این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  قانون معاینه فنی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  قانون معاینه فنی را از این سایت دریافت کنید.

  قانون جدید معاینه فنی خودرو

  آیا در سال ۱۴۰۱ قانون جدیدی برای معاینه فنی لحاظ شده است؟ از زمانی که معاینه فنی برای تمامی خودروها اجباری شد، قوانین مختلفی نیز برای دریافت برگه معاینه اعمال گردید. همین قوانین باعث شدند؛ تا اتومبیل‌ها هرچه سریع‌تر نسبت به معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند؛ به همین دلیل در شروع سال ۱۴۰۱ بسیاری […]

  قانون جدید معاینه فنی خودرو

  آیا در سال ۱۴۰۱ قانون جدیدی برای معاینه فنی لحاظ شده است؟ از زمانی که معاینه فنی برای تمامی خودروها اجباری شد، قوانین مختلفی نیز برای دریافت برگه معاینه اعمال گردید. همین قوانین باعث شدند؛ تا اتومبیل‌ها هرچه سریع‌تر نسبت به معاینه فنی خودروی خود اقدام کنند؛ به همین دلیل در شروع سال ۱۴۰۱ بسیاری از رانندگان به دنبال کسب اطلاع درباره قانون جدید معاینه فنی خودرو هستند؛ تا مبادا جریمه‌ای برای آن‌ها ثبت شود.

  امسال قانون خاصی برای دریافت برگه معاینه اتومبیل‌ها صادر نشده و فقط قیمت‌ها نسبت به سال‌های پیش تغییر کرده است.

  ما در این مقاله نگاه کلی به موضوع معاینه فنی و اجباری شدن آن خواهیم داشت؛ همچنین خودروهایی که بایستی در سال ۱۴۰۱ معاینه فنی شوند را نیز به همراه قیمت‌های جدید ذکر کردیم. تا آخر این مقاله همراه “آیتول” باشید.

  معاینه فنی خودرو چیست؟ آیا ارزش اقدام کردن دارد؟

  در معاینه فنی اتومبیل، تمامی قطعات اصلی خودرو مورد بازبینی قرار می‌گیرند؛ تا در صورت وجود مشکل، از ایجاد حادثه‌های جبران‌ناپذیر مانند تصادف، مرگ سرنشینان یا دیگر موارد جلوگیری شود. همچنین آلایندگی خودروها نیز تست می‌شود؛ تا از ورود گازهای سمی به هوا جلوگیری شده و مردم دچار بیماری‌های تنفسی نشوند.

  به‌صورت کلی زمانی که اتومبیلی وارد مراکز معاینه فنی می‌شود؛ بایستی چند مرحله را پشت سر بگذراند که در هر مرحله نیز قسمت‌هایی از خودرو که شامل موارد زیر هستند تست می‌شود.

  بررسی وضعیت ظاهری و شیشه‌های خودرو

  تست آلاینده‌های اتومبیل

  آزمایش هم‌راستا بودن چرخ‌های جلو و عقب

  تست عملکرد و کارایی کمک‌فنرها

  سنجش وضعیت اتصالات فرمان و جلوبندی

  بازبینی زیربندی اتومبیل

  بررسی ترمزهای عقب و جلو

  درصورتی‌که اتومبیلی در هر یک از این بررسی‌ها رد شده و دچار نقص باشد، رانندگان می‌توانند درخواست رفع عیب کرده و در مراکز مجاز مشکل اتومبیل خود را حل کنند. بعد از رفع نقص خودرو نیز رانندگان می‌توانند؛ دوباره به مراکز مراجعه کرده و گواهی معاینه فنی خودروی خود را بگیرند.

  در بحث معاینه فنی خودرو می‌توان تمامی عیب‌های اتومبیل را شناسایی کرد و در صورت وجود مشکل از خسارات مالی و جانی جلوگیری کرد. قطعاً این موضوع از نظر اقتصادی و ارزش مالی نیز با صرفه است. شما می‌توانید همین‌الان با مراجعه به صفحه تمدید معاینه فنی خودرو با مراحل این کار آشنا شوید.

  اگر برگه معاینه فنی خودروی خود را دریافت نکنید، چه اتفاقی می‌افتد؟

  معاینه فنی چند سالی است که اجباری شده و پلیس راهور قوانین سخت‌گیرانه‌ای را نیز برای این موضوع اعمال کرده است. اگر راننده‌ای، اتومبیل خود را معاینه فنی نکرده باشد در قدم اول برای خود و جامعه ارزشی قائل نشده است. درصورتی‌که موتور اتومبیلی دچار خرابی یا نقص شده باشد؛ باعث ایجاد گازهای سمی زیادی می‌شود، که سلامت مردم را در طولانی به مدت به خطر می‌اندازد.

  همچنین ممکن است که قطعه‌ای از خودرو مانند کمک‌فنرها دچار مشکل شده و اتومبیل در هنگام پیچیدن چپ کند. با معاینه فنی می‌توان از این مشکلات جلوگیری کرد.

  دولت برای جلوگیری از مشکلات جانی و مالی، این موضوع را اجباری کرده و درصورتی‌که خودرویی معاینه فنی نداشته باشد، روزانه ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان جریمه برای صاحب اتومبیل ثبت خواهد شد.

  باید در نظر داشت که اگر اتومبیلی ۲۰ روز معاینه فنی نداشته باشد و در خیابان‌ها تردد کند؛ جریمه‌های راننده به ۱ میلیون تومان می‌رسد. در صورت بی‌توجهی و پرداخت نکردن این مبلغ، پلیس پس از صدور ابلاغیه، می‌تواند خودرو را توقیف کند. اگر شما نیز تا امروز نسبت به معاینه فنی خودروی خود اقدام نکردید؛ می‌توانید به صفحه دریافت سریع خلافی خودرو مراجعه کرده و جرایم خود را پرداخت کنید.

  معاینه فنی ۱۴۰۱ چه قوانین و شرایطی دارد؟

  طبق گفته مدیرعامل ستاد مراکز معاینه فنی شهر تهران؛ تمامی خودروهای شخصی داخلی تولید ۱۳۹۷ و خودروهای خارجی تولید ۲۰۱۸ باید معاینه فنی شوند. همچنین صاحبان خودروهای عمومی مانند تاکسی‌های اینترنتی و خطی که تولید سال ۱۳۹۹ و ماقبل آن هستند نیز بایستی نسبت به معاینه فنی اتومبیل‌های خود اقدام کنند.

  این موضوع همانند خرید بیمه شخص ثالث اجباری بوده و امسال درصورتی‌که خودرویی برگه معاینه فنی نداشته باشد، روزانه ۵۲ هزار و ۲۰۰ تومان جریمه خواهد شد. جریمه دودزا بودن نیز ۶۳ هزار تومان است. این جرایم در شب‌ها نیز انجام می‌شود و توسط دوربین‌ها ثبت خواهد شد.

  قیمت معاینه فنی خودرو در سال ۱۴۰۱ چه‌قدر است؟

  براساس آخرین مصوبه‌ای که در رابطه با هزینه معاینه فنی خودروها اعلام شده است، رانندگان اتومبیل‌های سبک در مراجعه اول باید مبلغ ۹۲ هزار تومان و در مراجعه دوم مبلغ ۱۹ هزار و ۵۰۰ تومان پرداخت کنند.

  استفاده از خدمات معاینه فنی غیرحضوری خودرو آیتول

  درصورتی‌که هنوز نسبت به معاینه فنی خودروی خود اقدام نکردید یا وقت کافی برای انجام این کار ندارید، می‌توانید از خدمات کارپرداز آیتول بهره ببرید. در این سرویس، کارشناسان آیتول با دریافت یک وکالت‌نامه، مراحل اخذ برگه معاینه فنی خودروی شما را طی می‌کنند. پس از دریافت برچسب نیز اتومبیل را جلوی درب منزل به شما تحویل خواهند داد.

  کارپرداز جزوی از خدمات حضوری آیتول است؛ که در کنار سرویس‌های دیگری مانند تعویض روغن سیار، و ترخیص خودرو از پارکینگ ارائه می‌شود.

  آزمایش فنی خودرو در سال ۱۴۰۱ واجب‌تر از سال‌های پیش است

  با توجه به گرانی قطعات خودرو در سال ۱۴۰۱ و وضعیت اقتصادی کشور، شما می‌توانید با انجام معاینه فنی خودروی خود از خرابی و آسیب‌دیدن اتومبیل جلوگیری کنید. همچنین اگر در شهر تهران زندگی می‌کنید؛ امسال می‌توانید با انجام معاینه فنی بر روی آلایندگی خودروی خود کنترل داشته باشید؛ تا گازهای سمی اتومبیل شما باعث ایجاد بیماری نشود.

  امسال هیچ قانون جدیدی برای معاینه فنی خودرو صادر نشده و فقط نسبت به سال‌های پیش کمی مبلغ مراجعات اول بیشتر شده است. به نظر شما بیشتر شدن مبالغ معاینه فنی از ارزش انجام‌دادن این کار کم خواهد کرد؟ حتماً نظرات خود را زیر همین مطلب درج کنید.

  منبع مطلب : itoll.ir

  معاینه فنی خودرو 1401+ساعت کاری و مدارک موردنیاز

  اخذ معاینه فنی در سال 1401 یکی ازضروریات تردد در سطح شهر است و در صورت نداشتن معاینه فنی جریمه 50 هزارتومانی را در پی دارد که هر 24 ساعت است.

  شرایط معاینه فنی خودرو ۱۴۰۱+ساعت کاری و مدارک موردنیاز

  از جمله راهکارهای کاهش آلودگی هوا که در دستور کار پلیس راهور تهران بزرگ قرار گرفته، داشتن معاینه فنی کلیه خودروهایی است که ۴ سال از عمر آن ها می‌گذرد و شما می‌بایست طبق این مصوبه به یکی از شعب معاینه فنی در سطح شهر تهران مراجعه کنید و کارت معاینه فنی خود را دریافت نمایید. در نظر داشته باشید که بر اساس قانون و مطابق اعلام پلیس راهور تهران بزرگ، خودروهای فاقد معاینه فنی روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه می‌شوند. پس برای این که دقیقا بدانید چه کاری باید انجام دهید تا انتهای متن با ما باشید.

  خودروهایی که باید در سال ۱۴۰۱ معاینه فنی بگیرند

  براساس اعلام پلیس راهنمایی و رانندگی ناجا با توجه به قانون معاینه فنی سال ۱۴۰۱ و الزامی بودن اخذ گواهی معاینه فنی خودروها، امسال ۳ گروه از خودروها باید برای دریافت معاینه فنی اقدام کنند. طبق قانون خودروهای سواری تولید داخل و خارجی که سن آن‌ها بیش از ۴ سال باشد ملزم به اخذ گواهینامه معاینه فنی هستند.

  بر اساس این قانون مالکان خودروهای تولید داخل به‌سال ساخت ۱۳۹۷ و ماقبل آن، خودروهای وارداتی سال ۲۰۱۸ (با آغاز سال جدید میلادی ۲۰۲۲ تمامی خودروهای وارداتی ۲۰۱۸ و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند.) و همچنین خودروهای عمومی سال ۱۳۹۹ و ما قبل از آن در سال جاری باید گواهی معاینه فنی وسیله نقلیه خود را اخذ کنند.

  پلیس راهنمایی و رانندگی موظف است خودروهای مذکور را که فاقد گواهینامه معاینه فنی هستند اعمال قانون کنند.

  به بیان دیگه و به طور خلاصه

  خودروهای سواری تولید داخل و خارج که سن آن‌ها بیش از ۴ سال باشد؛ ۱۳۹۷ و ماقبل آن

  خودروهای وارداتی سال ۲۰۱۸ و ماقبل آن

  خودروهای عمومی و تاکسی سال ۱۳۹۹ و ما قبل از آن

  همچنین توجه داشته باشید که بر اساس ماه تولید خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کنید. برای مثال خودرویی که تولید مهر ماه سال ۹۷ است باید در مهرماه سال ۱۴۰۱ برای اخذ معاینه فنی مراجعه کند.

  مطلب پیشنهادی: لیست آدرس و ساعت کار مراکز معاینه فنی خودرو تهران

  سرویس های مدارس تا ۹۰ درصد از پرداخت حق هزینه معاینه فنی معاف هستند و تاکسی‌ها برای معافیت از هزینه‌های معاینه فنی به مرکز شماره یک مراجعه کنند.

  گفتنی است؛ دوربین‌های نظارتی شب‌ها هم فعال شده و تخلف نداشتن معاینه فنی را ثبت خواهند کرد.

  همچنین در خودروهای دوگانه سوز با عمر مخزن بیش از ۶ سال علاوه بر معاینه فنی بنزینی، تست هیدرو استاتیک که مختص مخزن گاز CNG است نیز باید انجام شود.

  رانندگانی که مخزن خودروهای گازسوز آنان کمتر از ۶ سال عمر دارد، پس از انجام تست چشمی تجهیزات گازسوز خودور و تأیید مراکز معاینه فنی می‌توانند از خودرو خود دوباره استفاده کنند. پذیرش بازرسی چشمی خودروهای دوگانه سوزی که روی کارت خودروی آن‌ها دوگانه سوز ذکر نشده باشد درسامانه سیمفا امکان پذیر نمی‌باشد.

  همچنین در خصوص خودروهای سنگینی که زیر یک سال از عمر آن ها می گذرد از معاینه فنی معاف هستند و خودروهای سنگین تا ده سال مدت معاینه فنی آن ها ۶ ماه است و خودروهای بالای ۱۰ سال ۳ ماهه هستند. لیست مراکز معاینه فنی سنگین را اینجا ببینید.

  ساعات فعالیت مراکز معاینه فنی شهر تهران

  شهروندان می‌توانند جهت اطلاع از آخرین وضعیت کاری مراکز به سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودرو‌های تهران inspection.tehran.ir مراجعه و یا با سامانه پاسخگو ۹۶۰۰۶۰۰۰ در زمان اداری تماس حاصل کنند.

  مراکز بیهقی، نیایش، دماوند، شهید آبشناسان، سراج، خاوران، امام رضا(ع)، شهدای زمان آباد، بعثت، فدائیان اسلام و ایران خودرو از ساعت ۷:۳۰ لغایت ۱۷ و مراکز شقایق، شهید چمران، الغدیر ، چیتگر، ابوذر و کلیه واحدهای سیار از ساعت ۷:۳۰ لغایت ۱۶:۱۵ ارائه خدمات می‌کنند.

  مدارک لازم برای معاینه فنی خودرو شامل اصل کارت خودرو یا سند خودرو و فرم تشخیص عیوب ظاهری می باشد.

  هزینه معاینه فنی ۱۴۰۱

  هیات وزیران به پیشنهاد مشترک وزارت خانه های کشور و راه و شهرسازی، نرخ جدید خدمات صدور گواهی معاینه فنی خودرو مخصوص وسایل نقلیه سبک و سنگین را مشخص کرد.

  معاینه فنی خودروهای سبک بنزین سوز و دوگانه سوز ۴۷.۰۰۰ تومان درصورت مردودی ۱۰.۰۰۰ تومان

  معاینه فنی خودروهای سنگین گازوییلی و گازسوز ۷۱.۶۰۰ تومان درصورت مردودی ۱۲.۰۰۰تومان

  معاینه فنی خودروهای سنگین و نیمه‌سنگین دوگانه سوز ۹۹.۱۰۰ تومان درصورت مردودی ۱۲.۰۰۰ تومان

  معاینه فنی موتورسیکلت ۱۲.۰۰۰ تومان درصورت مردودی ۲.۰۰۰ تومان

  همچنین بهای دریافتی برای بازرسی چشمی قطعات و تجهیزات گازسوز (به جز مخزن) برای خودروهای سبک دوگانه سوز و خودروهای نیمه سنگین و سنگین گازسوز مبلغ ۱۲۵ هزار ریال تعیین گردید.

  هیات وزیران همچنین نرخ بهای خدمات صدور گواهی معاینه فنی خودروها و موتورسیکلت ها برای هربار مراجعه بعدی ظرف ۱۵ روز پس از مراجعه اول را برای خودروهای سبک ۱۰۰ هزار ریال، خودروهای نیمه سنگین و سنگین ۱۲۰ هزار ریال و برای موتورسیکلت ها مبلغ ۲۰ هزار ریال تعیین کرد.

  گفتنی است، بعد از انقضای ۱۵ روز پس از مراجعه اول، مراجعه بعدی به عنوان اولین مراجعه محسوب می‌شود.

  نوبت دهی معاینه فنی

  با ارسال عدد ۱ به سامانه پیامکی ۲۰۰۰۱۱۲ و یا از طریق سایت معاینه فنی به آدرس inspection.tehran.ir در مراکز از طول صف مطلع شوید و خلوت‌ترین مرکز را براحتی انتخاب کنید.

  برای این منظور به بخش سامانه طول صف مراکز معاینه فنی تهران مراجعه و با انتخاب مرکز معاینه فنی مورد نظر خود از زمان انتظار آن باخبر شوید.

  با استفاده از خدمات سامانه نوبت‌دهی آنلاین با تعیین وقت قبلی به آدرس مرکز معاینه فنی مورد نظر مراجعه نمایید. جهت اطلاع از نحوه نوبت دهی اینترنتی معاینه فنی این مطلب را بخوانید.

  همچنین به تازگی امکان نوبت گیری تلفنی معاینه فنی فراهم شده است که با تماس با سامانه پاسخگو ۹۶۰۰۶۰۰۰ امکان پذیر است. در حال حاضر ارائه نوبت تلفنی در سه مرکز بیهقی، چمران و شقایق انجام و در صورت افزایش تقاضا تعداد مراکز نیز اضافه خواهد شد.

  منبع مطلب : farmooon.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 5 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید