این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  مروه شربینی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  مروه شربینی را از این سایت دریافت کنید.

  مروه شربینی

  مروه شربینی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  مروه شربینی

  مراسم یادبود مروه شربینی در درسدن

  زادهٔ ۷ اکتبر ۱۹۷۷ اسکندریه، مصر درگذشت ۱ ژوئیه ۲۰۰۹ درسدن، آلمان ملیت  مصر

  دیگر نام‌ها مروه علی الشربینی

  پیشه داروساز مذهب اسلام

  همسر(ها) الوی علی اوکاز

  فرزندان مصطفی (زادهٔ ۲۰۰۶)

  کودک نزاده والدین علی شربینی لیلا شمس

  لحن یا سبک این مقاله بازتاب‌دهندهٔ لحن دانشنامه‌ای استفاده‌شده در ویکی‌پدیا نیست. لطفاً کلمات ستایش‌گونه و غیر ادبی و عبارت‌های نادانشنامه‌ای را بزدایید. برای راهنمایی بیشتر راهنمای نوشتن مقاله‌های بهتر و لحن بی‌طرف را ببینید.مروه شربینی (به عربی:) (۱۹۷۷ - ۲۰۰۹ میلادی) زنی مصری بود که در دادگاهی در آلمان با هفده ضربه چاقو کشته شد. ضارب شخصی بود که شربینی از او به اتهام اهانت به دلیل پوشیدن حجاب شکایت کرده بود.

  زندگی[ویرایش]

  مروه شربینی به سال ۱۹۷۷ میلادی در شهر اسکندریه متولد شد. پدرش علی شربینی و مادرش لیلا شمس هر دو شیمی‌دان هستند. در سال ۱۹۹۵ از کالج انگلیسی دختران فارغ‌التحصیل شده و از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۹ عضو تیم ملی هندبال مصر بود. او در سال ۲۰۰۳ به همراه شوهرش به آلمان مهاجرت کرده و ابتدا در شهر برمن و از سال ۲۰۰۸ در شهر درسدن ساکن شدند.

  مهاجرت به آلمان[ویرایش]

  از سال ۲۰۰۳ همراه شوهرش به آلمان رفتند. ابتدا در شهر برمن و از سال ۲۰۰۸ در شهر درسدن ساکن شدند. همسرش وابسته فرهنگی مصر در یکی از دانشگاه‌های آلمان است[۱] و با استفاده از بورس تحصیلی در مؤسسه ماکس پلانک شهر درسدن در رشته مهندسی ژنتیک مشغول تحصیل است و جهت انجام تز دکترای خود همراه مروه به آلمان آمده بود.[۱][۲]

  درگیری و شکایت[ویرایش]

  چندی پیش از کشته شدنش، شربینی به دادگاهی مراجعه کرده و آلکس دبلیو «یک روس با ریشه‌های آلمانی که در سال ۲۰۰۳ به آلمان مهاجرت کرد»[۳] را متهم به این کرد که «زمانی که در پارک با پسرش بازی می‌کرده، آلکس دبلیو او را مورد توهین قرار داده و بخاطر حجاب مروه او را تروریست و فاحشه اسلامی خطاب کرده‌است». دادگاه شکایت شربینی را پذیرفته و آلکس را محکوم به پرداخت ۷۵۰ یورو کرد. آلکس دبلیو این حکم را نپذیرفت و تقاضای تجید نظر نمود.[۲]

  قتل[ویرایش]

  در حین برگزاری جلسه دادگاه تجدید نظر در یک دادگاه درجه دو در شهر درسدن، فرد آلمانی در جلوی چشمان قاضی و سایر حاضرین به شربینی حمله کرده و با ضربات چاقو وی را که سه‌ماهه باردار بوده از پا درآورد. و همسر این زن و مرد دیگری را زخمی کرد. در بسیاری از دادگاهای آلمان از جمله این دادگاه در درسدن، هیچ گونه بازرسی ار افراد صورت نمی‌گیرد همچنین به علت آنکه الکس (قاتل) تا زمان حضور در داگاه هیچ گونه سابقه بازداشت نداشت، هیچ گونه تدابیر امنیتی برای دادگاه در نظر گرفته نشده بود.[۴]

  مراسم یادبود شربینی در کنار ساختمان شهرداری درسدن، یک خانم بدون حجاب در حال گذاشتن گل در محل یادبود است.

  در حین ضربات شوهر مروه برای نجات همسرش به طرف او شتافت که توسط پلیس آلمان مورد تیراندازی قرار گرفت.[۵] پس از آن شوهرش با وضعیتی بحرانی در بیمارستان بستری گردید.[۱] برخی تیراندازی پلیس آلمان به وی را از روی اشتباه دانسته‌اند[۱][۶][۷] و برخی به نقل از مأموران امنیتی دادگاه اعلام کرده‌اند که گمان بر این بوده که شوهرش فرد مهاجم بوده و بدین خاطر وی را هدف قرار داده‌اند.

  همچنین فرزند خردسال سه ساله‌شان که شاهد این ماجرای خونبار بوده، برای معالجه تحت نظر روانشناس است.[۱][۷][۸]

  تشییع جنازه[ویرایش]

  در تشییع جنازه او در مصر هزاران نفر از مردم و از جمله چند تن از وزیران دولت مصر شرکت داشتند، این مراسم تبدیل به تظاهراتی اعتراضی شد[۷] که سرانجام با دخالت و برخورد پلیس مواجه گردید.[۱][۷][۹]

  پیامدها[ویرایش]

  انتقاد از دولت آلمان و رسانه‌های غربی[ویرایش]

  بگفته روزنامه گاردین، این حادثه در اروپا پوشش کمی داشته ولی در کشور آلمان هم باعث ایجاد بحث‌هایی در مورد تأمین امنیت در دادگاه شده‌است، و به صورت نسبی توجه کمتری به روی آنچه این روزنامه «انگیزه‌های نژادپرستانه انجام قتل» می‌خواند شده‌است. در آلمان، «کنسول مرکزی مسلمانان» و «کنسول مرکزی یهودیان» دو گروهی بوده‌اند که شدیداً نسبت به آنچه «واکنش‌های به صورت غیرقابل توضیحی پراکنده سیاست مداران و دستگاه‌های ارتباط جمعی» می‌خوانند واکنش نشان داده‌اند. اما دولت آلمان در پاسخ به این اعتراض گفته که جزئیات ماجرا مشخص نشده‌است و اینکه اگر معلوم شود که واقعاً انگیزه نژادپرستانه در میان بوده نسبت آن واکنش مناسب نشان خواهد داد. در کشور مصر واکنش نسبت این موضوع متفاوت بوده و شربینی نام گرفته‌است. شربینی مبدل به نمادی برای تظاهرات کنندگان در اعتراض به آنچه «اسلام‌ستیزی در غرب» می‌دانند شده‌است.[۲]

  برادر مروه در مصاحبه‌ای اعلام کرد که وای به روزی که چنین حادثه‌ای برای یک اروپایی رخ می‌داد، در آن صورت بود که دولت آلمان و کشورهای اروپایی جنجالی بسیار بزرگ در سراسر دنیا به راه می‌انداختند، ولی در برابر این جنایت تروریستی مهر سکوت بر لب زدند.[۶]

  دادستان کل مصر ضمن اعلام پیگیری جدی موضوع از طرح شکایت از دولت آلمان خبر داد.[۶] همچنین وکلا حقوق مصر قتل الشربینی را نامیده و بر محاکمه قاتل وی در دادگاه بین‌المللی تأکید داشته‌اند.[۱۰] اتحادیه داروسازان مصری -با توجه به آنکه مروه الشربینی خود یک داروساز بوده- خواستار تحریم داروهای آلمانی شدند جمعی از مردم مصری با گرایش‌های متفاوت سیاسی تجمعی را در مقابل سفارت آلمان در مصر برگزار کردند و ضمن اعتراض به موضعگیری تلخ آلمان در رابطه با این ماجرا قصاص فوری قاتل مروه را خواستار شدند.[۲]

  راینا زول‌ایش سردبیر بخش عربی دویچه‌وله، به بیان اینکه رسانه‌ها و مردم خشمگین مصر اتهاماتی از قبیل «مسلمان‌ستیز بودن افکار عمومی آلمان» و «عدم توجه دادگاه به رفتار خشونت‌بار علیه مسلمانان» را مطرح کرده‌اند، را نقد کرده و معتقد است که این قبیل اتهامات زیاده روی می‌باشند. زول‌ایش استدلال‌هاتی چند در رد این دیدگاه‌ها یادآور می‌شود که در آلمان نه افکار عمومی مسلمان‌ستیز است و نه می‌توان دادگاه را متهم کرد که رفتار خشونت‌بار علیه مسلمانان را مورد توجه قرار نمی‌دهد. وی یادآور می‌شود که: «آلمان کشوری نیست که سیاست‌مداران و رسانه‌های آن، هر کس که روسری سر می‌کند را قلمداد کنند. در آلمان کم نیستند نهادهای خودجوشی که برای گسترش روابط مسلمانان و غیر مسلمانان تلاش می‌کنند…». وی با اینحال، جامعه آلمان را یک جامعه ایده‌آل ندانسته و معتقد است موضوعاتی مانند واکنش مطبوعات و موضع‌گیری دیرهنگام سیاست‌مداران آلمان را باید زیر ذره‌بین گرفت.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  "مروة شربینی" همچنان "شهیده حجاب" و نماد اعتراض به "اسلام ستیزی غرب" است

  خبرگزاری فارس: پس از گذشت 3 سال از کشته شدن "مروه شربینی" به‌دست یک افراطی آلمانی به دلیل حجاب، وی همچنان "شهیده حجاب" و نماد اعتراض به اسلام‌ستیزی غرب است.

  بین الملل / غرب آسیا ۲۱:۲۶ ۱۳۹۱-۴-۱۱ ۰ ۰

  پس از گذشت سه سال از شهادت "مروه شربینی"

  "مروة شربینی" همچنان "شهیده حجاب" و نماد اعتراض به "اسلام ستیزی غرب" است

  خبرگزاری فارس: پس از گذشت 3 سال از کشته شدن "مروه شربینی" به‌دست یک افراطی آلمانی به دلیل حجاب، وی همچنان "شهیده حجاب" و نماد اعتراض به اسلام‌ستیزی غرب است.

  به گزارش فارس، اول جولای سالگرد شهادت‌"مروه الشربینی"، زن مصری است که اول جولای سال 2009 به دلیل پوشیدن حجاب توسط یک فرد اروپایی افراطی با 18 ضربه چاقو کشته شد و به شهیده حجاب معروف شد.

  مروه شربینی سال 1977 در شهر اسکندریه مصر متولد شد. پدر و مادرش هر دو شیمیدان بودند و در سال 1995 توانست از کالج انگلیسی دختران فارغ‌التحصیل گردد.

  وی از سال 2002 به همراه شوهرش به آلمان رفتند و در ابتدا در شهر برمن و از سال 2008 در شهر درسدن ساکن شدند.

  مروه شربینی "شهیده حجاب"

  همسرش وابسته فرهنگی مصر در یکی از دانشگاه‌های آلمان بود و با استفاده از بورس تحصیلی در رشته مهندسی ژنتیک مشغول تحصیل بود و جهت انجام پایان نامه دکترای خود همراه مروه به آلمان آمده بود.

  مروه شربینی چندی پیش از کشته شدنش به دادگاهی در آلمان مراجعه کرد و از "الکس دبلیو" [یک روس با ریشه آلمانی که از سال 2003 به آلمان مهاجرت کرده بود] شکایت کرد. شربینی اعلام کرده بود زمانی که در پارک با پسرش بازی می کرده، الکس دبلیو وی را مورد توهین قرار داده و به دلیل حجاب مروه او را تروریست خطاب کرده بود.دادگاه شکایت شربینی را پذیرفت و این فرد افراطی را به پرداخت 750 یورو محکوم کرد اما الکس این حکم را نپذیرفت و تقاضای تجدید نظر کرد.

  در حین برگزاری جلسه دادگاه تجدید نظر در یک دادگاه در شهر درسدن، این فرد آلمانی جلوی چشمان قاضی و سایر حاضرین به شربینی حمله کرد و با ضربات چاقو وی را که سه ماهه باردار بود، از پا در آورد و همسر شربینی و مرد دیگری را زخمی کرد.

  عکس مروه شربینی با نوشته‌ای با عنوان "به کدامین گناه کشته شد"

  در زمانی که این فرد آلمانی ضربات چاقو را به شربینی وارد می‌کرد، شوهر مروه برای نجات همسرش به طرف وی شتافت که توسط پلیس آلمان مورد تیراندازی قرار گرفت. پس از آن شوهرش با وضعیتی بحرانی در بیمارستان بستری گردید.

  ادعا شده است که پلیس آلمان از روی اشتباه به شوهر شربینی تیراندازی کرده است.

  فرزند سه ساله شربینی که شاهد قتل مادرش با ضربات متعدد چاقو بود مدتی برای معالجه تحت نظر روانشناس بود.

  مروه شربینی به همراه همسر و فرزندش

  تشییع جنازه مروه شربینی در مصر برگزار شد و در این تشییع جنازه هزاران مصری و حتی چند تن از وزیران دولت مصر مشارکت کردند. این تظاهرات سرانجام به تظاهرات اعتراضی تبدیل شد که با دخالت و برخورد پلیس مواجه شد.

  در مصر واکنش نسبت به کشته شدن مروه متفاوت بوده و شربینی "شهیده حجاب" نام گرفت. و از آن پس شربینی مبدل به نمادی برای تظاهرات کنندگان در اعتراض به آنچه "اسلام‌ستیزی در غرب" می‌دانند شد.

  برادر مروه در مصاحبه‌ای اعلام کرد که وای به روزی که چنین حادثه‌ای برای یک اروپایی رخ می‌داد، در آن صورت بود که دولت آلمان و کشورهای اروپایی جنجالی بسیار بزرگ در سراسر دنیا به راه می‌انداختند، ولی در برابر این جنایت تروریستی مهر سکوت بر لب زدند.

  دادگاه قاتل مروه شربینی در سه جلسه برگزار شد و در نهایت قاتل وی به دلیل اقدام به قتل، به حبس ابد محکوم شد.

  مراسم تشییع پیکر مروه شربینی در مصر

  انتهای پیام/.

  شما می توانید این مطلب را ویرایش نمایید

  این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

  منبع مطلب : www.farsnews.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید