این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  متخصص غدد چیست

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  متخصص غدد چیست را از این سایت دریافت کنید.

  متخصص غدد و متابولیسم چه بیماری هایی را درمان می کند؟

  به پزشکانی که در زمینه ی تشخیص بیماری هایی که روی غدد تاثیر می گذارد تخصص دارند، متخصص غدد و متابولیسم گفته می شود.

  متخصص غدد و متابولیسم کار درمان چه بیماری هایی را برعهده دارد؟

  نویسنده: تیم تحریریه درمانکده بیماری های غدد 2 سال پیش بدون سؤال زمان مطالعه: 5 دقیقه

  34,713 بازدید

  در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

  به پزشکانی که در زمینه ی تشخیص بیماری هایی که روی غدد تاثیر می گذارد تخصص دارند، بهترین دکتر فوق متخصص غدد گفته می شود.

  متخصصان غدد کار درمان اختلالات هورمونی نظیر دیابت را برعهده دارند که توانایی بدن در عملکرد درست را تحت الشعاع قرار می دهد. اهمیت دیابت از این جهت است که روی افراد زیاد اعم از کودک و بزرگسال تاثیر می گذارد. متخصصان غدد ما به تشخیص و درمان بیماری تیروئید، اختلالات متابولیزم و تولید بیش از اندازه یا کم هورمون هم می پردازند. در ادامه به برخی از بیماری های شایع که توسط متخصصان غدد   درمان می شود، اشاره شده است.

  دیابت

  بیمار مبتلا به دیابت دارای قند خون بالاست. تحقیقات اخیر نشان می دهد که کنترل قند خون به پیشگیری از مشکلات حاد، که در اثر دیابت بروز می کند، کمک می کند.

  این مواد شامل بروز مشکل در چشم، کلیه و اعصاب می شود که می تواند منجر به نابینایی، دیالیز یا در برخی موارد قطع عضو شود.

  بیش از 20 میلیون نفر از جمعیت آمریکا مبتلا به دیابت هستند. بیش از 40 میلیون نفر در آمریکا دچار پیش دیابت شده اند.

  هنگام هضم غذا، چند مرحله اتفاق می افتد: قندی به نام گلوکز وارد جریان خون می شود. گلوکز منبع سوخت بدن است. اندامی به نام لوزالمعده انسولین تولید می کند. انسولین وظیفه دارد گلوکز موجود در خون را به سلول های عضلانی، چربی و کبد برساند تا در آن جا از آن به عنوان سوخت استفاده شود.

  لوزالمعده انسولین تولید می کند تا قند خون کنترل شود. قند خون در افراد مبتلا به دیابت از این جهت بالاست که لوزالمعده به اندازه ی کافی انسولین تولید نمی کند، سلول های عضلانی، چربی و کبد واکنش طبیعی به انسولین نشان نمی دهد یا هردو.

  پزشک متخصص غدد و متابولیسم به کمک تغذیه و دارو، شامل انسولین، دیابت را درمان می کند. او همچنین با پزشک اولیه ی شما همکاری نزدیک دارد تا به منظور پیشگیری از بروز مشکل در سلامت جسمانی شما، قند خون را کنترل کند.

  مطب پزشک غدد و متابولیسم مورد نظرتان را آنلاین رزرو کنید

  به صفحه پزشکان غدد و متابولیسم درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید.

  دریافت نوبت غدد و متابولیسم

  به علاوه، پرستارانی که گواهی آموزش در زمینه ی دیابت دارند و در امتداد کار متخصص غدد و متابولیسم رفتار می کنند، به آموزش و درمان بیماران کمک می کنند تا با تغذیه ی سالم به نتیجه ی مطلوب برسند.

  بیماری تیروئید

  بیماران مبتلا به تیروئید اغلب در زمینه ی میزان انرژی به مشکل برمی خورند. همچنین ممکن است دچار مشکلاتی در قدرت عضلات، احساسات، کنترل وزن و تحمل سرما یا گرما شوند.

  متخصص غدد و متابولیسم کار درمان بیمارانی را برعهده دارد که در اثر پرکاری یا کم کاری غده ی تیروئید، هورمون تیروئید در بدن آن ها بیش از اندازه یا کم تر از میزان طبیعی تولید می شود. دکتر متخصص غدد و متابولیسم با جبران یا مسدود کردن هورمون تیروئید به بیمار کمک می کند به تعادل هورمونی برسد.

  غده ی تیروئید جلوی گردن، درست زیر حنجره، واقع شده است و کار تولید هورمونی را برعهده دارد که به سوخت و ساز بدن کمک می کند. هورمون تیروئید در واکنش به هورمون دیگری که توسط غده ی هیپوفیز تولید می شود، ترشح می شود.

  بیماری تیروئید چهار نوع اصلی دارد:

  پرکاری تیروئید هورمون تیروئید بیشتر از حد طبیعی تولید می شود.

  کم کاری تیروئید هورمون تیروئید کمتر از حد طبیعی تولید می شود.

  بیماری تیروئید خوش خیم (غیرسرطانی)

  سرطان تیروئید

  بیماری استخوان

  نرمی استخوان، که بیشتر با نام ریکت شناخته می شود، باعث نرم شدن استخوان ها می شود درحالی که پوکی استخوان باعث تضعیف اسکلت می شود. این هردو بیماری استخوانی است که متخصص غدد و متابولیسم کار تشخیص و درمان آن را برعهده دارد.

  پوکی استخوان شایع ترین نوع بیماری استخوان است. تخمین زده شده تقریبا 10 میلیون نفر از افراد آمریکا به پوکی استخوان مبتلا هستند و 18 میلیون دیگر از تراکم پایین استخوان، یا استئوپنی، رنج می برند که اگر درمان نشود درنهایت منجر به پوکی استخوان می شود.

  زمانی که بدن نتواند به اندازه ی کافی استخوان جدید بسازد، استخوان قدیمی توسط بدن دوباره جذب شود یا در هردو حالت، پوکی استخوان رخ می دهد.

  هورمون های خاصی در جهت محافظت از بافت استخوان عمل می کنند و اگر میزان هورمون غیرطبیعی باشد، استخوان کلسیم از دست می دهد و ضعیف می شود. یائسگی در زنان، از دست دادن عملکرد بیضه در مردان و بالا رفتن سن باعث می شود برخی از افراد در معرض شکستگی استخوان قرار بگیرند.

  اصلی ترین علت بروز پوکی استخوان در زنان پایین آمدن میزان استروژن هنگام یائسگی و در مردان کاهش میزان تستسترون است. زنان، به خصوص زنان بالای 50 سال، بیشتر از مردان دچار پوکی استخوان می شوند.

  متخصصان غدد در  به درمان سایر بیماری هایی که روی استخوان تاثیر می گذارد، مانند میزان زیاد هورمون پاراتیروئید و مصرف بلندمدت استروئید، می پردازند.

  کلینیک پوکی استخوان ، کار درمان بیمارانی را برعهده دارد که درمان پوکی استخوان یا استئوپنی آن ها در گذشته موفقیت آمیز نبوده است.

  چاقی

  متخصصان غدد بیمارانی را که گاهی به خاطر اختلال سوخت و ساز یا هورمونی دچار چاقی یا اضافه وزن هستند درمان می کنند.

  اختلالات تیروئید، آدرنال، تخمدان و هیپوفیز به ندرت باعث چاقی می شود. متخصصان غدد عوامل مرتبط به چاقی، مانند مقاومت انسولینی و مشکلات ژنتیکی، را نیز تشخیص می دهند.

  غده ی هیپوفیز

  اغلب به هیپوفیز غده ی اصلی بدن می گویند چون کار کنترل سایر غدد و تولید چند هورمون مهم را برعهده دارد.

  منبع مطلب : www.darmankade.com

  متخصص غدد و متابولیسم کیست؟ دکتر غدد چه بیماری‌ها و اختلالاتی را درمان می‌کند؟

  متخصص غدد و متابولیسم پزشکی است که در زمینه غدد درون‌ریز بدن، عملکرد آنها، بیماری‌ها و اختلالات غدد مانند دیابت و درمان آنها تخصص دارد.

  متخصص غدد و متابولیسم کیست؟ وظیفه این پزشک چیست و در درمان کدام بیماری‌ها تخصص دارد؟ چگونه می‌توان بهترین متخصص غدد را پیدا کرد؟ اگر دچار علائم خاصی هستید و قصد مراجعه به دکتر غدد را دارید، این مطلب می‌تواند برای شما مفید باشد.

  برای پیداکردن بهترین دکتر متخصص غدد در تهران، بهترین متخصص غدد در شیراز و در دیگر شهرها می‌توانید از طریق سایت دکترتو اقدام کنید. در دکترتو علاوه بر سیستم تعیین وقت حضوری امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصصان وجود دارد.

  متخصص غدد و متابولیسم کیست؟

  متخصص غدد به انگلیسی Endocrinologist نامیده می‌شود. این متخصص پزشکی است که در مورد غدد و هورمون‌های بدن تخصص دارد. این متخصصان با سیستم غدد و متابولیسم بدن و تمام فرایندهای بیوشیمیایی بدن سروکار دارند.سیستم غدد و متابولیسم بدن از غدد درون ریز و برون ریز مختلفی تشکیل شده‌است. این غدد هورمون‌هایی را ترشح می‌کنند که با همکاری یکدیگر عملکرد اندام‌های مختلف بدن را تنظیم می‌کنند.

  این متخصصان می‌توانند افراد بزرگسال یا کودکان را تحت مداوا قرار دهند. زمانی که متخصص در درمان کودک تخصص داشته باشد، به او متخصص غدد اطفال یا متخصص غدد و متابولیسم کودکان گفته می‌شود.

  کار متخصص غدد چیست؟

  اگر می‌خواهید بدانید متخصص غدد و متابولیسم کیست، باید ابتدا با کار این پزشک آشنا شوید. این متخصصان زمینه‌های زیادی را پوشش می‌دهند. پزشک شرایطی که بر بدن تأثیر گذاشته‌است را بررسی می‌کند و پس از تشخیص درمان را آغاز می‌کند. همان‌طور که گفتیم سیستم غدد و متابولیسم بدن از غدد درون ریز و برون ریز مختلفی تشکیل شده است. کار متخصص غدد و متابولیسم بررسی عملکرد صحیح این غدد و درمان مشکلات و اختلالات آنهاست. مهم‌ترین بخش‌های بدن که توسط متخصص غدد و متابولیسم بررسی می‌شوند، عبارت‌اند از:

  آدرنال‌ها، غده‌هایی هستند که بالای کلیه‌ها قرار دارند و به کنترل مواردی مانند فشارخون، متابولیسم، پاسخ به استرس و هورمون‌های جنسی کمک می‌کنند.

  متابولیسم استخوان مانند پوکی‌استخوان

  کلسترول

  هیپوتالاموس بخشی از مغز است که دمای بدن، گرسنگی و تشنگی را کنترل می‌کند.

  پانکراس که انسولین و سایر مواد را برای فرایند هضم می‌سازد.

  پاراتیروئید، غده کوچکی در گردن است که کلسیم خون را کنترل می‌کند.

  هیپوفیز غده‌ای به اندازه نخود در پایه مغز است که هورمون‌ها را متعادل نگه می‌دارد.

  غدد تناسلی (گناد) که شامل تخمدان در زنان و بیضه در مردان می‌شود.

  تیروئید غده پروانه‌ای شکل در گردن است که متابولیسم، انرژی و رشد و تکامل مغز را کنترل می‌کند.

  متخصص غدد و متابولیسم کیست؟ این پزشک در مورد غدد و هورمون‌های بدن تخصص دارد و بیماری‌های غدد را درمان می‌کند.

  دکتر غدد چه بیماری‌هایی را درمان می‌کند؟

  متخصص غدد و متابولیسم بر تشخیص و درمان بیماری‌های مربوط به غدد درون‌ریز، هورمون‌ها و متابولیسم تمرکز دارد. از آنجایی که سیستم غدد و متابولیسم دارای اجزای مختلفی است، مشکلات و بیماری‌های زیادی هم مربوط به این سیستم هستند. بیماری‌هایی مانند بیماری‌های غده تیروئید، دیابت، سندروم کوشینگ، سندروم تخمدان پلی کیستیک، پوکی استخوان و غیره جزء شایع‌ترین بیماری‌های غدد هستند که توسط متخصص غدد و متابولیسم درمان می‌شوند،. اگر بخواهیم تمام بیماری‌هایی که توسط متخصص غدد و متابولیسم درمان می‌شوند را بشمریم، بحث کمی طولانی خواهد شد. مهم‌ترین این بیماری‌ها عبارت‌اند از:

  دیابت نوع 1 دیابت نوع 2

  اختلالات غدد هیپوفیز

  تیروئید پاراتیروئید اختلالات متابولیک آکرومگالی بیماری آدیسون سرطان آدرنال اختلالات آدرنال

  تومور خوش‌خیم آدرنال

  تومور کارسینوئیدی بیماری مزمن کلیوی

  هیپرپلازی مادرزادی آدرنال

  سندرم کوشینگ نفروپاتی دیابتی گالاکتوره دیابت بارداری گواتر بیماری گریوز بیماری هاشیموتو هیرسوتیسم سرطان سلول هارتل هیپر کلسمی پرکاری پاراتیروئید پرکاری تیروئید کم‌کاری تیروئید هیپوگلیسمی

  اختلالات هیپوتالاموس / هیپوفیز

  ناباروری انسولینوم سندرم کلاین فلتر هیپوگنادیسم مردانه

  بیماری متابولیک استخوان

  سندرم متابولیک

  نئوپلازی غدد درون‌ریز نوع 1

  تومورهای نورواندوکرین

  استئاتوهپاتیت غیرالکلی

  چاقی استئومالاسی پوکی استخوان

  اختلالات غدد درون‌ریز پانکراس

  فئوکروموسیتوم تومورهای هیپوفیز

  سندرم تخمدان پلی‌کیستیک

  آلدوسترونیسم اولیه پرولاکتینوما

  کمبود هورمون‌های جنسی

  سندرم شیهان کمبود تستوسترون سرطان تیروئید ندول‌های تیروئید سندرم ترنر.

  اختلالاتی که توسط متخصص غدد و متابولیسم درمان می‌شود، بخش بزرگی از مشکلات پزشکی و چالش‌های سلامتی را تشکیل می‌دهند. از جمله:

  بیش از 70% بزرگسالان بالای 20 سال دارای اضافه‌وزن و چاق هستند.

  بیشتر از 50% بزرگسالان دیس لیپیدمی دارند.

  بیش از 40% بزرگسالان دیابت یا پیش دیابت دارند.

  بیشتر از 20% بزرگسالان دچار اختلالات کلسیم و متابولیک استخوان هستند.

  بیش از 10% بزرگسالان اختلالات غدد درون‌ریز تولیدمثلی دارند.

  تقریباً 8% از بزرگسالان دارای اختلالات تیروئید هستند.

  بخش بزرگی از چالش‌های سلامتی توسط متخصص غدد تشخیص داده شده و درمان می‌شود.

  چه زمانی باید به متخصص غدد مراجعه کرد؟

  معمولاً افراد با بروز علائم مختلف به پزشک عمومی مراجعه می‌کنند. پزشک با بررسی علائم و نشانه‌ها ارتباط آن‌ها را با اختلالات هورمونی و مشکلات غدد پیدا کرده و در صورت نیاز بیمار را به متخصص غدد ارجاع می‌دهد. در ادامه شایع‌ترین بیماری‌هایی که نیاز به مدیریت و درمان توسط متخصص غدد و متابولیسم دارند، توضیح می‌دهیم.

  منبع مطلب : doctoreto.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید