این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  فسیل ها چگونه به وجود می آیند

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  فسیل ها چگونه به وجود می آیند را از این سایت دریافت کنید.

  فسیل چگونه به وجود می آید

  فسیل ها بقایای جانوران و گیاهان باستانی و ردپاها یا اثرات به جا مانده از موجودات زنده از دوره های زمین شناسی گذشته یا اثرات به جا مانده از هر

  فسیل چگونه به وجود می آید

  مجموعه : علمی و دانستنی ها

  فسیل ها بقایای جانوران و گیاهان باستانی و ردپاها یا اثرات به جا مانده از موجودات زنده از دوره های زمین شناسی گذشته یا اثرات به جا مانده از هر فعالیتشان هستند. فسیل ها روی همه قاره های زمین پیدا شده اند.

  لغت فسیل از لغت لاتین fossilis می آید كه به معنی حفر كردن و کاوش کردن است. بیشتر لایه های فسیلی از سنگ های رسوبی به دست آمده اند. سنگ رسوبی سنگی است كه از رسوباتی نظیر ماسه، گل و تكه های كوچك سنگ تشکیل شده است . پس از گذشت دوره های زمانی طولانی، این ذرات كوچك فشرده شده اند (متراكم شده اند). اگر فسیلی در میان آنها باشد، این فسیل زیر لایه های بیشتر و بیشتری از رسوب دفن شده است و در داخل سنگ های رسوبی فشرده شده است. لایه های زیرین قدیمی تر از لایه های بالایی هستند.

  به عبارت دیگر در شرایطی، گیاهان و حیوانات مرده در زیر خاک دفن می شوند اما فاسد نمی شوند.آب به داخل خاک نفوذ می کند و مواد معدنی از قبیل آهن،سیلیکات و کلسیم را با خود می برند. این مواد دور واطراف گیاهان یا حیوانات مرده جمع می شوند و آنها را به همان صورت حفظ می کنند. با گذشت زمان، مواد شیمیایی فوق سخت می شوند و یک نسخه تقریبا کاملی از حیوان اصلی بوجود می آید. این نسخه را فسیل می گویند.

  بنابراین فسیل ها انواع باقیمانده جانورى و گیاهى نظیر جسم حیوانات و استخوان هاى مربوط به آنها ، تنه گیاهان قدیمى و ساختمان شان ، کرمهاى نرم، ستاره هاى دریایى و غیره ( از نقطه نظر تشریحى ) و آثار و مواد به جامانده از آنها نظیر فضولات ، مدفوعات ، تخم ها ( آثار طبیعى ) و اثر لانه ها ، آشیانه ها ، رد پاها ( آثار مصنوعى ) را شامل مى شود و تمامى اینها بطور مستقیم توسط موجودات که در گذشته مى زیسته اند ، بوجود آمده اند .

  اصطلاح فسیل دلالت بر زمانی طولانی می كند كه در طی آن موجود ات فسیل شده زندگی می كردند و بقایای مرده آنها در رسوبات ادوار ما قبل تاریخ به حالت سنگواره باقی می ماندند . البته این بدان معنی نیست كه فسیل ها از موجودات كاملا ناپدید شده اند بلكه اشكال گوناگونی از آنها نیز جمع آوری و شناسایی شده اند كه امروزه نیز زندگی می كنند.

  جانور شناسی و گیاه شناسی اطلاعاتی درباره زندگی موجوداتی می دهندكه بدون آشنایی به هر كدام از آنها فسیل ها نمی توانند مفهومی داشته باشند و علم دیرینه شناسی نیز شواهد و مداركی را درباره زندگی اجداد جانوران و گیاهان در اختیار زیست شناسان قرار می دهد . مطالعه فسیل ها اساس و پایه بخشی از علم زمین شناسی اقتصادی است و برای شناسایی سنگهای سوختی مانند زغال سنگ ها و منشاء ‌نفت و گاز دارای ارزش زیادی هستند .این نکته را به خاطر داشته باشید که فسیل یك استخوان هیچ استخوانی در داخلش نیست. یك شیء فسیل شده همان شكل شیء اصلی را دارد، اما از نظر مواد شیمیایی بیشتر شبیه به سنگ است.دیرینه شناسی شاخه ای از زیست شناسی است كه اشكال زندگی ای را كه در دوره های زمین شناسی قبل تر وجود داشته است را مطالعه می كند. اكثراً این كار را با مطالعه فسیل ها انجام می دهد.

  شكل فسیل ها :

  فسیل ها همان شكلی را دارند كه شیء اصلی داشته است. اما رنگ، تراكم و رنگ بندی آنها با شیء اصلی خیلی متفاوت است. رنگ یك فسیل به مواد معدنی ای كه آن را تشکیل داده اند بستگی دارد. فسیل ها معمولاً سنگین تر از شیء اصلی هستند .( فسیل ها به طوركلی از سنگ هستند. چراکه مواد سنگی به تدریج جایگزین شیء اصلی شده است). بیشتر فسیل ها از مواد سنگی معمولی ساخته شده اند، اما بعضی پرمزورازترند.

  چگونگی تشكیل فسیل ها :

  فسیل های بخش های سخت (مانند استخوان ها و دندان ها) به صورت زیر تشكیل شده اند :

  ¯ بعضی از جانوران به سرعت بعد از مرگشان دفن شده اند (با دفن شدن زیر گل و لای یا دفن شدن در توفان شن و غیره ( با گذشت زمان رسوبات بیشتر و بیشتری بقایای جانور را پوشانده است .

  ¯ بخش هایی از جانوران كه پوسیده و فاسد نشده (معمولاً بخش های سخت تر مثل استخوان ها و دندان ها) در زیر رسوبات تازه شكل گرفته دفن می شود.

  ¯ در شرایط مساعد (بدون وجود لاشخورها، دفن سریع، نبودن تغییرات آب و هوایی خیلی زیاد)، بخش های بدن جانور در طول زمان به فسیل تبدیل می شود.

  ¯ بعد از مدت زمانی طولانی، مواد شیمیایی موجود در بدن جانور دفن شده ، تحت یك سری از تغییرات قرار می گیرد. به طوری كه استخوان به آهستگی می پوسد وفاسد می شود، آب با مواد معدنیش به داخل استخوان رسوخ می كند و مواد شیمیایی داخل استخوان را با مواد معدنی سنگ مانند جایگزین می كند. فرایند فسیل شدن به نحوه جایگزینی و حل شدن موادمعدنی اصلی در شیء با مواد معدنی دیگر بستگی دارد.این فرایند نتیجه اش یك كپی سنگ مانند سنگین از شیء اصلی است- یعنی یك فسیل. فسیل همان شكل شیء اصلی را دارد، اما از نظر شیمیایی بیشتر شبیه به سنگ است.

  راه های تشكیل فسیل موجودات زنده :

  – محافظت در برابر دگرگونی : بخش های حشرات یا گیاهان كه در كهربا به دام افتاده اند

  – سنگ شدن : مواد معدنی سنگ مانند به آهستگی به شیء اصلی نفوذ و چكه می كنند و بافت اندام اصلی با سیلیكات، كلسیت یا سولفید آهن جایگزین می شود و در نهایت یك فسیل سنگ مانند را تشكیل می دهد. بیشتر فسیل های چوب و استخوان به طریق سنگ شدن تشکیل می شوند.

  – جایگزینی : بخش های سخت موجود زنده حل می شود و به وسیله مواد معدنی دیگر مانند كلسیت، سیلیكات، سولفید آهن یا آهن جایگزین می شود .

  – كربونیزه شدن ( ذغال سنگی شدن ) : به این ترتیب كه تنها كربن در نمونه باقی می ماند و عناصر دیگر، مانند هیدروژن، اكسیژن و نیتروژن از بین می روند.

  – حفاظت از authigenic : محافظت در مقابل این كه كالبد ها و قالب های موجودات زنده خراب یا حل شوند.

  بیشتر جانوران فسیل نمی شوند. چراكه آنها به سادگی فاسد می شوند و می پوسند و به صورت فسیل ثبت نمی شوند. دیرینه شناسان تخمین می زنند كه تنها درصد ناچیزی از دایناسورها فسیل هایشان پیدا شده یا پیدا خواهد شد.بیشتر اسكلت دایناسورها كه در موزه ها نشان داده می شود واقعاً فسیل نیستند. آنها از جنس پشم شیشه سبك وزن هستند یا مشابه صمغ كاج هستند.

  انواع فسیل :

  فسیل ها را می توان به دو نوع تقسیم كرد :

  بخش های فسیل شده بدن (استخوان ها، چنگال ها، دندان ها، پوست و غیره)

  منبع مطلب : www.parsnaz.com

  فسیل چیست و چگونه بوجود میاید ؟

  پرسش و پاسخ مقطع دبستان پایه پنجم رشته درس علوم تجربی

  فسیل چیست و چگونه بوجود میاید ؟

  amir aIi tavacooIifarde   5 دی 9:54

  3 پرسش 32 پاسخ 159 امتیاز

  دبستان پنجم علوم تجربی

  سلام دوستان خوبم . خسته نباشید .

  فسیل چیه و چجوری بوجود میاد ؟

  4 گزارش

  محدثه امانی   5 دی 17:03

  4 پرسش 20 پاسخ 153 امتیاز

  سلام

  فسیل چیست؟ به اثار و بقایای جانوران که از گذشته به جا مانده است فسیل می گویند.

  فسیل چگونه تشکیل می شود؟ وقتی جانداری می میرد جسدش در ته دریا قرار می گیرد بخش های نرم بدن جانوران تجزیه تا توسط جانوران خورده شده اما قسمت های سخت باقی میماند. روی قسمت های باقی مانده توسط گل لای یا رسوبات پوشانده می شود.

  لایه های بالایی روی لایه های پایینی فشار اورده و اثری از اسکلت جانور روی لایه های رسوبی باقی می ماند که توسط املاح معدنی موجود در اب دریا که مانند سیمان محکم است پر می شودو فسیل جانوران در بین سنگ ها به وجود می اید.

  لایک یادت نره 18 گزارش AS AS   7 دی 16:30

  1 پرسش 21 پاسخ 80 امتیاز

  فسیل چیست

  جواب??به آثار و بقایای گیاهان و جانوران که پس از سال ها به جا مانده است فسیل می گویند.

  فسیل چگونه به وجود می آید؟

  وقتی جانواران می میرند ، قسمت های سخت آن با گذشت زمان از بین میرود اما قسمت های سخت ، مانند استخوان، دندان و صدف ، در بین گل و لای باقی می ماند.

  3 گزارش

  Daniel Kim   5 دی 21:50

  27 پرسش 516 پاسخ 3078 امتیاز

  فسیل آثار و بقایای استخوان و دندان های بدن جاندار است که سال ها بعد در میان لایه های سنگ رسوبی می مانند و فسیل به وجود می اید

  3 گزارش

  علیرضا مسرت   25 آبان 17:46

  1 پرسش 18 پاسخ 80 امتیاز

  سلام دوست عزیز

  وقتی جانوران می می رند جسد آنها به زیر دریا ها میرود و بعد از وقتی رسوب ها روی آن را می گیرند و بعد از گذشت چند میلیون سال آن تبدیل فسیل می شود.

  1 گزارش

  محمد صادق شاهسنایی   5 خرداد 11:05

  0 پرسش 1 پاسخ 1 امتیاز

  به آثار و بقایای موجوادات زنده فسیل میگویند

  0 گزارش

  Parvaneh Fazli   5 دی 11:12

  1 پرسش 2 پاسخ 6 امتیاز

  سلام جواب میشه به آثاری از جانداران قدیمی(گیاه_جانور_تک سلولی) از گذشته در لابه‌لای سنگ های رسوبی یافت میشود فسیل میگویند.

  -2 گزارش

  منبع مطلب : gama.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید