این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مساحت صحن انقلاب

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مساحت صحن انقلاب را از این سایت دریافت کنید.

  صحن انقلاب

  صحن انقلاب

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  ضلع جنوبی صحن انقلاب. سازه‌های قابل مشاهده از راست به چپ: سقاخانهٔ اسماعیل طلایی، ایوان جنوبی و گلدستهٔ آن، گنبد حرم و پنجرهٔ فولاد

  صحن انقلاب، صحن عتیق یا صحن کهنه قدیمی‌ترین صحن حرم امام رضا در مشهد است. این صحن به صورت مستطیل و به ابعاد ۱۰۴٫۵ در ۶۴٫۵ متر ساخته شده‌است.[۱] پنجرهٔ فولاد، سقاخانهٔ اسماعیل طلایی و نقاره‌خانه در این صحن قرار دارند.

  عناصر[ویرایش]

  ایوان‌ها[ویرایش]

  صحن انقلاب دارای چهار ایوان در چهار سوی آن است که به صورت قرینه قرار گرفته‌اند. به جز ایوان جنوبی، سه ایوان دیگر ورودی‌های صحن نیز هستند. هر ایوان دارای کتیبه‌هایی است که تاریخ احداث بنا را ذکر کرده‌اند.

  ایوان جنوبی(ایوان طلای نادری)

  این ایوان که با نام ایوان طلا و ایوان عتیق نیز شناخته می‌شود، قدیمی‌ترین ایوان صحن انقلاب است که به دستور امیرعلی‌شیر نوایی در سال ۸۷۵ قمری ساخته شده‌است. ابتدا شاه طهماسب یکم و سپس نادرشاه افشار در ۱۱۴۵ قمری آن را طلاکاری کردند.[۲]

  ایوان غربی(ایوان ساعت)

  نام‌های دیگر این ایوان، ایوان ساعت و ایوان شیخ طوسی است و در دورهٔ صفوی ساخته شده‌است. ورودی بست شیخ طوسی در این ایوان قرار دارد.[۲]

  ایوان شمالی(ایوان عباسی)

  نام دیگر این ایوان، ایوان عباسی است و در دورهٔ صفوی ساخته شده‌است. ورودی بست شیخ طبرسی در این ایوان قرار دارد.[۲]

  ایوان شرقی(ایوان نقاره خانه)

  این ایوان با نام‌های ایوان نقاره خانه و ایوان حر عاملی نیز شناخته می‌شود و توسط شاه عباس صفوی در سال ۱۰۲۱ قمری ساخته شده‌است.[۱] ورودی بست شیخ حر عاملی در این ایوان قرار دارد.

  پنجرهٔ فولاد[ویرایش]

  پنجرهٔ بزرگی است که در ضلع جنوبی صحن انقلاب و روبروی ضریح قرار دارد. بسیاری از زائران در این محل به زیارت می‌پردازند.[۲]

  سقاخانه[ویرایش]

  سقاخانهٔ اسماعیل طلایی در وسط صحن انقلاب قرار دارد و در سال ۱۱۴۴ یا ۱۱۴۵ قمری ساخته شده‌است. سنگاب آن به دستور نادرشاه از هرات آورده شد و اسماعیل خان، پوشش هشت‌ضلعی و سقف گنبدی برای آن ساخت.[۲]

  نقاره‌خانه[ویرایش]

  نقاره‌خانه در ایوان شرقی قرار دارد. مراسم نقاره‌زنی از اواسط قرن نهم در حرم برقرار بوده‌است و تنها در سال‌های ۱۳۱۲ تا ۱۳۲۰ تعطیل شده‌است. نقاره‌زنی ۲۰ دقیقه پیش از طلوع و غروب آفتاب در همهٔ ماه‌ها به جز محرم و صفر انجام می‌شود.[۲]

  ساعت[ویرایش]

  ساعت بزرگ صحن انقلاب در بالای ایوان غربی قرار دارد و توسط عبدالحسین معاون در سال ۱۳۳۳ از هامبورگ خریداری شده‌است.[۲]

  رویدادها[ویرایش]

  بسیاری از رویدادهای فرهنگی و مذهبی حرم از جمله مراسم خطبه‌خوانی و شام غریبان امام رضا در صحن انقلاب اجرا می‌شوند. مراسم خطبه‌خوانی در شب پیش از سالروز درگذشت امام رضا[۳] و مراسم شام غریبان در شب بعد از آن،[۴] برگزار می‌شوند. هم‌چنین هیئت‌های عزاداری برای مراسم سینه‌زنی به این صحن، وارد می‌شوند.[۵]

  منابع[ویرایش]

  ↑ ۱٫۰ ۱٫۱ «صحن انقلاب». آستان قدس رضوی. دریافت‌شده در ۵ مرداد ۱۳۹۵.[]

  ↑ ۲٫۰ ۲٫۱ ۲٫۲ ۲٫۳ ۲٫۴ ۲٫۵ ۲٫۶ «صحن انقلاب». سامانهٔ جامع اطلاع‌رسانی ره‌توشه. دریافت‌شده در ۵ مرداد ۱۳۹۵.

  ↑ «مراسم خطبه خوانی شب شهادت امام رضا(ع)برگزار شد+تصاویر». باشگاه خبرنگاران جوان. ۹ آذر ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۱۰ آذر ۱۳۹۵.

  ↑ «مراسم شام غریبان در حرم مطهر رضوی برگزار می‌شود». باشگاه خبرنگاران جوان. ۱۰ آذر ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۱۰ آذر ۱۳۹۵.

  ↑ «حال و هوای حریم عشق/ دل‌هایی که به پنجره فولاد گره‌خورده‌اند». خبرگزاری مهر. ۱۰ آذر ۱۳۹۵. دریافت‌شده در ۱۰ آذر ۱۳۹۵.

  رده: حرم امام رضا

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  صحن انقلاب

  صحن انقلاب اسلامی، همان صحن عتیق یا کهنه معروف است که از قدیمی ترین و باشکوه ترین ...

  صحن انقلاب

  صحن انقلاب اسلامی، همان صحن عتیق یا كهنه معروف است كه از قدیمی‌ترین و با شكوه‌ترین صحن‌‌های اماكن متبركه

  آستان قدس رضوی به شمار می‌رود و در شمال حرم مطهر قرار دارد. ضلع جنوبی آن از طریق كفشداری‌‌های شماره 1، 2، 3، 4 و 5 به شش رواق دار الولایه، دار الشرف، دار الشكر، توحید خانه، گنبد الله وردیخان و دار الضیافه راه دارد. ضلع‌های غربی، شمالی و شرقی آن به ترتیب به بست‌‌های شیخ طوسی، شیخ طبرسی و شیخ حر عاملی ارتباط دارند.

  این بنای وسیع، حدود 6740 متر مربع مساحت دارد. در ضلع جنوبی صحن انقلاب اسلامی، مقابل ضریح مطهر، پنجره بزرگی معروف به پنجره فولاد جای دارد كه بسیاری از زائران در این محل به زیارت و كسب فیض می‌پردازند. علاوه بر آن، بیماران نیز با توسل به امام (علیه السلام) در این محل دخیل می‌بندند و حاجت می‌گیرند و شفا می‌یابند. سردابی كه مدفن شیخ حر عاملی است، در ضلع شمالی صحن و مقبره مرحوم شیخ مجتبی قزوینی در ضلع غربی آن جای دارد.

  این بنا از نظر نقشه ساختمانی در زمره بناهای چهار ایوان است؛ ایوان طلای نادری در جنوب، ایوان عباسی در شمال، ایوان ساعت در ضلع غربی و ایوان نقاره خانه در شرق صحن كه به قرینه یكدیگر ساخته شده‌اند. ایوان‌‌های بزرگ به‌جز ایوان طلا، محل راه‌‌های ورود و خروج به صحن است و علاوه بر این، در دو طرف هر ایوان نیز دو گذرگاه كوچك جهت تردد زائران وجود دارد.

  صحن انقلاب دو بانی دارد و در دو زمان مختلف ساخته شده است. بر اساس شواهد تاریخی، ابتدا نیمة جنوبی صحن و ایوان طلای آن را امیر علیشیر نوایی، وزیر دانشمند سلطان حسین بایقرا، در سال 875 هـ.ق احداث كرد. نیمه شمالی صحن و ایوان عباسی و دو ضلع شرقی و غربی بنا در عهد صفویه به اهتمام شاه عباس صفوی به قرینه یكدیگر ساخته شد.

  كتیبه موجود در پیشانی ایوان طلا به خط محمد رضا امامی، تاریخ احداث بنا را در بردارد. صاحب تاریخ عالم آرای عباسی كه معاصر شاه عباس بوده، نوشته است: «شاه عباس كه در سال 1021 هـ.ق به قصد زیارت به مشهد مشرف شد، اقدام به احداث نیمه شمالی و تكمیل بنا نمود و با كاشی‌‌های معرق و نفیس بیاراست». پس از آن در سال 1095 هـ.ق شاه عباس دوم مجدداً صحن را به‌طور كامل تعمیر كرد. تاریخ تعمیر بنا و نام او بر كاشی نفیس، در پیشانی ایوان شمالی صحن (ایوان عباسی) دیده می‌شود كه در پایان آن نوشته شده: «كتبه محمدرضا الامامی سنه 1095 هـ.ق».

  گفتنی است كه پس از انقلاب اسلامی، سردرها و ایوان‌‌های بزرگ صحن مرمت یافته و سنگ كف صحن نیز تعویض شد.

  ایوان‌‌های رفیع صحن انقلاب

  ایوان جنوبی، ایوان غربی، ایوان شمالی، ایوان شرقی، سقاخانه نادری، نقاره خانه، مقبره ها، ساعت بزرگ صحن انقلاب

  ایوان جنوبی (ایوان طلا)

  قدیمی‌ترین ایوان صحن انقلاب است كه در وسط ضلع جنوبی آن جای دارد. این ایوان ابتدا در عهد شاه طهماسب صفوی طلاكاری شد. پس از آن در سال 1145 هـ.ق نادرشاه افشار آن را دوباره طلاكاری كرد كه از آن پس به ایوان نادری معروف شد. این ایوان با شكوه، یكی از زیباترین طرح‌‌های معماری ایرانی است كه مقرنس‌‌های انبوه طلا بر زیبایی و شكوه آن افزوده است.

  ایوان غربی

  هر یك از ایوان‌‌های غربی، شمالی و شرقی صحن انقلاب، دارای سر در مرتفع خارجی هستند كه سر در خارجی آن مشرف به بست‌‌هاست. ایوان غربی كه «باب طوس» نامیده می‌شود، در ضلع غربی صحن انقلاب، مقابل بست شیخ طوسی قرار دارد. این بنای تاریخی مربوط به عهد صفویه است. در پیشانی ایوان، كتیبه‌ای به خط ثلث بر زمینه‌ای لاجوردی «آیت الكرسی» را به خطاطی محمد حسین مشهدی در بردارد. در حاشیه سر در ایوان نیز سوره «هل اتی» به خط محمد حسین مشهدی مكتوب است. در شمال و جنوب سر در، دو ترنج، نام معمارباشی و كاشی‌پز را در بردارد و در زیر ترنج‌‌ها نوشته شده:

  ای دل غلام شاه جهان باش و شاد باش * پیوسته در حمایت لطف اله باش

  قبر امام هشتم و سلطان دین رضا * از جان ببوس و بر در این بارگاه باش

  درون ایوان، حدیثی از بخاری و مسلم به خط علیرضا عباسی مكتوب است.

  ایوان شمالی

  این ایوان رفیع كه «باب طبرسی» نامیده می‌شود، در ضلع شمالی صحن انقلاب واقع شده و سر در خارجی آن مشرف به بست شیخ طبرسی است. این ایوان از شاهكارهای كم نظیر كاشی‌كاری و دارای كتیبه‌‌هایی است. از جمله، در صفه محرابی شكل وسط ایوان، صلوات بر حضرت رسول و ائمه طاهرین (علیهم السلام) كتابت شده و نام خطاط و تاریخ آن در پایان كتیبه مكتوب است: «كتبه محمد رضا الامامی اصفهانی سنه تسع و خمسین بعد الالف 1059».

  در كتیبه پیشانی صفه درون ایوان نوشته شده است:

  «به رسم حق شناسی از مبارزات حق طلبانه ملت مسلمان ایران به رهبری حضرت آیت الله امام خمینی متع الله المسلمین ببقائه و یادبود شهدا و مصدومین در این مكان شریف، این‌جا به صحن انقلاب نامگذاری شد. رجب المرجب 1399».

  و كتیبه دیگر آن، گویای مرمت ایوان در عصر شاه عباس دوم است. در دو ضلع شرقی و غربی درون ایوان عباسی نیز دعای نادعلی مرقوم شد. سوره مباركه جمعه در حاشیه ایوان به خط ثلث و رنگ سفید، به خطاطی محمد حسین مشهدی و تاریخ 1262 هـ.ق دیده می‌شود.

  ایوان شرقی

  ایوان ضلع شرقی صحن انقلاب، «باب حر عاملی» نامیده می‌شود و سر در خارجی ایوان، مشرف به بست شیخ حر عاملی است. این ایوان از بناهای با شكوه عصر عباسی است كه مانند ایوان غربی و به قرینه آن ساخته شده است. در پیشانی ایوان به خط ثلث جلی، آیه مباركه نور و در دور سردر آن از درون صحن، سوره «مزمل» كتیبه شده است. نام خطاط آن، محمد حسین الشهید المشهدی و تاریخ 1261 در پایان كتیبه دیده می‌شود. بر حاشیه داخلی ایوان دور تا دور، روایتی از صاحب تفسیر كشاف از قول پیامبر (صلی الله علیه و آله) در مورد آیه شریفه «قل لا أسألكم علیه اجراً الا المودة فی القربی» مكتوب است.

  حدیثی از امام صادق (علیه السلام) نیز در مورد حضرت امام رضا (علیه السلام)، زینت بخش درون ایوان است. در اطراف سر در خارجی ایوان به سمت بست، در كتیبه‌ای صلوات بر چهارده معصوم (علیهم السلام) نوشته شده و حدیثی از پیامبر (صلی الله علیه و آله) نیز بر چهارچوب در مكتوب است و همچنین احادیث دیگری از پیامبر اكرم (صلی الله علیه و آله) و نیز علی بن مهزیار در این سر در كتیبه شده است.

  در ضلع شمالی صحن انقلاب، یكی از ورودی‌‌های دانشگاه علوم اسلامی رضوی (مدرسه میرزا جعفر سابق) و مقبره شیخ حر عاملی واقع شده است. از مهم‌ترین آثار تاریخی در صحن انقلاب، سقاخانه نادری و نقاره‌خانه است.

  منبع مطلب : article.tebyan.net

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید