این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مناطق دیدنی طبس

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مناطق دیدنی طبس را از این سایت دریافت کنید.

  جاهای دیدنی طبس

  جاهای دیدنی طبس بی‌نظیر و خارق‌العاده است. کال جنی، چشمه مرتضی علی، باغ گلشن و روستای ازمیغان مهمترین دیدنی های طبس است. قبل از سفر به طبس این مقاله را بخوانید.

  باغ گلشن طبس

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  چشمه مرتضی علی

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  کال جنی

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  روستای نایبند

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  کویر حلوان

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  آبگرم دیگ رستم

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  سرزمین سیاه طبس

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  امامزاده حسین بن موسی بن کاظم

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  مزار پیر حاجات

  4

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  روستای ازمیغان

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  تخت عروس

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  دشت کویر ایران

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  قلعه اسماعیلیان

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  کویر رباط خان (ریگ شتران)

  غار حلوان

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  دره کال سر در

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  جنگل سنو طبس

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  سد کریت (سد کوریت)

  بازدید از این جاذبه رایگان است

  موزه مردم شناسی طبس

  کاروانسرای خان

  منبع مطلب : www.kojaro.com

  جاهای دیدنی طبس: کویر و جاذبه های تاریخی با عکس

  طبس ملقب به عروس کویر ایران، شهری با دیدنی‌های متنوع و جذاب است. آشنایی با بهترین جاهای دیدنی طبس شما را برای سفر به این شهر آماده می‌کند.

  @=img=@#=img=#

  استان خراسان جنوبیایران‌گردی

  معرفی جاهای دیدنی طبس؛ عروس کویر ایران را بشناسید

  معرفی جاهای دیدنی طبس؛ عروس کویر ایران را بشناسید گشتی در زیبایی‌های طبس

  به قلم محمد قاسمی 17,717 6

  معمولا شهرهایی که در مناطق کویری هستند، به خاطر آب‌وهوای گرم‌شان محبوبیت کمتری میان گردشگران دارند؛ اما طبس که به «عروس کویر ایران» شهره است، از آن دست شهرهایی‌ست که برای یک‌بار هم که شده، حتما باید از آن بازدید کنید. جاهای دیدنی طبس به چند کویر گرم و خشک و روستای قدیمی ختم نمی‌شود. در این شهرستان زیبا، دیدنی‌های بسیاری وجود دارد که قطعا از دیدن آنها شگفت‌زده خواهید شد. در ادامه همراه مجله علی‌بابا باشید تا شما را با جذاب‌ترین مکان های دیدنی طبس آشنا کنیم.

  سرفصل‌های مقاله نمایش

  طبس کجاست؟

  طبس شهری در بخش غربی استان خراسان جنوبی است که پیش از سال ۱۳۹۱ به عنوان یکی از شهرهای استان یزد شناخته می‌شد. همچنین قبل از سال ۱۳۸۰ نیز طبس جزو استان خراسان بزرگ بود. جالب است بدانید این شهر در گذشته با نام «طبس گلشن» شناخته می‌شد. طبس چیزی در حدود ۳۶۵ کیلومتر با یزد فاصله دارد. به علاوه، فاصله طبس تا مشهد نیز ۵۴۰ کیلومتر است.

  اگرچه سوغاتی‌ها و دیدنی‌های بسیاری در انتظار افرادی است که طبس را برای مسافرت انتخاب می‌کنند، ولی بیش از هر چیز کویرگردی در این شهر رونق دارد و همگان طبس را به عنوان عروس کویر ایران می‌شناسند. به همین بهانه، در ادامه می‌خواهیم جاذبه های دیدنی طبس را معرفی کنیم تا اگر برای سفرهای نوروزی برنامه‌ریزی می‌کنید، طبس را هم به عنوان یکی از گزینه‌ها در نظر بگیرید.

  بهترین جاهای دیدنی طبس

  ۱. باغ گلشن

  @=img=@#=img=#

  بگذارید پیش از معرفی کویر و مناطق کویری طبس، سراغ یکی از مشهورترین و متفاوت‌ترین جاذبه‌های آن یعنی باغ گلشن برویم. این باغ بزرگ به دستور سومین حاکم طبس یعنی امیرحسن خان ساخته شده و سرسبزی و تنوع بالای گونه‌های گیاهی در آن، نخستین چیزی است که شما را در بازدید از آن متعجب خواهد کرد! در اینجا انواع گیاهان زینتی و درختان نخل، چنار، کاج، پرتقال، انگور، نارنج و … را می‌توان در کنار یکدیگر پیدا کرد. جاری بودن همیشگی آب در این باغ نیز با توجه به هوای گرم طبس، در نوع خود بسیار جالب است.

  باغ گلشن تنها باغ ایرانی با طراحی چهارگوش است و بسیاری از مردم، از آن به عنوان یکی از زیباترین باغ‌های ایران یاد می‌کنند. این باغ در بلوار امام خمینی و نزدیکی میدان پلیکان واقع شده و به عنوان نماد شهر طبس نیز شناخته می‌شود.

  ۲. طاق شاه عباسی

  @=img=@#=img=#

  یکی از دیدنی‌های تاریخی طبس، طاق شاه عباس با ۶۰ متر ارتفاع و یک متر عرض در نزدیکی روستای خرو است. این روستا حدود ۲۵ کیلومتر با شهرستان طبس فاصله دارد و برای بازدید از طاق شاه عباسی نیز باید از چشمه آب گرم مرتضی علی که در انتهای این مقاله به معرفی آن خواهیم پرداخت، عبور کنید؛ این یعنی در طول مسیر، دیدنی‌های جذابی در انتظار شما خواهد بود.

  سد شاه عباسی، بزرگترین و قدیمی‌ترین سد قوسی جهان است که حدود ۷۰۰ سال پیش احداث شده و معماری خاص آن نشانگر توانایی بالای معماران ایرانی در ساخت این سازه عظیم بوده است. برخی از سد شاه عباسی به عنوان «نازک‌ترین سد جهان» نیز یاد می‌کنند. در گذشته از این سد برای کنترل آب ورودی به شهر استفاده می‌شده است.

  ۳. کاروانسرای خان

  @=img=@#=img=#

  در جاده قدیمی طبس به یزد و پس از عبور از کاروانسرای کلمرود، روستایی به نام «رباط خان» میزبان کاروانسرای زیبای خان است. این عمارت چهارگوش و بسیار زیبا که از دیدنی‌ترین بناهای تاریخی طبس محسوب می‌شود، یکی از نمونه‌های زیبای معماری در زمان صفویه است. بی‌شک تماشای مجموعه بادگیر و گنبد شاه‌نشین از نزدیک برای علاقه‌مندان به معماری و تاریخ و آجرکاری‌هایی که برای تزئین قسمت شاه‌نشین در نظر گرفته شده است، خاطره‌ای متفاوت از سفر به طبس را برای شما رقم خواهد زد.

  پیشنهاد خواندنی: جذاب ترین کویرهای ایران را بشناسید

  ۴. برج هادرباش

  @=img=@#=img=#

  قدم زدن در میان نخلستان‌های بزرگ و زیبای طبس، یکی از تفریحات تکرارنشدنی بسیاری از گردشگرانی است که این شهر کویری را برای مسافرت انتخاب می‌کنند. با توجه به اهمیت بالای این نخلستان‌ها، در گذشته برج‌هایی بلند به نام «هادر باش» برای حفاظت از نخل‌ها در برابر سارقین و همچنین حیوانات وحشی ساخته شده است. «هادر» در گویش یزدی به معنی «مواظبت و مراقبت» است و در بسیاری از نخلستان‌های طبس می‌توان بقایای این برج‌های گنبدی‌شکل را پیدا کرد.

  ۵. قلعه اسماعیلیان

  @=img=@#=img=#

  صحبت از مواظبت و مراقبت شد، بد نیست به قلعه اسماعیلیان هم اشاره کنیم. این قلعه بر روی کوهی به نام «باغ سلیمه» و در مجاورت روستای خراوان قرار گرفته و با داشتن چهار آب‌انبار بزرگ، در بسیاری از موارد برای جمع‌آوری آب مورد استفاده قرار می‌گرفته است. معماری این بنای تاریخی به اندازه‌ای خوب بوده که بعد از گذشت چندین سال، یکی از آب‌انبارها بسیار سالم مانده و می‌توان از آن بازدید کرد.

  ۶. قلعه طبس

  @=img=@#=img=#

  در دوران حکومت اسماعیلیان و پیش از آنها، دژهای کوچک و بزرگ بسیاری در جای‌جای طبس ساخته شد که یکی از مشهورترین آنها با نام «قلعه طبس» شناخته می‌شود. این دژ محکم که طراحی منحصربه‌فردش نشانگر ساخته شدن آن طی دوران پیش از اسلام است، بر روی دامنه کوهی با شیب بسیار ملایم بنا شده و وسعت بسیاری در مقایسه با دژهای مشابه این منطقه دارد.

  ۷. امام‌زاده حسین بن موسی بن کاظم (ع)

  @=img=@#=img=#

  یکی از اماکن متبرکه و تاریخی در طبس، آستان امام‌زاده حسین بن موسی بن کاظم (ع) است که در میان مردم این شهر، جایگاهی ویژه دارد. تاریخ‌نگاران، ایشان را فرزند امام موسی کاظم (ع) و برادر امام رضا (ع) می‌دانند.

  نام این بنا در سال ۱۳۱۸ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. متاسفانه بنای اصلی این بقعه متبرکه در زلزله سال ۱۳۵۷ به صورت کلی ویران شد و پس از آن، آستان قدس رضوی آن را بازسازی کرد.

  ۸. کال جنی

  @=img=@#=img=#

  اگر به گردشگری و جغرافیا علاقه داشته باشید، حتما نام «کال جنی» به گوش‌تان خورده است. «کال» در گویش محلی به معنی «دره» است و از آنجایی که مردم محلی معتقدند شب‌ها این دره محل رفت‌وآمد جن‌ها و ارواح است، به آن «کال جنی» می‌گویند.

  این دره بزرگ و متفاوت که در ۳۵ کیلومتری شهر طبس و نزدیکی روستای ازمیغان واقع شده و همه‌ساله افراد بسیاری از داخل و خارج از کشور از آن بازدید می‌کنند، طی سالیان گذشته و در نتیجه فرسایش به وجود آمده و در برخی قسمت‌های آن، دیواره‌های سنگی دره تا حدی به یکدیگر نزدیک می‌شوند که آسمان را نمی‌توان مشاهده کرد. مورد جالب دیگر، وجود دخمه‌ها و تونل‌های متعدد در دیواره‌های دره است که به گفته کارشناسان، قدمت آنها به دوران زرتشتیان و ساسانیان می‌رسد.

  منبع مطلب : www.alibaba.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید