این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  قرص ناپروکسن 500 برای چیست

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  قرص ناپروکسن 500 برای چیست را از سایت نکس 100 دریافت کنید.

  داروی ناپروکسن برای درد مفاصل، سردرد، دردهای آرتروزی و ...

  ناپروکسن برای چیست؟ آیا قرص ناپروکسن عوارض دارد؟چه زمانی باید قرص ناپروکسن مصرف کرد؟برای چه افرادی ناپروکسن منع مصرفی دارد؟ ناپروکسن برای درد و التهاب مفاصل

  داروی ناپروکسن برای درد مفاصل، سردرد، دردهای آرتروزی و …

  خانه » مقالات کاربردی » داروی ناپروکسن برای درد مفاصل، سردرد، دردهای آرتروزی و …

  فهرست مطالب

  ناپروکسن نام عمومی داروی ضد التهاب غیراستروئیدی (NSAID) است که برای درمان درد و التهاب خفیف تا متوسط استفاده می‌شود. این دارو، برای خرید بدون نسخه در دسترس است، با این حال، فرمول‌های فرمول دارویی برای درد شدیدتر نیز در دسترس هستند. از ناپروکسن اغلب برای درمان درد در مواردی مانند آرتروز، بورسیت، اسپوندیلیت آنکیلوزان، تاندونیت، نقرس یا گرفتگی‌های قاعدگی استفاده می‌شود. تمام دستورالعمل‌های داده شده توسط پزشک یا پزشک داروخانه را با دقت دنبال کنید. آنها ممکن است با راهنمای موجود در این بسته‌بندی‌های این دارو متفاوت باشند.

  نام‌های دیگر ناپروکسن Naproxen  

  ناپروکسن ممکن است با نام‌های تجاری زیر شناخته شود:

  آلو Aleve آناپروکس Anaprox ناپروسین Naprosyn

  نحوه اثر ناپروکسن 

  ناپروکسن مانند سایر داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی برای کاهش تورم و مهار احساس درد تجویز می‌شود. ناپروکسن هورمون‌های ایجاد کننده التهاب و درد مزمن را کاهش می‌دهد. روش دقیق کار کاملاً مشخص نیست. با این حال، محققان معتقدند که این ماده در مهار ماده ای به نام پروستاگلاندین، که با درد همراه است، نقش دارد.

  میزان مصرف 

  ناپروکسن را دقیقاً همانطور که پزشک تجویز کرده است مصرف کنید. پزشک به شما می‌گوید که چند قرص NAPROSYN در روز مصرف کنید. اگر بیمار مسن‌تری هستید، ممکن است پزشک دوز کمتری به شما بدهد.

  پیچ خوردگی ، کشیدگی و درد عادت ماهانه: دوز توصیه شده 500 میلی‌گرم در ابتدا تجویز می‌شود، سپس 250 میلی‌گرم هر 6 تا 8 ساعت در صورت لزوم. دوز کل در یک روز نباید بیش از 1250 میلی‌گرم باشد.سردرد میگرنی: دوز توصیه شده 750 میلی‌گرم است که در اولین علائم میگرن مصرف می‌شود. در صورت نیاز حداقل یک ساعت پس از دوز اولیه می‌توان یک دوز اضافی از 250 میلی‌گرم تا 500 میلی گرم مصرف کرد. دوز کل در یک روز نباید بیش از 1250 میلی‌گرم باشد.آرتروز: دوز توصیه شده 375 میلی‌گرم تا 1000 میلی‌گرم در روز است که در دو دوز تقسیم می‌شود.

  نحوه مصرف آن 

  قرص ناپروکسن را با یک لیوان آب یا شیر کامل استفاده کنید.

  چه موقع از روز قرص باید مصرف شود

  قرص‌ها را در حین غذا یا بلافاصله بعد از غذا با یک لیوان آب یا شیر کامل مصرف کنید. این ممکن است به کاهش احتمال ناراحتی معده کمک کند.

  تا چه مدت باید از این قرص مصرف کرد 

  ناپروکسن را بیش از آنچه دکتر گفته است مصرف نکنید. بسته به شرایط شما، ممکن است لازم باشد از ناپروکسن، فقط یک بار، برای چند روز، چند هفته یا برای دوره های طولانی‌تر استفاده کنید.

  برای پیچ خوردگی و کشیدگی ، ناپروکسن معمولاً فقط برای چند روز مورد نیاز است.اگر ناپروکسن را به دلیل آرتروز مصرف می‌کنید، این بیماری وضعیت شما را درمان نمی‌کند اما باید به کنترل درد، تورم و سفتی کمک می‌کند.اگر آرتروز دارید، ناپروکسن باید هر روز تا زمانی که پزشک برای شما تجویز کرده مصرف شود.

  اگر مطمئن نیستید که چه مدت ناپروکسن را مصرف کنید، از پزشک خود بپرسید.

  اگر مصرف ناپروکسن را فراموش کردید 

  اگر زمان مصرف قرص تقریبا به نوبت بعدی  رسیده است، از دوز فراموش شده خود صرف نظر کنید و در صورت تمایل، دوز بعدی را مصرف کنید. در غیر این صورت، به محض یادآوری آن را بخورید و سپس همانطور که معمولاً مصرف می‌کنید ادامه دهید.

  دوز را برای جبران یکی از مواردی که فراموش کرده‌اید دو برابر نکنید. اگر در به خاطر سپردن دوز مصرفی خود مشکلی دارید، برخی از نکات یادآوری دارو را از پزشک خود بخواهید. اگر مطمئن نیستید که چه کاری باید انجام دهید، از پزشک یا دکتر داروخانه بپرسید.

  اگر بیش از حد مصرف کنید (دوز بیش از حد) 

  اگر فکر می‌کنید ممکن است بیش از حد ناپروکسن مصرف کرده باشید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و یا در نزدیکترین بیمارستان خود به حوادث و اورژانس مراجعه کنید. این کار را انجام دهید حتی اگر هیچ نشانه ای از ناراحتی یا مسمومیت وجود نداشته باشد. شما ممکن است به مراقبت‌های فوری پزشکی نیاز داشته باشید.

  اگر ناپروکسن بیش از حد مصرف کنید، ممکن است احساس خواب آلودگی، درد یا حساسیت در معده، ناراحتی معده از جمله حالت تهوع، استفراغ، سوزش معده، سو هاضمه یا گرفتگی عضلات داشته باشید.

  عوارض جانبی 

  مانند بیشتر مسکن‌ها، ناپروکسن ممکن است عوارض جانبی خاصی ایجاد کند. این‌ها اغلب شامل موارد زیر است:

  یبوست یا اسهال سرگیجه یا سبکی سر خواب آلودگی

  خشکی دهان یا تشنگی بیش از حد

  مشکلات شنوایی یا صدای زنگ گوش

  مشکلات خواب زخم‌های دهان گرفتگی صدا خستگی مفرط

  درد در قسمت فوقانی سمت راست معده

  حالت تهوع زردی پوست یا چشم‌ها علائم شبه آنفولانزا

  کبودی یا لکه های بنفش در زیر پوست

  ضربان قلب سریع از دست دادن اشتها گیجی

  مشکل خوابیدن یا خواب ماندن

  سوزش یا گزگز در بازوها یا پاها

  علائم سرماخوردگی مشکلات شنوایی

  عوارض جانبی جدی مصرف ناپروکسن شامل حساسیت‌های پوستی یا کهیر، تغییرات بینایی، ادرار دردناک یا کدر شدن ادرار، ضربان قلب سریع، تنفس دشوار یا تورم اندام ها و یا صورت است. در صورت بروز این موار، فوراً به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

  تداخلات دارویی

  ناپروکسن می‌تواند با سایر داروها، به ویژه داروهای مسکن، مهارکننده های ACE، مسدود کننده‌های بتا، لیتیوم، دیورتیک‌ها، داروهای خاص دیابت و برخی از آنتی بیوتیک‌ها تداخل یا تداخل داشته باشد. با پزشک خود در مورد استفاده صحیح و بی خطر بودن آن‌ها صحبت کنید.

  منبع : drheidarian.ir

  ناپروکسن : موارد مصرف، عوارض جانبی،‌توصیه ها، پرسش و پاسخ

  ناپروکسن در تسکین دردهایی نظیر التهاب مفاصل، رگ به رگ شدن عضلات یا ضرب دیدگی استخوان،کمردرد، نقرس و دردهای قاعدگی کابرد دارد. ناپروکسن با کاهش التهاب و تسکین درد به بهبود وضعیت بیمار کمک می کند.

  ناپروکسن

  داروهای مسکن ،ضد التهاب وضد تب ها

  دریافت اپلیکیشن دارویاب در کدام داروخانه موجود است؟

  ! هشدار ! تجويز و تعيين دوز دارو به عهده پزشک مي باشد و داروياب مسئوليتي در خصوص مصرف خود سرانه دارو ندارد

  دارو ها موارد مصرف مختلفی دارند ، ممکن است هدف پزشک در تجویز این دارو در دارویاب ذکر نشده باشد

  اطلاعات دارویی مقدار مصرف مصرف در بارداری اشکال دارویی

  قرص ناپروکسن برای چیست

  ناپروکسن متعلق به دسته ای از داروها است که به نام دارهای ضد التهاب فاقد کورتون معروف هستند. ناپروکسن در تسکین دردهایی نظیر آرتریت (التهاب مفاصل)، رگ به رگ شدن عضلات یا ضرب دیدگی استخوان، کمردرد، نقرس و دردهای قاعدگی کابرد دارد. این گروه دارویی را به اصلاح NSAIDs می نامند.

  این دارو با کاهش التهاب و تسکین درد به بهبود وضعیت بیمار کمک می کند.

  ناپروکسن با مسدود کردن اثر آنزیم سیکلوکسیژناز، منجر به کاهش ساخت ماده ای شیمیایی به نام پروستاگلاندين در بدن می شود که مسئول ایجاد درد و التهاب در ناحیه ی آسیب دیده می باشند.در نتیجه با مهار آنزیم های سکلوکسیژناز و کاهش تولید پروستاگلاندين، درد و التهاب کاهش می یابد.

  - اين دارو بدون نسخه ي پزشك نيز در داروخانه ها بفروش مي رسد.

  قرص ناپروکسن

  قرص ناپروکسن به عنوان یک دارویی که نیاز به نسخه ندارد برای دردهای ملایم و متوسط قابل خریداری از داروخانه است. داروهایی که برای خرید آنها نیازی به نسخه وجود ندارد داروهای otc نامیده می شوند. قرص ناپروکسن 250 برای دردهای ملایم و قرص ناپروکسن 500 برای دردهای متوسط و شدید کاربرد دارد. قرص ناپروکسن برای دردهای قاعدگی، آرتریت روماتوئید و تب داروی موثری است.

  ناپروکسن در کرونا

  گرچه ناپروکسن در دردهای ناشی از کرونا ویروس قابل استفاده است ولی برخی از پزشکان اعتقاد دارند داروهایی مانند ناپروکسن و ایبوپروفن ممکن است علائم کووید 19 را تشدید کنند بنابراین سازمان بهداشت جهانی WHO توصیه کرده است که تا دریافت نتایج دقیق حاصل از مطالعات بالینی از مصرف ایبوپروفن و ناپروکسن در بیماران مبتلا به کووید 19 پرهیز شود.

  پیش از مصرف ناپروكسن 

  -در صورت بارداری و یا شیردهی به پزشک خود اطلاع دهید تا داروی مناسب شرایط شما را برایتان تجویز نماید.

  _در صورت سابقه ی آسم، حساسیت، زخم معده یا دوازدهه و بیماری های گوارشی(مانند کرون)، بیماری قلبی یا عروقی، لوپوس، مشکلات کبدی، کلیوی، بیماری پارکینسون، صرع و سایر موارد به پزشک خود اطلاع دهید.

  _در صورتی که سابقه ی فشار خون بالا و يا وجود لخته در عروق را دارید، پزشک خود را مطلع نمایید.

  -از آنجا که این دارو می تواند در عملکرد داروهای دیگر در بدن اختلال ایجادکند لازم است پیش از شروع مصرف لیستی از کلیه ی داروهای مصرفی خوددر اختیار پزشک یا داروسازتان قرار دهید.

  _در صورت سابقه ی حساسیت به داروهای ضد درد (مانند آسپرین، ايندومتاسين، سلکوکسیب وایبوپروفن و...) به پزشک خود اطلاع دهید.

  -در صورت سابقه ی قند یا کلسترول خون بالا به پزشک خود اطلاع دهید.

  -در افراد بالای ۶۵سال این دارو باید احتیاط بیشتر و تحت نظر پزشک مصرف شود.

  -در صورتی كه سيگاری هستيد، به پزشک خود اطلاع دهید.

  نحوه ی صحیح مصرف ناپروکسن 

  _امروز انواع مختلفی از قرص خوراکی ناپروکسن ساخته شده ودر بازار دارویی موجود می باشد که معمولا نوع ساخت و روکش قرص، با هم متفاوت هستند. در نتیجه برای نصف کردن، حل کردن یا خرد کردن و همچنین نحوه ی مصرف دارو حتما بروشور موجود در جعبه را مطالعه نمایید زیرا برخی از قرص ها (مانند قرص های با روکش باز شونده در روده) نباید نصف یا جویده شوند.

  _در صورت مصرف طولانی مدت، مقدار و تعداد دفعات مصرف در روز را از پزشک خود بپرسید. نسبت به شرایط، ممکن ۵۰۰میلی گرم تا ۱ گرم یعنی در یک تا دو نوبت در روز نیاز داشته باشید.

  -مقدار مصرف این دارو در اطفال با توجه به سن آنها محاسبه می گردد.

  -در صورت نیاز به مصرف کوتاه مدت (مانند کشیدگی تاندون و درد عضلانی)۲۵۰ميلي گرم در سه تا چهار نوبت در روز مي توان استفاده كرد. در برخي موارد توصيه مي شود در صورت شدت درد، نوبت اول، دوبرابر (٥٠٠ ميلي گرم ) مصرف گردد.

  -براي حملات نقرس معمولا ٧٥٠ميلي گرم در نوبت اول و سپس ٢٥٠ميلي گرم هر هشت ساعت بايد مصرف شود تا حمله ي درد نقرس فروكش نمايد.

  -در صورتي كه ناپروكسن را بدون تجويز پزشك از داروخانه تهيه نموده ايد، مصرف آن را بصورت ٢٥٠ميلي گرم تا سه نوبت در روز و حداكثر تا سه روز ادامه دهيد.

  _بهتر است ناپروكسن را همراه با يك ليوان شير یا پس از یک وعده غذای سبک مصرف نمایید تا عوارض گوارشی ناشی از آن کمتر شود.

  -در صورتی که از ناپروکسن با روکش بازشونده در روده(EC) استفاده مي نمایید، مصرف هرگونه داروی معده و شربت ضداسید معده را حداقل دوساعت با مصرف این دارو فاصله دهید.

  -در صورت فراموشی یک نوبت مصرف دارو، از مصرف نوبت فراموش شده صرف نظر نمایید و نوبت بعدی را طبق برنامه مصرف نمایید. به هیچ وجه مقدار دارو در یک نوبت را دوبرابر ننمایید.

  توصیه های عمومی ناپروکسن

  _ممکن است در ابتدای مصرف پزشک شما جهت کاهش احتمال بروز عوارض گوارشی، ناپروکسن را با مقدار کم تجویز نماید.با این حال در صورتی که نیاز به مصرف طولانی مدت این دارو دارید،پزشک می تواند همراه آن،از دارو های محافظت کننده از معده تجویز نماید تا عوارض کاهش یابد.

  _در صورت مصرف طولانی مدت، تحت نظر پزشک خود بمانید تا آزمایشات و معاینات دوره ای لازم ،انجام شود.

  _در صورتی که مبتلا به آسم می باشید، ممکن است علائمی مانند خس خس سینه و مشکل تنفسی در شما با مصرف این دارو تشدید شود.در صورت بروز این عوارض ،این دارو را قطع نمایید و به پزشک خود مراجعه نمایید.

  ‎- در صورتی که قصد عمل جراحی یا درمان دندانپزشکی را دارید به پزشک خود در مورد مصرف این دارو اطلاع دهید.

  توصیه های اختصاصی شیاف نارپروکسن:

  -دارو را مقعدی استعمال کنید.

  -قبل و بعد از مصرف دارو دست های خود را بشویید و یا از دستکش مناسب استفاده کنید.

  -آزمایشات دوره ای که توسط پزشک تجویز شده برای شما الزامی است.

  -این دارو با مصرف الکل و سیگار تداخل دارویی دارد.

  -دارو بیشتر از مقدار توصیه شده توسط پزشک مصرف نشود.

  منبع : www.darooyab.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 9 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید