این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نماز جمعه چه ساعتی است

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نماز جمعه چه ساعتی است را از این سایت دریافت کنید.

  مرکز پاسخگویی به احکام شرعی و مسائل فقهی

  جدیدهاپربازدیدها

  وقت خواندن نماز جمعه

  وقت نماز جمعه از چه زمانی است؟

  وقت نماز جمعه از اوّل ظهر است به مقدارى كه اذان و خطبه ‏ها و نماز مطابق معمول انجام شود و با گذشتن اين مقدار، وقت نماز جمعه پايان مى‏ يابد و بايد نماز ظهر خوانده شود.

  دسته‌ها: وقت نماز جمعه

  وقت خواندن خطبه ها

  آيا خواندن خطبه ها قبل از اذان ظهر جايزاست؟

  به فتواي ما خطبه ها بايد بعد از اذان خوانده شود و به منزله دو رکعت نماز است (البتّه نه در جميع جهات). و بعلاوه وجهه مناسبي نزد ساير مسلمين ندارد و توهّم آن مي رود که نماز را قبل از وقت مي خوانند، واگر امام جمعه ناچار به آغاز خطبه ها قبل از وقت شد لازم است مقدار واجب آن را بعد از ورود وقت، در چند دقيقه تکرار کند؛ ولي بسيار بجاست که حتّي الامکان از خواندن خطبه ها پيش از وقت خودداري شود.

  دسته‌ها: وقت نماز جمعه

  مقدار نماز جمعه از نظر ساعت

  در رساله توضیح المسائل آمده است: «وقت نماز جمعه از اوّل ظهر است به مقدارى که اذان و خطبه ها و نماز مطابق معمول انجام شود، و با گذشتن آن، وقت نماز جمعه پایان مى یابد.» مستدعى است مقدار زمان آن را از نظر ساعت بیان فرمائید.

  وقت نماز جمعه عبارتست از مقدار زمانى که براى ایراد خطبه ها به صورت متعارف و انجام نماز به طور متعادل لازم است، و ممکن است در حدود یک ساعت الى یک ساعت و ربع از اوّل زوال متعارف باشد، و بعد از آن وقت نماز جمعه مى گذرد.

  دسته‌ها: وقت نماز جمعه

  تمام شدن وقت در بین نماز جمعه

  اگر در بین نماز جمعه وقت بگذرد آیا مجزی است یا باید نماز ظهر خوانده شود؟

  اگر در بین نماز جمعه وقت آن تمام شود، در صورتى که یک رکعت آن در وقت واقع شده باشد صحیح است; ولى احتیاط مستحب آن است که پس از اتمام آن، نماز ظهر را هم بجا آورد و اگر حتّى یک رکعت آن در وقت واقع نشده باطل است; هرچند احتیاط واجب آن است که آن را تمام کند، سپس نماز ظهر را بخواند.

  دسته‌ها: وقت نماز جمعه

  نماز ظهر اول وقت در روز جمعه

  خواندن نمازظهر اوّل وقت در جمعه چه حکمي دارد؟

  هر چند خواندن نمازظهر در اوّل وقت باطل نيست؛ ولي شايسته است به دليل احترام نمازجمعه، نمازظهر را از اوّل وقت تأخير انداخت؛ مخصوصاً اگر نماز جماعت و در مساجد باشد. البته چنانچه اقامه جماعت سبب وهن نمازجمعه شود، جماعت اشکال دارد.

  دسته‌ها: وقت نماز جمعه

  نماز ظهر اول وقت در روز جمعه برای بیمار

  با توجّه به اینکه براى ما بیماران حضور در نماز جمعه امکان ندارد، آیا مى توانیم نماز ظهر جمعه را اوّل وقت بجا آوریم، یا باید تا پایان وقت نماز جمعه صبر کنیم؟

  شما مى توانید نماز ظهر را در اوّل وقت بجا آورید.

  دسته‌ها: وقت نماز جمعه

  نماز جمعه بعد از خواندن نماز ظهر و عصر

  اگر در روز جمعه نماز ظهر و عصر بخوانیم می توانیم نماز جمعه را نیز بخوانیم؟

  به قصد رجا (یعنی به امید رسیدن به ثواب) مانعی ندارد.

  دسته‌ها: وقت نماز جمعه

  برگزاری نماز جماعت در یک فرسخی نماز جمعه

  اگرروزجمعه نماز جمعه برگزارشده باشدسریک فرسخی میتوان نماز جماعت برگزار کرد؟

  بعد از اتمام نماز جمعه اشکالی ندارد‌

  دسته‌ها: وقت نماز جمعه

  درختواره فقه

  فهرست رساله

  منبع مطلب : makarem.ir

  وقت نماز جمعه

  وقت نماز جمعه

  ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف

  در آیه جمعه، زمان برگزاری نماز جمعه ، صریحا روز جمعه، تعیین گردید، که شامل طلوع خورشید تا غروب آن می‌شود.

  فهرست مندرجات

  ۱ - اختلاف نظر فقهاء

  ۲ - ریشه اختلافات

  ۳ - اختلاف نظر در پایان وقت نماز

  ۴ - واجب مضیّق ۵ - فهرست منابع ۶ - پانویس ۷ - منبع

  ۱ - اختلاف نظر فقهاء

  [ویرایش]

  ساعت و وقت خاصی از روز جمعه تعیین نشده است، بنابراین آیا اقامه نماز در هر ساعتی از روز جمعه مجاز است؟ به گونه‌ای که اختیار با مکلف بوده باشد و واجب موسّع شمرده شود؟ یا این‌که لزوما باید در وقتی خاص برگزار شود، به گونه‌ای که واجب مضیّق بوده باشد، که اقامه آن در غیر آن وقت جایز نباشد؟

  فقهاء نسبت به وقت نماز جمعه، اختلاف نظر دارند، اگر چه مشهور فقهاء اسلام ابتداء وقت بجا آوردن نماز جمعه را هنگام زوال خورشید و فرا رسیدن ظهر دانسته‌اند.[۱] [۲] [۳] [۴][۵]

  ولی احمد بن حنبل اقامه نماز جمعه پیش از زوال خورشید و فرا رسیدن ظهر را جایز دانسته‌اند [۶] [۷] [۸] که این نظریه به ابو الصّدیق [۹] و اسحاق [۱۰] نسبت داده شد، و بعضی از یاران احمد بن حنبل اوّل وقت نماز جمعه را وقت برگزاری نماز عید [۱۱] [۱۲] دانسته‌اند، و شیخ اکبر محی الدین بن عربی گفته‌اند: مکلّف مخیّر است که نماز جمعه را پیش از ظهر اقامه نماید، یا بعد از ظهر [۱۳] بنابراین کسی که نماز جمعه را پیش از ظهر، بجا آورد، مصیب است، کسی که بعد از ظهر بجا آورد، مصیب است، آنچه که من به آن عقیده دارم، این است که بجا آوردن نماز پیش از ظهر، اولویت دارد، زیرا پیش از ظهر، زمانی است نماز واجبی در آن تشریع نشده است، لذا شایسته است مکلّف در تمام اوقات توجّه به حق - سبحانه- نماید، در نتیجه بجا آوردن نماز جمعه پیش از ظهر اولویت دارد [۱۴] چونکه احمد بن حنبل و اسحاق وقتی خاص از روز جمعه را برای بجا آوردن نماز جمعه متعیّن نمی‌دانند، گفته‌اند: نماز جمعه بر کسی واجب است که بانگ اذان نماز جمعه را شنیده باشد، و از زهری نیز روایت شده که نماز جمعه را بر کسی که اذان را شنیده واجب دانسته‌اند، و دار قطنیّ از پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله روایت کردند که فرمودند: «انّما الجمعة علی من سمع النداء» [۱۵]

  ۲ - ريشه اختلافات

  [ویرایش]

  ریشه این اختلافات -چنانکه گفته شد- این است که در قرآن زمان اقامه نماز جمعه متعیّنا مشخص نشده است، بر اساس سنت قولی و فعلی رسول الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله وقت آن مشخص گردیده، که فی الجمله نسبت به سنت هم اختلاف وجود دارد، چنانکه سید محمّد عاملی گفته‌اند: وظایف شرعی صرفا از صاحب شریعت استفاده می‌شود، و نسبت به آن وظایف به ویژگی‌های و صفاتی که در روایات و نقل توصیف شده، بسنده می‌شود، بنابراین آنچه از فعل پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله در مورد نماز جمعه نقل گردیده، این است که بعد از زوال خورشید، اقامه نماز می‌کردند، در نتیجه ذمه مکلّف جز با بجا آوردن نماز جمعه بعد از فرا رسیدن ظهر، مبرّا نمی‌شود.[۱۶]

  نقل روایت فریقین و نقد و ارزیابی آنها، خارج از وضع مقاله است و سبب طولانی شدن آن می‌شود، لذا از نقل روایت خودداری می‌شود.

  ۳ - اختلاف نظر در پايان وقت نماز

  [ویرایش]

  همانگونه که در مورد ابتدای وقت جواز و صحت اقامه نماز جمعه فی الجمله میان فقهاء مذاهب اختلاف وجود داشت، نسبت به منتهی وقت جواز و صحت بجا آوردن نماز نیز اختلاف است، امامیه [۱۷][۱۸] و شافعیه [۱۹] [۲۰]عقیده دارند که پایان وقت صحت اقامه نماز جمعه این است که سایه هر چیزی به اندازه خودش شود، امّا حنیفه [۲۱][۲۲] عقیده دارند که پایان وقت صحت این است که سایه هر چیزی دو برابر آن چیز شود، مالک بن انس اقامه نماز جمعه در وقت نماز عصر را جایز می‌داند، و مبنای او این است که وقت نماز ظهر و عصر تداخل می‌کنند، لذا نماز جمعه که باید در وقت نماز ظهر خوانده شود به علت تداخل شدن وقتها جایز است در وقت نماز عصر خوانده شود.[۲۳] و هر یک برای اثبات مذهب خودشان به احادیثی استناد کردند، امّا بهر حال بدون شک دخول وقت را سبب وجوب نماز جمعه می‌دانند. [۲۴][۲۵][۲۶]

  ۴ - واجب مضیّق

  [ویرایش]

  قابل ذکر است که امامیه بر اساس روایات معتبر خودشان نماز جمعه را از واجب‌های مضیّق می‌دانند لذا بعضی از فقهاء امامیه پایان وقت صحت را به برابر شدن سایه هر چیز با خود آن چیز را خلاف احتیاط و روایات معتبر دانسته‌اند، و مقتضای احتیاط را در سرعت بخشیدن اقامه جمعه بعد از حصول زوال خورشید دانسته‌اند، یا این‌که تأنّی و کندی را سبب از دست رفتن وقت صحت اقامه جمعه دانسته و فتوا به اقامه نماز هنگام زوال خورشید داده‌اند، که رعایت آن خالی از قوّت نیست.[۲۷][۲۸][۲۹]

  ۵ - فهرست منابع

  [ویرایش]

  (۱) ابن رشد، بدایة المجتهد.

  (۲) علامه حلّی، تذکرة‌الفقهاء، منشورات المکتبة‌المرتضویة لاحیاء الاثار الجعفریة (بی‌تا).

  (۳) سید محمد بن علی الموسوی العاملی، مدارک الاحکام.

  (۴) سید علی طباطبائی، ریاض المسائل.

  (۵) شیخ محمد حسن نجفی جواهری، جواهر الکلام.

  (۶) ابوالفتوح رازی، ر-ک روض الجنان و روح الجنان فی تفسیر القرآن.

  (۷) محمد بن احمد قرطبی، الجامع لأحکام القرآن، بیروت: دارالفکر، (بی تا).

  (۸) شیخ طوسی، المبسوط.

  (۹) عبدالکریم ‌بن محمد رافعی قزوینی، فتح العزیز شرح الوجیز، (بیروت) : دارالفکر، (بی‌تا).

  (۱۰) ابن قدامه، المغنی، بیروت ۱۴۰۳/۱۹۸۳.

  (۱۱) ابن قدامه مقدسی، الشرح الکبیر.

  (۱۲) محیی الدین نَوَوی، المجموع.

  (۱۳) محی الدین بن عربی، الفتوحات المکیه.

  (۱۴) محیی الدین نَوَوی، شرح صحیح المسلم، بیروت ۱۴۰۷.

  (۱۵) علامه حلّی، منتهی المطلب.

  ۶ - پانویس

  [ویرایش]

  منبع مطلب : fa.wikifeqh.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید