این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  فوتبال توسط چه کشوری ساخته شد

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  فوتبال توسط چه کشوری ساخته شد را از این سایت دریافت کنید.

  فوتبال

  فوتبال

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  فوتبال

  بازیکن مهاجم (شمارهٔ ۱۰) در حال تلاش برای واردکردن توپ درون دروازه و گل‌زدن است.

  بالاترین نهاد ورزشی فیفا

  لقب(ها) بازی زیبا،[۱] بازی جهانی،[۲] ورزش پادشاه[۳]

  نخستین مسابقه سدهٔ نوزدهم میلادی در کشور انگلستان

  ویژگی‌ها

  اعضاء تیم ۱۱ نفر در هر تیم

  جداسازی جنسیتی بله (جداگانه)

  رده‌بندی ورزش تیمی، بازی توپی

  تجهیزات توپ فوتبال

  محل برگزاری زمین فوتبال

  برگزاری

  کشور یا منطقه سراسر جهان

  المپیک از المپیک ۱۹۰۰ پاریس–تاکنون (به‌جز المپیک ۱۹۳۲ لس‌آنجلس)

  پارالمپیک بله

  فوتبال (به انگلیسی: Football) یک ورزش تیمی و محبوب‌ترین ورزش در بیشتر کشورهای جهان است.[۴] فوتبال را دو تیم یازده‌نفره متشکل از بازیکنان فوتبال با یک توپ فوتبال بر روی چمن طبیعی یا مصنوعی با هدف گل‌زدن انجام می‌دهند. یازده بازیکن هر تیم شامل چند مهاجم، هافبک، مدافع و یک دروازه‌بان می‌شوند که توسط سرمربی در زمین چیده می‌شوند و مانند یک سیستم عمل می‌کنند که سیستم فوتبال نامیده می‌شود. امروزه بیش از ۲۵۰ میلیون فوتبالیست در بیش از ۲۰۰ کشور وجود دارد.

  قدمت فوتبال به چندین سدهٔ پیش از میلاد و به چین بازمی‌گردد که به تدریج در یونان و روم نیز رواج می‌یابد. فوتبال مدرن امروزی نیز در سال ۱۸۶۶ در مدارس انگلستان شکل‌گرفت و به تدریج گسترهٔ پراکندگی آن همهٔ جهان را زیر پوشش خود قرارداد. با شکل‌گیری سازمان فیفا در سال ۱۹۰۴ و ایجاد رقابت جام جهانی فوتبال، این ورزش بسیار گسترده‌تر شد.

  طول زمین فوتبال ۹۰ تا ۱۲۰ متر و عرض آن ۴۵ تا ۹۰ متر است. مسابقهٔ فوتبال در دو نیمهٔ ۴۵دقیقه‌ای انجام می‌گیرد و در بازی‌های حذفی و ، گاهی، در صورت تساویِ نتیجه، وقت‌های اضافه و پنالتی نیز به آن افزوده می‌شود. فوتبال ضوابطی دارد که قوانین فوتبال نامیده می‌شوند و نمی‌توان بر خلاف آن‌ها عمل کرد. سازمان فیفا، علاوه بر فوتبال، نهاد رسمی ورزش‌های فوتسال و فوتبال ساحلی نیز هست و کنفدراسیون‌های قاره‌ایِ یوفا، اِی‌اِف‌سی، سی‌اِی‌اِف، کونکاکاف، کونمبول و اُاف‌سی از زیرشاخه‌های فیفا هستند.

  جام جهانی فوتبال از بزرگ‌ترین رویدادهای ورزشیِ جهان است که هر چهار سال یک بار در یکی از کشورهای جهان روی می‌دهد. علاوه بر این، مسابقات بین‌المللی دیگری مانند بازی‌های المپیک تابستانی، جام کنفدراسیون‌ها، جام باشگاه‌های جهان، جام ملت‌های اروپا و لیگ قهرمانان اروپا نیز رایج است. لیگ‌های متعددی ازجمله لا لیگا و لیگ برتر انگلستان در کشورهای مختلف به‌وجود آمده‌اند که نوعی مسابقات داخلی محسوب می‌شوند. فوتبال بانوان نیز از اواخر سدهٔ نوزدهم میلادی به راه افتاد. فیفا ادعا می‌کند که وظیفهٔ محافظت بازیکنان از دوپینگ را به‌خوبی انجام می‌دهد و فوتبال از دوپینگ پاک است. در سال ۲۰۰۴، فیفا یک برای اجرای بازی‌های جوانمردانه به‌تصویب رساند. اما در سال ۲۰۰۶، این منشور بازنگری شد و منجر به تشکیل گردید.[۵]

  واژه‌شناسی و نام

  ورزش‌های شبیه به فوتبال در کشورهایی که آغازگر فوتبال بودند، نام‌های مختلف داشت. این بازی‌ها در چین «»، در ژاپن «» و در یونان و امپراتوری روم «» نامیده می‌شدند.[۶]

  اصطلاح (به انگلیسی: ) را برای نخستین‌بار مردم بریتانیا ابداع‌کردند. ریشهٔ واژهٔ به اواخر سال ۱۸۰۰ میلادی و از هنگامی که این ورزش در مدارس انگلستان راه‌اندازی‌شد، بازمی‌گردد. مقررات این رشته ورزشی نخستین بار در سال ۱۸۶۳ در اتحادیه فوتبال انگلستان تنظیم شد و نام «اتحادیه فوتبال» (association football) هم برای تمایز این بازی از انواع دیگر فوتبال (به ویژه راگبی فوتبال) انتخاب شد. «اتحادیه فوتبال» همچنان نام رسمی این رشته ورزشی است و سازمان‌های اصلی اداره‌کننده ورزش فوتبال مثل فیفا و یوفا از این نام در عنوان خود استفاده کرده‌اند. واژه ساکر (به انگلیسی: ) نیز مخففی از کلمه association همراه با پسوند انگلیسی er است که در دهه ۱۸۸۰ در انگلستان ابداع شد.[۷] امروزه در ایالات متحده آمریکا این رشته را بیشتر می‌نامند. در بریتانیا این ورزش در رده‌های سنی بزرگسالان، تا مدتی با نام شناخته می‌شد. پس از مدتی، در ردهٔ سنی ۱۸ سال برای نخستین‌بار نامیده‌شد و این اصطلاح به تدریج بر واژه تسلط پیدا کرد و در پایان به تغییر نام یافت.[۸]

  این ورزش در مناطقی از جمله فرانسه، اسپانیا و آمریکای لاتین با اصطلاح نامیده می‌شود. آلمانی‌ها با اندکی تنوع آن را یا فوسبال می‌نامند.[۹]

  تعاریف

  مسابقهٔ فوتبال: به بازی که در آن بازی فوتبال انجام می‌گیرد و دو تیم فوتبال در مقابل یکدیگر به رقابت برای برد و گل زدن به تیم حریف تلاش می‌کنند را مسابقهٔ فوتبال می‌گویند.[۱۰]زمین فوتبال: به زمینی که بازی فوتبال در آن انجام می‌گیرد، زمین فوتبال می‌گویند که در شرایط استاندارد می‌بایست پوشیده از چمن طبیعی یا مصنوعی باشد و شامل مناطقی از جمله محوطه جریمه است.[۱۱] فوتبال بر روی زمین‌های خاکی کوچه‌ها و خیابان‌ها نیز انجام می‌گیرد و آن‌ها نیز زمین فوتبال به‌شمار می‌روند.[۱۲]تیم فوتبال: به مجموعه‌ای ۱۱ نفره از بازیکنان فوتبال گفته می‌شود که همگی با لباسی مشخص در یک مسابقه با هم متحد و هم‌هدف یک تیم را تشکیل می‌دهند.[۱۳]مربی فوتبال: فردی که در فوتبال نقش تربیت و سازماندهی بازیکنان تیم (از نظر جسمی و روحی) جهت کامیابی در مسابقات را بر عهده دارد.[۱۴] در فوتبال امروزی هر تیم چندین مربی دارد که وظایف به صورت تفکیک‌شده بین آن‌ها تقسیم می‌شود. سرگروه مربیان تیم، سرمربی نامیده می‌شود.[۱۵]سیستم فوتبال: سیستم یا آرایش تیمی، نشان‌دهنده طرز چیدمان بازیکنان یک تیم در زمین است. آرایش هر تیمی متناسب با رویکرد دفاعی یا تهاجمی آن تیم، توانایی بازیکنان و عوامل دیگر است.[۱۶]کاپیتان: کاپیتان یکی از بازیکنان است که وظیفه رهبری تیم در زمین بازی را بر عهده دارد و با بستن بازوبند به بازوی چپش، از دیگر بازیکنان متمایز می‌شود. از جمله وظایف او کنترل کردن تیم در مواقع اضطرار و صحبت با داور در شرایط حساس و البته قرعه کشی در پرتاب سکه در ابتدای بازی برای دریافت توپ یا زمین است.[۱۷]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  مخترع فوتبال چه کسی و چه کشوری بود؟

  اما چه کشوری فوتبال، محبوبترین ورزش جهان را اختراع کرد و مخترع فوتبال چه کسی بود؟ دیدگاه رایج این است که فوتبال در انگلستان اختراع شد. با این حال، ادعاهایی

  مخترع فوتبال چه کسی و چه کشوری بود؟

  مخترع فوتبال چه کسی و چه کشوری بود؟ چه کسی فوتبال را اختراع کرد؟

  دیجی فکت

  توسط زهرا بختیاری در 9 خرداد 1398

  کودکان سراسر جهان از حلبی‌آبادهای ریودوژانیرو گرفته تا روستاهای خاکی آفریقا، فوتبال بازی می‌کنند و عاشق آن هستند. در محبوبیت این ورزش همین بس که فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال 2013، چشمان 360 میلیون بیننده را به مانیتورها خیره کرد و 1 میلیارد و 200 میلیون نفر نیز فینال جام جهانی 2014 را تماشا کردند. فوتبال پدیده‌ای جهانی است و هر روز مثل اینترنت بزرگ و بزرگتر و محبوبیت آن بیشتر می‌شود. گسترش رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی نیز امکان تماشای فوتبال از هر نقطه‌ای از جهان را تسهیل کرده است.

  اما چه کشوری فوتبال، محبوبترین ورزش جهان را اختراع کرد و مخترع فوتبال چه کسی بود؟ دیدگاه رایج این است که فوتبال در انگلستان اختراع شد. با این حال، ادعاهایی وجود دارد مبنی بر اینکه این اسکاتلندی‌ها بودند که فوتبال را اختراع کردند و همچنین چینی‌ها معتقدند که آن‌ها نقش مهمی در خلق این بازی ایفا کرده‌اند. در ادامه مقاله، می‌خواهیم به بررسی این موضوع بپردازیم تا بفهمیم که چه کشوری فوتبال را اختراع کرده است. با دیجی رو همراه باشید.

  دوران باستان

  برخی مدعی هستند که تاریخچه‌ی فوتبال به 2500 سال قبل از میلاد باز می‌گردد. یونانیان، مصری‌ها، چینی‌ها و رومی‌ها همه بازی‌هایی با توپ انجام می‌دادند که پاها را درگیر می‌کرد. از این دست بازی‌های باستانی، شبیه‌ترین بازی به فوتبال آن هم به شکل مدرن آن، یک بازی چینی به نام تسو چو بود که به معنای “ضربه زدن به توپ” است و تاریخچه‌ی آن به سلسله هان (206 قبل از میلاد تا 220 بعد از میلاد) برمی‌گردد. این بازی شامل ضربه زدن با پا به یک توپ چرمی کوچک بود. استفاده از دست مجاز نبود اما استفاده از پا و سایر قسمت‌های بدن ایرادی نداشت. اما این بازی یک تفاوت اساسی با فوتبال امروز داشت: در بازی تسو چو، دروازه حدود 30 فوت از زمین قرار داشت. ژاپنی‌ها، بومیان آمریکایی و استرالیایی‌ها همگی بازی‌هایی از این دست انجام می‌دادند.

  نقش انگلستان در شکل‌گیری فوتبال

  شکی نیست که انگلستان در توسعه فوتبال و بسیاری از ورزش‌های محبوب دیگر مانند تنیس و کریکت تقش مهمی ایفا کرده است. در حدود قرن نهم، زمانی که مردم انگلستان در روستاها بازی با توپی که از مثانه خوک ساخته شده بود را شروع کردند مقامات آن را یک نوع مزاحمت دانسته و به همین خاطر، در سال 1314 حکمی صادر شد که حاکی از ممنوعیت این بازی به دلیل “ایجاد سر و صدای زیاد در شهر” بود. جالب است بدانید که هنری هشتم دستور داده بود یک جفت چکمه فوتبال برای او بسازند و شاید نخستین فوتبالیست انگلستان نیز خود او باشد. در این دوره، فوتبال به شدت خشن و بی نظم بود و از بازی‌های استراتژیکی که امروزه تماشا می‌کنیم خبری نبود.

  فوتبال عامیانه

  فوتبال عامیانه در قرن هجدهم و نوزدهم در انگلستان آغاز شد و حتی در کشورهای دیگر مانند فرانسه نیز رواج یافت. بازی شامل نفرات زیادی می‌شد و دروازه‌ها به اندازه سه مایل از هم فاصله داشتند. روش بازی این بود که یک توپ که معمولا از مثانه خوک ساخته شده بود، به سمت دروازه حریف هدایت می ‍شد و بازیکنان می‌توانستند به توپ ضربه بزنند و آن را پرتاب یا حمل کنند. متاسفانه، این بازی بسیار خشونت‌آمیز بود و ضربه زدن به ساق پای بازیکن رقیب یک تاکتیک به حساب می‌آمد و مهم نبود که فاصله بازیکن از توپ جقدر باشد. با این حال، وقتی بریتانیا به کشوری صنعتی تبدیل شد فوتبال عامیانه محبوبیتی همچون گذشته نداشت چرا که بسیاری از  مردم به مناطق شهری نقل مکان کرده بودند و از این جا به بعد بود که فوتبال مدرن ظهور پیدا کرد.

  فوتبال مدرن

  فوتبال مدرن از مدارس دولتی انگلیس آغاز شد. هنوز هم استفاده از دست هنگام بازی ایرادی نداشت، اما این بار دروازه‌بان‌ برای هر تیم تعیین و تاکتیک‌های جدید معرفی شد و استفاده از تکل‌های خشن ممنوع بود. علاوه بر این، هنگامی که توپ روی پای بازیکن حریف بود، زدن تکل‌های خشن کاری غیراخلاقی محسوب می‌شد و جریمه داشت. محدودیت‌هایی برای فضای بازی نیز طراحی شد. باشگاه‌های فوتبال در قرن نوزدهم شکل گرفتند. شکل بازی در ابتدا بیشتر از اینکه به فوتبال مدرن شباهت داشته باشد به راگبی شباهت داشت و تیم‌های مدارس با یکدیگر رقابت می‌کردند.

  شکل‌گیری اتحادیه فوتبال

  اتجادیه فوتبال انگلیس در 26 اکتبر 1863 شکل گرفت. آنها می‌خواستند قوانین و سیستم‌های مختلفی را برای فوتبال کشور خود تدوین کنند و دست زدن به توپ، ضربه زدن به  ساق پا و پشت پا زدن، همه خطا در نظر گرفته شد. باشگاه‌های بیشتری به اتحادیه فوتبال پیوستند تا جایی که این رقم تا سال 1887 به 128 باشگاه رسید. در سال 1872 اولین بازی جام اتحادیه برگزار شد و از سال 1870 به بازیکنان از سوی باشگاه‌ها پول پرداخت می‌شد. در نهایت، لیگ فوتبال انگلیس در سال 1888 توسط ویلیام مک گرگور مدیر استون ویلا تشکیل شد.

  نقش اسکاتلندی‌ها در اختراع فوتبال

  بعضی در اسکاتلند این ادعا را مطرح می‌کنند که در واقع این اسکاتلندی‌ها بودند که فوتبال را به شکلی که امروز می‌بینیم بنیان نهادند. چند جوان از پرت شایر و هایلندز در پارک ملکه در گلاسکو در سال 1867 گرد هم می‌آیند. آنها یک نسخه از FA را به دست آورده و تغییر می‌دهند و یک ترکیب ظریف از پاس و دریبل زدن را ارائه دادند که با رویکرد بی رحمانه « با سر زدن به توپ » انگلستان قابل قیاس نبود. اسکات‌ها نسبت به انگلیسی‌ها قامت کوتاه‌تری داشتند و به همین دلیل پاس دادن را به عنوان راهی برای رفع مشکل قامت کوتاه خود به کار بردند. با این توصیف، آیا می‌توان گفت که خالقان فوتبال اسکاتلندی‌ها بوده‌اند؟

  منبع مطلب : digiro.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید