این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  علائم سکته مغزی خفیف در زنان

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  علائم سکته مغزی خفیف در زنان را از این سایت دریافت کنید.

  سکته مغزی خفیف یا موقت چیست؟ (علائم، تشخیص و درمان)

  سکته ی مغزی خفیف یا موقت معمولا با فلجی صورت، از دست دادن قدرت تکلم و... همراه است که بعد از 24 ساعت خوب می شود. سکته ی خفیف ممکن است تکرار شود لذا...

  سکته مغزی خفیف یا موقت

  چهارشنبه، ۲۶ تیر، ۱۳۹۸

  محمدجواد راشدی مغز و اعصاب ۱ دیدگاه ۲۳۶,۳۴۸ بازدید

  مقدمه

  در مقاله ی مربوط به سکته در رابطه با سکته ی مغزی، انواع سکته مغزی، عوامل خطر و … توضیح دادیم. اما در اینجا قصد داریم در رابطه با سکته ی خفیف صحبت کنیم.

  خیلی ساده بگوییم، سکته ی مغزی با سکته ی خفیف متفاوت است! در ادامه برای درک بهتر سکته ی مغزی با ما همراه باشید.

  فهرست [مخفی کردن]

  ۱ سکته مغزی خفیف (موقت) چیست؟

  ۲ علائم سکته خفیف چیست؟

  ۲.۱ ۱) آفازی موقت

  ۲.۲ ۲) نابینایی موقت

  ۳ علت سکته ی خفیف چیست؟

  ۴ سکته ی خفیف چقدر طول می کشد؟

  ۵ چه کنیم اگر فردی دچار سکته شده است؟

  ۶ عوامل خطر برای سکته ی خفیف و سکته ی مغزی

  ۶.۱ دیگر عوامل خطر

  ۷ سکته ی خفیف چطور تشخیص داده می شود؟

  ۸ سکته خفیف چطور درمان می شود؟

  ۹ داروهای ضد پلاکت

  ۹.۱ داروهای ضد انعقاد خون

  ۹.۲ مداخله کم تهاجمی شریان کاروتید (آنژیوپلاستی کاروتید)

  ۹.۳ جراحی ۹.۴ اصلاح سبک زندگی

  ۱۰ چطور از سکته خفیف جلوگیری کنیم؟

  ۱۰.۰.۰.۱ نظر شما:

  سکته مغزی خفیف (موقت) چیست؟

  سکته ی مغزی خفیف (ministroke) همچنین به عنوان حمله ی ایسکمیک موقت (به انگلیسی: Transient ischemic attack یا TIA) نیز شناخته می شود. زمانی اتفاق می افتد که خونرسانی به بخشی از مغز به طور موقت متوقف شود. این حمله باعث علائم شبه سکته می شود که ظرف ۲۴ ساعت رفع می شود.

  برخلاف سکته مغزی، سکته ی خفیف به خودی خود باعث ناتوانی های دائمی نمی شود. از آنجایی که سکته ی خفیف و سکته ی مغزی علائم بسیار نزدیک و مشابه دارند، در صورت هرگونه مشاهده ی اینگونه علائم باید هرچه سریعتر اورژانس را خبر کنید.

  هرآنچه درباره ی سکته مغزی باید بدانید »

  دانستن علائم سکته ی خفیف به شما کمک می کند تا درمان را هرچه سریعتر شروع کنید. تقریبا ۱ نفر از هر ۳ نفری که سکته ی خفیف را تجربه می کنند، بعد از آن سکته مغزی می کنند! بنابراین درمان زود هنگام ضروری است.

  علائم سکته خفیف چیست؟

  شناسایی سکته خفیف دشوار است. ولی برخی علائم به شناسایی اینکه کدام نوع سکته است کمک می کنند. علائم ممکن است گذرا باشند.

  بیشترین علائم سکته خفیف شامل:

  آفازی (مشکل در تکلم)

  دیزاتری یا ضعف عضلات مربوط به صحبت کردن

  تغییر بینایی گیجی مشکلات تعادلی حس مور مور کاهش سطح هوشیاری سرگیجه بیهوش شدن سردرد شدید حس غیرطبیعی چشایی حس غیرطبیعی بویایی

  ضعف یا بی حسی فقط در نیمی (چپ یا راست) از بدن یا صورت

  اگر هر یک از علائم فوق را داشتید سریعا با اورژانس تماس بگیرید!

  ۱) آفازی موقت

  فردی که دچار حمله ی گذرا ایسکمیک یا همان سکته ی خفیف می شود، ممکن است به طور موقت حس کند که قادر به صحبت کردن نیست. بعد از سکته ی خفیف، فرد ممکن است به پزشک خود بگوید که در زمان سکته نمی توانست کلمات را بیاد بیاورد.

  از دیگر مشکلات تکلم و صحبت کردن، مشکل در درک و فهمیدن صحبت دیگران و همینطور ادای درست کلمات می باشد.

  این شرایط آفازی موقت نامیده می شود. درواقع در بسیاری از موارد آفازی موقت تنها علامت سکته ی خفیف می باشد!

  مشکل در صحبت کردن نشان دهنده ی این است که انسداد در عروق نیمکره ی غالب مغز اتفاق افتاده است. چونکه نیمکره ی غالب مسئول صحبت کردن و درک صحبت دیگران است. اگر این ناحیه آسیب ببیند فرد علائم فوق را نشان می دهد.

  ۲) نابینایی موقت

  بعضی اوقات سکته ی خفیف باعث نابینایی موقت در یک یا هر دو چشم می شود. این اختلال با نام amaurosis fugax نیز شناخته می شود.

  در این اختلال بینایی فرد در یک چشم به طور ناگهانی از بین رفته یا مختل می شود. دنیا خاکستری شده یا اشیاء را تار می بیند!

  این اتفاق ممکن است برای چند ثانیه یا دقیقه طول بکشد و از بین برود. در معرض نور روشن قرار گرفتن می تواند این اختلال را تشدید کند. فرد ممکن است نتواند کلمات را از روی یک کاغذ بخواند.

  علت سکته ی خفیف چیست؟

  لخته های خون عمده ترین علت سکته ی خفیف است. دیگر علت های ایجاد کننده ی سکته ی خفیف شامل:

  فشار خون بالا

  آترواسکلروزیس (تصلب شرایین)، در رگ های باریک شده توسط رسوب مواد در رگ های داخل یا اطراف مغز

  بیماری های شریان کاروتید: اغلب با بسته شدن شریان کاروتید داخلی یا خارجی ایجاد می شود

  دیابت کلسترول بالا

  سکته ی خفیف چقدر طول می کشد؟

  علائم سکته ی خفیف می تواند در یک دقیقه خلاصه و تمام شود! اما به طور کلی سکته های خفیف زیر ۲۴ ساعت تمام می شوند و فرد دیگر علائم آن را ندارد.

  اغلب زمانی که شما به پزشک مراجعه می کنید علائم از بین رفته اند. بنابراین شما مجبورید علائم و اتفاقات خود را برای پزشک شرح دهید.

  در دوره ی سکته ی خفیف علائم مشابه با سکته ی ایسکمیک می باشد. سکته ی ایسکمی (انسدادی) شایع ترین نوع سکته است.

  چه کنیم اگر فردی دچار سکته شده است؟

  علائمی که به طور ناگهان ظاهر می شوند می توانند نشان دهنده ی سکته باشند. این علائم را در بخاطر سپاری سکته بیاد داشته باشید!

  صورت: اگر لب های یک فرد نامتقارن و یا هنگام لبخند فقط یک سمت لب اش باز می شود این یک نشانه ی خطر است.دست: بی حسی، ضعف یا فلجی در دست می تواند یک زنگ خطر باشد. اگر مطمئن نیستید از فرد بخواهید دست هایش را بالا بیاورد. اگر دستهایش را نتوانست بالا بیاورد و یا دستش افتاد، نشانه ی خطر می باشد.تکلم و صحبت کردن: از فرد بخواهید جمله ی شما را تکرار کند. اگر گفتار فرد ناواضح، بریده بریده و یا حتی منظور شما را متوجه نشد این یک هشدار از سکته است!زمان!! اگر هر یک از علائم فوق را دیدید، سریع عمل کنید. زمان تماس با اورژانس ۱۱۵ است!

  عوامل خطر برای سکته ی خفیف و سکته ی مغزی

  فشار خون بالا یک فاکتور خطر بسیار بزرگ است. فشار خون می تواند به دیواره ی داخلی رگ ها آسیب بزند. در نتیجه ی این آسیب، آترواسکلروزیس ایجاد می شود. یعنی لخته در دیواره ی رگ ها ایجاد شده و در نتیجه ی پارگی رگ باعث خونریزی می شود. این گرفتگی عروق می تواند باعث سکته ی خفیف نیز بشود.

  منبع مطلب : tavandarman.com

  سکته مغزی ؛ انواع، علل، علائم، راه های پیشگیری و درمان

  علائم و عوارض سکته مغزی چیست و روند بهبودی پس از آن چگونه است؟ چند نوع سکته مغزی داریم و چه کسانی در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند؟

  سکته مغزی ؛ انواع، علل، علائم، راه های پیشگیری و درمان

  نویسنده: زهرا الهی یکتا بیماری های مغز و اعصاب 2 سال پیش 53 سؤال زمان مطالعه: 15 دقیقه

  74,570 بازدید

  در انتظار بازبینی توسط تیم پزشکی درمانکده

  سکته مغزی، بیماری است که نام آن به طور عجیبی باعث ترس و دلهره می‌شود. عارضه‌ای که مغز، فرمانده بدن، را به طور مستقیم هدف قرار می‌دهد. بسیاری از ما با این بیماری آشنا هستیم؛ اما فقط تعداد محدودی از ما علائم و انواع سکته مغزی را می‌شناسیم و تعداد انگشت شماری می‌دانیم که هنگام بروز این عارضه چه باید کرد. اگر می‌خواهید جز‌ این تعداد انگشت‌شمار باشید، مطالعه مقاله زیر را از دست ندهید.

  سکته مغزی چیست؟

  اگر به هر دلیلی خونرسانی به مغز دچار اختلال شود، این عارضه ایجاد خواهد شد. خون،‌ مسئول حمل و نقل اکسیژن، مواد مغذی، دی‌اکسید کربن است. گلبول‌های قرمز و پروتئینی به نام هموگلوبین منجر به این امر می‌شوند. حالا اگر به هر دلیلی (مانند پارگی رگ یا لخته خون) خونرسانی به اندام‌های مختلف بدن دچار اختلال شود، چه اتفاقی خواهد افتاد؟ کاهش یا قطع خونرسانی یعنی اکسیژن و مواد مغذی به اندازه کافی در اختیار ارگان‌های مختلف بدن قرار نمی‌گیرد و در عین حال مواد سطح مواد زائدی مانند دی‌اکسید کربن در سلول‌ها افزایش پیدا می‌کند. هر یک از سلول‌های بدن به این اختلال به شیوه خود پاسخ می‌دهند. سلول‌های مغز با سکته مغزی این کمبود را نشان خواهند داد.

  انواع سکته مغزی

  سکته سه نوع اصلی دارد: حمله‌ی ایسکمی گذرا (transient ischemic attack)، سکته‌ی ایسکمی (ischemic stroke) و خونریزی مغزی. طبق برآوردها، ۸۷ درصد از سکته‌ها از نوع ایسکمی هستند. سکته وضعیتی اضطراری است که به درمان فوری نیاز دارد. در این حالت سلول‌های مغز تنها ظرف چند دقیقه می‌میرند. این سلول‌های قادر به بازسازی خود نیستند. اقدام زودهنگام آسیب مغزی و سایر مشکلات را کاهش می‌دهد.

  سکته مغزی ایسکمیک

  زمانی که لخته خون مانع از رسیدن جریان خون به مغز می‌شود، سکته‌ی ایسکمی رخ می‌دهد. بروز لخته خون دلایل متعددی دارد. همین لحظه که مشغول خواندن این مطلب هستید، دقت کنید برای چه مدت زمان پای کامپیوتر نشسته‌اید یا پشت میز مشغول انجام کارهای خود هستید؟ نشستن و بی‌تحرکی بیش از حد باعث ایجاد لخته خواهد شد.

  دلیل دیگر آن به کلسترول بالا بازمی‌گردد. بالا بودن ldl (چربی بد) باعث ایجاد پلاک در شریان‌ها می‌شود. پلاک در رگ‌ها مانند یک مانع عمل می‌کند، به این ترتیب از جریان خون کم می‌شود. این عارضه آترواسکلروز یا تصلب شرایین است. گاهی قسمتی از این رسوبات چربی پاره می‌شود و مانع از رسیدن جریان خون به مغز خواهد شد. چنانچه جریان خون به سرعت بازسازی نشود، آسیب مغزی می‌تواند به صورت دائمی رخ دهد.

  خونریزی مغزی

  به طور کلی دو ناحیه اصلی در مغز وجود دارد که می‌تواند دچار خونریزی شود. آسیب می‌تواند در خارج از بافت مغز یا در داخل بافت مغز رخ دهد. زمانی که یکی از رگ‌های مغز نشت کند یا پاره شود، خونریزی مغزی (هموراژیک، Hemorrhagic) اتفاق می‌افتد. خونریزی مغزی می‌تواند نتیجه‌ی بیماری‌های مختلفی باشد که روی رگ‌های خون تاثیر می‌گذارند. از جمله عوامل خونریزی مغزی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  فشار خون بالا

  مصرف بیش از اندازه‌ی داروهای رقیق کننده‌ی خون مانند داروهای ضد انعقاد خون.

  برآمدگی در قسمت‌های ضعیف دیواره‌های رگ که به آنوریسم معروف است.

  آسیب‌ و حوادثی مانند تصادف

  رسوب پروتئین در دیواره‌ی عروق که منجر به تضعیف دیواره‌ی عروق می‌شود.

  سکته‌ی مغزی ایسکمیک که منجر به خونریزی می‌شود

  پارگی پیوند غیرعادی عروق با دیواره‌های نازک (بدشکلی شریانی وریدی)

  سکته خاموش یا خفیف

  سکته مغزی خاموش (silent stroke) مانند نوع ایسکمیک با قطع ناگهانی خونرسانی به بخشی از مغز، عدم اکسیژن رسانی موثر و آسیب سلول‌های مغزی اتفاق می‌افتد. در این حالت ناحیه آسیب‌دیده بسیار کوچک است یا بخشی از مغز دچار اختلال شده است که هیچ نوع عملکرد حیاتی را کنترل نمی‌کند. به همین دلیل اصلا متوجه نمی‌شوید که دچار سکته شده‌اید.

  حمله ایسکمی گذرا

  پزشکان متخصص قلب و عروق به حمله‌ی ایسکمی گذرا (TIA;transient ischemic attack)، شبه سکته نیز می‌گویند. این عارضه درنتیجه‌ی کاهش موقتی جریان خون به بخشی از مغز اتفاق می‌افتد که ممکن است تا پنج دقیقه طول بکشد. این وضعیت باعث بروز آسیب دائمی نخواهد شد.

  علائم سکته مغزی

  سایت cdc علائم هشدارهنده سکته مغزی را به صورت FAST بیان می‌کند:

  صورت (F): از بیمار بخواهید لبخند بزند. اگر هنگام لبخند زدن، یک طرف صورت آویزان باشد، احتمال وقوع سکته وجود دارد.

  بازوها (A): از بیمار بخواهید هر دو دست را بالا بیاورد. افرادی که دچار سکته می‌شوند از بالا آوردن همزمان دست‌ها ناتوان هستند. در این حالت یک دست بالا آورده می‌شود.

  گفتار (S): فرد دچار گیجی، لکنت یا اختلال در درک حرف دیگران می‌شود. از بیمار بخواهید یک جمله ساده را تکرار کند، نام خود را بگوید یا به زمانی که اکنون در آن قرار دارد؛ اشاره کند. اگر فرد در صحبت کردن ناتوان است یا متوجه موقعیت زمانی و مکانی خود نیست، احتمالا دچار سکته شده است.

  زمان (T): در صورت بروز هر یک از این علائم، زمان را از دست ندهید و بلافاصله با اورژانس تماس بگیرید.

  از دیگر علائم سکته می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اختلال بینایی در یک یا هر دو چشم: ممکن است ناگهان یک یا هر دو چشم تیره یا تار شود یا بیمار دچار دوبینی شود.

  • سردرد شدید و ناگهانی همراه با استفراغ، گیجی یا تغییر هوشیاری می‌تواند از علائم سکته باشد.

  • مشکل راه رفتن: ممکن است بیمار تلوتلو بخورد و تعادل خود را از دست بدید. همچنین ممکن است به طور ناگهانی دچار سرگیجه و از دست دادن هماهنگی شود.

  منبع مطلب : www.darmankade.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 7 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید