این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  قطع شدن نت ایران

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  قطع شدن نت ایران را از این سایت دریافت کنید.

  قطعی سراسری اینترنت در ایران (۱۳۹۸)

  قطعی سراسری اینترنت در ایران (۱۳۹۸)

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  بخشی از نوشتارهای اعتراضات ۱۳۹۸ ایران:

  اعتراضات آبان ۱۳۹۸ ایران

  ریشه‌ها و زمینه‌ها قطعی سراسری اینترنت روزشمار اعتراضات روش‌های اعتراض

  روش‌های سرکوب اعتراضات

  قتل‌عام ماهشهر

  جان‌باختگان اعتراضات

  بازداشت‌شدگان اعتراضات

  واکنش‌ها به اعتراضات

  #اعدام نکنید #کدام آبان

  حمله سایبری آبان ۱۴۰۰

  دادگاه بین‌المللی مردمی آبان

  نبو قطعی سراسری اینترنت

  تصویری از اعتراضات به گرانی بنزین

  تاریخ ۲۵ آبان ۱۳۹۸–۳ آذر ۱۳۹۸

  مدت ۷ روز مکان ایران

  علت اعتراضات به گرانی بنزین

  هدف کاربران اینترنت در ایران

  سازماندهی توسط شورای عالی امنیت ملی

  وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات

  نتیجه وصل‌شدن تدریجی پس از یک هفته

  آسیب مالی ۳۶۹ میلیون تا ۱٫۵ میلیارد دلار

  قطعی سراسری اینترنت در ایران در سال ۱۳۹۸ پس از اعتراضات سراسری در ۲۵ آبان ۱۳۹۸ آغاز شد و تا ۳ آذر ادامه داشت. این کار با دستور شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و توسط وزارت ارتباطات ایران انجام‌شد. طی این واقعه اینترنت بین‌المللی از دسترس کاربران خارج شد و تنها شبکه ملی اطلاعات قابل دسترس بود.[۱][۲]محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، به دلیل قطعی اینترنت از سوی وزارت خزانه‌داری آمریکا تحریم شد.[۳]

  طبق گزارش نت بلاکس، میزان دسترسی اینترنت در ایران در اوج قطعی‌ها به ۴ درصد کاهش یافته‌بود. محدودیت‌زدایی از اینترنت از پنج‌شنبه ۳۰ آبان با دسترسی دادن به برخی دانشگاهها، شرکت‌ها و ادارات آغاز شد و به مرور به کاربران خانگی تعمیم یافت.[۴] در ۲ آذر گزارش‌شد که تعدادی از کاربران خانگی به اینترنت دسترسی یافته‌اند و نت بلاکس هم میزان دسترسی به اینترنت را ۶۴٪ گزارش کرد.[۵][۶][۷] همچنين در تاریخ ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ با اوج گیری اعتراضات مردم به وضع موجود در جامعه و مرگ مشکوک مهسا امینی توسط گشت ارشاد و قانون حجاب اجباري، جمهوری اسلامی با محدود کردن پهنای باند و همچنین با جلوگیری از دسترسی مردم به شبکه های اجتماعی مثل تلگرام واتساپ، اينستاگرام و:.. ، اقدام به ایجاد خفقان سیاسی کرد تا جلوی انتشار اخبار بیشتر اعتراضات مردمی را بگیرد.

  گستردگی[ویرایش]

  قطعی سراسری ۱۳۹۸ اینترنت در ایران از پیچیده‌ترین و گسترده‌ترین قطعی‌های اینترنت در جهان بوده‌است.[۸][۹] این واقعه بزرگ‌ترین قطعی در تاریخ اینترنت ایران بود. در مقایسه با اختلالات پیشین، محدوده این قطعی گسترده‌تر و مدت زمان آن نیز بیشتر بود. محدوده قطعی تمام خاک ایران را دربرگرفت.[۱۰] بنابر گفته تحلیل‌گران قطع اینترنت، تلاش‌های دولت‌های خودکامه برای سانسور ارتباطات آن‌لاین است و در یک کشور ۸۰ میلیون نفری، نخستین مورد از این دست، در جهت انزوای مؤثر شبکه پیشرفته و توسعه‌یافته اینترنت داخلی در یک کشور جهان است.[۱۱] قطع اینترنت با چنین پیچیدگی‌های وسیع تدارکاتی (لجستیکی) تا کنون در جهان سابقه نداشته‌است.[۱۱]

  سایت وایرد در یک گزارش تحقیقاتی به قلم مت بورگس نوشته‌است که تحقیقات جدید توسط سازمان حقوق بشری آرتیکل۱۹ فاش ساخته که چگونه مقامات ایران توانستند ارتباطات ده‌ها میلیون نفر را در نوامبر ۲۰۱۹ قطع کنند و نوع دیگر «محلی» اینترنت را بکار گیرند که یک دهه صرف درست کردن آن شده بود. این تحقیق ساختار اینترنت ایران را ترسیم می‌کند و تصویری از کنترل ارائه می‌دهد که شبیه آن در هیچ‌کجای جهان نیست. این تحکیم فناوری‌ها بدین معنی است که ایران در یک موقعیت یکتا برای اعمال کنترل روی اینترنت شهروندان است.[۱۲]

  اجرا[ویرایش]

  اجرای کامل قطعی اینترنت نزدیک به ۲۴ ساعت طول کشید. وزارت ارتباطات، به طیف گسترده‌ای از رسانندگان خدمات اینترنتی دستور قطع شبکه بین‌المللی و اتصال شبکه ملی اطلاعات را داد.[۱۳][۱۴] برخی سرویس‌دهنده‌ها به کلی مسیر خود را از اینترنت قطع کردند و برخی دیگر با وجود بازگذاشتن مسیر، ترافیک اینترنتی را بلوکه می‌کردند.[۱۵] در عصر ۲۵ آبان ۹۸ (۱۶ نوامبر ۲۰۱۹)، ایرانسل، همراه اول و رایتل از شبکه جهانی آفلاین شدند. قطعی اینترنت به تدریج افزایش یافت و تا آخر شب به نقطه قطع سراسری رسید.[۱۶]

  قطعی محدوده‌ای[ویرایش]

  روز چهارشنبه ۴ دی ماه و همزمان با مراسم چهلم جان‌باختگان اعتراضات آبان، اینترنت خانگی در شیراز و برخی شهرستان‌های استان فارس قطع شد.[۱۷][۱۸] همچنین «یک منبع آگاه» در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به خبرنگار ایلنا گفته‌است که «با دستور مراجع امنیتی» ترافیک بین‌الملل خطوط تلفن‌های همراه در استان‌های البرز، کردستان، زنجان و فارس قطع شده‌است.[۱۹]

  افزایش قیمت‌های مواد غذایی در اردیبهشت ۱۴۰۱ موجب بروز اعتراضاتی در برخی از شهرهای خوزستان و به تبع آن قطع اینترنت در این استان شد. روز ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱ دسترسی به اینترنت در برخی از شهرهای استان خوزستان به طور کلی قطع شد.[۲۰][۲۱][۲۲] دسترسی به اینترنت در ایران در تاریخ 30 ام شهریور 1401 با توجه به اعتراضات مردم به کشته شدن مهسا امینی به شدت محدود شد، به گزارش مردم دسترسی به اینستاگرام ، واتساپ و بسیاری از سایت های اینترنتی به شدت محدود شده است ، جالب اینجاست که اینترنت همراه ایرانسل ، همراه اول و برخی از اپراتور ها بطور کامل قطع شده اند و دسترسی حتی به سایت های داخلی هم با مشکل فراوانی روبرو است.[۲۳]

  خسارت[ویرایش]

  خسارت وارده در نتیجه قطعی اینترنت در ایران بنابر تخمین نت بلاکس معادل روزانه ۶۱ میلیون دلار (حدود ۷۳۲ میلیارد تومان) بوده‌است. این قطع دسترسی باعث تعطیلی برخی صرافیها و آژانس‌های مسافرتی شد. همچنین میزان فروش سینماها در مدت قطعی به شکل قابل توجهی کاهش یافت.[۲۴] مجموع خسارت بین ۳۶۹ میلیون تا ۱/۵ میلیارد دلار تخمین زده‌شده‌است.[۲۴][۲۵]

  واکنش‌ها[ویرایش]

  واکنش‌های داخلی[ویرایش]

  حسن روحانی، رئیس‌جمهور، باید بتوانیم شبکه ملی اطلاعات داخلی را آنچنان تقویت کنیم که مردم بتوانند برای نیازمندی‌های خود نیازی به خارج نداشته باشند.[۲۶][۲۷]

  محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران، در واکنش به قطعی‌ها گفت: «اطلاعی دربارهٔ زمان رفع محدودیت اینترنت ندارم و در این زمینه باید از شورای امنیت کشور (شاک) سؤال کنید.»[۲۸] او همچنین در مورد اینترنت ملی گفت: «اینترنت داخلی معنا ندارد بلکه یک عبارت کاریکاتور شده، بسیار غلط است. ما موضوعی به نام اینترنت ملی نداریم.»[۲۹][۳۰]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  اینترنت تا کی قطع است؟/ روبیکا مسدود شد – تجارت‌نیوز

  دسترسی به واتساپ و تلگرام هنوز مسدود است. دسترسی به پهنای باند بین‌المللی آزاد شد.

  اینترنت تا کی قطع است؟/ روبیکا مسدود شد

  تکنولوژی

  ۳۱ شهریور , ۱۴۰۱ ساعت ۱۵:۴۶

  2124 دقیقه

  دسترسی به واتساپ و تلگرام هنوز مسدود است. دسترسی به پهنای باند بین‌المللی آزاد شد.

  به گزارش تجارت‌نیوز، جدیدترین اخبار درباره قطعی اینترنت در ایران را در این خبر بخوانید.

  روبیکا دقایقی پیش از دسترس خارج شد.

  دسترسی به واتساپ قطع شد؟

  دسترسی به پهنای باند بین‌الملل که از شب گذشته بر روی اینترنت‌های ارائه شده از سوی اپراتورهای موبایلی محدود شده بود، بار دیگر به حالت عادی برگشت. متاسفانه هنوز واتساپ و تلگرام مسدود است.

  وزیر ارتباطات: فعالیت پیام‌رسان‌ها ادامه دارد

  وزیر ارتباطات در مصاحبه تلویزیونی گفت: فعالیت سایت‌ها و پیام‌رسان‌های داخلی به مانند قبل ادامه دارد و هیچ‌گونه کندی و یا قطعی وجود ندارد.

  از ساعتی قبل دسترسی به پهنای باند اینترنت بین الملل روی شبکه موبایلی کشور بدون مشکل شده است. از شب گذشته، دسترسی به اینترنت موبایلی تنها برای شبکه اینترنت ملی مقدور بود. فارس در گزارشی نوشت این محدودیت ها با تصمیم شورای عالی تمنیت کشور لحاظ شده بود و خبرگزاری تسنیم هم نوشته بود این تصمیمات مقطعی هستند.

  حالا از صبح امروز اگرچه همچنان بنابر اعلام خبرگزاری فارس دسترسی به پیام رسان واتساپ و شبکه اجتماعی اینستاگرام محدود شده اما امکان دسترسی به اینترنت بین الملل برای کاربران مقدور شده است.

  قطعی اینترنت ادامه دارد

  به نقل از برنا، سایت خبری وزارت ورزش و جوانان نوشت:اینترنت از غروب روز گذشته قطع شده و این قطعی اینترنت همچنان ادامه دارد.

  اینترنت از غروب روز گذشته با قطعی سراسری روبرو شده و همچنان این قطعی ادامه دارد. گفته می شود این قطعی در اینترنت های همراه به وجود آمده و اینترنت های خانگی قطعی ندارند.

  گویا اتفاقات و خشونت های دو روز گذشته در کشور باعث شد از غروب روز گذشته ابتدا در برخی مناطق و سپس به صورت سراسری اینترنت قطع شود و همچنان این قطعی ادامه دارد.

  شبکه‌های اجتماعی فیلتر شد

  از ساعتی قبل امکان دسترسی به اینستاگرام با آی پی ایران امکان‌پذیر نیست و اینستاگرام تنها با کمک فیلترشکن باز می‌شود. این مساله گمانه فیلتر اینستاگرام را مطرح می‌کند.

  همچنین مشاهدات خبرنگار تجارت‌نیوز حاکی از آن است که در بیشتر نقاط مرکزی شهر تهران، از جمله خیابان جمهوری، تقاطع خیابان حافظ و انقلاب اسلامی، چهارراه ولی‌عصر (عج) و… اینترنت همراه قطع است.

  این کاهش سرعت و قطعی اینترنت مربوط به شهر یا اپراتور خاصی نیست. در بسیاری از نقاط کشور و همچنین روی شبکه بیشتر اپراتورهای ارائه دهنده خدمات اینترنت، اختلالات و مشکلاتی در اینترنت مشاهده می‌شود. اختلال در این شبکه اجتماعی از مدت‌ها پیش شروع شده بود و بسیاری از کاربران برای اتصال به اینستاگرام گاهی مجبور به استفاده از وی پی ان می‌شدند.

  وزیر ارتباطات احتمال اعمال محدودیت‌ها را تایید کرد!

  امروز ۳۰ شهریور ۱۴۰۱ عیسی زارع‌پور در حاشیه هیات دولت، در توضیح دلیل محدودیت‌های جدید گفت: پهنای باند کاهش پیدا نکرده است. ما این موضوع را به صورت مستمر رصد می‌کنیم. بخاطر مسائل امنیتی و برخی از بحث‌ها که این روزها است، ممکن است گاهی اوقات محدودیت‌هایی توسط دستگاه‌های امنیتی تصمیم گیری و اعمال شود، ولی در کل ما هیچ کاهش پهنای باندی نداشته‌ایم و پهنای باند مورد نیاز کشور را به صورت روتین تامین می‌کنیم.

  اگرچه وزیر ارتباطات خبر ایجاد محدودیت اینترنت را داده اما هیچ توضیح تکمیلی اعلام نکرده که منظور از ایجاد محدودیت، قطع اینترنت به شکل روزهای گذشته است. یعنی اینکه ساعاتی از روز برخی از مناطق ایران اینترنت نخواهند داشت یا اینکه قرار است تجربه آبان ۹۶ تکرار شود که اینترنت قطع و بعد از آن تلگرام برای همیشه فیلتر شد.

  تکذیب گفته‌های وزیر

  بعد از انتشار خبر تایید احتمال اعمال محدودیت‌های اینترنت از سوی وزیر ارتباطات روابط عمومی این وزارتخانه اعلام کرد ظهر امروز برخی خبرگزاری‌ها نقل قول اشتباهی از سخنان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه جلسه هیات دولت منتشر کردند که پس از پیگیری‌های مرکز روابط عمومی این نقل قول اشتباه اصلاح شد.

  اختلالات شبکه‌های اجتماعی

  حامد بیدی کارشناس فناوری اطلاعات پیش‌تر در گفتگو با تجارت‌نیوز از وجود اختلالات مبهم در شبکه اجتماعی اینستاگرام خبر داده بود. این کارشناس معتقد به هک شدن اینترنت کاربران است. این کارشناس همچنین از عدم توانایی فنی پیام رسان‌های  داخلی در برابر حجم بالای استفاده کنندگان هشدارهایی را اعلام کرده بود.

  نت‌بلاکس فیلتر اینستاگرام را تایید کرد

  نت‌بلاکس نیز در توییتی فیلتر شدن شبکه اجتماعی اینستاگرام را برای کاربران ایرانی تایید کرد.

  مطالعه بیشتر:

  فوری: سایت بانک مرکزی و وزارت ارشاد از دسترس خارج شدند

  اینترنت قطعی اینترنت هک

  سرمایه گذاری مطمئن با بیمه زندگی "یونیت لینک" بیمه سامان

  به اشتراک گذاری نظرات

  ناشناس

  ۱ مهر , ۱۴۰۱ در ۴:۲۷ ب.ظ

  تروخدا شبکه های اجتماعی وصل کنید

  پاسخ

  ناشناس

  ۱ مهر , ۱۴۰۱ در ۴:۲۵ ب.ظ

  لطفا نت وصل کنید ما کلاس انلاین داریم لطفا واتساپ و اینستاگرام و تلگرام وصل کنید ما کار داریم لطفا وصل کنید

  پاسخ

  ناشناس

  ۱ مهر , ۱۴۰۱ در ۴:۰۷ ب.ظ

  همه دنیا اینترنت براشون رایگانه

  اون وقت واسه ما قطع میکنن

  پاسخ

  بی‌نام

  ۱ مهر , ۱۴۰۱ در ۴:۰۲ ب.ظ

  چ کاریه آخه😕 حداقل بگین کی وصل میشع

  پاسخ

  ناشناس

  ۱ مهر , ۱۴۰۱ در ۳:۴۷ ب.ظ

  اینطوری مسایل مملکت حل نمیشه، ما با اینترنت تجارت میکنیم اینکه یک عده کسب و کارشون لنگ بشه خدا رو خوش میاد؟!! گرونیا کم بود اینم به بدبختیامون اضافه شد… کاش جلو دزدی ها رو هم همینقدر مغبوضانه میگرفتن

  پاسخ

  فاطیما

  ۱ مهر , ۱۴۰۱ در ۳:۳۲ ب.ظ

  خواهش میگنم اینستاگرام رو از فیلتر شدن دربیارید تنها منبع درامد ماست،مارو از نون خوردن نندازید.ما چه گناهی کردیم اخه

  پاسخ

  یکتا

  ۱ مهر , ۱۴۰۱ در ۴:۲۹ ب.ظ

  بله درست ما کسب در آمد داریم تورو خدا وصل کنید

  منبع مطلب : tejaratnews.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید