این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نرخ بیمه تامین اجتماعی سال 1401

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نرخ بیمه تامین اجتماعی سال 1401 را از این سایت دریافت کنید.

  حق بیمه در سال 1401

  در این مقاله، حق بیمه در سال 1401، مورد بررسی قرار گرفته و سپس، در ادامه، فرمول محاسبه نرخ هزینه حق بیمه ۱۴۰۱ در خصوص سازمان بیمه تامین اجتماعی توضیح داده شده است.

  حق بیمه در سال 1401

  حق بیمه، وجهی است که از سوی کارفرما، به طور ماهیانه، جهت استفاده کارگر از مزایای بیمه تامین اجتماعی، به این سازمان، پرداخت می شود. فرمول محاسبه نرخ هزینه حق بیمه، بر اساس پایه حقوق روزانه کارگر، بن کارگری و حق مسکن هر فرد در سال جدید، صورت می گیرد. نرخ حق بیمه سال 1401، برای ماه های 30 روزه، مبلغ 17,039,250 ریال و ماه های 31 روزه، 17,457,225 ریال می باشد.

  برای مشاوره حق بیمه در سال 1401

  برای مشاوره حق بیمه در سال 1401

  حق بیمه، در واقع وجوهی است که برای استفاده از مزایای بیمه نامه تامین اجتماعی، به این سازمان، پرداخت می گردد. درصدی از مبلغ حق بیمه، توسط کارفرما و درصدی دیگر نیز توسط بیمه شدگان، بابت حق بیمه، به اداره  سازمان بیمه تامین اجتماعی، به صورت ماهانه، پرداخت خواهد شد.نرخ حق بیمه هر سال، با توجه به فرمولی که از سوی سازمان تامین اجتماعی، تعیین و ارائه شده است، محاسبه می شود و معمولا هر سال، میزان مبلغی که برای پرداخت حق بیمه سازمان بیمه تامین اجتماعی تعیین می گردد، چندین درصد افزایش دارد. حق بیمه تامین اجتماعی، هر ساله با توجه به حداقل دستمزد کارگران و تغییر مبلغ حق مسکن و خوار و بار تغییر می کند. نرخ حق بیمه سال ۱۴۰۱ نیز، به روال سال های گذشته، افزایش پیدا کرده است و لازم است که این حق بیمه بر اساس قوانین موجود، از سوی کارگر و کارفرما پرداخت شود.

  با توجه به اهمیت حق بیمه سال 1401، برای بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی؛ در ادامه، در رابطه با حق بیمه، فرمول محاسبه نرخ هزینه 1401 و همچنین، مبلغ نرخ آن در سال ۱۴۰۱، مطالبی آورده شده است. چنانچه، پیرامون این موضوع، سوالاتی دارید، با ما همراه باشید.

  حق بیمه چیست

  حق بیمه، وجهی است که  از سوی کارفرما، مطابق قانون کار، به طور ماهیانه، جهت استفاده کارگر از مزایای بیمه تامین اجتماعی، به این سازمان پرداخت می شود. به عبارت دیگر، کارفرمایی که مشمول قانون کار بوده، بخشی از حقوق ماهیانه کارگر مشغول در کارگاه خود را کسر کرده، سهم خود از حق بیمه را به آن اضافه نموده و حاصل جمع این مبلغ را، تحت عنوان حق بیمه، به طور ماهیانه، به سازمان تامین اجتماعی پرداخت می کند.حق بیمه تامین اجتماعی، می بایست توسط کارفرما، برای کارگران، پرداخت شود. البته، میزان وجه پرداخت شده توسط کارفرما، میزان مبلغی است که حق کارفرما می باشد و بقیه درصد تعیین شده، از حقوق کارگران، کسر خواهد شد. پس از پرداخت این حق بیمه، به صورت سالیانه، بیمه شدگان می توانند از خدمات بیمه درمانی، بازنشستگی، مستمری بازماندگان و یا از کارافتادگی، استفاده کنند.

  بنابراین، لازم است که کارگران، دقت داشته باشند که حق بیمه تامین اجتماعی، مطابق با نرخ سالانه از حقوقشان، کسر و توسط کارفرما نیز پرداخت شود. برای دریافت تاییدیه پرداخت بیمه تامین اجتماعی و سوابق پرداخت این نوع بیمه، روش های مختلفی وجود دارد که کارگران می توانند از آن ها استفاده کنند.

  هر ساله، حق بیمه تامین اجتماعی، بر اساس حداقل دستمزد کارگران و مبلغ حق مسکن و خوار و بار تغییر می کند و همین موضوع باعث می شود که حق بیمه هر سال، نسبت به سال گذشته خود، درصدی افزایش داشته باشد. در سال ۱۴۰۱ نیز، حق بیمه افزایش پیدا کرده است؛ اما نسبت حق بیمه برای کارگر و کارفرما تفاوتی نداشته و بر اساس تعریف های موجود و قوانین تعریف شده، قابل پرداخت خواهد بود.

  حتما بخوانید: پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی

  نرخ حق بیمه هر سال چگونه تعیین می شود؟

  برای بسیاری از کارگران و کارفرمایان، این سوال مطرح می شود که حق بیمه هر سال، چگونه و بر چه معیاری تعیین شده و فرمول محاسبه نرخ هزینه 1401، چگونه است؟ به طور کلی، عوامل مختلفی می توانند بر نرخ حق بیمه هر سال، تاثیر بگذارند و همه این عوامل نیز بر روی نرخ حق بیمه سال ۱۴۰۱، نیز تاثیر می گذارند.

  معیار های اصلی که به صورت مستقیم، بر روی حق بیمه سال 1401 تاثیر می گذارند، حقوق روزانه کارگر، بن کارگری و حق مسکن هستند. در واقع، فرمول مربوط به فرمول محاسبه نرخ هزینه در خصوص حق بیمه در هر سال، دارای معیار های اصلی، به نام حقوق روزانه کارگر، بن کارگری و حق مسکن می باشد. با توجه به اینکه بن کارگری و حق مسکن در هر سال، تغییر می کند، میزان نرخ حق بیمه سال ۱۴۰۱ نیز تغییر خواهد کرد.

  پس از محاسبه نرخ حق بیمه سال 1401، میزان مبلغ کل حق بیمه سال جدید محاسبه می شود و کارفرمایان و کارگران، باید بر اساس حق بیمه تعیین شده از سوی سازمان بیمه تامین اجتماعی، حق بیمه سال جدید را پرداخت کنند. البته، نکته حائز اهمیتی که وجود دارد این است که درصد حق بیمه تامین اجتماعی در هر سال، تغییر نمی کند و فقط معیار های موجود برای محاسبه این درصد، تغییر خواهد کرد.

  حق بیمه تامین اجتماعی در هر سال، 30 درصد از کل مبلغ دریافتی حقوق و دستمزد است. البته، کل این 30 درصد، توسط کارفرما، پرداخت نمی شود. در واقع، 23 درصد را کارفرما پرداخت می کند. در واقع، 20 درصد از این 23 درصد، حق کارفرما است که 3 درصد آن مربوط به بیمه بیکاری بوده و با توجه به اینکه دولت این 3 درصد را پرداخت نمی کند ( به علت بیکار نبودن کارگر )، کارفرما باید مجموعا 23 درصد را پرداخت کند.

  منبع : www.heyvalaw.com

  حق بیمه در سال 1401 به تفکیک سهم کارگر و کارفرما

  اندیشه‌های حقوقی - حق بیمه در سال 1401 به تفکیک سهم کارگر و کارفرما

  حق بیمه در سال ۱۴۰۱ به تفکیک سهم کارگر و کارفرما

  حق بیمه سال ۱۴۰۱ | مبنای محاسبه حق بیمه و میزان آن در سال ۱۴۰۰ بر اساس فرمول آن تشریح شد.

  شناسنامه قانون- مبلغ حق بیمه ۳۰ درصد از دستمزد واقعی بیمه شده است که ۲۳درصد آن سهم کارفرما و ۷ درصد سهم بیمه شده است. مسئول پرداخت حق بیمه کارفرماست که در صورت‌عدم پرداخت بموقع مشمول جریمه خواهد بود.

  حق بیمه را می‌توان به چهار دسته عمده تقسیم کرد:

  – حق بیمه‌ای که براساس دستمزد و حقوق پرداختی توسط کارفرما، محاسبه وتعیین شده و به صورت لیست پرداخت حق بیمه به شعب سازمان ارائه می‌گردد.

  – حق بیمه‌ای که بصورت مقطوع و براساس ماده (۳۵) توسط سازمان تامین اجتماعی برای برخی از مشاغل تعیین می‌شود.

  – حق بیمه‌ای که برای بیمه شدگان حرف و مشاغل آزاد و اختیاری (خویش فرما) تعیین می‌شود که بر اساس دستمزد و حقوق اعلامی متقاضی و قرارداد فی‌مابین تعیین می‌شود. در این حالت میزان دستمزد اعلامی می‌بایست مابین حداقل و حداکثر دستمزد سال مورد نظر باشد.

  بیشتر ببینید: مبلغ حق بیمه مشاغل آزاد و بیمه اختیاری در سال ۱۴۰۱ چقدر می باشد؟

  – تعیین حق بیمه به صورت ضریب برای قراردادهای پیمانکاری که توسط سازمان تامین اجتماعی تعیین می‌شود.

  بر اساس: بخشنامه دستمزد ۱۴۰۱

  فهرست

  نحوه محاسبه حق بیمه کارگران در سال ۱۴۰۱

  معیار‌های اصلی که به صورت مستقیم، بر روی حق بیمه سال ۱۴۰۱ تاثیر می‌گذارند، حقوق روزانه کارگر، بن کارگری و حق مسکن هستند.

  =سهم حق بیمه کارگران و کارفرمایان در سال ۱۴۰۱

  تعداد روز‌های کارکرد x پایه حقوق روزانه + حق مسکن + بن کارگری x سی درصد

  نرخ بیمه کارگران مشمول قانون کار معادل ۳۰ درصد حقوق و مزایای مشمول بیمه است. ۷ درصد حق بیمه سهم کارگران است که کارفرما از حقوق و مزایای ۱۴۰۱ ماهانه کارگر کسر کرده بر روی آن ۲۳ درصد حق بیمه سهم کارفرما را اضافه کرده و به تامین اجتماعی واریز می‌کند.

  جدول حداقل بیمه اجباری کارگران سال ۱۴۰۱

  ردیف عنوان ماهیانه ۳۱ روز ماهیانه ۳۰ روز اسفند (۲۹ روز)

  ۱ مبلغ حداقل دستمزد (روزانه: ۱.۳۹۳.۲۵۰) ۴۳.۱۹۰.۷۵۰ ۴۱.۷۹۷.۵۰۰ ۴۰.۴۰۴.۲۵۰

  ۲ حق خوار و بار ۸.۵۰۰.۰۰۰ ۸.۵۰۰.۰۰۰ ۸.۵۰۰.۰۰۰

  ۳ حق مسکن ۶.۵۰۰.۰۰۰ ۶.۵۰۰.۰۰۰ ۶.۵۰۰.۰۰۰

  ۴ جمع مشمول حداقل بیمه اجباری ۵۸.۱۹۰.۷۵۰ ۵۶.۷۹۷.۵۰۰ ۵۵.۴۰۴.۲۵۰

  ۵ بیمه سهم کارفرما (۲۰ درصد) ۱۱.۶۳۸.۱۵۰ ۱۱.۳۵۹.۵۰۰ ۱۱.۰۸۰.۸۵۰

  ۶ بیمه بیکاری سهم کارفرما (۳ درصد) ۱.۷۴۵.۷۲۳ ۱.۷۰۳.۹۲۵ ۱.۶۶۲.۱۲۸

  ۷ جمع بیمه سهم کارفرما (۲۳ درصد) ۱۳.۳۸۳.۸۷۳ ۱۳.۰۶۳.۴۲۵ ۱۲.۷۴۲.۹۷۸

  ۸ بیمه سهم کارگر (۷ درصد) ۴.۰۷۳.۳۵۳ ۳.۹۷۵.۸۲۵ ۳.۸۷۸.۲۹۸

  ۹ جمع مبلغ بیمه پرداختنی (۳۰ درصد) ۱۷.۴۵۷.۲۲۵ ۱۷.۰۳۹.۲۵۰ ۱۶.۶۲۱.۲۷۵

  توضیحات جدول:

  کارگاه‌هایی که غیر از موارد فوق آیتم‌های دیگر مشمول بیمه را نیز پرداخت می‌نمایند، باید در لیست بیمه نیز لحاظ کنند.

  قابل توجه اینکه ردیف ۷ به عهده کارفرما می‌باشد و در سرفصل هزینه بیمه سهم کارفرما ثبت می‌گردد.

  قابل توجه اینکه ردیف ۸ به‌عهده کارگر می‌باشد و در خالص پرداختی حقوق از کارگر کسر می‌گردد.

  قابل توجه اینکه ردیف ۹ جمع بیمه قابل پرداخت به سازمان تأمین اجتماعی می‌باشد که در سرفصل سایر حساب‌های پرداختنی- بیمه پرداختنی ثبت می‌گردد و تا آخرین روز ماه بعد قابل پرداخت می‌باشد.

  منبع: نیک لاین

  موارد مشمول حق بیمه

  مبنای محاسبه حق بیمه فرمول زیر است:

  ((تعداد روزهای کارکرد x پایه حقوق روزانه) + حق مسکن + بن کارگری) x سی درصد

  منبع : shenasname.ir

  نرخ بیمه آزاد و اختیاری 1401

  اگر نمیدانید نرخ بیمه آزاد و اختیاری 1401 چقدر است و محاسبه بیمه 1401 به چه صورت انجام میشود حتما این مقاله را مطالعه کنید

  نرخ بیمه آزاد و اختیاری 1401 | حق بیمه تامین اجتماعی 1401

  مارس 27, 2022 eskandari حسابداری 10 دقیقه

  هر سال بر اساس میزان حقوق دریافتی تعیین شده از وزارت کار مبلغی به عنوان حق بیمه در نظر گرفته میشود که حق بیمه اختیاری با حق بیمه کارگر متفاوت خواهد بود. اگر نمیدانید در سال 1401 حداقل حقوق پایه چقدر است حتما مقاله افزایش حقوق سال 1401 را مطالعه کنید. در این مقاله صفر تا صد نرخ بیمه آزاد و اختیاری 1401 و حق بیمه 1401 برا کارگران و مشاغل آزاد را بررسی کرده ایم.

  حق بیمه تامین اجتماعی 1401

  همان طور که در مقاله بالا توضیح داده شد حقوق 1401 نسبت به سال گذشته 57درصد افزایش داشته است. بر این اساس نرخ بیمه آزاد و اختیاری 1401 به شرح زیر میباشد.

  نوع بیمه و درصد تعهدات مبلغ در ماه های 31 روزه شش ماهه اول سال مبلغ در ماه های 30 روزه شش ماهه دوم سال

  مشاغل آزاد 12 درصد بازنشستگی و فوت بعد از آن 518/289 تومان 501/570 تومان

  مشاغل آزاد 14 درصد بازنشستگی و فوت قبل و بعد از آن 604/670 تومان 585/165 تومان

  مشاغل آزاد 18 درصد بازنشستگی ، فوت و از کار افتادگی 777/433 تومان 752/355 تومان

  لازم به ذکر است که سرانه درمان برای سال 1401 به ازای هر نفر اعلام نشده است و فعلا مبلغ 71/600 تومان در نظر گرفته میشود. شاید این سوال برای شما پیش آمده باشد که اصلا حق بیمه چیست و چرا باید هزینه ای بابت آن پرداخت کرد؟

  حق بیمه تامین اجتماعی 1401 بر اساس نرخ مصوب باید توسط کارفرما برای کارگران پرداخت شود. این بدان معناست که کارفرما باید درصدی از حقوق کارگر را کسر کند و با مبلغی که سهم خود میباشد به عنوان بیمه کارگر به سازمان تامین اجتماعی پرداخت کند.

  در واقع پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی این امکان را به کارگر و فرد تحت بیمه میدهد که از امکانات بیمه درمانی، بازنشستگی و از کار افتادگی و مستمری بازماندگان استفاده کنند.

  درصد حق بیمه تامین اجتماعی 1401 و سال های قبل یکسان میباشد و یک درصد ثابت میباشد اما مبلغ آن باتوجه به پایه حقوق تعیین میشود که در سال 1401 بر اساس جدول تعیین شده است.

  هزینه حق بیمه تامین اجتماعی 1401 بر اساس حداقل دستمزد کارگران تعیین میشود و این حق بیمه با توجه به تورم ایجاد شده و میزان افزایش حقوق هر سال افزوده میشود.

  به طور کلی برای تعیین درصد حق بیمه میتوان گفت حق بیمه تامین اجتماعی 1401 برابر با 30درصد حقوق دریافتی میباشد که از این 30 درصد 23 درصد آن توسط کارفرما پرداخت میشود و 7 درصد آن از حقوق کارگر کسر شده و توسط کارفرما به سازمان بیمه تامین اجتماعی پرداخت میشود.

  حق بیمه چیست

  حق بیمه مبلغی میباشد که کارفرما ملزم به پرداخت آن به صورت ماهیانه به سازمان تامین اجتماعی میباشد تا بتواند از مزایای یبمه تامین اجتماعی برای پرسنل خود بهره مند شود.

  در واقع بر اساس قانون کار کارفرما باید مبلغی را از حقوق پرسنل کسر کرده و مبلغ تعیین شده را نیز از جانب خود به سازمان بیمه تامین اجتماعی پرداخت کند تا بعد از پرداخت حق بیمه افراد بتوانند از خد مات بیمه درمانی و سایر خدمات بیمه بیکاری، بازنشستگی، از کار افتادگی و بازماندگان استفاده کنند.

  بر این اساس کارگران و کارفرما باید بر اساس حق بیمه تعیین شده که متاثر از نرخ حقوق سالیانه میباشد این حق بیمه را پرداخت کنند.

  حق بیمه بر اساس نرخ حقوق ، حق مسکن و خوار و بار هر سال تغییر میکند و درصدی افزایش خواهد داشت اما لازم به ذکر است که درصد پرداخت حق بیمه از جانب کارفرما و کارگر تغییری نخواهد داشت و بر همان اساس تعیین شده باید پرداخت شود.

  نرخ بیمه آزاد و اختیاری 1401

  با توجه به معیار هایی که در بالا بررسی کردیم نرخ بیمه آزاد و اختیاری 1401 بر اساس حقوق دریافت، حق مسکن و … تغیر میکند و این حق بیمه 1401 برای ماه های 30 روزه با ماه های 31 روزه متفاوت خواهد بود.

  نرخ بیمه آزاد و اختیاری 1401 نسبت به سال گذشته چند درصد افزایش داشته است اما فرمول محاسبه حق بیمه تفاوتی با سال های گذشته ندارد.

  بر این اساس نرخ بیمه آزاد و اختیاری 1401 به صورت زیر خواهد بود:

  ماه های 30 روزه ماه های 31 روزه

  مبلغ کل حق بیمه قابل پرداخت 11/116/485 ﷼ 11/382/035 ﷼

  مبلغ قابل پرداخت برای کارفرما (سهم کارفرما) 8/522/639 ﷼ 8/726/226 ﷼

  مبلغ قابل پرداخت برای کارگر (سهم کارگر) 2/593/847 ﷼ 2/655/808 ﷼

  البته باتوجه به آن که از سمت سازمان تامین اجتماعی مبلغی به صورت رسمی تعیین نشده است حق بیمه اختیاری تامین اجتماعی 1401 به صورت زیر تعیین شده است.

  عنوان مبلغ در 6 ماهه اول سال

  با نرخ 12 درصد 518/289 تومان

  با نرخ 14 درصد 604/670 تومان

  با نرخ 18 درصد 777/433 تومان

  هم اکنون سرانه درمان برای هر فرد تعیین نشده و در سال 1401 فعلا مبلغ 71/600 تومان در نظر گر

  عنوان مبلغ در 6 ماهه اول سال

  بیمه اختیاری با 1/2 حداقل دستمزد 1/399/380 تومان

  در واقع میتوان گفت در مشاغل آزاد باتوجه به آن که نمیتوانند از بیمه اجباری استفاده کنند مجبورند از بیمه خویش فرما ۱۴۰۱ برای این کار بهره ببرند. به این ترتیب درصورتی که سن آن ها حداکثر 50 سال باشد میتوانند با پرداخت حق بیمه خویش فرما 1401 از مزایای این بیمه برای خدمات درمانی، بازنشستگی و از کار افتادگی استفاده کنند.

  حق بیمه تامین اجتماعی 1401 کارگران

  در کل مقاله تلاش کردیم درباره حق بیمه تامین اجتماعی 1401 کارگران به شما اطلاعات مفیدی ارائه دهیم. به این ترتیب شما باید یا به عنوان کارفرما و یا به عنوان کارگر برای دریافت خدمات درمانی بیمه و یا بر اساس قانون کار حق بیمه تامین اجتماعی پرداخت کنید.

  به این ترتیب حق بیمه تامین اجتماعی 1401 کارگران بر اساس جدول زیر برابر با ۴.۰۷۳.۳۵۳ ریال برای ماه های 31 روزه و برابر با ۳.۹۷۵.۸۲۵ ریال برای ماه های 30 روزه میباشد.

  منبع : arya-acc.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید