این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نیروهای نوپو

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نیروهای نوپو را از این سایت دریافت کنید.

  نوپو

  نوپو

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  نوپو فعال ۱۳۷۲-اکنون کشور ایران رسته عملیات ویژه

  نقش ضد تروریسم، رهایی گروگان، پلیس ضدشورش

  نام(های) مستعار سیاه جامگان

  رژه ۳۱ شهریور هرسال[۱]

  نبردها فهرست فرماندهان

  سرهنگ ستاد محسن ابراهیمی

  نوپو ، سرنام نیروهای ویژه پاسداران ولایت[۲]، و در برخی منابع نیروهای ویژه پادوحشت[۳][۴][۲] یکی از واحدهای زیرمجموعه یگان ویژه فرماندهی انتظامی جمهوری اسلامی ایران است که در گذشته توسط نوهد ولی امروزه استادانی از خود یگان به نیروهای جدید آموزش می‌دهند و برای رهایی گروگان، خنثی‌سازی عملیات تروریستی[۵] استفاده میشود[۶][۷] اعضای نوپو به دلیل داشتن یونیفورم سیاه رنگ به سیاه‌جامگان نیز معروف شده‌اند. از دید برخی نیروهای نوپو همانند نیروی اسوات آمریکا هستند.

  رایج‌ترین باور نادرست در مورد نوپو، تلقی آن به عنوان «یگان ویژه نیروی انتظامی ایران» می‌باشد. این در حالی است که واحد نوپو، یکی از زیرمجموعه‌های آن محسوب می‌شود. نیروهای ویژه پلیس، در چهار یگان موسی بن جعفر، امام خمینی، امام حسین و امیرالمؤمنین سازماندهی شده‌اند که نوپو، زیرمجموعه آخری محسوب می‌شود.[۸]

  مأموریت واحد نوپو، در رهایی گروگان و مقابله با عملیات‌های تروریستی خلاصه می‌شود و مأموران این واحد برای آمادگی هرچه بیشتر، آموزش‌های ویژه‌ای شامل فراگیری دوره‌های ویژه چترریزی، تیراندازی، پرش از ساختمان، تکواندو ،کاراته ،جودو ، راپل، غواصی، سکان داری، پرواز با پاراگلایدر، پاراموتور و همچنین دوره‌هایی موسوم به آبی و خاکی را پشت سر می‌گذارند.[۹] [۵]

  پوشش[ویرایش]

  لباس فرم نیروهای این واحد تماماً مشکی است که به گفته فرمانده آن به دلیل ایجاد رعب و وحشت برابر اهدافشان بدین گونه انتخاب شده‌است.[۱۰]

  نام[ویرایش]

  در منابع موجود دو نام برای این واحد استفاده شده‌است. در سال ۱۳۹۱ که حسن کریمی عهده‌دار فرماندهی این نیروها شد نام این واحد را برشمرد، حال آنکه تا قبل آن نوپو مخفف قلمداد می‌شد.[۱۱] وی در توجیه این عمل گفت که در اصطلاحات بین‌المللی برای این نیروها نام پادوحشت کاربرد دارد اما ما آنرا به پاسدار ولایت تغییر دادیم.[۵][۱۲]

  تمرین نوپو در اصفهان

  شکل‌گیری و آغاز به کار[ویرایش]

  پیش از انقلاب سال ۱۳۵۷، مأموریت‌های رهایی گروگان و ضدتروریستی در اختیار تیپ ۶۵ نوهد قرار داشت و تشکیل آن نیز به زمان قبل از انقلاب بازمی‌گردد که ۳۳ نفر از افراد تیپ ۶۵ توسط کارشناسان خارجی، انتخاب شدند و تحت آموزش قرار گرفتند اما پس از وقوع انقلاب اسلامی ایران، این نیاز در نیروی انتظامی دیده شد تا نیروهای ویژه‌ای (نوپو) با هدف انجام «مأموریت‌های رهایی گروگان و ضدتروریست» آموزش دیده شوند. نوپو در سال ۷۴ به شکل منسجم‌تری درآمد و در سال ۷۶ وظیفه مقابله با تیم‌های تروریستی به این واحد سپرده شد که کمیته بازنشستگان تیپ ۶۵ نوهد نیز در آموزش این نیروها، کمک بسیاری در ابتدای امر داشتند و ادامه این راه توسط خود نیروهای انتظامی جمهوری اسلامی ایران طی شد.[۹]

  برخورد با اعتراضات[ویرایش]

  یگان پلیس ضدشورش در جریان اعتراضات آبان ۹۸

  حسن کریمی فرمانده پیشین واحد نوپو در این خصوص گفت که این نیروها را در برخورد با اعتراضات دانشجویی سال ۷۷ و اعتراضات سال ۸۸ نقش اصلی را بازی کردند. وی همچنین از ایجاد واحد ویژه «ضد اغتشاش زنان» در این یگان خبر داد و گفت که وظیفه‌اش برخورد با اعتراضات زنان است، وی اعمالی چون کار اطلاعاتی، بازجویی و تخلیه محل تجمع اعتراضات اجتماعی بانوان را شرح وظایف این واحد برشمرد.[۹]

  درگیری‌ها[ویرایش]

  حمله به کوی دانشگاه تهران (۱۸–۲۳ تیر ۱۳۷۸)[۴]

  ناآرامی‌های ایران پس از اعلام نتایج انتخابات ۱۳۸۸[۹]

  حمله تروریستی داعش به مجلس ایران

  اعتراضات سال ۹۶ ایران[۱۳]

  اعتراضات دراویش گنابادی[۱۴][۱۵]

  اعتراضات ۱۳۹۸ ایران[۱۶][۱۷]

  فرماندهان[ویرایش]

  سرهنگ محمود محمودی (نامشخص - ۱۳۹۱)

  سرهنگ محمد طراقیه (۱۳۹۱–۱۳۹۳)

  سرهنگ حسین امجدیان (۱۳۹۳ - ۱۳۹۵)

  سرهنگ دوم محسن ابراهیمی (۱۳۹۵ - اکنون)[۱۸][۱۹]

  جستارهای وابسته[ویرایش]

  تیپ ۶۵ نوهد

  منابع[ویرایش]

  ↑ نمایش توان دفاعی نیروهای مسلح در رژه ۳۱ شهریور

  ↑ پرش به بالا به:

  ۲٫۰ ۲٫۱ ««نوپو»؛ سرزمین ناشناخته ناجا/مهارت «هدف‌گیری و شلیک در 3 ثانیه» و تسلط به «تمام گویش‌ها» - اخبار اجتماعی - اخبار تسنیم - Tasnim». . دریافت‌شده در ۲۰۱۹-۰۷-۲۲.

  ↑ «عملیات نیروی ویژه پاد وحشت ایران». . ۲۰۱۵-۰۵-۰۱. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۲۷.

  ↑ پرش به بالا به:

  ۴٫۰ ۴٫۱ بی‌بی‌سی، حسین باستانی. «افسانه و واقعیت در مورد عملیات 'نوپو' در ایران». . دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۶-۲۶.

  ↑ پرش به بالا به:

  ۵٫۰ ۵٫۱ ۵٫۲ Welle (www.dw.com)، Deutsche. «فرمانده نوپو از راه‌اندازی "یگان ضداغتشاش زنان" در تهران خبر داد | DW | 24.08.2014». . دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۰.

  ↑ «نوپو»؛ سرزمین ناشناخته ناجا/مهارت «هدف‌گیری و شلیک در ۳ ثانیه» و تسلط به «تمام گویش‌ها»

  ↑ واحد زنان یگان ویژه پلیس تشکیل می‌شود

  ↑ افسانه و واقعیت در مورد عملیات 'نوپو' در ایران بی‌بی‌سی فارسی

  ↑ پرش به بالا به:

  ۹٫۰ ۹٫۱ ۹٫۲ ۹٫۳ «نوپو»؛ سرزمین ناشناخته ناجا/مهارت «هدف‌گیری و شلیک در ۳ ثانیه» و تسلط به «تمام گویش‌ها» خبرگزاری تسنیم

  ↑ Welle (www.dw.com)، Deutsche. «روایت تصویری از نوپو؛ نیروهای ویژه پاسدار ولایت | DW | 10.11.2015». . دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۰.

  ↑ https://www.asriran.com/fa/news/351841/فرمانده-یگان-ویژه-راه-اندازی-واحد-ضداغتشاش-زنان-در-تهران. دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۰. پارامتر |عنوان= یا |title= ناموجود یا خالی (کمک)

  ↑ «فرمانده یگان ویژه پلیس: سال ۸۸، مردمی نبودیم | صدای آمریکا فارسی». . دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۷-۳۰.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  فیلم اختصاصی تسنیم از آزادی گروگان های آجودانیه توسط نیروهای "نوپو"

  فرمانده تیپ ویژه نوپو گفت: مذاکره سه ساعته با فرد گروگان گیر نتیجه ای نداشت و در نهایت تیم عملیاتی نوپو طی یک عملیات غافلگیرانه گروگان گیر را خلع سلاح و گروگان ها را آزاد کردند.

  فیلم اختصاصی تسنیم از آزادی گروگان‌های آجودانیه توسط نیروهای "نوپو"

  ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۵:۳۱اخبار اجتماعیاخبار پلیس

  فرمانده تیپ ویژه نوپو گفت: مذاکره سه ساعته با فرد گروگان‌گیر نتیجه‌ای نداشت و در نهایت تیم عملیاتی نوپو طی یک عملیات غافلگیرانه گروگان‌گیر را خلع سلاح و گروگان‌ها را آزاد کردند.

  به گزارش خبرنگار اجتماعی گروه خبرگزاری تسنیم؛ سرهنگ علی جهانیان فرمانده تیپ ویژه نوپو اظهار کرد: پس از اعلام مرکز فرماندهی انتظامی استان تهران به "مرفوک" یگان ویژه مبنی بر اقدام فردی گروگان‌گیر به همراه یک نفر مونث در محله آجودانیه تهران، سه نفر از اعضای یک خانواده (پدر، همسر و فرزند) را گروگان گرفته و اقدام به تیراندازی و تهدید به کشتن گروگان‌ها می‌کنند که بلافاصله تیم‌های عملیاتی واحد نوپو به محل اعزام شدند.

  وی ادامه داد: بررسی‌ها حاکی از آن بود که متهم به انگیزه سرقت و قصد ارعاب وارد منزل شده و ساکنان خانه را با اسلحه کلت تهدید کرده و قصد متقاعد کردن عوامل پلیس جهت فرار از محل را داشت.

  فرمانده تیپ ویژه نوپو بیان کرد: با توجه به نوع  ماموریت، محل از عوامل انتظامی تهران بزرگ تحویل گرفته شد وبا انجام قرق منطقه نسبت به چینش عوامل پشتیبان در محل اقدام و پس از جای گیری و اشرافیت کامل به منزل و گروگان گیر و همچنین اخذ دستورات از سلسله مراتب، نسبت به انجام مذاکره با گروگان گیر اقدام شد.

  سرهنگ جهانیان تصریح کرد: مذاکره سه ساعته با فرد گروگان گیر نتیجه ای در بر نداشت و در نهایت تیم عملیاتی نوپو طی یک عملیات ویژه و غافلگیر کننده وارد واحد مسکونی شده و فرد گروگان گیر را خلع سلاح و گروگان ها را آزاد کردند.

  این مقام انتظامی خاطر‌نشان کرد: گروگان های این حادثه بحمدالله بدون هیچ‌گونه آسیبی آزاد شدند و متهم تحویل مراجع قضایی شد.

  بیشتر بخوانیدقتل "مرد هوسران" در بزرگراه بعثتکشف سرنخ جدید در پرونده پیچیده مفقودی مادر تهرانی/ دستگیری پسر ناخلف به اتهام قتل!

  انتهای پیام/ R1623/P/S2,21/CT1

  منبع مطلب : www.tasnimnews.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید