این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مکانی که در آن افراد معتاد به مواد مخدر درمان میشوند در جدول

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مکانی که در آن افراد معتاد به مواد مخدر درمان میشوند در جدول را از این سایت دریافت کنید.

  مراکز اقامتی بهبود و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد مخدر به چه مکانی اطلاق می شود؟

  مراکز اقامتی بهبود و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد مخدر به چه مکانی اطلاق می شود؟

  یادداشتهای مددکاران

  مراکز اقامتی بهبود و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد مخدر به چه مکانی اطلاق می شود؟

  تیم مدیریت داخلی وبسایت11 آذر 1400

  1,876 خواندن این مطلب 6 دقیقه زمان میبرد

  مراکز اقامتی بهبود و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد مخدر به چه مکانی اطلاق می شود؟

  اعتیاد آفتی است که افراد معتاد به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه خود را دچار آن می کند ، خیلی از افراد برای کم کردن فشارهای زندگی یا تحصیلی رو به مصرف مواد مخدر می‌آورند غافل از آن که بدانند مواد مخدر قادر است زندگی فردی و خانوادگی آنها را نابود کند.

  افراد معتاد به خاطر عدم آگاهی از توانای های و استعدادهای خود ، نداشتن اراده مستحکم و عدم توانایی در نه گفتن به خواسته های نامعقول دوستان ناباب خود دچار بلای خانمان سوز اعتیاد می شوند.

  این افراد هیچ گاه اعتیاد خود را قبول نمی کنند و بر این باور نادرست پافشاری می کنند که در هر زمان که اراده کنند می‌توانند مصرف مواد مخدر خود را قطع کنند و مصرف مواد آنها فقط برای کسب لذت یا کم کردن فشار زندگی می باشد.

  که تاوان این اشتباه باعث نابودن شدن زندگی شخص و حتی خانواده او خواهد شود.

  در واقع سایه شوم اعتیاد آنها بی شک بر زندگی و آینده فرزندانشان هم تاثیر مخرب می گذارد.

  حال بهتر است بدانیم بیماری اعتیاد چیست؟

  «اعتیاد »

  در گذشته اعتیاد را به دلیل مصرف یک ماده سنتی یا صنعتی می دانستن، ولی در حال حاضر می‌توان گفت هر عملی که به صورت یک الگوی عادت تکرار شود و فقط به منظور کسب لذت باشد و فرد در صورت عدم انجام آن احساس رخوت و بی حالی و کسالت کند و برای رسیدن به آن لذت زمان و هزینه صرف نماید و در صورت عدم انجام آن قادر به فعالیت‌های طبیعی روزانه نباشد مبتلا به بیماری اعتیاد می باشد.

  یک فرد معتاد مشکلات فراوانی برای خود ،خانواده و جامعه به وجود می‌آورد.

  تصور اکثر افراد جامعه از افراد معتاد به گونه‌ای است که فردی با وضعیت ظاهری نامناسب ژولیده و لباس‌های پاره که در زیر پل ها ، کنار جوب ها آب یا داخل کوچه ها و خیابان ها پرسه می‌زند و برای تهیه هزینه مواد مخدر خود ضایعات و پلاستیک جمع‌آوری می‌کند،

  گرچه همه معتادین چنین رفتار های یا ظاهری ندارند ولی بی شک در آینده گرفتارچنین رفتارها خواهند شد.

  افراد معتاد هم مثل همه افراد جامعه قبل از شروع مصرف مواد مخدر زندگی عادی داشتند و بعدها به دلیل فشارهای زندگی دوستان ناباب یا اراده ی کم و … رو به مصرف مواد مخدر آورده‌اند.

  یک فرد معتاد شاید در اوایل مصرف خود از نظر ظاهری مشکل خاصی نداشته باشد یا از نظر جایگاه اجتماعی وجه خود را از دست نداده باشند ولی مطمئنا با طولانی شدن روند مصرف و غرق شدن بیشتر در این منجلاب هم ظاهر نا مناسبی پیدا می کنند و هم جایگاه اجتماعی خود را از دست خواهند داد.

  جامعه چگونه نقش خود را در قبال پیشگیری و درمان افراد گرفتار در دام اعتیاد ایفا می کند؟

  جامعه با حمایت های خود از طریق

  *سازمان های ذیریط *متخصصان * نهاد های دولتی

  و یا غیر دولتی (NGO)

  و با ارائه راهکارها و آموزشهای لازم به افراد دارای اختلالات مصرف مواد مخدر و یا خانواده‌های آنها کمک زیادی به درمان و بهبود معتادین می کند تا آنها را از منجلاب که درون آن افتاده اند نجات دهد.

  یکی از سازمان‌هایی که همیشه با افراد مواد فروش و مصرف کننده درگیر است

  سازمان نیروی انتظامی بخصوص واحد مبارزه با مواد مخدر می باشد.

  . در واقع وظیفه پلیس مبارزه با مواد مخدر مبارزه با خرید و فروش مواد مخدر،کشف باندهای بزرگ و کوچک و خرده فروش ها می باشد که در این راه شهیدانی هم تقدیم به جامعه کردند که ««نام و یادشان گرامی باد»»

  از دیگر سازمان های که در زمینه پیشگیری و بهبود معتادین فعالیت می کند می توان به سازمانی بهزیستی اشاره کرد.

  معاونت امور توسعه و پیشگیری که دفتر پیشگیری از آسیبهای اجتماعی ،یکی از دفاتر معاونت امورتوسعه وپیشگیری سازمان بهزیستی کشور می باشد که باهدف،  بهبود کیفیت زندگی ،رفاه اجتماعی و پیشگیری  از آسیب های اجتماعی اعم ازاعتیاد،جرم ،خشونت ،طلاق، خودکشی و ….  فعالیت می نماید.

  از دیگر اقدامات سازمان بهزیستی صدور پروانه ی فعالیت برای مراکز ترک اعتیاد می باشد.

  در این راستا کارشناسان واحد پیشگیری این سازمان بر نحوه فعالیت این مراکز نظارت مستقیم دارند.

  که در ادامه توضیحاتی در خصوص چگونگی فعالیت مراکز ترک اعتیاد ، شرایط مکانی کمپ ها ،چگونگی پذیرش/ترخیص و وظایف پرنسل این مراکز ارائه می گردد.

  کمپ ترک اعتیاد یا مرکز اقامتی بهبود و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد مخدر به مکانی اطلاق می شود :

  که در آنجا وظیفه پذیرش افراد مصرف کنند مواد مخدر ،سهم زدایی ،توانمند سازی و حرفه آموزی، جامعه پذیری و بهبود فرد. مصرف کننده را بر عهده دارند.

  مکان کمپ ساختمانی تایید شده توسط سازمان بهزیستی با فضای بزرگ و اتاق های زیاد که هر کدام از این اتاق ها کارایی مختص به خود را دارند

  *اتاق پذیرش یا ملاقات

  *اتاق پزشک *اتاق روانشناس

  *اتاق سهم زدایی یا فیزیک

  * اتاق آرامش *اتاق قرنطینه

  *اتاق استراحت خدمت گزاران

  … پرسنل مرکز متشکل از *موسس *مدیر داخلی * مددکار اجتماعی *پزشک (مسئول فنی) *روانشناس *مددیار خانواده

  که طبق پروتکل های سازمان بهزیستی وظیفه هر کدام مشخص می باشد.

  *موسس :

  به شخصی حقیقی یا حقوقی اطلاق می گردد که پس از دریافت مراحل پیش بینی شده موفق به دریافت موافقت اصولی وسپس پروانه فعالیت می شود

  [موافقت اصولی: موافقت نامه ای است که پس از طی مراحل پیش بینی شده در این دستورالعمل توسط کمیسیون ماده ۲۶ استانی با اعتبار یک ساله برای متقاضیان صادر می گردد تا نسبت به آماده نمودن ساختمان، تجهیز و تأمین نیروی انسانی مورد نیاز و کسب تأییدیه های لازم اقدام نمایند. شایان ذکر است اعتبار موافقت اصولی یک بار به مدت شش ماه قابل تمدید می باشد.

  پروانه فعالیت: مجوزی است که برای شروع و تداوم فعالیت مرکز پس از تجهیز و تأمین و معرفی نیروی انسانی مورد نیاز با اعتبار سه ساله صادر می گردد.]

  *مدیر داخلی:

  منبع مطلب : www.socialwork2015.ir

  درمان اعتیاد به مواد افیونی

  صفحه اصلی اخبار درباره مرکز اعضا مرکز فعالیت ها انتشارات مرکز همکار WHO تماس با ما گالری EN

  درمان اعتیاد به مواد افیونی

  صفحه اصلی فعالیت ها درمانگاه ها درمان اعتیاد به مواد افیونی

  آشنایی با درمان اختلال مصرف مواد افیونی با استفاده از متادونلزوم آشنایی بیمار با کلیات درمان متادون

  بیمار پیش از ورود به برنامه درمان با متادون می‌بایست درک واقع‌بینانه‌ای از این شیوه درمان داشته باشد. به این منظور بیمار می‌بایست از طریق توضیح شفاهی و مطالعه، اطلاعات لازم را در ارتباط با این درمان دریافت نماید.

  تجویز متادون به عنوان درمان نگهدارنده (بیش از 180 روز) تنها در مراکزی که شرایط لازم را داشته باشند و کاملاً تحت نظارت مقامات بهداشتی باشند مجاز است.

  بیمار باید مطلع باشد که این شیوه، درمانی طولانی‌مدت بوده و مراجعات روزانه ضروری است. میزان دوز مصرفی هرچند با در نظر گرفتن وضعیت بیمار است اما در نهایت توسط پزشک تعیین می‌گردد و این پزشک است که با درنظر گرفتن وضعیت بیمار و مسائل جنبی راجع به تحویل دارو به بیمار جهت مصرف متادون در منزل(take home dose)  در مواقع خاص تصمیم می‌گیرد.

  متادون (methadone)

  متادون یک داروی شبه‌افیونی صناعی است که عمدتا از راه ‌خوراکی ‌مصرف می‌شود. مدت اثر متادون پس از طی دوره القاء بیش از 24 ساعت است،‌ بنابراین ‌مصرف یک‌ بار در روز آن در بیشتر اشخاص کافی است‌.

  موارد تجویز متادون

  -عدم موفقیت و رضایت بیمار از سایر روشها

  - افراد با سابقه مصرف طولانی و زنان باردار،

  - افراد با سابقه تزریق مواد افیونی

  - بر اساس نظر روانپزشک برای درمان سرپایی بیمارانی که برای بار اول اقدام به‌ ترک نموده و کمتر از یکسال سابقه اعتیاد دارند،

  - کسانیکه دچار اختلال روانپزشکی همراه هستند،

  - بیماران دچار اختلال مصرف هروئین‌

  عوامل مؤثر در تداوم مصرف مواد و بروز اعتیاد

  -اثر اعتیادآوری ماده: مهمتری عامل تداوم مصرف، تأثیری است که مواد بر مغز می‌گذارند. این امر خود را به صورت پدیده تحمل و محرومیت نشان می‌دهد.

  -آسیب‌پذیری فردی: برخی افراد استعداد بیشتری برای وابستگی به مواد دارند. این امر ممکن است جنبه ژنتیکی داشته باشد. مثلاً برخی افراد سریعاً به آثار سرخوشی آور و آزاردهنده مواد تحمل می‌یابند که منجر به افزایش میزان مصرف مواد در آنها میشود . لذا  احتمال وابستگی، تداوم مصرف، افزایش میزان مصرف، تغییر شکل مصرف و تغییر ماده مصرفی در آنها بیشتر است.-عوامل شخصیتی-عوامل محیطی و اجتماعیاتحاد درمانی : اتحاد درمانی لازمه تداوم هر درمان موفق است. اتحاد درمانی شامل احساس‏های مثبت و اعتماد بیمار به پزشک و اعتقاد او به همکاری با پزشک در طول درمان است.نکات مهم در شروع سم‌زدایی      

  -پاک‏سازی کلیه مواد و وسائل استفاده از مواد از منزل.

  - خودداری از تماس با افراد مصرف کننده و رفت وآمد به اماکن و موقعیت‏های مرتبط با مصرف.

  - تأکید به مقاومت در مقابل ولع مصرف مجدد و توصیه به سوق تمرکز به سمت فعالیت‏های جایگزین به جای مصرف مواد.

  - تعیین برای راهکارهایی که در صورت بروز ولع به کار بسته شوند مانند تماس تلفنی با دوستان یا بستگان یا مراجعه مجدد پیش از نوبت به مرکز درمانی.

  مزیتهای درمان با متادون

  درمان نگهدارنده با متادون مزیتهای زیر را دارد:

  - فرد دچار  اختلال مصرف مواد افیونی را از وابستگی به مصرف رها می کند.

  - در صورت مصرف تزریقی هروئین، با قطع رفتار پرخطر شانس انتشار HIV و هپاتیت C از طریق سرنگ و سرسوزن آلوده را کاهش می‌دهد.

  - در درازمدت به بهبود روابط بین فردی ، خانوادگی، و اجتماعی شخص منجر می شود.

  - به بیمار امکان می‌دهد که بجای فعالیتهای مجرمانه به مشاغل مفید روی آورد.

  - علاوه بر درمان نگهدارنده دارویی، مداخلات غیردارویی شامل گروه‌درمانی، مشاوره فردی، روان درمانی، و خدمات مددکاری جهت پیگیری بیماران نیز صورت می‌پذیرد.

  - پرهیز کامل و درازمدت از مصرف مواد افیونی برای گروهی از افراد دشوار است و نسبت قابل‌توجهی از کسانی که دوره سم‌زدایی را پشت‌ سرگذارده‌اند، بعد از مدتی مجدداً عود می‌کنند. به همین دلیل بهتر است بجای ‌تلاشهای کم‌موفقیت برای سم‌زدایی‌، جایگزین مناسبی برای مصرف مواد افیونی غیرمجاز فراهم گردد.

  - ترکیبات مخدر دارویی به طور بهداشتی تهیه شده و به صورت قانونی و با قیمت مناسب توزیع می‌گردند. ماهیت قانونی آنها باعث می‌گردد که افراد معتاد بجای ‌تماس با شبکه‌های توزیع و فروش مواد با کادر درمانی در تماس‌ باشند که خودبخود باعث کاهش خرید و فروش و قاچاق مواد مخدر می‌گردد. هزینه متناسب و گاه رایگان درمان  نگهدارنده و جایگزین‌، باعث می‌گردد که اشخاص برای تهیه دوز روزانه خود مجبور به ‌انجام امور خلاف قانون جهت کسب پول نباشند. به همین دلیل علاوه بر کمک ‌به اقتصاد خانواده، آنها را از اموری چون سرقت‌، فحشا و خرده فروشی مواد برای‌ کسب هزینه آن دور می کند. بدین طریق عده زیادی از وابستگان به مواد مخدر را از سلطه شبکه توزیع و فروش مواد مخدر رهایی می‌دهد.

  - آگونیستهای مواد افیونی به گونه‌ای ساخته شده‌اند که دارای نیمه‌عمر طولانی ‌هستند به همین دلیل می‌توان آنها را به فواصل طولانی‌تر مصرف نمود که بر بهبود فعالیت معتادان اثر مثبت خواهد داشت‌. از طرف دیگر نیمه‌عمر طولانی این داروها از بروز عوارض محرومیت‌ در طی روز جلوگیری می‌کند و با حذف این حالات بر احساس راحتی‌ بیماران اثر مثبت می‌گذارد. سطح ‌سرمی یکنواخت و غیرنوسانی آگونیستها مانع بروز حالات ولع برای مصرف ‌مواد نیز می‌شود. حالات ولع سرمنشأ بسیاری از رفتارهای تکانه‌ای معتادان ‌است و از حالات خشم‌، رفتارهای ستیزه‌جویانه و ناپایداری تصمیم‌گیری و رفتار جلوگیری می‌کند.

  - دوز تجویزی داروهای جایگزین به گونه‌ای است که می‌تواند علاوه بر رفع علائم‌ محرومیت‌، سطح بالاتری از آگونیست در بدن ایجاد کند که برای افراد غیرمعتاد ممکن است مسموم‌کننده باشد. - دوز درمانی دارو  برای هر بیمار متفاوت است .

  منبع مطلب : incas.tums.ac.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  سلام زهرا طاهری 8 روز قبل
  0

  مکانی که دران افراد معتاد به مواد مخدر درمان میشوند

  مهدی 26 روز قبل
  3

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید