این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  نت ملی چیست

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  نت ملی چیست را از این سایت دریافت کنید.

  فرارو

  «علی ربیعی» سخنگوی دولت ظهر امروز دوشنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه درخصوص قطعی و محدودیت اینترنت گفت: وقتی اعتراضات صورت گرفت، مشکل اینترنت نداشتیم، اما زمانی که با هدایت شبکه‌های معاند برخی اغتشاشاگران در بزرگراه سنگ خالی کرده و راه را مسدود کردند، شورای امنیت کشور تصمیم گرفت و به اپراتور‌ها ابلاغ کرد برای جلوگیری از سوءاستفاده اغتشاشگران اینترنت محدود شود.

  صفحه نخست

  کد خبر: ۴۱۸۴۲۹ ارسال نظر

  شبکه ملی اطلاعات و مشکل کم‌کاری موتور‌های جستجوی ایرانی

  اینترنت ملی چیست و چرا نتوانست رضایت همه کاربران را جلب کند؟

  «علی ربیعی» سخنگوی دولت ظهر امروز دوشنبه در نشست خبری خود با اصحاب رسانه درخصوص قطعی و محدودیت اینترنت گفت: وقتی اعتراضات صورت گرفت، مشکل اینترنت نداشتیم، اما زمانی که با هدایت شبکه‌های معاند برخی اغتشاشاگران در بزرگراه سنگ خالی کرده و راه را مسدود کردند، شورای امنیت کشور تصمیم گرفت و به اپراتور‌ها ابلاغ کرد برای جلوگیری از سوءاستفاده اغتشاشگران اینترنت محدود شود.

  تاریخ انتشار: ۱۶:۵۶ - ۲۷ آبان ۱۳۹۸

  پ

  فرارو- «اینترنت کی وصل می‌شه؟» این پرتکرارترین سوال روز‌های اخیر است. اگرچه شبکه‌ملی اطلاعات فعالیت دارد تا بانک‌ها، نهاد‌ها و شرکت‌ها کارشان لنگ نماند و این‌بار مردم هم می‌توانند به‌لطف اینترنت ملی بخشی از کار‌های خود را انجام دهند، اما خیلی از درخواست‌ها که پیش از این به‌ساده‌ترین شکل ممکن و تنها با تایپ چند کلمه در آدرس بار انجام می‌شد، حالا هم خیلی پیچیده است و هم بیشتر از قبل زمان می‌برد. چرا؟ چون خدمات گوگل دیگر در دسترس نیستند.

  خیلی‌ها شاید حتی اطلاع نداشته باشند، اما مرورگر کامپیوتر رومیزی، لپ‌تاپ، تبلت و گوشی‌هایمان همگی روی گوگل تنظیم شده و هر کلمه‌ای که آن بالا در آدرس‌بار می‌نویسیم توسط موتورجستجوی گوگل سرچ می‌شود. همیشه دنیا به‌خاطر همین مسئله ساده بوده که گوگل برای هر سوالی که بپرسید یک فهرست بلندبالا از جواب‌ها ارائه می‌دهد. شبکه ملی اطلاعات با همه توانمندی‌هایی که خالقانش به‌ آن می‌نازند، فقط به‌خاطر نبودن گوگل تا این لحظه نتوانسته رضایت کاربران خود را جلب کند.

  شبکه ملی اطلاعات یعنی چی؟

  چند سال پیش، وقتی ادوارد اسنودن درباره استفاده دولت‌های غربی از اینترنت برای جاسوسی کردن از دیگران شروع به‌افشاگری کرد، کشور‌های زیادی به‌فکر راه‌اندازی شبکه داخلی اطلاعات افتادند. اما عملیات پیاده‌سازی و راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات در ایران به‌شکل رسمی از سال ۱۳۸۴ کلید خورده بود. هدف چنین شبکه‌ای مشخص است؛ حفاظت از اطلاعاتی که روی بستر اینترنت قرار می‌گیرد به‌صورتی که در خارج کشور قابل پیگیری و مسیریابی نباشد. به‌همین دلیل بعضی‌ها اسم اینترنت ملی را رویش گذاشتند. احتمالا نمی‌دانید، اما خود آمریکایی‌ها در ابتدای دهه ۹۰ میلادی اولین کشوری بودند که ایده راه‌اندازی چنین شبکه‌ای به‌ذهن‌شان رسید. کره‌جنوبی که رتبه اول سرعت اینترنت دنیا را دارد هم جزو کشور‌های صاحب شبکه ملی اطلاعات است. ضمن اینکه شبکه ملی اینترنت پیش از ایران در چین و انگلستان پیاده‌سازی شده بود.

  دولت محمود احمدی‌نژاد در سال ۸۴ پیش‌بینی کرد راه‌اندازی اینترنت ملی به سه‌سال زمان و هزینه‌ای معادل یک میلیارد دلار (حدود ۹۰۰میلیارد تومان به‌پول آن زمان) نیاز دارد. اما جور کردن هزینه‌ها زمان‌بر بود و به مصوبه مجلس نیاز داشت. به‌همین خاطر کار به‌سرعت کمی پیش رفت. در سال ۹۰ تنها بخشی از شبکه رونمایی شد و بقیه کار درست مثل طرح مسکن مهر برعهده دولت حسن روحانی گذاشته شد. در سال ۹۳ و در حالی که هزینه ها‌ی راه‌اندازی شبکه ملی اطلاعات به رقم دو هزار میلیارد تومان رسیده بود، تنها ۶۰۰میلیارد تومان آن جذب شد. سه‌سال بعد دولتی‌ها خبر دادند کار آماده شده است، اما تا همین دو، سه روز پیش هرگز فرصتی برای تست شبکه دست نداده بود.

  ناآرامی‌های آبان ۹۸ در شهر‌های زیادی اتفاق افتاده است؛ بنابراین از نظر امنیتی ضروری به‌نظر می‌رسید جهت کنترل فضا سوئیچ‌های اینترنت خاموش شوند، ولی برخلاف دفعات پیشین، این‌بار شبکه ملی اطلاعات آماده انجام وظیفه شد. برای همین با وجود ایجاد محدودیت‌های سنگین در دسترسی گوشی‌های موبایل، اینترنت‌های ثابت بدون سیم و ADSL نهاد‌ها و سازمان‌های مثل بانک‌ها همچنان می‌توانند به‌ فعالیت خود ادامه دهند. اگر چه مردم می‌گویند به‌دردسر افتاده‌اند. لابد، چون چیزی که تا الان به آن عادت کرده‌اند، دیگری جلوی دست‌شان نیست: گوگل! گوگل عزیز!

  کم‌کاری موتور‌های جستجوی ایرانی

  اگر اینترنت را به یک اتوبان پهن چهار بانده با آسفالت صاف تشبیه کنیم، موتور‌های جستجو حکم ماشین‌هایی را دارند که قرار است افراد را در آن جابجا کنند. کادر آدرس بار که در بالای موتور‌های جستجو قرار دارد، در خیلی موارد بدون اینکه بدانیم به گوگل متصل است. تنها کافی است آنچه می‌خواهید را داخل کادر تایپ کنید و دکمه Enter را فشار دهید.

  اینترنت ملی شاید شبیه اتوبانی چهار بانده با آسفالت صاف و تازه باشد، اما چون هنوز نتوانسته‌ایم برایش ماشین‌هایی بسازیم که مثل گوگل در آن حرکت کنند، به‌دردسر افتاده‌ایم. از یوز و پارسی‌جو به عنوان مهمترین موتور‌های جستجوی بومی اسم می‌برند. حدود پنج سال پیش وقتی تازه زمزمه راه‌اندازی و ساخت موتور‌های جستجوی فارسی به‌گوش می‌رسید، از رقمی حدود ۱۷۰ میلیارد تومانی به‌عنوان بودجه لازم برای طراحی موتور‌های جستجوی ایرانی اسم برده شده است. دسترسی به پارسی‌جو در آدرس Parsijoo.ir و یوز در آدرس Yooz.ir امکان‌پذیر است. در حال حاضر که گوگل از دسترس خارج شده، تنها راه ورود به این سایت‌ها تایپ کامل آدرس در باکس مرورگر خواهد بود. کاربران زیادی از این مسئله اطلاع ندارند، اما آن‌هایی که تلاش کرده‌اند کار خود را با موتور‌های جستجوی ایرانی راه بیندازند، می‌گویند سرعت سایت‌های یوز و پارسی‌جو به‌شکل ناامیدکننده پایین است. پس فعلا راهی ندارید جز اینکه اسم و آدرس سایت‌هایی که نیاز دارید را به‌شکل مستقیم در آدرس‌بار وارد کنید.

  قطعا تا الان خودتان می‌دانید که اینترنت قطع است، اما اینترنت ملی به‌فعالیت خود ادامه می‌دهد. این یعنی سایت‌هایی که سرورشان در داخل کشور قرار دارد، همچنان در دسترس قرار دارند. آدم‌هایی که سطح دانش و اطلاعاتشان در زمینه کامپیوتر و اینترنت از سطح معمول بالاتر است، می‌توانند در همین وضعیت گلیم خود را از آب بیرون بکشند، اما بخشی از افراد عادی در سایه بی‌اطلاعی از وجود موتور‌های جستجوی فارسی و بخش دیگری به‌خاطر ضعف موتور‌های جستجوی ایرانی به‌معنای واقعی کلمه گیج و کلافه شده‌اند. یکی از کاربران فرارو در کامنتی نوشته: «داخل جستجوگر یوز زدم کوکو سیب زمینی، تا الان که حدود ٤٥‌دقیقه‌ست داره می‌گرده، حالا وای به حال موارد علمی». مخاطب دیگری گفته: «کلمه رضا عبدی رو سرچ کردم نتیجه اومد شهر خوبم خمین!».

  منبع مطلب : fararu.com

  اینترنت ملی چیست ؟ – روکا 🦉

  با اینترنت ملی یا اینترنت داخلی آشنا شوید. ویژگی‌های آن را بدانید و از مزایای آن آگاهی کسب کنید.

  آخرین بازبینی: ۱۴۰۰/۰۵/۰۶

  اینترنت ملی چیست ؟

  اینترنت ملی یا «شبکه ملی اطلاعات» یا اینترنت داخلی بستری است که در کنار شبکه اینترنت جهانی برای بهبود ارتباطات داخلی و افزایش کنترل و کاهش هزینه‌های ارتباطی درون کشور طراحی و در حال پیاده‌سازی است.

  اینترنت چگونه کار می‌کند ؟

  پیش از آشنایی بیشتر با اینترنت ملی لازم است تا با اصول کارکرد اینترنت آشنا شویم. شبکه‌ی اینترنت مانند یک شبکه‌ی بسیار بزرگ از میلیون‌ها کامپیوتر است که مانند گره‌های یک تور والیبال با یکدیگر در ارتباط هستند. هر گره یا هر ابزار متصل به اینترنت می‌تواند از چندین مسیر مختلف به گره‌های دیگر متصل شود و با آن‌ها به تبادل اطلاعات بپردازد.

  در چنین شبکه‌ای امکان شنود و مشکلات امنیتی همیشه وجود دارد. زیرا پیش از آنکه هر داده از مبدا به مقصد برسد، ممکن است توسط ده‌ها گره دیگر، قابل رویت باشد.

  سیستم‌های مسیریابی از گره‌ای به گره دیگر، با الگوریتم‌های مختلفی بهینه‌سازی می‌شوند تا کوتاه‌ترین مسیر همیشه مورد استفاده قرار گیرد. ولی این احتمال وجود دارد که اطلاعات به دلایل مختلف از مسیرهای دورتر نیز جابجا شوند.

  اینترنت ملی

  با توجه به آنچه در مورد شبکه اینترنت گفته شد، ارتباطات برقرار شده درون یک کشور، ممکن است به دلایل مختلف از مسیرهایی که خارج از کشور نیز واقع شده‌اند عبور کنند. عبور اطلاعات علاوه بر ایجاد هزینه و کاهش سرعت، ممکن است مشکلات امنیتی به همراه داشته باشد.

  اینترنت ملی در حقیقت مانند یک پیوست به شبکه‌ی اینترنت جهانی اضافه می‌شود. در شبکه ملی اطلاعات یا اینترنت ملی، سیستم‌های مسیریابی و سیستم‌های تبدیل نام دامنه به IP فیلتر می‌شود و ارتباطاتی که در حوزه‌ی مرزی کشور باشند، از مسیر جایگزین داخلی و بدون هرگونه گردش خارج از مرزهای کشور، حرکت می‌کنند.

  ویژگی دیگر این شبکه، عدم امکان دسترسی به اطلاعات صرفا داخلی توسط اعضای خارجی اینترنت است. به عبارت دیگر اطلاعاتی که در شبکه ملی اطلاعات قرار بگیرند، نمی‌توانند توسط کاربران خارجی اینترنت مشاهده شوند.

  مزایای اینترنت ملی

  استفاده از اینترنت ملی در برخی کشورها غیر از ایران نیز مرسوم است. کاربرد این شکل از ارتباطات اغلب برای موارد مهم و امنیتی و همچنین برای مقاصدی که تمام مخاطبان آن در داخل کشور قرار دارند قابل توجیه است.

  برخی از مزایای وجود اینترنت ملی در کنار اینترنت جهانی عبارتند از:

  کاهش هزینه‌های اینترنت جهانی به ویژه در مصارفی مانند مشاهده فیلم و سریال و تلویزیون‌های اینترنتی

  امکان اتصال ایمن‌تر واحدهای یک سازمان یا یک شرکت با سرعت بالا و هزینه کم در نقاط مختلف کشور

  امکان تخصیص پهنای باند بالا و نامحدود به کاربران با هزینه‌های اندک

  کنترل بیشتر امنیتی برای مواردی مثل تراکنش‌های بانکی یا کاربردهای دولتی و سازمانی

  خطر کمتر حملات مخرب از سطح جهان روی سرویس‌های دولتی و امنیتی

  پایداری ارتباطات مهم داخلی در شرایط اضطراری و قطع ارتباط با اینترنت جهانی

  تفاوت قیمت اینترنت ملی و اینترنت جهانی

  با توجه به اینکه ارتباطات در شبکه ملی اطلاعات از مسیر جهانی عبور نمی‌کند، هزینه‌های آن نیز کمتر است. در حال حاضر تعدادی از سایت‌های میزبانی فیلم و سریال و پخش زنده تلویزیون با اپراتورهای اینترنت قراردادهایی منعقد کرده‌اند و استفاده از این گونه سایت‌ها با اینترنت مجانی قابل انجام است. همچنین تعدادی از سایت‌های پربازدید داخلی که روی این شبکه واقع شده‌اند، با هزینه‌ی نیم‌بها قابل استفاده هستند.

  امید است که هزینه‌های استفاده از تمامی سایت‌های واقع شده روی این شبکه، باز هم کاهش پیدا کند و موانع و مشکلات موجود نیز برطرف شود تا ارتباطات صرفا داخلی که نیازی به اینترنت جهانی ندارند، با سرعت نامحدود و کیفیت بالا و قیمت ارزانتر برای همه قابل استفاده باشد.

  نقش ارتباطات در دنیای مدرن

  سرعت نقل و انتقال اطلاعات در اینترنت به حدی بالا رفته است که در عرض چند دقیقه، مهم‌ترین رویدادها و اطلاعات در سرتاسر جهان پخش می‌شوند. همچنین اتصال پایدار و مطمئن برای سازمان‌ها و شرکت‌ها ابزاری است که می‌تواند هزینه‌های فعالیت و سوددهی را تحت تاثیر قرار دهد.

  با افزایش کیفیت و سرعت ارتباطات، امکان انجام کسب و کارهای جدید و امکان بهبود فرآیندهای موجود در کسب و کارهای سنتی و همچنین تغییر فرآیندهای سنتی دولت‌ها به سیستم‌های دولت الکترونیک، امکان توسعه و پیشرفت در بعد فنی فراهم خواهد شد.

  بیشتر بخوانید:

  bbPress چیست و چه کاربردی دارد ؟

  آموزش حذف اکانت تلگرام

  bit.ly چیست ؟

  ۴۰ ایده برای شروع کسب و کار استارتاپی با سرمایه کم

  کپی متن از سایت قفل شده

  تغییر ترتیب فیلدهای آدرس در ووکامرس

  ساخت پیش نمایش سایت در تلگرام

  ۵ نوع محتوا که می‌توانید با هدف سئو منتشر کنید

  هاست بک آپ چیست ؟

  هوش تجاری (BI) چیست ؟

  ۲۵ نظر در مورد «اینترنت ملی چیست ؟»

  رضا می‌گوید: ۱۳۹۸/۰۳/۱۲ ساعت ۰۲:۰۳

  سلام

  با این تفاسیر اگر اینترنت ملی جایگزین بشود؛ آیا دسترسی کاربران ایران به سایتهای خارجی قطع میشود ؟ یا اینکه کاربران خارج از کشور از سایتهای داخل ایران‌میتوانند استفاده کنند؟

  یا اینکه کلا دسترسی کاربران ایرانی به خارج از کشور قطع میشود؟

  پاسخ

  روکا می‌گوید: ۱۳۹۸/۰۳/۱۲ ساعت ۱۵:۳۸

  با سلام

  از نظر منطقی امکان جایگزینی اینترنت بین‌المللی با اینترنت ملی وجود ندارد. این دو می‌توانند در کنار هم و در ترکیب با هم کار کنند.

  به طور کلی فلسفه اینترنت ملی، افزایش کنترل روی شبکه بومی و کاهش هزینه‌ها می‌تواند باشد.

  البته در شرایط خاص و پس از راه‌اندازی کامل اینترنت ملی، پتانسیل قطع کوتاه مدت اینترنت بین‌المللی افزایش پیدا می‌کند.

  پاسخ

  محمدکاظم پارسائی نیا می‌گوید: ۱۳۹۸/۰۴/۱۹ ساعت ۱۲:۰۹

  باسلام

  چطور میشه به اینترنت ملی متصل شد

  آیا اینترنت ملی درکشور ما راه اندازی شده است

  چطور درکشور کره اینترنت ملی شان در کنار بین الملل فعالیت نکنند ولی ما با جوناهای نخبه خیر

  پاسخ

  روکا می‌گوید: ۱۳۹۸/۰۴/۱۹ ساعت ۱۷:۳۰

  با سلام

  منبع مطلب : rokaweb.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 5 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید