این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  قرص بیزوپرولول 5

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  قرص بیزوپرولول 5 را از این سایت دریافت کنید.

  بیزوپرولول Bisoprolol

  Bisoprolol

  بیزوپرولول

  بیزوپرولول معرفی دارو

  بیزوپرولول، در سطح سلولی گیرنده های بتا1 قلب را مهار میکند. این گیرنده های سلولی موجب تحریک انقباض قلب و افزایش تعداد ضربان قلب می شوند. لذا مهار آنها باعث کاهش برون ده قلب و آهسته تر شدن تعداد ضربان قلب می شود.

  این دارو متعلق به دسته داروهای موسوم به "بتابلوکر" است. و به صورت اختصاصی گیرنده های نوع یک را مهار می کند. البته در مقادیر بالای 20 میلی گرم گیرنده بتا 2 را هم مهار می کند.

  مکانیسم اثر این دارو در پایین اوردن فشارخون زیاد مشخص نیست ولی می تواند مربوط به مهار ترشح عامل رنین از کلیه، مهار سیستم عصبی مرکزی و سیستم سمپاتیک باشد.

  اشکال دارویی

  بیزوپرولول به صورت قرص های 2.5، 5 و 10 میلی گرمی موجود است.

  بیزوپرولول به صورت ترکیبی با بقیه داروهای فشارخون هم تولید شده است مانند ترکیب با هیدروکلرتیازید 12.5 میلی گرمی

  برند اصلی دارو به نام  "Zebeta"  است.

  در ایران شرکت های مختلف با اسامی و بسته بندی های متعددی این دارو را عرضه کرده اند، از جمله کونکور و بیزوپرولول.  لذا باید توجه کنید که به دلیل اختلاف ظاهری یک یا چند نوع از این دارو را همزمان مصرف نکنید.

  کاربرد دارو

  بیزوپرولول یکی از داروهای بتابلوکر مفید در درمان بیماران مبتلا به نارسایی قلب با کاهش قدرت قلبی HFrEF، است. مطالعات مختلفی نشان داده اند که این دارو موجب افزایش طول عمر و کاهش ناتوانی در این بیماران می شود.

  بیزوپولول داروی بسیار مفیدی برای کاهش ضربان قلب بالا در استراحت و هنگام فعالیت بدنی است.

  این دارو در درمان فشارخون بالا هم کاربرد دارد.

  به دلیل مهار انتخابی گیرنده های بتا1، در بیماران با درگیری ریوی یا بیماری عروق محیطی نسبت به بقیه بتابلوکرها اثر بهتر و کم عارضه تری دارد.

  این دارو به نسبت بقیه بتابلوکرها، کمتر موجب خستگی و دست و پای سرد می گردد.

  دوز و میزان مصرف

  میزان مصرف و دوز این دارو کاملا به شدت بیماری و پاسخ دهی بدن بیماران وابسته است.

  بیزوپرولول با دوز کم در حد 1.25 تا 2.5 میلی گرم در روز شروع شده و به فواصل یک تا دو هفته در صورت نیاز قابل افزایش تا 10  میلی گرم در روز است.

  این دارو معمولا یک بار در روز مصرف می شود ولی بسته به دوز دارو و شدت علایم بیمار تا دو بار در روز قابل افزایش است.

  ترجیح خاصی برای مصرف دارو در ساعات شبانه روز وجود ندارد لی لازم است دارو در ساعت معینی از روز مصرف شود.

  این دارو را می توان با غذا یا با معده خالی استفاده کرد.

  عوارض دارو

  مهم ترین وجدی ترینعارضه این دارو افت فشارخون است. در صورت مصرف بیش از حد نیاز بدن یا در صورت عدم مصرف مایعات و تشنگی، احتمال دارد شما دچار ضعف، سرگیجه به ویژه در زمان بلند شدن از حالت نشسته یا خوابیده شوید.

  این دارو احتمال دارد باعث کندی بیش از حد ضربان قلب گردد (برادیکاردی). اگر ضربان قلب شما در طول روز کمتر از 50 بار در دقیقه است، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

  سردرد سرگیجه اسهال التهاب بینی خستگی وضعف خشکی دهان اختلال عملکرد جنسی

  کابوس دیدن و بی خوابی

  افزایش تری گلیسرید خون 

  اگرچه این دارو انتخابی گیرنده های قلبی است ولی در افراد با بیماریهای پیشرفته ریه، تنگی عروق محیطی و افراد با دیابت شدید باید با احتیاط مصرف شود.

  این دارو می تواند علایم افت قند خون و علایم پرکاری تیرویید را مخفی نماید. لذا در افراد با دیابت و بیماری تیروییدی با احتیاط مصرف شود.

  در افراد با نارسایی کلیه و کبد، میزان این دارو در بدن افزایش یافته و احتمال افزایش عوارض وجود دارد. لذا در این بیماران باید میزان دارو کاهش داده شود.

  در افرادی که به صورت ناگهانی دچار نارسایی قلب شده اند، می تواند موجب تشدید علایم نارسایی قلبی گردد. لذا در بیماران با نارسایی قلبی حتما باید زیر نظر پزشک معالج استفاده شود.

  برخی از افراد به این دارو حساسیت نشان می دهند. میزان حساسیت می تواند از مقادیر خفیف مانند خارش دست و پا و کهیر ساده تا مقادیر شدیدتر همچون جوش های دست وصورت وبدن و آنژیو ادم متفاوت باشد. 

  چند نکته مهم

  افرادی که این دارو را مصرف می کنند باید از دریافت مایعات و آب کافی مطمئن باشند، مگر اینکه به دلیل شرایط دیگر مصرف مایعات زیاد توسط پزشک منع شده باشد.

  روزه داری و تشنگی طولانی مدت در افرادی که این دارو را مصرف می کنند، توصیه نمی شود.

  اندازه این دارو ثابت نبوده و بسته به شرایط بیماری و نظر پزشک در فواصل معین قابل افزایش یا کاهش است.

  در طول مصرف این دارو از مصرف داروهای قلبی بدون نظر پزشک معالج خود پرهیز نمایید.

  بلند شدن ناگهانی از حالت نشسته یا خوابیده می تواند موجب سرگیجه وضعیتی و حتی افتادن و سنکوپ گردد. لذا در این مواقع به آهستگی بلند شوید و از ایستادن طولانی مدت اچتناب کنید.

  قطع ناگهانی این دارو می تواند خطرناک باشد. این امر می تواند حتی موجب سکته قلبی هم بشود. برای قطع دارو حتما باید دارو حداقل به مدت یک هفته کاهش داده شده و سپس قطع گردد. برای قطع دارو حتما باید با نظر پزشک معالج اقدام شود.

  اگر دیابت دارید، مطلع باشید که این دارو می تواند علایم افت قند را مخفی کند.

  اگر علایمی مانند سرگیجه، تنگی نفس، احساس کرختی و گزگز در انگشتان دست و خواب آلودگی دارید، هرچه سریعتر به اورژانس مراجعه نمایید.

  تداخلات دارویی

  تداخل دارویی یعنی این که مصرف دارو یا داروهای دیگر که برای بیماری های قلبی یا غیرقلبی تجویز شده است می توانند با مکانیسم های مختلفی موجب کاهش یا افزایش اثر این دارو گردند. بعنوان مثال برخی از داروها موجب افزایش تجزیه دارو در کبد یا افزایش دفع از کلیه شده و اثر دارو را کاهش می دهند. برعکس برخی دیگر از داروها، موجب کاهش تجزیه یا کاهش دفع دارو شده و موجب افزایش اثر دارو در بدن می گردند.

  داروهایی که به عنوان تداخل مطرح می شوند، نباید موجب نگرانی یا قطع خودسرانه دارو گردند. اگر شما با همزمان این داروها را مصرف می نمایید، در اولین فرصت با پزشک خود مشورت نمایید.

  منبع مطلب : ghalbeman.ir

  بیزوپرولول : موارد مصرف، عوارض جانبی، بارداری، تداخلات، اشکال دارویی، برندها

  بیزوپرولول با کاهش فشار خون در عروق خونی باعث تسهیل عملکرد قلب و خونرسانی به سایر نقاط بدن می گردد. لذا این دارو برای مبتلایان به فشارخون بالا و نارسایی قلبی که موجب کاهش برون ده قلبی می شود، تجویز می گردد تا قلب با مصرف انرژی کمتری به عملکرد خود ادامه دهد

  بیزوپرولول

  داروهای قلبی عروقی

  در کدام داروخانه موجود است؟

  اطلاعات دارویی مقدار مصرف مصرف در بارداری اشکال دارویی

  ( قرص بیزوفار محصول شرکت تهران شیمی )بیزوپرولول چیست؟

  بیزوپرولول دارویی متعلق به دسته ی داروهای مهار کننده ی گیرنده ی بتا (بتا بلاکر) می باشد که در مشکلات قلب و عروق کاربرد دارد.

  این دارو با مهار گیرنده های بتا به تنظیم ضربان قلب و کاهش فشار وارد بر قلب کمک می نماید.

  همچنین با کاهش فشار خون در عروق خونی باعث تسهیل عملکرد قلب و خونرسانی به سایر نقاط بدن می گردد. لذا این دارو برای مبتلایان به فشارخون بالا و نارسایی قلبی که موجب کاهش برون ده قلبی می شود، تجویز می گردد تا قلب با مصرف انرژی کمتری به عملکرد خود ادامه دهد.

  بیزوپرولول همچنین به کاهش درد قفسه سینه در مبتلایان به آنژین کمک می نماید.

  پیش از شروع مصرف بیزوپرولول

  -در صورت بارداری یا شیردهی حتماً پزشک خود را در جریان قرار دهید.

  -چنانچه مبتلا به آسم یا هر گونه مشکل تنفسی می باشید، پزشک را در جریان قرار دهید.

  -در صورت سابقه ی ابتلا به اختلالات کبدی یا کلیوی، پزشک را در جریان قرار دهید.

  -چنانچه سابقه ی افت فشار خون دارید، به پزشک اطلاع دهید.

  -در صورت ابتلا به دیابت، اختلالات پوستی مانند پسوریازیس و اختلال عضلانی میاستنی گراویس، حتماً پزشک را در جریان قرار دهیم.

  -اگر ضربان قلب نامنظم دارید یا دچار افت ضربان قلب می شوید، حتماً به پزشک اطلاع دهید.‌

  -چنانچه سابقه ی درد قفسه سینه ناشی از اسپاسم عروق قلبی دارید (بیماری آنژین پرینزمتال) حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.

  -لیست دقیق داروهای مصرفی (حتی داروهای بدون نسخه و فرآورده های مکمل گیاهی) خود را در اختیار پزشک یا داروساز قرار دهید تا در صورت تداخل با بیزوپرولول، اقدامات لازم صورت گیرد.

  -چنانچه سابقه ی حساسیت به این دارو یا داروهای مشابه آن را دارید پزشک را در جریان قرار دهید.

  نحوه صحیح مصرف بیزوپرولول

  -بیزوپرولول را دقیقاً طبق دستور پزشکتان مصرف نمایید.معمولا مصرف این دارو یک بار در روز تجویز می‌گردد اما مقدار مصرف با توجه به علت تجویز، متفاوت می باشد.چنانچه بیزوپرولول جهت درمان نارسایی قلبی تجویز شده باشد، معمولاً درمان با مقدار کم (١/٢۵ میلی گرم) شروع می شود و به تدریج هفته های بعد مقدار مصرف افزایش می یابد تا به حد مورد نیاز برسد. به همین خاطر ممکن است پزشک مقدار مصرف دارو را به تدریج افزایش دهد. لذا به دستور مصرف و توصیه های پزشک به دقت عمل کنید و سوالات خود را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید.

  -این دارو به صورت قرص خوراکی در دوز های متفاوت (١/٢۵،٢/۵،٣/٧۵،۵،١٠ میلی گرم )تولید می شود.

  لذا هر بار پیش از مصرف داروی خریداری شده ی جدید دقت نمایید تا دوز دارو با دوز تجویز شده توسط پزشک مطابقت داشته باشد.

  -بیزوپرولول را می توانید همراه یا بدون غذا مصرف نمایید. با این حال سعی کنید آن را هر روز در زمان مشخصی مصرف نمایید تا با مصرف منظم اثرات مطلوب درمانی را زودتر مشاهده نمایید.

  بهترین زمان مصرف این دارو صبح ها به همراه یک لیوان آب می باشد.

  -در صورت فراموشی یک نوبت مصرف، به محض یادآوری قرص را مصرف نمایید. چنانچه مصرف داروی یک روز کامل را فراموش نمودید، نوبت فراموش شده را مصرف ننموده و نوبت‌های بعدی را طبق روال سابق مصرف کنید. از دو برابر نمودن مقدار مصرف دارو در یک نوبت خودداری نمایید.

  توصیه ها

  -در مدت درمان با بیزوپرولول لازم است حتماً تحت نظر پزشک باشید تا معاینات و آزمایشات لازم به صورت منظم و دوره ای انجام شود و روند درمان و بهبودی بررسی گردد.

  -چنانچه قصد انجام هر گونه جراحی یا دریافت خدمات دندانپزشکی را دارید، حتما درمانگر خود را در جریان مصرف بیزوپرولول قرار دهید. زیرا مصرف این دارو می تواند بر روی اثر برخی از داروهای بی حس کننده یا بیهوشی اثر گذار باشد.

  -مصرف همزمان این دارو با فراورده های الکلی می تواند منجر به افت فشار خون شدید و سرگیجه گردد. لذا در مدت درمان با این دارو، مصرف فرآورده های حاوی الکل مناسب نبوده و توصیه نمی گردد.

  -پیش از خرید هر گونه دارو یا فرآورده ی مکمل از داروخانه، دکتر داروساز داروخانه را در جریان مصرف کلیه ی داروهای مصرفی خود قرار دهید تا از مناسب بودن داروی جدید برای شما اطمینان حاصل نماید. برخی داروها از جمله داروهای ضد درد و التهاب و سرماخوردگی با بیزوپرولول تداخل دارند.

  -احتمالاً پزشک به شما رژیم غذایی و تغییر سبک زندگی را پیشنهاد می نماید.

  رعایت توصیه‌های پزشک در این زمینه، بخشی از درمان شما میباشد.

  -درمان با بیزوپرولول طولانی مدت می باشد. در نتیجه مصرف دارو را تا زمانی که پزشک صلاح می‌داند ادامه دهید. قطع ناگهانی درمان می تواند مشکلاتی برای شما ایجاد نماید. لذا قطع درمان تحت نظر پزشک و با کاهش تدریجی مصرف دارو انجام می‌شود.

  -چنانچه مبتلا به دیابت می‌باشید، مصرف بیزوپرولول می‌تواند موجب مخفی نمودن علائم افت قند خون گردد و لازم است توصیه های لازم در این مورد را از پزشک خود دریافت نمایید.

  -اگر همزمان با مصرف بیزوپرولول مصرف کننده داروی هیدروکلروتیازید نیز می باشید، توصیه می شود در صورت بروز لکه یا هرگونه تغییر در سطح پوست خود به پزشک متخصص پوست مراجعه نمایید. همچنین از کرم های ضد آفتاب مناسب استفاده نمایید.

  عوارض ناخواسته دارویی بیزوپرولول

  -احساس سرگیجه، خواب آلودگی، خستگی و سبکی سر از عوارض شایع مصرف این دارو می باشد. لذا هنگام برخاستن به آرامی بلند شوید و از حرکات ناگهانی خودداری نمایید. در صورت احساس سرگیجه هنگام برخاستن برای چند دقیقه دراز بکشید تا به شرایط طبیعی باز گردید سپس چند دقیقه بنشینید و زمانی که احساس نمودید سرگیجه رفت گردیده است، از جای خود بلند شوید. این عارضه معمولاً در یک الی دو هفته ی ابتدایی بروز می نماید و به تدریج کاهش می‌یابد با این وجود در صورت ادامه، با پزشک خود صحبت نمایید. در صورت احساس سرگیجه و خواب آلودگی، از رانندگی و کار با ابزار خطرناک خودداری نمایید.

  منبع مطلب : www.darooyab.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 11 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید