاحات بورس

  از اصطلاحات بورس که بسیار هم پرکاربرد است می‌توانیم به پرتفوی اشاره‌کنیم. این اصطلاح به معنی سبد سهام است. درواقع این اصطلاح بر این اساس پایه‌گذاری شده است که شما بتوانید سبد سهام متنوعی تشکیل بدهید. پرتفوی یک کلمه فرانسوی به معنی کیف پول چرم است. آیا شما در کیف پول خودتان از یک نوع اسکناس استفاده می‌کنید؟ سبد سهام نیز درست چیزی شبیه به این معنی و مفهوم را دارد. شما باید بتوانید بر اساس استراتژی خودتان سبدی متنوع را تشکیل دهید. البته در این مسیر نیاز به دانش و تجربه و البته شناخت بالا از بازار دارید.

  یکی از جالب‌ترین اصطلاحات بورس را می‌توان معنی همت در بورس بدانیم. همت در بورس یعنی چه؟ اصطلاح همت در بورس درواقع نه علمی و نه عملی است. این اصطلاح یک نوع مخفف است. همت مخفف هزار میلیارد تومان است. ازآنجایی‌که بازار بورس معاملات گسترده انجام می‌گیرد و معمولاً ارزش معاملات هزار میلیارد تومان را هم رد می‌کند عملاً از همت استفاده می‌کنیم. مثلاً به‌جای این‌که بگوییم ارزش بازار فلان سهم ۲۰ هزار میلیارد تومان است می‌گوییم ارزش بازار فلان سهم ۲۰ همت است! راحت‌تر بیان نمی‌شود؟ همت را به خاطر داشته باشید.

  در کل اگر بخواهیم بگوییم هر همت چقدر است؟ جواب آن هر همت هزار میلیارد تومان است. اگر میخواهید بدانید اصطلاح گین در بورس چیست این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

  ورود به بازار بورس جهانی،نحوه ثبت ‌نام در بورس جهانی چگونه است؟

  همت در اقتصاد چیست – همت در اقتصاد یعنی چه

  اصطلاحات تابلو بورس

  منبع مطلب : midassarmaye.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 5 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید