این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  محمد شاه دوم

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  محمد شاه دوم را از این سایت دریافت کنید.

  محمد شاه قاجار از لشکرکشی به هرات تا جانشین

  محمدشاه پس از ۱۴ سال حکومت بر ایران، سرانجام در ۱۴ شهریور ۱۲۲۷ هجری شمسی در گذشت.

  ۱۴ شهریور ۱۳۹۹ - ۲۱:۳۰

  محمد شاه قاجار از لشکرکشی به هرات تا جانشین

  محمدشاه پس از ۱۴ سال حکومت بر ایران، سرانجام در ۱۴ شهریور ۱۲۲۷ هجری شمسی در گذشت.

  به گزارش ایمنا محمد شاه قاجار که ولیعهد دوم فتحعلی شاه بود، از سال ۱۲۵۰ تا ۱۲۶۴ هجری قمری بر قلمرو ایران حکومت کرد.

  داستان و زندگینامه محمد شاه قاجار

  محمد شاه قاجار، سومین پادشاه سلسله قاجار، ۱۴ دی ۱۱۸۶ هجری شمسی در تبریز متولد شد. محمد شاه نوه فتحعلی شاه و فرزند عباس میرزا و سومین پادشاه سلسله قاجار بود. محمد شاه تا پیش از رسیدن به تاج و تخت، محمد میرزا نامیده می‌شد و معروف به ولیعهد ثانی بود.

  محمد شاه در تبریز بزرگ شد. محمدمیرزا در کودکی مادرش را از دست داد و عباس میرزا او را به حاجی میرزا آقاسی سپرد که تعلیمات او در بینش صوفی وار محمد شاه تاثیر زیادی داشت. محمد میرزا در جنگ‌های ایران و روسیه حضور داشت و همچنین به فرمان پدرش عباس میرزا، هرات را محاصره کرد. پس از مرگ عباس، محمد میرزا به عنوان ولیعهد اول ایران انتخاب گردید. محمد شاه به همراه قائم‌مقام فراهانی به سمت تهران رفت. در تهران، مناصب عباس میرزا، شامل "نایب السلطنه" و "حکمران آذربایجان و خراسان" به پسرش رسید. محمد میرزا و قائم مقام فراهانی به تبریز رفتند؛ مدت زیادی ار ورودشان نگذشته بود که فتحعلی شاه درگذشت و مجبور به بازگشت شدند. محمد شاه سپس برای تاج گذاری به کمک قوای روسیه و انگلیس به سمت تهران حرکت کرد. پس از مرگ فتحعلی شاه تعدادی از فرزندان او از جمله حسینعلی میرزا و ظل السلطان به شورش برخاستند؛ محمد شاه با مشاوره قائم مقام فراهانی، صدراعظم جدید ایران، شورشیان را سرکوب و اوضاع ایران را بهبود بخشید.

  رابطه محمد شاه و قائم مقام فراهانی تیره شد و پادشاه دستور اعدام صدراعظم خود داد. محمد شاه سپس حاجی میرزا آقاسی، که آموزش‌های دوران ولیعدیش به عهده او بود، را به عنوان صدراعظم جدید انتخاب کرد.

  محمد شاه با نیت برقراری مجدد حاکمیت بر هرات شهر لشکرکشی کرد که با مخالفت انگلستان روبرو شد؛ لشکر کشی به هرات منجر به قطع موقت روابط ایران و انگلیس گردید. سپاه ایران هرات را محاصره کرد. انگلیس تهدید به حمله به فارس و کرمان و اشغال جزیره خارک کرد که درنهایت محمد شاه از موضع خود کناره‌گیری کرد.

  محمد شاه در هرات بود که والی بغداد به خرمشهر حمله و شهر را غارت کرد که این مسئله ایران و عثمانی را تا آستانه جنگ پیش برد. اما پادرمیانی انگلیس و روسیه منجر به امضای عهدنامه ارزروم گردید، هرچند این عهدنامه باعث حل اختلافات مرزی میان دو کشور نشد.

  پس از بازگشت به تهران، علمای شیعه در اصفهان شورش کردند و شاه شخصاً برای سرکوب شورش راهی این شهر گردید.

  محمد شاه، تحت فشار انگلستان، تجارت برده در خلیج فارس را ممنوع اعلام کرد. شاه در ابتدا به دلیل مجاز بودن خرید و فروش برده در اسلام و اینکه نمی‌تواند قانونی علیه شرع اسلامی وضع کند، با ممنوعیت تجارت انسان مخالفت کرد، اما سرانجام تصمیم به غیرقانونی اعلام کردن آن گرفت.

  از دیگر اتفاقات مهم دوران محمد شاه، ظهور باب بود که پس از درگذشت اما حسن عسگری آمر و خود را مهدی موعود نامید که شاه و صدر اعظمش حاضر نشدند با فتوای روحانیون شیعه مبنی بر قتل او، موافقت کنند اما در نهایت توسط امیرکبیر تیرباران شد.

  محمد شاه روابط ایران و فرانسه را نیز در دوران حکومت خود از سر گرفت.

  وضعیت سلامتی محمد شاه چندان مساعد نبود؛ او از نقرس رنج می‌برد. این مسئله در طول حکومت او تأثیر شایانی داشت و سبب نفوذ بسیار چشمگیر صدراعظم بر امور دولت ایران بود. در سال‌های پایانی حکومت حال جسمانی او رو به وخامت رفت و همین موضوع باعث شد تحرکاتی در دربار برای تعیین شاه آینده به وجود آید.

  فرزندان محمد شاه قاجار

  محمد شاه قاجار صاحب ۸ فرزند شد. ناصرالدین میرزا، از همسرش مهدعلیا، متولد شد که ولیعهد بود و پس از محمد شاه به تخت نشست.

  ۸ سال پس از ناصرالدین میرزا، صاحب پسر دیگری از همسرش خدیجه خانم چهریقی به نام عباس میرزا ملقب به ملک آرا شد.

  سال بعد از آن، محمد تقی میرزا را از همسر دیگرش به نام زینب خانم افشار ارومی صاحب شد. محمد تقی میرزا در آینده ملقب به رکن الدوله و حاکم فارس و خراسان شد. از ادامه نسل محمد تقی میرزا خاندان رکنی قاجار شکل گرفت. با تفاوت ۳ سال عبد الصمد میرزا از همسرش اُقل بیگه سالور، متولد شد. عبد الصمد میرزا سال‌ها بعد ملقب به عزالدوله و جد خاندان سالورشد.

  مهدعلیا یک سال پس از ناصرالدین میرزا صاحب فرزند دختری به نام عزت الدوله شد. عزت الدوله ابتدا همسر امیرکبیر، سپس همسر میرزا کاظم خان نظام‌الملک (پسر میرزا آقاخان نوری)، پس از او همسر یحیی خان مشیرالدوله و سپس همسر انوشیروان خان عین‌الملک شد و ۸ فرزند داشت.

  همسر محمد شاه خدیجه خانم چهریقی پیش از عباس میرزا صاحب فرزند دختری به نام عزیزالدوله شد. احترام الدوله دختر دیگر محمد شاه بود که از همسرش اُقل‌بیگه سالور متولد شد. عفت الدوله نیز یکی دیگر از دختران محمد شاه بود و مادرش بلور خانم داشت.

  جانشین محمد شاه قاجار

  ناصرالدین شاه قاجار، پس از پدرش محمد شاه به تخت نشست.

  درگذشت محمد شاه قاجار

  محمد شاه در تابستان سال ۱۲۲۷ هجری شمسی به علت بیماری نقرس و ایرزیپلاس (یک بیماری پوستی جدی) و در تاریخ ۱۴ شهریور درگذشت. پیچیدن خبر مرگ محمد شاه، هرج و مرج‌هایی در سطح کشور به وجود آورد. شاه در قصر محمدیه در تهران درگذشت و در حرم حضرت معصومه در قم به خاک سپرده شد.

  تا زمان ورود ناصرالدین‌میرزا و وزیرش میرزا تقی خان امیرکبیر از تبریز به تهران، مادرش مهد علیا حکومت را در تهران به دست گرفت.

  منبع مطلب : www.imna.ir

  محمدشاه

  محمدشاه

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  با محمدشاه گورکانی اشتباه نشود.

  محمدشاه قاجار

  سومین پادشاه قاجار

  سلطنت ۱۹ جمادی‌الثانی ۱۲۵۰ – ۶ شوال ۱۲۶۴ ه‍.ق

  پیشین فتحعلی‌شاه

  جانشین ناصرالدین‌شاه

  زاده ۶ ذیقعده ۱۲۲۲ ه‍.ق

  تبریز، آذربایجان، ایران

  درگذشته ۶ شوال ۱۲۶۴ ه‍.ق (۴۲ سال)

  قصر محمدیه، تجریش، تهران، ایران

  آرامگاه حرم فاطمه معصومه

  همسران مهد علیا خدیجه‌خانم چهریقی

  زینب‌خانم افشار ارومی

  اُقل‌بیگه سالور بلورخانم فرزندان فهرست کامل خاندان قاجار پدر عباس میرزا مادر گلین خانم

  دین و مذهب اسلام، شیعه

  طُغرا از سلسله مباحث ایران قاجاری (۱۷۹۶–۱۹۲۵) گسترش پادشاهان گسترش نخست‌وزیرهای مشهور گسترش چهره‌های سرشناس گسترش رویدادهای مهم گسترش جنبش مشروطه درگاه ایران نبو

  از سلسله مقالات دربارهٔ

  محمدشاه

  شاه ایران از ۱۸۳۴ تا ۱۸۴۸

  جوانی بحران جانشینی فتحعلی‌شاه حکومت صدارت قائم‌مقام جنگ هرات شورش لوطیان تنش با عثمانی کنفرانس ارزروم عهدنامه ارزروم لغو برده‌داری در خلیج‌فارس خردگرایی و آزادی بیان روابط خارجی سیاست‌های دینی رابطه با روحانیون شیعه رابطه با باب فرمان آزادی اعتقاد مرگ

  افراد مرتبط

  عباس میرزا (پدر) گلین خانم (مادر) فتحعلی‌شاه (شاه پیشین) ناصرالدین‌شاه (شاه پسین) قائم‌مقام فراهانی (صدراعظم) حاجی میرزا آقاسی (صدراعظم) فهرست فرزندان

  → فتحعلی‌شاه ناصرالدین‌شاه ← نبو

  محمدشاه قاجار (۶ ذیقعده ۱۲۲۲ ه‍.ق – ۶ شوال ۱۲۶۴ ه‍.ق) سومین شاه از دودمان قاجار بود که از ۲۳ اکتبر ۱۸۳۴ تا ۵ سپتامبر ۱۸۴۸ به عنوان پادشاه ایران حکومت کرد. او نوهٔ فتحعلی‌شاه، فرزند عباس میرزا بود. محمدشاه تا پیش از رسیدن به تاج و تخت، محمد میرزا نامیده می‌شد و معروف به ولیعهد ثانی بود.

  دوران کودکی محمد میرزا در تبریز سپری شد. او در کودکی مادرش را از دست داد و عباس میرزا او را به حاجی میرزا آقاسی سپرد که تأثیر زیادی بر شخصیت او گذاشت و در گرایش‌های صوفی‌مآبانه‌اش تأثیرگذار بود. محمد میرزا پیش از انتخاب به ولایتعهدی در جنگ‌های ایران و روسیه به فرماندهی پدرش عباس میرزا شرکت داشت و پس از مرگ عباس میرزا شورایی تشکیل شد که در آن محمد میرزا به ولایتعهدی ایران برگزیده شد. او که در این زمان برای محاصره هرات در خراسان بود به تهران فراخوانده شد و به همراه قائم‌مقام فراهانی به سمت پایتخت به راه افتاد. در تهران، مناصب عباس میرزا به پسرش رسید. پس از آن، راهی آذربایجان شد؛ اما مدت زیادی از ورودش به تبریز نگذشته بود که فتحعلی‌شاه درگذشت. محمدشاه سپس برای در اختیار گرفتن تاج‌وتخت خود به کمک قوای روسیه و انگلیس به سمت تهران به راه افتاد. مرگ فتحعلی‌شاه منجر به شورش تعدادی از پسران او مانند ظل‌السلطان و حسینعلی‌میرزا فرمانفرما شد، اما شاه جدید به تدبیر قائم‌مقام فراهانی، صدر اعظم جدید ایران، شورشیان را سرکوب و اوضاع ایران را آرام کرد.

  دیری نپایید که رابطه محمدشاه و قائم‌مقام تیره شد و پادشاه دستور به برکناری، حبس و سرانجام اعدام صدر اعظم خود داد. او سپس حاجی میرزا آقاسی را به صدارت برداشت. چندی بعد محمدشاه با نیت برقراری مجدد حاکمیت ایران بر هرات به سمت این شهر لشکرکشی کرد اما با اشغال جزیره خارک توسط انگلیسی‌ها و تهدید به حمله نظامی مجبور به عقب‌نشینی شد. پس از بازگشت به تهران، شورشی توسط علمای شیعه در اصفهان به راه افتاد و شاه شخصاً برای سرکوب شورش راهی این شهر گردید. همزمان با حضور محمدشاه در هرات، والی بغداد به خرمشهر حمله و شهر را غارت کرد که این مسئله و در کنار مواردی دیگر، ایران و عثمانی را تا آستانه جنگ پیش برد. اما پادرمیانی انگلیس و روسیه از افزایش تنش‌ها و بروز جنگ جلوگیری کرد و در عوض منجر به امضای عهدنامه ارزروم شد. در دوران محمدشاه، تحت فشار انگلستان، تجارت برده در خلیج فارس ممنوع اعلام شد. شاه ابتدا به دلیل مجاز بودن خرید و فروش برده در اسلام با ممنوع‌کردن آن مخالف بود، اما در آخر پذیرفت. از دیگر اتفاقات مهم دوران او، ظهور باب بود که شاه و صدر اعظمش حاضر نشدند با فتوای روحانیون شیعه مبنی بر قتل او موافقت کنند. روابط ایران و فرانسه نیز در همین عصر از سر گرفته شد. محمدشاه از نقرس رنج می‌برد و این بر حکومت او سایه افکنده بود. در سال‌های پایانی سلطنت حال جسمانی او رو به وخامت رفت و مدتی بعد در در ۵ سپتامبر ۱۸۴۸ میلادی پس از چهارده سال حکومت در ۴۲ سالگی در قصر محمدیه درگذشت. او را در حرم فاطمه معصومه به خاک سپردند. ناصرالدین‌میرزا پس از مرگ محمدشاه جانشین او شد.

  عصر محمدشاه را از ادوار گرایش به خردگرایی، آزاداندیشی و باستان‌گرایی در ایران برمی‌شمارند. دولت درویشیِ محمدشاه و حاجی میرزا آقاسی منجر به ظهور جنبش‌های اجتماعی پرشماری در سطح کشور شد که خواستار برپایی دولتی سکولار بودند و برخی‌شان حتی علناً به نقد اسلام پرداختند و موجودیت خدا را به چالش کشیدند. این وضعیت و حمایت شاه از آن، روحانیون شیعه را خوش نیامد و از همان آغاز حکومت محمدشاه، به مقابله با او برخاستند. شاه نیز که حکومتی عرفی را از حکومت شرعی مناسب‌تر می‌دانست، در عملی که آن را «امری بی‌سابقه در ایران» خواندند، علیه سیدمحمدباقر شفتی، برجسته‌ترین روحانی شیعه آن عصر، لشکر آراست و شورش او در اصفهان را سرکوب کرد.

  زمینه تاریخی[ویرایش]

  آقامحمدخان در ۱۷۹۵ میلادی مشغول تابع‌کردن ولایات شرقی ایران بود، روس‌ها به ایران حمله کردند و شاه بدون اینکه حاکمیت خود را در شرق کشور، از جمله در هرات، تحکیم کند مجبور شد راهی قفقاز شود.[۱] روس‌ها پیش از رسیدن او به قفقاز عقب‌نشینی کردند[۲] اما در همین سفر بود که آقامحمدخان را به قتل رساندند.[۳] در زمان فتحعلی‌شاه، اختلافات ایران و روسیه در مورد حاکمیت بر گرجستان به جنگ‌هایی انجامید که با شکست ایران در چند مرحله همراه شد؛ به موجب عهدنامه‌های گلستان و ترکمانچای، قسمت‌های زیادی از خاک ایران جدا شد و ایران ناچار شد امتیازات زیادی به روسیه بدهد. این جنگ همچنین تصویر جهانی ایران را به سطح کشوری ضعیف با مرزهای بی‌ثبات تنزل[۴] و غرور ایرانیان را تحت‌الشعاع قرار داد.[۵]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید