این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ماکولای چشم

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ماکولای چشم را از این سایت دریافت کنید.

  علت و درمان بیماری ماکولای شبکیه چشم (تخریب لکه زرد شبکیه چشم)

  در این مقاله از سوپرابیون به بررسی بیماری ماکولای چشم یا تخریب لکه زرد شبکیه و راه های پیشگیری و درمان ان بر اساس تازه ترین یافته های علمی پرداخته شده است.

  علت و درمان بیماری ماکولای شبکیه چشم (تخریب لکه زرد شبکیه چشم)

  اختلال بینایی یک مشکل عمده بهداشتی برای بزرگسالان مسن است و تأثیر قابل توجهی بر وضعیت عملکرد و کیفیت زندگی دارد. اختلال بینایی توانایی رانندگی ایمن را محدود می‌کند و با افزایش میزان سقوط و شکستگی مفصل ران همراه است. افزایش تعداد افراد مسن در جهان بر اهمیت این مسأله تأکید دارد.تخریب لکه زرد شبکیه چشم یکی از شایعترین بیماری هایی است که افراد سالمند را درگیر می کند به همین دلیل در این مطلب می خواهیم تمام جنبه های این بیماری را بررسی کنیم

  بیماری ماکولا (AMD) یا تخریب لکه زرد شبکیه چیشم چیست؟

  بیماری ماکولا (AMD) یا تخریب لکه زرد شبکیه چیشم چیست؟  

  دژنراسیون ماکولا وابسته به سن(AMD) یک بیماری  شایع چشمی است که می‌تواند باعث تاری بینایی مرکزی شما شود. این عارضه دلیل اصلی کاهش بینایی در افراد مسن است و به دلیل آسیب به ماکولا رخ می‌دهد ( ماکولا یا لکه زرد؛ بخشی از شبکیه چشم است که بینایی دقیق و مستقیم را کنترل می‌کند).

  AMD کوری کامل ایجاد نمی‌کند، اما از دست دادن دید مرکزی باعث ایجاد مشکل در دیدن چهره افراد، خواندن، رانندگی یا کارهایی مانند آشپزی یا تعمیر وسایل خانه می‌شود. ماکولا در برخی افراد بسیار کند و در برخی دیگر سریعتر اتفاق می‌افتد. اما بیماری آب مروارید چشم به تدریج باعث کاهش بینایی و باعث کوری می شود اما در بیماری ماکولا اگر در مراحل اولیه باشد، ممکن است مدت طولانی متوجه کاهش بینایی نشوید. به همین دلیل مهم است که معاینات منظم چشم انجام دهید تا بفهمید مبتلا به AMD هستید یا خیر.

  مراحل ایجاد بیماری ماکولا (تخریب لکه زرد شبکیه چشم) 

  بیماری ماکولا دارای  دو نوع است: خشک و مرطوب.

  تخریب لکه زرد شبکیه چشم خشک

  بیشتر افراد مبتلا به ماکولا دارای AMD خشک هستند (که نوع آتروفیک نیز نامیده می‌شود) و این زمانی است که با افزایش سن، ماکولا نازک می‌شود. AMD خشک در 3 مرحله اولیه، میانی و نهایی اتفاق می‌افتد. معمولاً طی چندین سال به آرامی پیشرفت می‌کند. هیچ درمانی برای AMD نهایی خشک وجود ندارد، اما شما می‌توانید راههایی برای استفاده بهینه از بینایی باقی مانده خود پیدا کنید و اگر AMD نهایی خشک شما فقط در یک چشم است، می‌توانید برای محافظت از چشم دیگر خود اقدام کنید.

  تخریب لکه زرد شبکیه چشم مرطوب 

  AMD مرطوب (که AMD نئوواسکولار پیشرفته نیز نامیده می‌شود) نوع کمتر متداول AMD است که معمولاً باعث کاهش سریع بینایی می‌شود. هر مرحله از AMD خشک می‌تواند به AMD مرطوب تبدیل شود - اما AMD مرطوب همیشه در مراحل آخر است. یعنی زمانی اتفاق می‌افتد که رگهای خونی غیر طبیعی در پشت چشم رشد کرده و به ماکولا آسیب برسانند. خبر خوب این است که گزینه‌های درمانی برای AMD مرطوب در دسترس است.

  در فایل صوتی زیر به بررسی کلی بیماری ماکولای چشم پرداخته شده است برای گوش دادن کافیست تا روی آن کلیک کنید :

  علائم بیماری تخریبی ماکولا یا AMD چیست؟

  علائم AMD به مرحله آن  بستگی دارد.  AMD یک بیماری پیش رونده است - این بدان معناست که علائم معمولاً با گذشت زمان بدتر می‌شوند.

  AMD خشک اولیه هیچ علائمی ایجاد نمی‌کند.

  در AMD خشک میانی، برخی از افراد هنوز هیچ علائمی ندارند. برخی دیگر ممکن است علائم خفیف را مشاهده کنند، مانند تیرگی خفیف در دید مرکزی یا مشکل دیدن در نور کم.

  در AMD نهایی (نوع مرطوب یا خشک)، بسیاری از مردم متوجه دید خطوط مستقیم بصورت موج دار یا کج می‌شوند. همچنین ممکن است متوجه یک نقطه تار در نزدیکی مرکز بینایی خود شوند. با گذشت زمان، ممکن است این نطقه تار بزرگتر شود یا لکه‌های خالی را مشاهده کنید. همچنین ممکن است رنگ ها نسبت به قبل روشن نباشند و در نور کم مشکل دیدن بیشتری داشته باشید.

  خطوط مستقیم که مواج به نظر می‌رسند علامت هشدار دهنده AMD است. اگر این علامت را مشاهده کردید، بلافاصله به چشم پزشک خود مراجعه کنید.

   نحوه تشخیص بیماری تخریبی ماکولا یا AMD 

  آیا من در معرض خطر AMD هستم؟

  با افزایش سن خطر ابتلا به AMD برای شما افزایش می‌یابد. افراد 50 سال به بالا بویژه بالای 55 بیشتر احتمال دارد که AMD داشته باشند.

  عوامل مستعد کننده بیماری ماکولای چشم 

  ریسک فاکتورهای ماکولا:سابقه خانوادگی: AMD (تاکنون بیست ژن برای ریسک ابتلا به AMD شناسایی شده است)سیگار کشیدن: سیگار کشیدن خطر AMD خشک و مرطوب را 2 تا 4 برابر افزایش می‌دهد، در مقایسه با افرادی که هرگز سیگار نمی‌کشند. سیگار کشیدن همچنین با افزایش خطر پیشرفت از AMD اولیه به نهایی، آتروفی جغرافیایی و درگیری دو طرفه همراه است. به نظر می‌رسد که یک رابطه دوز-پاسخ وجود دارد، و خطر ممکن است حتی پس از ترک سیگار به مدت 15 تا 20 سال ادامه یابد.مصرف الکل: استفاده زیاد از الکل (بیش از سه بار در روز) با افزایش خطر ابتلا به AMD اولیه همراه است.نژاد: به نظر می‌رسد AMD در سفیدپوستان نسبت به سیاه پوستان شیوع بیشتری دارد، با شیوع متوسط در افراد اسپانیایی و چینی.

  اگر به دلیل سن، سابقه خانوادگی یا عوامل دیگر در معرض خطر AMD هستید، انجام معاینات منظم چشم مهم است. از پزشک خود بپرسید که چند بار نیاز به معاینه چشم دارید. AMD اولیه هیچ علائمی ندارد، بنابراین منتظر تغییر بینایی خود نمانید!

  نحوه پیشگیری از تخریب لکه زرد شبکیه چشم  (بیماری ماکولا) 

  چگونه می‌توانم خطر AMD را کاهش دهم؟

  تحقیقات نشان می دهد که با داشتن انتخاب‌های سالم می‌توانید خطر AMD (یا کاهش آهسته بینایی درنتیجه AMD) را کاهش دهید

  سیگار را ترک کنید - یا شروع نکنید

  فعالیت بدنی منظم داشته باشید

  فشار خون و سطح کلسترول سالم را حفظ کنید

  منبع مطلب : suprabion.ir

  بیماری ماکولای شبکیه چشم

  بیماری ماکولای شبکیه چشم بیماری ماکولای شبکیه چشم چه نوع بیماری است؟ چه عواملی باعث بروز بیماری ماکولای شبکیه چشم می شود؟ روش های درمان بیماری ماکولای شبکیه چشم کدامند؟ برای دانستن پاسخ این پرسش ها مطلب ذیل را بخوانید. ماکولا قسمتی از شبکیه چشم می باشد، که این قسمت…

  بیماری ماکولای شبکیه چشم

  بیماری ماکولای شبکیه چشم

  بیماری ماکولای شبکیه چشم چه نوع بیماری است؟ چه عواملی باعث بروز بیماری ماکولای شبکیه چشم می شود؟ روش های درمان بیماری ماکولای شبکیه چشم کدامند؟ برای دانستن پاسخ این پرسش ها مطلب ذیل را بخوانید.

  ماکولا قسمتی از شبکیه چشم می باشد، که این قسمت حساس به نور، وظیفه دید مستقیم و واضح را بر عهده دارد. بیماری ماکولا وابسته به سن می باشد.

  بسیاری از فعالیت هایی که انسان انجام می دهد مانند: رانندگی، خواندن،نوشتن، تماشای تلویزیون و یا تشخیص چهره افراد بر عهده ماکولای شبکیه چشم می باشد.

  بیماری ماکولای شبکیه چشم یا AMD (Age-related macular degeneration) به این صورت است که در آن جزئیات بخوبی دیده نمی شوند یا فرد برای دیدن موارد نزدیک و دور با مشکل مواجه می شوند یا دید مرکزیش مشکل پیدا می کند به این شکل که مثلا وقتی به ساعت نگاه می کند، شماره ها را می بیند اما عقربه ها را نمی بیند. ماکولای شبکیه چشم در افراد بالای 50 سال بسیار شایع است.

  بیماری ماکولای شبکیه چشم

  محتوا نمایش

  بیماری تخریب ماکولای شبکیه چشم به دو دسته تقسیم می شود:

  خشک

  در این نوع بیماری یک سری رسوبات زیر شبکیه چشم ایجاد می شود که رسوباتی زرد رنگ بوده و با کاهش دید همراه است و اگر به موقع تشخیص و درمان نشود ممکن است به نوع دوم که خطرناک است تبدیل شود.

  تر

  نوع تر این بیماری کمتر شایع می باشد و 10 الی 15 درصد موارد ابتلا را شامل می شود و با خونریزی زیر شبکیه خود را نشان می دهد این خونریزی ممکن است باعث کاهش دید شدید در فرد شود، و فرد نتواند به خوبی جهت مستقیم را ببیند. این بیماری سبب نابینایی کامل فرد نمی شود ولی فعالیت های فرد را محدود می کند.

  چه عواملی باعث بروز بیماری ماکولای شبکیه چشم می شود؟

  کهولت سن:

  این بیماری معمولا در افراد بالای 60 سال نمایان می شود و میزان شیوع این بیماری در سالمندان بیشتر از جوانان می باشد.

  فشار خون بالا استعمال دخانیات دوربینی چشم های با رنگ روشن

  در این افراد احتمال بروز این بیماری بسیار شایع است.

  علائم بیماری ماکولای شبکیه چشم

  در نوع خشک این بیماری علائم قابل توجهی وجود ندارد.

  علائم نوع تر این بیماری عبارتند از:

  کج دیدن خطوط راست مختل شدن دید رنگی تار شدن بینایی

  در این مرحله بیمار باید به یک متخصص چشم پزشک خوب  مراجعه کند تا چشم پزشک  با استفاده از دستگاه افتالموسکوپا عمق حفره چشم را  معاینه کند و مناطق تخریب شده را تشخیص دهد و روش های درمان را بررسی کند.

  روش های تشخیص بیماری ماکولای شبکیه چشم

  پزشک بعد از انجام معاینات معمولی چشم می تواند ماکولای شبکیه چشم را شناسایی کند. یکی از اولین علائم بروز این بیماری لکه های کوچک زرد رنگی است که زیر شبکیه بوجود می آید. پزشک در زمان معاینه چشم می تواند این لکه ها را شناسایی کند. معاینه دیگر هم نگاه کردن به Amsler grid است که مجموعه ای از خطوط مشبک را تشکیل می دهد. ممکن است برخی از خطوط مواج به نظر بیایند یا دیده نشوند. این گونه موارد می توانند علائم ماکولای شبکیه باشند.

  وقتی تشخیص اولیه انجام شد ادامه روند درمان آنژیوگرافی یا OCT خواهد بود، در آنژیوگرافی پزشک مایعی رنگی را به بازوی فرد تزریق می کند و زمانی که دارو همراه با خون در شبکیه به جریان در می آید عکسبرداری را انجام می دهد. با اینکار رگ های جدید یا لکه های خون و نوع و محل دقیق آنها پیدا خواهد شد. OCT مایعات و خون در شبکیه را بدون اینکه نیاز به رنگ باشد نشان می دهد.

  برای تشخیص این بیماری در مراحل اولیه لازم است که برای معاینات منظم به پزشک خود مراجعه کنید. درمان ها روند پیشروی بیماری را کاهش می دهد یا از شدت آن می کاهد.

  دکتر ماریا شارع پور دارای تخصص و مهارت در درمان انواع بیماری های چشمی می باشند. عزیزان مازندرانی  می توانید جهت مشاوره و مراجعه به بهترین جراح چشم  در مازندران با شماره زیر تماس حاصل فرمایید . شماره ی تماس :011-42216316

  روش های درمان بیماری ماکولا شبکیه چشم

  در نوع خشک نیازی به درمان قابل توجهی نمی باشد ولی با استفاده از مکمل های غذایی می توان از پیشرفت این بیماری به نوع تر آن پیشگیری کرد.

  درمان نوع تر:

  تزریق داخل چشمی داروی بواسیزوماب که در مرحله اولیه می تواند بیماری را کنترل کند و موجب بازگشت دید فرد شود.

  درمان لیزری:

  در درمان لیزری ابتدا با انجام آنژیوگرافی محل رگ های تخریب شده توسط پزشک مشخص می شود. زمانی که رگ های غیر طبیعی مشخص شد. با تاباندان لیزر رگ های غیر طبیعی می سوزند که در این حالت بهبودی نسبی حاصل می شود.

  چه عواملی در پیشگیری از بیماری های چشمی موثر هستند؟

  استفاده از سبزیجات تازه که حاوی ویتامین آ، ث باشند.

  استفاده ازمواد غذایی حاوی روی در سلامت چشم بسیار مهم هستند.

  استفاده از ماهی به دلیل وجود ترکیبات امگا3 و امگا 6 که در سلامت چشم بسیار مهم هستند.

  جمع بندی

  ماکولای شبکیه چشم به ندرت باعث می شود که دید افراد کاملا از بین برود. شاید دید مرکزی آنها بد باشد اما هنوز قادر به انجام فعالیت های روزمره خود هستند چون می توانند از دید جانبی به خوبی استفاده کنند.

  نوع تر این بیماری به آرامی پیشرفت می کند و دید شما تا مدت زیادی حفظ می شود اما در صورت پیشرفت، قابل در مان نیست و اگر در هر دو چشم باشد کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. درمان های این نوع از بیماری باید دائما ادامه پیدا کنند و معاینات دوره ای هم همیشه انجام شوند.

  سایر مقالات مربوط: بیماری تیروئید چشمی جراحی چشم با لیزر درمان آب مروارید

  برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!

  [کل: 35 میانگین: 3]

  منبع مطلب : drsharepour.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید