این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نماز هرشب ماه رجب

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نماز هرشب ماه رجب را از این سایت دریافت کنید.

  نمازهای ماه رجب

  نمازهای ماه رجب

  ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف

  ماه رجب هفتمین ماه قمری و اولین ماه از ماه‌های حرام می‌باشد. برای این ماه اعمال مستجبی بسیاری ذکر شده است. ‌نمازهای ماه رجب، نمازهایی هستند که در وقت‌های مختلفی در ماه رجب خوانده می‌شوند.

  فهرست مندرجات

  ۱ - نماز در هر شب ماه

  ۲ - نماز لیلة الرغائب

  ۳ - نماز در روز جمعه

  ۴ - نماز در روز اول

  ۵ - نماز یک شبی در ماه

  ۶ - پانویس ۷ - منبع

  ۱ - نماز در هر شب ماه

  [ویرایش]

  در هر شب، دو رکعت خوانده می‌شود، در هر رکعت بعد از حمد، سه مرتبه سوره کافرون و یک مرتبه سوره توحید خوانده شود. بعد از دو رکعت چون سلام نماز را دهد، دست‌ها را بلند کند و بگوید: «لا اله الا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و هو حیّ لا یموت بیده الخیر و هو علی کلّ شیء قدیر و الیه المصیر و لا حول و لا قوة الا بالله العلی العظیم صلّ علی محمد النّبیّ الامّیّ و آله» و دست‌ها را به صورت خود بکشد.

  از حضرت رسول اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) مروی است که کسی که این عمل را به جا آورد، حق تعالی دعای او را مستجاب گرداند و ثواب شصت حج و شصت عمره به او عطا فرماید. [۱]

  ۲ - نماز لیلة الرغائب

  [ویرایش]

  عمل لیلة الرغائب: اولین شب جمعه این ماه «لیلة الرغائب» نام دارد که دارای فضیلت بسیاری است. دستور این عمل چنین است: روز پنج شنبه را روزه بگیرد و بین نماز مغرب و عشاء دوازده رکعت نماز دو رکعتی به ترتیب زیر بخواند:

  الف. در هر رکعت بعد از حمد، سه مرتبه سوره قدر و دوازده مرتبه سوره اخلاص.

  ب. بعد از نمازها بگوید: «اللهمّ صلّ علی محمّد النّبیّ الامّیّ و آله».

  ج. پس سجده کند و هفتاد مرتبه بگوید: «سبّوح قدّوس ربّ الملائکة و الرّوح». سپس از سجده برخیزد و بگوید: «ربّ اغفر و ارحم و تجاوز عمّا تعلم انّک انت العلیّ العظیم».

  د. بار دیگر به سجده رود و هفتاد مرتبه بگوید: «سبّوح قدّوس ربّ الملائکة و الروح». و در خاتمه نیازمندی‌های خویش را از خداوند طلب نماید. [۲]

  ۳ - نماز در روز جمعه

  [ویرایش]

  از رسول اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) روایت شده است: کسی که چهار رکعت نماز بخواند مابین ظهر و عصر جمعه، در هر رکعت سوره حمد یک مرتبه و آیة الکرسی هفت مرتبه و سوره توحید پنج مرتبه و بعد از نماز ده مرتبه بگوید: «استغفرالله الذی لا اله الّا هو و اساله التّوبة». بنویسد خدای تعالی برای او هر روز تا بمیرد هزار حسنه و عطا می‌فرماید خدا به او به‌ اندازه هر آیه که قرائت کرده شهری در بهشت از یاقوت سرخ، و به هر حرفی قصری در بهشت از درّ سفید، و تزویج می‌فرماید خدای تعالی به او حور‌العین، و راضی می‌شود از او به رضایی که سختی و غضبی بعد از او نباشد و نوشته می‌شود از عبادت‌کنندگان و ختم عمرش به سعادت و مغفرت است. [۳][۴]

  ۴ - نماز در روز اول

  [ویرایش]

  نماز حضرت سلمان که رسول خدا (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) به او فرمود این نماز را بخوان.

  این نماز ده رکعت است که به صورت پنج نماز دو رکعتی به شرح زیر خوانده می‌شود:

  الف. در هر رکعت بعد از حمد، سه بار سوره اخلاص و سه بار سوره کافرون.

  ب. بعد از هر دو رکعت دست‌ها را بلند کند و این دعا را بخواند: «لا اله الّا الله وحده لا شریک له، له الملک و له الحمد یحیی و یمیت و هو حیّ لا یموت بیده الخیر و هو علی کلّ شیء قدیر».

  ج. سپس بگوید: «اللهمّ لا مانع لما اعطیت و لا معطی لما منعت و لا ینفع ذا الجدّ منک الجدّ». پس دست‌ها را به روی خود بکشد. [۵] [۶]

  سید روایت کرده است که هر کس در ماه رجب یک روز را روزه بدارد و چهار رکعت نماز گزارد در رکعت اول صد مرتبه آیة‌الکرسی، و در رکعت دوم دویست مرتبه سوره توحید، نمیرد تا جای خود را در بهشت ببیند یا دیده شود برای او. [۷]

  ۵ - نماز یک شبی در ماه

  [ویرایش]

  از رسول اکرم (صلّی‌الله‌علیه‌و‌آله) روایت شده که فرمود: «هر کس در یک شب از ماه رجب دو رکعت نماز، و در این دو رکعت صد مرتبه سوره توحید را بخواند، ثواب آن مثل این است که صد سال روزه گرفته است در راه خدا، و عطا کند خدا به او صد قصر در بهشت در هر قصری در جوار یکی از پیامبران (علیهم‌السّلام)». [۸]

  یاد‌آوری می‌شود که شب‌های ماه رجب هر کدام نماز به خصوصی دارند که در کتاب مفاتیح‌الجنان به تفصیل آورده شده است.

  ۶ - پانویس

  [ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikifeqh.ir

  نماز هاي ماه رجب

  فضيلت ماه رجب : نبي گرامي اسلام (ص) فرمودند : رجب ماه بزرگ خداست و ماهي در فضيلت و حرمت به آن نمي رسد .

  نماز

  نماز نماز هاي ماه رجب

  فضيلت ماه رجب :

  نبي گرامي اسلام (ص) فرمودند : رجب ماه بزرگ خداست و ماهي در فضيلت و حرمت به آن نمي رسد . رجب ماه خدا ، شعبان ماه من و رمضان ماه امت من است .

  و نيز ايشان در فضيلت در فضيلت اين ماه فرمودند : ماه رجب ، ماه آمرزش خواهي امت من است . در اين ماه بسيار طلب آمرزش كنيد كه خداوند آمرزنده و مهربان است . زيرا رحمت خدا در اين ماه بر امت من فراوان ريخته مي شود .

  پس بسيار بگوييد : " اَستَغفرُ الله و اسألُهُ التّوبةَ " از خداوند آمرزش مي خواهم و از او خواستار توجه و احسانم .

  امام كاظم (ع) فرمودند : رجب نام نهري در بهشت است كه از شير سفيد تر و از عسل شيرين تر است . هر كس يك روز از ماه رجب را روزه بگيرد از آن نهر مي نوشد .

  نماز در هر شب ماه رجب :

  در هر شب  ، دو ركعت ، بعد از حمد سه مرتبه سوره ي كافرون و يك مرتبه سوره توحيد خوانده شود . و هنگامي كه نماز به پايان رسيد ، دست ها را بلند كند و بگويد : " لا اِلهَ الّا الله ، وَحدَهُ لا شَريكَ له ، لهُ المُلك وَ لهُ الحَمد يُحيي وَ يُميت بِيَدِهِ الخَير و هو علي كُلِّ شَيءٍ قدير و اِلَيهِ المَصير و لا حَولَ و لا قُوَّةَ اِلّا بااللهِ العَليُّ العَظيم اللهُمَ صَلِّ‌ عَلي مُحَمَّدِ النَّبيّ الاُميِّ و آلِهِ . " و دست ها را به صورت خود بكشد .از حضرت رسول اكرم (ص) نقل شده است كه فرمودند : كسي كه اين عمل را انجام دهد ، خداي تعالي دعاي او را مستجاب گرداند و ثواب شصت حج و شصت عمره براي او مي نويسد .

  نماز اولین شب جمعه ماه رجب :

  عمل لیلة الرغائب : اولین شب جمعه این ماه " لیلة الرغائب "نام دارد ، که دارای فضیلت بسیاری است . دستور این عمل چنین است : روز پنجشنبه را روزه بگیرد و بین نماز مغرب و عشاء ، دوازده رکعت نماز دو رکعتی به ترتیب زیر بخواند :

  الف) در هر رکعت بعد از سه مرتبه سوره قدر و سیزده مرتبه سوره توحید را بخواند .

  ب) بعد از نماز ها بگوید : " اللهُمَّ صلِّ عَلی محمّدٍ النَّبیِّ الاُمیِّ وَ آلِهِ "

  ج) سپس به سجده برود و در سجده هفتاد مرتبه بگوید : " سُبوحٌ قدّوس ، رَبُّ المَلائِکَةِ وَ الرّوح . "

  سپس از سجده برخیزد و بگوید : " رَبِّ إغفِر و ارحَم ، وَ تَجاوَز عَمّا تَعلم ، انّکَ أنتَ العَلیُّ الأَعظَم . "

  د) بار دیگر به سجده برود و هفتاد مرتبه بگوید : " سُبوحٌ قُدّوس ، رَبُّ المَلائِکَةِ وَ الرّوح . "

  و در خاتمه حاجت های خود را از خداوند طلب نماید که ان شاءَ الله بر آورده خواهد شد .

  نماز در روز جمعه ماه رجب :

  از رسول اکرم روایت شده است : ما بین عصر و روز جمعه چهار رکعت نماز بجا آورد ، در هر رکعت ، یک مرتبه سوره حمد ، هفت مرتبه آیة الکرسی ، پنج مرتبه سوره ی توحید را بخواند و بعد از نماز هفت مرتبه بگوید " أستغفِرُ اللهَ الَّذی لا اِلهَ الّا هو ، وَ أسألهُ التّوبه . "

  ثواب : خدای تعالی برای او هر روز تا بمیرد هزار حسنه می نویسد و به اندازه هر آیه که قرائت کرده شهری در بهشت از یاقوت سرخ و به هر حرفی قصری در بهشت از دُرِّ سفید عطا می فرماید ،

  و به او حورالعین تزویج می نماید ، و راضی شود از او به رضایی که سختی و غضبی بعد از او نباشد ، و نوشته می شود از عبادت کنندگان ، و خاتمه ی عمرش به سعادت و مغفرت است .

  نماز در روز اول ماه رجب :

  نماز حضرت سلمان که رسول خدا (ص) به او فرمود ، این نماز را بخواند ، در این روز مستحب است .

  این نماز ده رکعت است که به صورت پنج نماز دو رکعتی ، به شرح زیر خوانده می شود :

  الف) در هر رکعت بعد از حمد ، سه مرتبه سوره توحید و سه مرتبه سوره کافرون خوانده شود .

  ب) بعد از هر دو رکعت دست ها را بلند کند و بگوید : " لا اِلهَ الّا اللهُ وَحدَهُ لا شَریکَ لَهُ ، لَهُ المُلکُ وَ لَهُ الحَمدُ ، یُحیی وَ یُمیت ، وَ هُوَ حَیٌّ لا یَموتُ بِیَدِهِ الخَیرُ و هُوَ عَلی کُلِّ شَیءٍ قَدیرٌ . "

  ج) سپس بگوید : " اللهُمَّ لا مانِعَ لِما أعطَیتَ وَ لا مُعطِیَ لِما مَنَعتَ وَ لا یَنفَعُ ذَا الجَدِّ مِنکَ الجَدُّ . " سپس دست ها را به روی خود بکشد .

  روایت شده ایت که هر کس در ماه رجب یک روز را روزه بدارد ، و چهار رکعت نماز بجا آورد ، در رکعت اول صد مرتبه آیة الکرسی و در رکعت دوم دویست مرتبه سوره توحید ، نمیرد تا جای خود را در بهشت ببیند یا برای او دیده شود .

  نماز یک شبی در ماه رجب :

  از رسول اکرم (ص) روایت شده که فرمود : هر کس در یک شب از ماه رجب ، دو رکعت نماز بجا آورد ، و در هر رکعت صد مرتبه سوره توحید را بخواند ، ثواب آن مانند این است که در راه خدا صد سال روزه گرفته است ، و خدا به او صد قصر در بهشت ، هر قصر در جوار یکی از پیغمبران (ع) ، عطا می کند .

  نماز شب اول رجب :

  از رسول اکرم (ص) نقل شده است که : کسی نماز مغرب را بجا آورد پس از آن بیست رکعت نماز بجا آورد ، هر دو رکعت به یک سلام  ، در هر رکعت ، بعد از سوره حمد یک مرتبه توحید را بخواند .

  رسول خدا فرمود : به خدا قسم کسی که این نماز را بخواند ، خودش و اهلش و مالش و اولادش از عذاب قبر پناه داده می شوند و بر صراط مانند برق جهنده ، به غیر حساب می گذرند .

  نماز شب دوم رجب :

  رسول خدا فرمود : هر کس در شب دوم رجب ، ده رکعت نماز گذارد و در هر رکعت بعد از حمد یک بار سوره ی کافرون را بخواند ، خداوند همه  گناهان کبیره و صغیره او را بیامرزد و او را تا سال آینده از نمازگزاران می نویسد و از نفاق بری می شود .

  نماز شب سوم رجب :

  هر که در شب سوم رجب ده رکعت نماز بجا آورد ، در هر رکعت بعد از حمد پنج مرتبه سوره نصر را بخواند  ، خداوند در بهشت برای او قصری بنا کند  که عرض و طول آن از دنیا هفت بار وسیع تر باشد و منادی از آسمان ندا می کند که بر این ولی خدا به کرامت و عظمت و رفاقت انبیاء و صدیقین و صالحین بشارت دهید .

  نماز شب چهارم رجب :

  هر که در شب چهارم  رجب ، صد رکعت نماز کند و در رکعت اول بعد از حمد سوره فلق و در رکعت دوم حمد و سوره ناس را بخواند ، از هر آسمانی فرشته ای فرود آید که ثواب این نماز را تا روز قیامت مینویسد و در روز قیامت در حالی که صورتش مانند ماه شب چهارده می درخشد ، نامه عملش را به دست راستش می دهند و حساب او را آسان می کنند .

  نماز شب پنجم رجب :

  منبع مطلب : namazhayemostahab.blogfa.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 5 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید