این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  قرص فشار زیر زبانی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  قرص فشار زیر زبانی را از این سایت دریافت کنید.

  ارزیابی اثر کاپتوپریل زیرزبانی در درمان سریع فشارخون بحرانی

  مقدمه وهدف: کاپتوپریل زیرزبانی بعنوان دارویی موثر ومطمئن برای کنترل فشارخونهای بحرانی وتشدید یافته مطرح ، ومورد استفاده قرار گرفته است . با اینحال زمان اثر ومیزان توانایی این دارو در کاهش فشارخون مطلبی مهم ومورد توجه می باشد، در این بررسی زمان وقدرت تاثیر 25 میلی گرم کاپتوپریل زیرزبانی در پایین ...

  جمعه 4 آذر 1401   |   English [Archive]

  دوره ۱۴، شماره ۱ - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار ۱۳۸۶ )                   جلد ۱۴ شماره ۱ صفحات ۱۰-۵ | برگشت به فهرست نسخه ها

  Download citation:

  BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks

  Send citation to:

  Mendeley Zotero RefWorks

  Kazerani H, Haji Moradi B. Effects of Sublingual Captopril in Immediate Treatment of Hypertensive Crisis. Avicenna J Clin Med 2007; 14 (1) :5-10

  URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-438-fa.html

  کازرانی هاشم، حاجیمرادی بهزاد. ارزیابی اثر کاپتوپریل زیرزبانی در درمان سریع فشارخون بحرانی. مجله پزشكي باليني ابن سينا ۱۳۸۶; ۱۴ (۱) :۱۰-۵

  URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-۱-۴۳۸-fa.html

  ارزیابی اثر کاپتوپریل زیرزبانی در درمان سریع فشارخون بحرانی

  هاشم کازرانی*۱، بهزاد حاجیمرادی

  ۱- ، [email protected]

  چکیده:   (۶۰۲۹۱۴ مشاهده)مقدمه وهدف: کاپتوپریل زیرزبانی بعنوان دارویی موثر ومطمئن برای کنترل فشارخونهای بحرانی وتشدید یافته مطرح ، ومورد استفاده قرار گرفته است . با اینحال زمان اثر ومیزان توانایی این دارو در کاهش فشارخون مطلبی مهم ومورد توجه می باشد، در این بررسی زمان وقدرت تاثیر 25 میلی گرم کاپتوپریل زیرزبانی در پایین آوردن فشارخون مورد مطالعه وارزیابی قرار گرفته است.روش کار: در یک مطالعه از نوع کارآزمایی بالینی تصادفی شده در 101 بیمار (67 زن و 34 مرد) مبتلا به فشارخون بحرانی که فشار مساوی یا بالاتر از 180/110 میلی متر جیوه داشته وهیچگونه یافته ای دال بر آسیب اعضای حیاتی (قلب-مغز-چشم-کلیه) درآنها مشاهده نشده بود در مطالعه وارد شده و 25 میلی گرم کاپتوپریل (ساخت لرستان) بصورت زیرزبانی به آنها داده شد. کاهش فشارخون در دقایق 105،90،75،60،50،40،30،25،20،15،10،5 و 120 اندازه گیری و ثبت گردید. تجزیه و تحلیل اطلاعات با استفاده از نرم افزار SPSS و آزمون آماری Paired t-test و آزمون 2 χ انجام شد .نتایج: تقریباً همه بیماران در طی 120 دقیقه درجاتی از کاهش فشارخون را نشان دادند . پس از 120 دقیقه 30% بیماران درحد 5% و70% بین 5 تا 25 درصد کاهش فشارخون داشتند (P=0.001). کاهش فشارخون در دقیقه 30-25 به حداکثر رسید کاهش فشارسیستولیک ودیاستولیک تقریباً همسان بود. پس از 30 دقیقه کاهش فشارسیستولیک در 68.4 درصد ودیاستولیک در 65.3 درصد بیماران بین 5 تا 25 درصد مشاهده شد (P=0.001). 47 نفر از بیماران پس از 60 دقیقه بعلت عدم کاهش مناسب فشارخون 25 میلی گرم کاپتوپریل مجدداً دریافت نمودند که در 45% آنها فشارخون پایین آمد در 19 نفر از بیماران پس از 120 دقیقه فورسماید وریدی تجویز شد.این بیماران سابقه فشارخون مقاوم به درمان داشتند و 25 نفر آنها قبلاٌ کاپتوپریل یا آنالاپریل مصرف میکردند. کاهش فشارخون به آرامی وتدریجی وحداکثر تا 30% فشارخون اولیه بود.و هیچگونه افت شدید و سریع فشارخون ویا عارضه جانبی مهمی ازمصرف کاپتوپریل مشاهده نگردید.نتیجه نهایی: کاپتوپریل دارویی مناسب ، بی خطر ، کم عارضه ، موثر، ارزان ، دردسترس وشناخته شده برای درمان فشارخون می باشد ومصرف زیر زبانی آن برای موارد فشارخون اضطراری باید جایگزین نیفدیپین شده وبه تمام پزشکان ومراکز درمانی مصرف آن توصیه شود.واژه‌های کلیدی: پرفشاری خون، کاپتوپریل، نیفدیپینمتن کامل [PDF 161 kb]   (۷۸۴۲۱ دریافت)  

  نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: قلب و عروق

  ارسال پیام به نویسنده مسئول

  بازنشر اطلاعات

  این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

  حق تالیف (کپی رایت) برای مولفان محفوظ است.

  صاحب امتیاز: دانشگاه علوم پزشکی همدانناشر: انتشارات دانشگاه علوم پزشکی همدانشماره تماس مجله: 08138380924شماره تماس ناشر: 08138380548ایمیل مجله: [email protected]ایمیل ناشر: [email protected]

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی بالینی ابن سینا می باشد.

  طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

  © 2022 CC BY-NC 4.0 | Avicenna Journal of Clinical Medicine

  Designed & Developed by : Yektaweb

  منبع مطلب : sjh.umsha.ac.ir

  کاپتوپریل

  کاپتوپریل یک مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین است که برای درمان فشارخون بالا یا نارسایی قلبی استفاده می‌شود.

  صفحه اصلی دارو

  کاپتوپریل، یکی از بهترین داروهای کنترل فشار خون!

  موضوعات پزشکی مرتبط: دارو

  کاپتوپریل، یکی از بهترین داروهای کنترل فشار خون!

  نویسنده:رضا قشلاقی

  | بررسی‌شده توسط: دکتر ساناز صالحی

  | تاریخ انتشار: 24 اردیبهشت 1401

  | آخرین به‌روزرسانی: 10 آبان 1401

  | تعداد نظرات:1

  سیاست انتشار مطلب پزشکی

  داروی کاپتوپریل عمدتا برای درمان فشار خون بالا و یا کاهش حطر نارسایی قلبی استفاده می‌شود. قرص کاپتوپریل به صورت زیرزبانی یا خوراکی استفاده می‌شود. این دارو باید با معده خالی مصرف شود، یعنی یک ساعت قبل از غذا یا دو ساعت بعد از غذا.

  آنچه در این مقاله می‌خوانید

  خلاصه این مطلب را در این پادکست گوش دهید

  لب

  کاپتوپریل یک مهارکننده آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) است. این ماده شیمیایی باعث سفت شدن رگ‌های خونی می‌شود. داروی کاپتوپریل با مسدود سازی این ماده شیمیایی باعث آرامش بیشتر رگ‌های خونی می‌شود، در نتیجه فشار خون کاهش می‌یابد. از دیگر موارد مصرف این دارو می‌توان، به جلوگیری از پیشرفت مشکلات کلیوی در بیماران دیابتی اشاره کرد.

  داروی کاپتوپریل معمولا توسط متخصصین قلب و عروق، و دکتر داخلی تجویز می‌شود و برای مصرف این دارو باید با متخصصین مذکور مشاوره نمایید. شما می‌توانید از طریق دکترتو با دکتر داخلی و دکتر قلب به صورت تلفنی مشاوره نمایید و در صورت لزوم از بخش نوبت مطب، وقت ملاقات دریافت کنید. همچنین دکترتو این امکان را برای شما فراهم کرده‌است که به راحتی و با استفاده از سرویس مشاوره دارویی بتوانید در مورد این دارو با دکتر داروساز مشورت کنید.

  مشاوره با متخصصان

  قلب و عروق دکترِتو شروع نوبت‌گیری

  اشکال دارویی کاپتوپریل

  کاپتوپریل فقط به شکل قرص‌های ۱۲.۵ میلی‌گرمی/ ۲۵ میلی‌گرمی/ ۵۰ میلی‌گرمی/ ۱۰۰ میلی‌گرمی در دسترس می‌باشد. این دارو را هم می‌توان به صورت خوراکی و هم زیرزبانی مصرف کرد.

  نام رایج کا‌پتوپریل در بازار ایران، کاپوتن است و با این نام به بازار عرضه می‌شود.

  موارد مصرف کاپتوپریل

  کا‌پتوپریل به تنهایی یا همراه با سایر داروها برای درمان فشارخون بالا و نارسایی قلبی استفاده می‌شود. فشار خون بالا یک بیماری شایع است و در صورت عدم درمان می‌تواند باعث آسیب به مغز، قلب، رگ‌های خونی، کلیه‌ها و سایر قسمت‌های بدن شود. آسیب به این اندام‌ها ممکن است باعث بیماری قلبی، حمله قلبی، نارسایی قلبی، سکته مغزی، نارسایی کلیه، از دست دادن بینایی و سایر مشکلات شود.

  از کاپتوپریل همچنین برای بهبود بقا و کاهش خطر نارسایی قلبی پس از حمله قلبی در بیماران مبتلا به بیماری قلبی به نام هیپرتروفی بطن چپ (بزرگ شدن دیواره‌های سمت چپ قلب) استفاده می‌شود. کاپتوپریل همچنین برای درمان بیماری کلیوی (نفروپاتی) ناشی از دیابت در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ و رتینوپاتی (بیماری چشم) استفاده می‌شود.

  کاپتوپریل در دسته‌ای از داروها به نام مهارکننده‌های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACE) قرار دارد. این دارو مواد شیمیایی خاصی را که رگ‌های خونی را سفت می‌کنند کاهش می‌دهد؛ بنابراین خون روان‌تر جریان می‌یابد و قلب می‌تواند خون را با کارایی بیشتری پمپاژ کند.

  بیماری ایسکمی قلبی، یکی دیگر از مواردی است که برای درمان آن از کاپتوپریل استفاده می‌شود. ایسکمی قلبی که با نام بیماری عروق کرونری نیز شناخته می‌شود، اختلالی است که در آن سرخرگ کرونر تنگ و باریک می‌شود و عضلات قلب از رسیدن خون و اکسیژن کافی محروم می‌گردند.

  یکی از موارد مصرف اصلی کاپتوپریل درمان فشار خون بالا است.

  نحوه مصرف کاپتوپریل

  کاپتوپریل به عنوان یک قرص برای مصرف خوراکی عرضه می‌شود و معمولا دو یا سه بار در روز با معده خالی، 1 ساعت قبل از غذا مصرف می‌شود. برای کمک به یادآوری مصرف کاپتوپریل، آن را هر روز تقریباً در زمان‌های یکسانی مصرف کنید. دستورالعمل‌های روی برچسب نسخه خود را به دقت دنبال کنید و از پزشک یا داروساز خود بخواهید هر قسمتی را که متوجه نمی‌شوید توضیح دهد. کاپتوپریل را دقیقا طبق دستور مصرف کنید. کمتر یا بیشتر از آنچه پزشک تجویز کرده است مصرف نکنید.

  کاپتوپریل فشار خون بالا و نارسایی قلبی را کنترل می‌کند اما آنها را درمان نمی‌کند. حتی اگر احساس خوبی دارید، به مصرف کاپتوپریل ادامه دهید. بدون مشورت با پزشک مصرف کاپتوپریل را به هیچ عنوان قطع نکنید.

  برای اطلاعات دقیق‌تر در مورد نحوه مصرف کاپتوپریل بهتر است با دکتر معالج خود مشورت کنید. همچنین می‌توانید با استفاده از سرویس مشاوره دارویی دکترتو با دکتر داروساز در مورد نحوه صحیح مصرف این دارو مشورت کنید.

  مشاوره با پزشکان

  مشاوره دارویی دکترِتو شروع نوبت‌گیری

  دوز مصرفی کاپتوپریل

  عوامل مختلفی همچون سن، وضعیت سلامتی و سایر شرایط پزشکی، مقدار دوز مصرفی شما را تعیین می‌کند. به طور کلی برای هر بیماری از دوزهای متفاوتی استفاده می‌شود. در ادامه این موارد را بررسی خواهیم کرد.

  ۱. دوز مصرف کا‌پتوپریل برای فشار خون

  دوز شروع معمولی: 25 میلی‌گرم 2 تا 3 بار در روز مصرف می‌شود.افزایش دوز: در صورت نیاز، پس از 7 تا 14 روز، پزشک ممکن است دوز شما را به 50 میلی‌گرم 2 تا 3 بار در روز افزایش دهد.

  ۲. دوز مصرفی برای نارسایی قلبی

  دوز شروع معمولی: 25 میلی‌گرم 3 بار در روز مصرف می‌شود.

  افزایش دوز: پس از رسیدن به دوز 50 میلی‌گرمی که 3 بار در روز تجویز می‌شود، افزایش بیشتر دوز باید در صورت امکان حداقل 2 هفته به تعویق بیفتد. این به پزشک شما اجازه می‌دهد تا تشخیص دهد که آیا بدن شما به خوبی به دارو پاسخ می‌دهد یا خیر. اکثر بیماران با 50 یا 100 میلی‌گرم، 3 بار در روز بهبود می‌یابند.

  حداکثر دوز: 450 میلی‌گرم در روز.

  منبع مطلب : doctoreto.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید