این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  عیدی امسال بازنشستگان چقدره

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  عیدی امسال بازنشستگان چقدره را از این سایت دریافت کنید.

  مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری ۱۴۰۲

  این مقاله نخست به بررسی مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال 1402 پرداخته، سپس در مورد نحوه تعیین عیدی بازنشستگان کشوری برای سال ۱۴۰۲ ، توضیحاتی را ارائه نموده است.

  مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری

  مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال 1402، در حدود 16.000.000 ریال معادل یک میلیون و ششصد هزار تومان می باشد. همچنین، نحوه تعیین عیدی بازنشستگان کشوری برای سال ۱۴۰۲، تابع " ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت " و تصمیم هیات وزیران می باشد.بازنشستگان کشوری همچون کارمندان مشغول به کار در بخش دولتی، از حقوق و مزایای متعددی برخوردار می باشند. حق دریافت حقوق بازنشستگی ماهیانه، بیمه و پاداش پایان خدمت بازنشستگی، نمونه هایی از این حقوق می باشند.

  یکی از حقوق قانونی بازنشستگان کشوری که در " ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت " مورد تصریح قرار گرفته است، حق دریافت عیدی بوده که " پاداش آخر سال " نیز نامیده می شود. با توجه به شرایط اقتصادی پیش آمده، این سوال مطرح می گردد که میزان افزایش پاداش آخر سال بازنشستگان کشوری به نسبت عیدی سال گذشته آن ها چقدر بوده و در نتیجه مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال 1402چقدر می باشد؟

  به همین دلیل در این مقاله، نخست به بررسی مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال  ۱۴۰۲  پرداخته، سپس در مورد نحوه تعیین عیدی بازنشستگان کشوری برای سال 1402 ، توضیحاتی را ارائه خواهیم نمود.

  مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال 1402

  مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال 1402، همانند سال های گذشته، توسط دولت و به موجب مصوبه هیات وزیران تعیین شد و بنابراین، میزان پاداش آخر سال بازنشستگان کشوری در سال۱۴۰۲، به اندازه مبلغ عیدی کارکنان دولت در سال 1402 مورد تصویب قرار گرفت.

  از آنجا که طبق ضوابط مالی ناظر بر تنظیم بودجه سال ۱۴۰۲ ، میزان عیدی کارکنان دولت، 16.000.000 ریال معادل یک میلیون و ششصد هزار تومان تعیین گردیده بود، هیات دولت نیز در جلسه ای که  برگزار نمود، مبلغ عیدی سال 1402 بازنشستگان کشوری را یک میلیون و ششصد هزار تومان مورد تصویب نهایی قرار داد.

  بیشتر بخوانید: میزان عیدی سال 1402

  نحوه تعیین عیدی بازنشستگان کشوری برای سال ۱۴۰۲

  نحوه تعیین و محاسبه عیدی سال 1402 بازنشستگان کشوری، به موجب " ماده واحده قانونی نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت"، به دولت واگذار شده است: « دولت موظف است اعتباری که هر ساله برای پرداخت عیدی به کارکنان خود تخصیص می ‌دهد، اعم از نقدی یا غیر نقدی، به طور‌ مساوی به کلیه کارکنان خود پرداخت نماید، این امر شامل کلیه وزارتخانه ‌ها، سازمان ‌ها، مؤسسات و شرکت ‌های دولتی... می شود... »

  در اجرای این ماده، هیات دولت، هر ساله با برگزاری جلسه ای در بهمن ماه، اقدام به تعیین پاداش آخر سال کارمندان و بازنشستگان کشوری و لشکری می نماید. نتیجه این جلسه، در قالب یک مصوبه منتشر گشته و به دستگاه های اجرایی ابلاغ می گردد.

  لازم به ذکر است که متن ماده 2 و تبصره مربوط به آن از مصوبه هیات وزیران در خصوص پرداخت عیدی بازنشستگان کشوری برای سال هزار و سیصد و نود و نه به شرح ذیل می باشد:

  هیأت وزیران در جلسه سال گذشته به پیشنهاد شماره 641472 مورخ ششم بهمن ماه هزار و سیصد و نود و هشت سازمان برنامه و بودجه کشور و به استناد اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران و ماده واحده قانون نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت مصوب 1374 و ماده 75 قانون مدیریت خدمات کشوری، تصویب کرد :

  ماده 2 - میزان پرداخت پاداش آخر سال ( عیدی ) بازنشستگان ، مستمری ‌بگیران ، حقوق وظیفه از کار افتادگی ، حقوق وظیفه وراث مستخدمین متوفای مشمول صندوق بازنشستگی کشوری ، سازمان تأمین اجتماعی نیروهای مسلح و سایر صندوق ‌های بازنشستگی و نیز شهدا و جانبازان از کار افتاده کلی نیز به مبلغ ثابت دوازده میلیون 12.000.000 ریال حسب مورد از محل بودجه مصوب صندوق بازنشستگی یا دستگاه اجرایی ذی ‌ربط قابل پرداخت است .

  تبصره ـ عیدی بازنشستگان مشمول صندوق بازنشستگی کشوری که حق عائله‌ مندی ، اولاد و بیمه خدمات درمانی آن ها را صندوق مذکور پرداخت نموده است ، توسط آن صندوق قابل پرداخت است . سایر مواردی که مشمول صندوق‌ های مندرج در بند 2  نیستند ، از محل اعتبارات دستگاه اجرایی ، سازمان یا شرکت دولتی ذی‌ ربط قابل پرداخت است.

  در ادامه بخوانید: زمان واریز عیدی سال 1402

  سوالات متداول

  1- مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال 1402 چقدر می باشد؟

  مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال 1402 یک میلیون و ششصد هزار تومان می باشد که در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

  2- نحوه تعیین عیدی بازنشستگان کشوری برای سال 1402 به چه صورت است؟

  نحوه تعیین عیدی بازنشستگان کشوری برای سال 1402 به موجب قانون نحوه پرداخت عیدی به کارکنان دولت با هیات وزیران است و در این مقاله به بررسی تکمیلی این موضوع پرداخته ایم.

  3- تاریخ مشخص شدن قطعی مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۲ چه زمانی است؟

  تاریخ مشخص شدن قطعی مبلغ عیدی بازنشستگان کشوری در سال ۱۴۰۲ بهمن ماه و پس از برگزاری جلسه هیات وزیران می باشد که در متن مقاله به طور کامل توضیح داده شده است.

  نظرات کاربران

  تعداد کل نظرات: 2 بدون اجازه 1400/11/09 خوبه حسنی 1400/11/09

  سلام آیا عیدی 1401 مشخص شده؟

  پاسخ مشاور: سلام خیر

  منبع مطلب : www.heyvalaw.com

  خبر خوش دولت برای عید بازنشستگان / واریز ۱۲ میلیون تومانی عیدی بازنشستگان در این ماه

  عیدی کارمندان و کارگران در نوروز ۱۴۰۲، بین هشت میلیون و ۳۵۹ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان خواهد بود.

  ۱۶ دی ۱۴۰۱ - ۱۱:۵۰

  خبر خوش دولت برای عید بازنشستگان / واریز ۱۲ میلیون تومانی عیدی بازنشستگان در این ماه

  عیدی کارمندان و کارگران در نوروز ۱۴۰۲، بین هشت میلیون و ۳۵۹ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان خواهد بود.

  به گزارش صدای بورس یکی از سوالات پُرتکرار در فصل زمستان هر سال، سوال درباره زمان و مبلغ عیدی بازنشستگان، کارگران و کارگران است. در حالی‌که پیشتر مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی به تعبیر خودش حامل یک خبر خوش برای عیدی بازنشستگان بود، حالا بازنشستگان منتظر رسیدن خبری درباره مبالغ دریافتی خود در آخر سال به عنوان عیدی بازنشستگان هستند.

  چندی پیش، میرهاشم موسوی- مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی در تشریح برنامه‌هایی که این سازمان در حوزه حمایت از بازنشستگان در دستور کار دارد، اعلام کرده بود که این سازمان همچنان به دنبال توسعه خدمات درمانی برای جامعه بازنشستگان است و در ضمن برنامه‌ای برای پوشش بیمه تکمیلی آن‌ها دارد که به‌زودی اعلام خواهد کرد.

  وی در ادامه تاکید کرده بود که این موضوع در مرحله بررسی نحوه تامین منابع مالی لازم برای اجرای آن است که طی نشستی که با نمایندگان کانون‌های بازنشستگی به نتیجه خواهد رسید و خبر خوشی برای بازنشستگان خواهد بود.

  اما، مبلغ عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی در پایان سال جاری چقدر خواهد بود؟ برای امسال، اخیرا بخشنامه بودجه برای تدوین لایحه بودجه سال آینده به دستگاه‌های اجرایی ابلاغ شد که در ضوابط مالی آن و در بخش اعتبارات هزینه‌ای، مبلغ پاداش پایان سال مانند سنوات اخیر مشخص نشده بود. اما بند (ج) این ضوابط نشان می‌دهد که «دستگاه‌های اجرایی مبلغ پاداش پایان سال (عیدی) را مطابق ماده (۷۵) قانون مدیریت خدمات کشوری در بودجه خود پیش‌بینی کنند. مبلغ قطعی پاداش پایان سال به تصویب هیأت وزیران خواهد رسید.»

  همچنین، ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری امتیاز میزان عیدی پاداش پایان سال کارمندان و بازنشستگان و موظفان را معادل ۵۰۰۰ امتیاز تعیین کرده که با احتساب ضریب ریالی آن مبلغ عیدی به طور علی‌الحساب یک میلیون و ۶۷۵ هزار تومان تعیین شده است.

  آنطور که در قوانین آمده میزان حداقل عیدی برابر با دو برابر حداقل دستمزد و حداکثر رقم عیدی برابر با سه برابر حداقل دستمزد است.

  این مبلغ در سال ۱۴۰۱ برای پایه حقوق سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با کسر مالیات برابر با پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و با پایه حقوق چهار میلیون تومان برابر با هفت میلیون و ۹۶۰ هزار تومان تعیین شد.

  همچنین طبق تصمیم شورای‌عالی کار، حداقل دستمزد کارگران برای یک شخص مجرد پنج میلیون و ۶۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است. این در حالی است که، حداقل حقوق پایه، مبنای محاسباتی عیدی ۱۴۰۲ است که بدون در نظر گرفتن حق مسکن و بن کارگری چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است.

  بر اساس این توضیحات، عیدی کارمندان و کارگران در نوروز ۱۴۰۲، بین هشت میلیون و ۳۵۹ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان خواهد بود.

  حقوق کارگران در کشور ما در قانون کار مصوب هزار و سیصد و شصت و نه به رسمیت شناخته و مورد تایید قانون گذار قرار گرفته است . تعیین حداقل قانونی درآمد ماهیانه و ممنوعیت تعیین درآمد به کمتر از آن، پیش بینی انواع مرخصی، بیمه تامین اجتماعی، حق سنوات و دریافت حقوق بازنشستگی، از جمله حقوق قانونی کارگرن بوده که قانون کار به آن پرداخته است.

  یکی دیگر از حقوق قانونی کارگر ، حق دریافت عیدی بوده که بر اساس آن، هر ساله کارفرمایان مشمول قانون کار، موظف هستند تا قبل از فرارسیدن سال نو، مبلغی را به عنوان عیدی به کارگران مشغول در کارگاه خود بپردازند . البته بازنشستگان و مستمری بگیران تحت پوشش تامین اجتماعی نیز همانند کارگران مشغول به کار، هر ساله مبلغی را تحت عنوان عیدی دریافت می نمایند، با این تفاوت که این میزان عیدی، توسط سازمان تامین اجتماعی به حساب این دو گروه واریز می گردد.

  آنطور که در قوانین آمده میزان حداقل عیدی برابر با دو برابر حداقل دستمزد و حداکثر رقم عیدی برابر با سه برابر حداقل دستمزد است.

  این مبلغ در سال ۱۴۰۱ برای پایه حقوق سه میلیون و ۵۰۰ هزار تومان با کسر مالیات برابر با پنج میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و با پایه حقوق چهار میلیون تومان برابر با هفت میلیون و ۹۶۰ هزار تومان تعیین شد.

  همچنین طبق تصمیم شورای‌عالی کار، حداقل دستمزد کارگران برای یک شخص مجرد پنج میلیون و ۶۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است. این در حالی است که، حداقل حقوق پایه، مبنای محاسباتی عیدی ۱۴۰۲ است که بدون در نظر گرفتن حق مسکن و بن کارگری چهار میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است.

  بر اساس این توضیحات، عیدی کارمندان و کارگران در نوروز ۱۴۰۲، بین هشت میلیون و ۳۵۹ هزار تومان تا ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان خواهد بود.به همین دلیل در این مقاله، به منظور بررسی مبلغ عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی با بیست سال سابقه، ابتدا به توضیح تفاوت بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی پرداخته، سپس، در مورد میزان عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۲ و زمان واریز عیدی ۱۴۰۲بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی صحبت خواهیم کرد.

  بسیاری از ما در اخباری که هر روزه از طریق رسانه ها دیده، شنیده یا مطالعه می کنیم، با دو کلمه « بازنشستگان تامین اجتماعی » و « مستمری بگیران تامین اجتماعی » برخورد داشته و در نتیجه با این سوال مواجه شده ایم که آیا این دو کلمه یک معنا داشته یا دارای معانی متفاوتی می باشند؟

  کد خبر 465029

  برچسب‌ها

  عیدی بازنشستگان عیدی کارگران

  منبع مطلب : www.sedayebourse.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید