این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  عکس خفاش

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  عکس خفاش را از این سایت دریافت کنید.

  زنگ تفریح

  خفاش‌ها، در تعامل با ما انسان‌ها، چندان خوش‌شانس نبوده‌اند. بسیاری از ما انسان‌ها، از خفاش‌ها می‌ترسیم و چهره‌ی آن‌ها را دوست‌داشتنی نمی‌دانیم. گروهی دیگر هم – که از خفاش‌ها ترس ندارند – آن‌ها را به عنوان غذا می‌خورند و برای بقیه‌ی انسان‌ها دردسر می‌سازند. البته فقط ظاهر خفاش‌ها نیست که آن‌ها را برای بسیاری از

  زنگ تفریح | خفاش‌ها – پستانداران پرنده‌ی بی‌آزار

  ✔ زنگ تفریح ۱۴دیدگاه

  خفاش‌ها، در تعامل با ما انسان‌ها، چندان خوش‌شانس نبوده‌اند.

  بسیاری از ما انسان‌ها، از خفاش‌ها می‌ترسیم و چهره‌ی آن‌ها را دوست‌داشتنی نمی‌دانیم. گروهی دیگر هم – که از خفاش‌ها ترس ندارند – آن‌ها را به عنوان غذا می‌خورند و برای بقیه‌ی انسان‌ها دردسر می‌سازند.

  البته فقط ظاهر خفاش‌ها نیست که آن‌ها را برای بسیاری از ما ترسناک می‌کند. تصورات نادرست درباره‌ی خفاش‌ها هم فراوان است.

  مثلاً کم نیستند افرادی که خفاش‌های خون‌آشام (Vampire Bats) را نماد و نمونه‌ی خفاش‌ها درنظر می‌گیرند و بر تصور ترسناکی که از این حیوان وجود دارد می‌افزایند.

  این در حالی است که از میان بیش از ۱۰۰۰ گونه‌ی مختلف خفاش، تنها سه گونه‌ی آن‌ها خون‌آشام هستند. این سه گونه هم بومی آمریکای مرکزی و جنوبی‌اند و با انسان هم کاری ندارند. بلکه به سراغ حیواناتی مانند کره‌اسب و گوساله و مانند این‌ها می‌روند.

  سایر گونه‌های خفاش‌ها (یعنی بیش از ۹۹/۷٪ گونه‌ها) از حشرات و شهد گیاهان تغذیه می‌کنند و گونه‌هایی بسیار مفید محسوب می‌شوند.

  تنوع گونه‌ها در خفاش‌ها به حدی است که آن‌ها را پس از موش‌ها، به متنوع‌ترین دسته‌ی پستانداران تبدیل کرده است.

  خفاش‌ها حداقل ۶۵ تا ۱۰۰ میلیون سال است که مهمان زمین هستند و می‌توان آن‌ها را معاصر دایناسورها در نظر گرفت.

  این جانوران، تنها پستانداران پرنده‌ی روی کره‌ی زمین هستند. البته پستانداران بالدار دیگری هم وجود دارند (مثلاً سنجابهای پرنده). اما آن‌ها پرواز نمی‌کنند و از بال خود، صرفاً برای سُر خوردن روی هوا (Gliding) و پرش‌های بلند استفاده می‌کنند. در حالی که خفاش، درست مثل پرندگان، بال می‌زند و پرواز می‌کند و برخی گونه‌های آن حتی می‌توانند در یک شب، مسافتی بیش از ۴۰۰ کیلومتر را پرواز کنند.

  خفاش‌ها از نظر ابعاد فیزیکی، بسیار متنوعند. طول بدن آن‌ها از پنج سانتی‌متر تا بیست‌و‌پنج سانتی‌متر تغییر می‌کند و طول بال‌هایشان از دوازده‌سانتی‌متر تا دو متر متغیر است.

  اگر چه عمر بعضی از گونه‌های خفاش، کمتر از بیست سال است، اما گونه‌هایی با عمر بیش از سی سال هم، مشاهده شده و مورد مطالعه قرار گرفته‌اند.

  احتمالاً شنیده‌اید و می‌دانید که خفاش‌ها برای دید بهتر در شب، از سیستم اکو-لوکیشن (Echolocation) استفاده می‌کنند. به این معنا که صدایی را تولید می‌کنند و از روی انعکاس صدا تشخیص می‌دهند که چه چیزهایی در اطراف‌شان وجود دارد. قدرت تشخیص این سیستم در حدی بالاست که می‌توانند موانعی با ضخامت یک تار مو را هم تشخیص دهند. البته همه‌ی خفاش‌ها از توانمندی اکولوکیشن برخوردار نیستند و خفاش‌هایی که این ویژگی را دارند، گوش‌های بسیار بزرگی دارند.

  از ویژگی‌های دیگر خفاش‌ها می‌توان به حضور آن‌ها تقریباً در همه جای کره‌‌ی زمین اشاره کرد. قطب‌ها و بیابان‌ها تنها نقاطی هستند که در آن‌ها خفاش وجود ندارد.

  گفته می‌شود بزرگترین جمع خفاش‌های جهان در Bracken Cave تگزاس آمریکا قرار دارد. برآورد می‌شود که در آن غار حدود بیست میلیون خفاش در کنار یکدیگر زندگی کنند (پرجمعیت‌تر از بسیاری از شهرهای پرجمعیت انسانی).

  برای این‌که درکی از این جمعیت داشته باشید کافی است به این نکته توجه کنید که آن‌ها در هر شب حدوداً ۲۰۰ تن حشره می‌خورند. اگر این حجم بالای خوردن حشره توسط خفاش‌ها نبود، صنعت کشاورزی در سراسر جهان باید از مقدار بسیار بیشتری سم برای نابود کردن حشرات استفاده می‌کرد که هم هزینه‌زاست و هم به محیط زیست آسیب می‌زند.

  البته گفتیم که همه‌ی خفاش‌ها حشره‌خوار نیستند. اما خفاش‌های شهدخوار و میوه‌خوار هم نقش مهمی در چرخه‌ی طبیعت دارند. از جمله این‌که در گرده‌افشانی نقش فعال ایفا می‌کنند. مجموعاً حدود ۵۰۰ گونه‌ی گیاهی از جمله موز، عنبه و آووکادو برای گرده‌افشایی و تکثیر طبیعی، به حمایت و فعالیت خفاش‌ها وابسته‌اند.

  تازه این فواید، جدا از ارزش مدفوع آن‌هاست. مدفوع خفاش به علت حجم بالای نیتروژن و فسفر، یک کود عالی محسوب می‌شود و نقش مهمی در بارورسازی خاک جنگل‌ها ایفا می‌کند.

  در فضای وب، مطلب درباره‌ی خفاش‌ها کم نیست و کافی است به مراجعی مانند National Geographic یا Fact Retriever که منبع این مطلب متمم بوده‌اند مراجعه کنید تا نکات جالب بسیاری را درباره‌ی آن‌ها بخوانید.

  اما برای این‌که کمی بیشتر با این حیوانات دوست شوید و شاید آن‌ها هم در دایره همدلی شما قرار بگیرند، در بخش پایانی این مطلب، یک کلیپ کوتاه از یک خانم استرالیایی می‌آوریم که از بچه‌‌خفاش‌های یتیم شده مراقبت می‌کند. خفاش‌هایی که به مناطق شهری نزدیک هستند، به خاطر ساخت‌وسازهای انسانی، به شدت در معرض آسیب قرار دارند و ممکن است در برخورد با شیشه‌ها و یا کابل‌های برق و سایر موانع دست‌ساز بشر، آسیب ببینند یا جان خود را از دست بدهند.

  در چنین شرایطی، فرزندان آن‌ها – که در چهار ماه اول رشد‌شان نیازمند حمایت مادر هستند – ممکن است آسیب ببینند و نتوانند به زندگی خود ادامه دهند.

  پیشنهاد عضویت در متمم

  دوست عزیز.

  شما با عضویت رایگان به عنوان کاربر آزاد متمم (صرفاً با تعیین نام کاربری و کلمه‌ی عبور) می‌توانید به حدود نیمی از چند هزار درس متمم دسترسی داشته باشید.

  ثبت‌نام به عنوان کاربر آزاد متمم

  همچنین در صورت تمایل، با پرداخت هزینه عضویت، به همه‌ی درس‌های متمم دسترسی خواهید داشت. فهرست برخی از درس‌های مختص کاربران ویژه متمم را نیز می‌توانید در اینجا ببینید:

  فهرست درس‌های مختص کاربران ویژه متمم

  از میان درس‌هایی که در فهرست بالا آمده است، درس‌های زیر از جمله پرطرفدارترین‌ موضوعات هستند:

  دوره MBA  |  مذاکره  |  کوچینگ  |  توسعه فردی

  فنون مذاکره  |  تصمیم گیری  |  مشاوره مدیریت

  تحلیل رفتار متقابل  |  تسلط کلامی  |  افزایش عزت نفس

  چگونه شاد باشیم  |  هوش هیجانی  |  رابطه عاطفی

  منبع مطلب : motamem.org

  خفاش

  خفاش

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  این مقاله نیازمند ویکی‌سازی است. لطفاً با توجه به راهنمای ویرایش و شیوه‌نامه، محتوای آن را بهبود بخشید.

  این مقاله نیازمند تمیزکاری است. لطفاً تا جای امکان آن‌را از نظر املا، انشا، چیدمان و درستی بهتر کنید، سپس این برچسب را بردارید. محتویات این مقاله ممکن است غیر قابل اعتماد و نادرست یا جانبدارانه باشد یا قوانین حقوق پدیدآورندگان را نقض کرده باشد.

  خفاش

  محدودهٔ زمانی: ایپرسین تا دوران اخیر

  رده‌بندی علمی فرمانرو: جانوران شاخه: طنابداران رده: پستانداران فرورده: جفت‌داران

  بالاراسته: لوراسیاددان

  راسته: خفاش‌سانان (بال‌دستان)[۱]

  (بلومنباخ، ۱۷۷۹)

  گسترهٔ پراکندگی خفاش‌ها در جهان

  خُفّاش (از عربی)، شَب‌کور، شب‌پرک پستانداری از راستهٔ خفاش‌سانان و تنها پستانداری است که بال دارد و می‌تواند پرواز کند. به فارسی افغانستان به آن شَب‌پَرَک چرمی[۲] و به فارسی تاجیکی به آن یا کورشاپرک[۳] می‌گویند.

  دستان این پستاندار به صورت شبکه‌ای به هم وصل است و به صورت یک بال درآمده‌است و به آن‌ها این امکان را می‌دهد تا تنها پستانداری باشند که واقعاً پرواز می‌کند دیگر پستانداران مانند پوست پر یا برخی گونه‌های سنجاب تنها در مسافت‌های کوتاه در هوا سُر می‌خورند اما توان پرواز از جایی به جای دیگر را ندارند. خفاش از راسته بال‌دستان و دارای پنج انگشت است. بال‌های خفاش با بال‌های پرندگان متفاوت است و به گونه دیگری شکل گرفته‌است، اما در عوض پوست بال‌های خفاش جنسی شبیه چرم دارد و دارای خاصیت ارتجاعی است که باعث می‌شود بالهایش در طول استخوانهایی که دست‌ها و انگشتان خفاش را حرکت می‌دهند کشیده شود. بال زدن خفاش مانند پرندگان نیست که بال‌ها را به تمامی بالا و پایین می‌برند آن‌ها در مقابل انگشتانشان را به‌طور کامل باز می‌کنند،[۴] انگشتان آن‌ها بسیار بلند است و با پوستی نازک پوشیده شده‌است.

  خفاش‌ها با داشتن ۱٬۲۴۰ گونه روی هم رفته حدود ۲۰ درصد از گونه‌های پستانداران را از آن خود کرده‌اند.[۵] دو دستهٔ اصلی برای خفاش‌ها وجود دارد. دستهٔ نخست بزرگ‌خفاش‌ها یا خفاش‌های میوه‌خوارند که در راهیابی نسبت به دیگر جانداران چندان ویژه نیستند گاهی به این جاندار روباه پرنده نیز می‌گویند. دستهٔ دوم مربوط به کوچک‌خفاش‌ها است این جانور برای پیدا کردن راه از روش پژواک‌یابی بهره می‌برد.[۶] نزدیک به ۷۰٪ خفاش‌ها حشره خوارند. باقی‌ماندهٔ آن‌ها معمولاً میوه‌خوارند. تنها گروه‌های اندکی از خفاش‌ها مانند خفاش ماهی‌خوار از جانورانی به جز حشرات تغذیه می‌کند. همچنین خفاش خون‌آشام تنها انگل پستاندار است. خفاش‌ها در سراسر جهان پراکنده‌اند و نقش زیستی مهمی در پاکسازی گلها از حشرات و پراکنده کردن دانهٔ میوه‌ها در زمین دارند. بسیاری از گیاهان گرمسیری برای پراکنده کردن دانه‌هایشان کاملاً به خفاش‌ها وابسته‌اند. کوچکترین خفاش، خفاش خوک‌بینی کیتی است که قد آن ۲۹ تا ۳۴ میلی‌متر و سنگینی آن ۲ تا ۲٫۶ گرم است و اگر بال‌هایش باز باشد طول آن به ۱۵ سانتی‌متر می‌رسد.[۷][۸] البته هنوز بحث است که کوچکترین پستاندار حشره‌خوار اتروسک است یا خفاش‌های خوک‌بینی کیتی.[۹] بزرگترین گونهٔ خفاش‌ها، مربوط به زیرگونه‌های روباه پرنده و بزرگ روباه پرنده طلایی تاجدار است. سنگینی این خفاش ۱٫۶ کیلوگرم است و پهنای آن هنگامی که بال‌هایش باز است به ۱٫۷ متر می‌رسد.[۱۰]

  خفاش‌های حشره خوار، شب‌ها غذای خود را شکار می‌کنند. اما خفاش‌های میوه خوار سحرگاه و نزدیک غروب به جستجوی غذا می‌روند. آن‌ها برای پیدا کردن میوه و شیرهٔ درختان مورد علاقه‌شان از حس بینایی و بویایی خود بهره می‌برند. خفاش جانوری اجتماعی است. آن‌ها در دسته‌های بزرگ در غارها یا روی درختان، بیتوته می‌کنند.

  خفاش‌هایی که در شب پرواز می‌کنند، مسیر و جای دقیق طعمهٔ خود را بوسیلهٔ فرستادن امواج صوتی و دریافت بازتاب آن، پیدا می‌کنند. با این روش خفاش‌ها می‌توانند اجسام متحرک مانند حشرات و اجسامی ثابت مانند درخت را شناسایی کنند.

  نام‌گذاری[ویرایش]

  روباه پرندهٔ تاجدار طلایی

  خفاش جانوری پستاندار است. نام علمی آن کایراپترا از واژهٔ یونانی χείρ به معنی «دست» و πτερόν به معنی بال گرفته شده‌است.

  گاهی به اشتباه به آن‌ها «جوندهٔ پرنده» یا «موش پرنده» گفته می‌شود. با وجود نادرست بودن این ادعا با این حال در بسیاری زبان‌ها معنی واژه خفاش به موش برمی‌گردد برای نمونه در فرانسوی به خفاش به معنی ، در اسپانیایی به آن به معنی ، در روسی به آن летучая мышь به معنی ، در زبان استونی به آن به معنی و در زبان آفریکانس به آن به معنی گفته می‌شود. در دیگر زبان‌های ژرمنی مانند سوئدی هم همین‌طور است.[۱۱]

  دسته‌بندی و فرگشت[ویرایش]

  به صورت سنتی دو دستهٔ کلی برای خفاش‌ها معرفی شده‌است:

  خفاش میوه‌خوار (بزرگ‌خفاش)

  کوچک‌خفاش

  نمی‌توان گفت که همهٔ بزرگ‌خفاش‌ها اندام بزرگتری نسبت به کوچک‌خفاش‌ها دارند. تفاوت اصلی میان این دو دسته خفاش عبارت است از:

  روش کوچک‌خفاش برای راهیابی، پژواک‌یابی است درحالی که در بزرگ‌خفاش به جز گونهٔ Rousettus و هم خانواده‌هایش بقیه چنین توانی ندارند.

  کوچک‌خفاش در انگشت دوم پای پیشین خود ناخن ندارند.

  انتهای گوش کوچک‌خفاش مانند یک حلقه بسته نمی‌شود و لبه‌ها در پایهٔ گوش از هم جدایند.

  بدن کوچک‌خفاش دارای کُرک نیست و برخی از آن‌ها برهنه‌اند.

  بزرگ‌خفاش از میوه، شهد یا گرده تغذیه می‌کند در حالی که خوراک بیشتر کوچک‌خفاش‌ها حشره است برخی از آن‌ها هم ماهی، قورباغه، پستانداران کوچک، خون جانوران دیگر و گاهی گرده و شهد می‌خورند. بزرگ‌خفاش بینایی خوب و پیشرفته‌ای دارد اما کوچک‌خفاش برای شکار و راهیابی تنها بر پژواک یابی خود تکیه می‌کند.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید