این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نظریه سلولی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نظریه سلولی را از این سایت دریافت کنید.

  نظریه سلولی

  زیست شناسان موجودی را زنده می دانند که هر سه ویژگی زیر را دارا باشد: 1-ساختاری سازمان یافته داشته باشد.

  نظریه سلولی

  زیست شناسان موجودی را زنده می دانند که هر سه ویژگی زیر را دارا باشد: 1-ساختاری سازمان یافته داشته باشد. 2-در طول زندگی بتواند سازمان و نظم خود را حفظ کند(حفظ حالت پایدار) 3-قادر به انتقال خصوصیات به نسل بعد باشد. کوچک ترین ساختاری که هر یک از سه ویژگی بالا را داراست سلول داردبنابراین سلول خود به تنهایی می تواند یک موجود زنده باشد.چنان که امروزه ما موجودات زنده را از نظر تعداد سلول های سازنده بدنشان به دو گروه تقسیم می کنیم: 1-تک سلولی ها :بدنشان فقط از یک سلول ساخته شده است.مثل باکتری ها 2-پرسلولی ها : بدنشان بیشتر از یک سلول ساخته شده است. مثل گیاهان ،جانوران اما سلول چیست و چگونه شناخته شد؟

  بهتر است قبل از اینکه به یک شناخت کلی از سلول برسیم ببینیم سلول چگونه شناخته شد؟

  سلول ترجمه کلمه لاتین cell به معنی خانه یااطاقک کوچک است.این واژه اول توسط دانشمندی به نام رابرت هوک مطرح شد .او وقتی که بافت چوب درخت بلوط رابا میکروسکوپ ساختگی خودمطالعه می کردخانه هایی را در آن مشاهده کرد که شبیه لانه زنبور عسل بودند .او هر یک از این خانه ها را سلو ل ناميد.

  او نخستین کسی بود که سلول زنده را زیر میکروسکوپی که خود، سازنده آن بود مشاهده کرد.

  نظریه سلولی

  سه دانشمند به نام های: ماتیاس شلایدن ، تئودور شوان و رودولف فیرخو در ارائه این نظریه سهیم بودند.قبل از اینکه این نظریه را برای شما معرفی کنم سری می زنیم به کشفیات این سه دانشمند و اینکه این کشف ها چگونه به نظریه سلولی منتهی شد:

  ماتیاس شلایدن

  او یک گیاه شناس آلمانی بود .در سال1838با مطالعه بر روی گیاهان کشف کرد که "بدن همه گیاهان از سلول ساخته شده است."

  تئودور شوان

  او یک جانور شناس آلمانی بود .یک سال بعد از شلایدن او عنوان کرد که "بدن همه جانوران از سلول ساخته شده است." شلایدن و شوان با هم به این نتیجه رسیدند که "بدن همه جانداران از سلول تشکیل شده است." رودولف فیرخو

  او یک پزشک آلمانی بود.در سال 1855 او عنوان کرد که "همه سلول ها از سلول های قبلی به وجود می آیند." کشفیات این سه دانشمند به صورت یک نظریه در آمد که به نظریه سلولی معروف است .

  این نظریه شامل سه بخش زیر است:

  1- بدن همه موجودات زنده از یک یا چند سلول تشکیل شده است.

  2- سلول ها واحد ساختاری و عملکردی جاندار هستند.

  3- سلول ها از تقسیم سلول های قبلی حاصل می شوند. ساختار سلول یک سلول گیاهی ،جانوری و یک

  سلول های باکتری ها تفاوت های بارزی با هم دارند اما سلول از هر نوعی که باشد دارای سه بخش اساسی است که عبارت است از: 1-غشاء 2-سیتوپلاسم 3- هسته یا مواد هسته ای

  + نوشته شده در چهارشنبه دهم مهر ۱۳۹۲ ساعت 17:56 توسط ملیکا فرهادی فرد  |

  منبع مطلب : plussclass.blogfa.com

  نظریه یاخته

  نظریه یاخته

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  این مقاله نیازمند بررسی توسط متخصص است. لطفاً پارامتر یا را برای مشخص‌کردن مشکل مقاله استفاده کنید. خوب است که این درخواست را با یک ویکی‌پروژه در میان بگذارید.

  نخستین طرح‌هایی که از مشاهدهٔ یاختهٔ جانداران رسم شد.

  یکی از مفاهیم بنیادین زیست‌شناسی نظریهٔ سلولی یا نظریهٔ یاخته (cell theory) است که بنا بر آن: تمام موجودات زنده (جانوران-گیاهان-تک‌یاختگان) از یاخته و فراورده‌های فعالیت یاخته پدید آمده‌اند. این نظریه با پژوهش‌های بسیاری که در سدهٔ نوزدهم توسط پژوهشگرانی مانند دوتروشه (در سال ۱۸۲۴)، تورپن (در سال ۱۸۲۶) انجام شد شکل گرفت و کمی پس از طرح آن مشخص شد که هر یاخته از تقسیم یاخته‌ای پیش از خود پدید می‌آید. پس از چندی، نشان داده شد که همانندی‌های اساسی در فعالیت‌های سوخت‌وسازی همهٔ یاخته‌ها وجود دارد و فعالیت جاندار روی‌هم‌رفته نتیجهٔ مجموع فعالیت‌ها و برهم‌کنش واحدهای یاخته‌ای سازندهٔ آن است.

  نظریهٔ یاخته تأثیر زیادی بر همهٔ زمینه‌های پژوهشی زیستی داشته‌است. پیشرفت و تکامل زیست‌شناسی یاخته‌ای در سدهٔ بیستم به دو دلیل عمده بوده‌است: افزایش حد تفکیک وسایل تجزیه که مهم‌ترین آن‌ها میکروسکوپ الکترونی و فنون مربوط به پراکندگی پرتو ایکس می‌باشد. نزدیکی یاخته‌شناسی با رشته‌های دیگر پژوهش زیستی به ویژه با ژنتیک، فیزیولوژی و زیست‌شیمی که سرانجام به از میان رفتن مرزهای ساختگی این علوم و ایجاد دانشی بر پایهٔ ساختمان مولکولی یاخته انجامید.

  تاریخچه[ویرایش]

  فلاسفه و طبیعی‌دانان قدیم به ویژه ارسطو در عهد باستان ، به این نتیجه رسید که جانوران و گیاهان ، با همه پیچیدگی که در سازمانشان وجود دارد، تنها از تعداد کمی از اجزایی که در هر یک از آن‌ها تکرار شده ، ساخته شده‌اند. با اختراع عدسیهای بزرگ در سال (1665) ، «رابرت هوک» برشهای چوب پنبه‌ای ساختمان سلولی را کشف کرد. در همان زمان «آنتون لون هوک» با میکروسکوپ ساده خود موجودات تک سلولی را در آب راکد مشاهده کرد.

  «شلایدن» و «شوان» در سال (1839) ، نظریات خود را به صورت نظریه سلولی ارائه دادند که بر اساس آن کلیه موجودات زنده از واحدهای ساختمانی به اسم سلول ساخته شده‌اند. از حدود سال 1950 روشهای مشاهده سلولها با میکروسکوپ الکترونی دقیق‌تر شد و به تدریج فرا ساختار سلولی مشخص گردید و نتایج بدست آمده ، تصورات پژوهشگران را در مورد طرز کار سلول متحول ساخت.

  منابع[ویرایش]

  شریعت‌زاده، محمدعلی و مجد، احمد: راهنمای عملی زیست‌شناسی سلولی ومولکولی. دانشگاه اراک: ۱۳۸۸، ویرایش اول، چاپ دوم. شابک: ۹۶۴۷۳۲۰۳۹۶.

  اوزیادی‌چی، ارسلان: از سلول تا سلول انسان، مترجم: محمد کاظم‌زاده آزاد، ویراستار: پیمان لاری. تبریز: موسسه انتشارات تلاش: ۱۳۶۴ خورشیدی.

  Wikipedia contributors, "Cell theory," Wikipedia, The Free Encyclopedia, http://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Cell_theory&oldid=468958991 (accessed January 1, 2012).

  نهفتن نبو زیست‌شناسی

  مقدمات (ژنتیک، فرگشت)کلیاتتاریخخط-سیراندیس

  سلسله‌مراتب زیستی

  زیست‌کره >  بوم‌سازگان > جامعه زیستی > جمعیت >  جاندار > سامانه اندامی > اندام > بافت > سلول > اندامک > مجتمع زیست-ملکولی > مولکول (درشت‌ملکول، زیست‌ملکول) > اتم

  بنیان‌ها

  نظریه سلولیبوم‌شناسیتبدیل انرژیفرگشتژنتیکهم‌ایستاییآرایه‌شناسی

  اصول فرگشت

  سازگاریاولین شواهد حیاتعملکردرانش ژنشارش ژنکلان‌فرگشتخردفرگشتجهشانتخاب طبیعیگونه‌زایی

  بوم‌شناسی

  تنوع زیستیبرهمکنش زیستیاجتماعاکوسیستمزیستگاهکنامدینامیک جمعیتیمنابع

  زیست‌شناسی مولکولی

  پیام‌رسانی سلولیتکوینیاپی‌ژنتیکتنظیم بیان ژنمیوزمیتوزتغییرات پسا-رونویسی

  بیوشیمی

  کربوهیدرات‌هاآنزیملیپیدهامتابولیسمنوکلئیک اسیدفتوسنتزپروتئین‌ها

  زیرشاخه‌ها

  کالبدشناسیاخترزیست‌شناسیجغرافیای زیستیانسان‌شناسی زیستیبیومکانیکزیست‌فیزیکبیوانفورماتیکآمار زیستیگیاه‌شناسیزیست‌شناسی سلولیمیکروبیولوژی سلولیزیست‌شناسی شیمیاییکرونوبیولوژیزیست‌شناسی شناختیزیست‌شناسی محاسباتیزیست‌شناسی حفاظتزیست‌شناسی تکوینیبوم‌شناسیهمه‌گیرشناسیاپی‌ژنتیکزیست‌شناسی فرگشتیزیست‌شناسی فرگشتی-تکوینیژنتیکژنومیکبافت‌شناسیزیست‌شناسی انسانایمنی‌شناسیلیپیدشناسیزیست‌شناسی دریازیست‌شناسی ریاضیاتی و نظریمیکروبیولوژیزیست‌شناسی مولکولیقارچ‌شناسیزیست‌نانوفناوریعلوم اعصابتغذیهشیمی آلیدیرینه‌شناسیانگل‌شناسیآسیب‌شناسیداروشناسیجلبک‌شناسیفیزیولوژیروان‌شناسیزیست‌شناسی کوانتومیزیست‌شناسی تولیدمثلزیست-جامعه شناسیزیست‌شناسی ساختاریزیست‌شناسی مصنوعیسامانه‌شناسیزیست‌شناسی سامانه‌هاسم‌شناسیویروس‌شناسیگیاه‌شناسیجانورشناسی

  واژه‌نامه‌ها

  زیست‌شناسیگیاه‌شناسیبوم‌شناسیریخت‌شناسی گیاهی

  رده

  رده‌ها: تاریخچه زیست‌شناسیزیست‌شناسی سلولینگرش‌های زیست‌شناسیواژگان علمی

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید