این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  طول عمر ماهی قرمز

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  طول عمر ماهی قرمز را از این سایت دریافت کنید.

  ماهی قرمز

  ماهی قرمز

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  ماهی قرمز

  ماهی قرمز وضعیت حفاظت

  اهلی‌شده.کمترین نگرانی

  رده‌بندی علمی فرمانرو: جانوران شاخه: طنابداران رده: پرتوبالگان

  راسته: کپورماهی‌سانان

  تیره: کپورماهیان سرده: کپورچه‌ها گونه: زیرگونه:

  ماهی قرمز (نام علمی: )، که به نام‌های ماهی طلایی، ماهی گلی، ماهی حوض نیز خوانده می‌شود، گونه‌ای ماهی از سردهٔ کپورچه‌ها است.

  زیستگاه[ویرایش]

  ماهی قرمز به صورت طبیعی در آب‌های شیرین ساکن و تقریباً ساکن با سرعت ناچیز که پوشیده از گیاهان آبزی و دارای بستر نرمی هستند زندگی می‌کند و غالباً همراه ماهیان برکه‌ای دیده می‌شوند.

  زیستگاه اصلی آن معمولاً در سیبری و آسیای جنوب شرقی است. انتشار این ماهی توسط انسان صورت گرفته و به این علت در رودخانه‌های اروپا دیده می‌شود.

  ماهیان قرمز از جمله گونه‌های غیر بومی بسیاری مناطق جهان هستند و در مقابل شرایط نامساعد محیطی مقاومند.

  گسترش در جهان[ویرایش]

  اهلی‌سازی آن نزدیک به هزار سال پیش در چین صورت گرفت. از این ماهی، ماهیان حوض طلایی و سایر انواع آن مانند دم چادری، سر شیری، و چشم تلسکوپی که در چین و ژاپن پرورش داده می‌شوند، به وجود آمده‌اند.

  در قرن ۱۷ این ماهی به عنوان ماهی تزئینی وارد اروپا شد و از آن هنگام پرورش این ماهی در ایتالیا، جنوب فرانسه و پرتغال معمول شده‌است. به علاوه این ماهی به‌طور وحشی نیز در رودخانه‌های جنوب اروپا پراکنده و انتشار یافته‌است.

  در ایران نیز این ماهی در حوضچه‌های دریای خزر، دریاچهٔ ارومیه، دریاچهٔ هامون و رودخانهٔ کارون یافت می‌شود. ماهی قرمز یکی از مواد سفرهٔ هفت‌سین در جشن نوروز ایران است.

  ویژگی‌های ظاهری[ویرایش]

  یک نژاد از ماهی قرمز که چشم حبابی نام دارد.

  یکی از انواع ماهی طلایی

  میانگین طول ماهی‌های قرمز ۱۸ سانتی‌متر با بیشینهٔ درازایی برابر با ۳۵ سانتی‌متر است. آن‌ها اغلب جرمی نزدیک به ۱۹۷ تا ۲۰۰ گرم دارند. اگرچه جِرم بعضی نمونه‌ها به ۲٫۵ کیلوگرم نیز می‌رسد. آن‌ها دارای دندان حلقی یک ردیفی (۴–۴) هستند.

  بدن این ماهی از نظر شکل ظاهری شبیه ماهی کپور و ماهی برکه‌ای است. شکم و پهلوها نقره‌فام و بالهٔ دمی فاقد خال‌های سیاه است. تعداد فلس بر روی خط جانبی آن ۲۸ تا ۳۲ عدد و نخستی کمان آب‌ششی در انواع رشد یافته دارای ۳۹ تا ۵۰ عدد خار است. دهان این ماهی نیمه‌تحتانی است و پولک‌های بدنش بزرگ و ضخیم و دندانه‌دار هستند. پردهٔ صفاق در این گونه از ماهی‌ها تیره ‌است.

  این ماهی در سن ۴–۳ سالگی به بلوغ می‌رسد و طول آن به ۱۵ تا ۲۰ سانتی‌متر می‌رسد. هنگامی که مواد غذایی فراوان باشد، این ماهی در اواخر سن ۲ سالگی بلوغ می‌یابد.

  طول عمر یک ماهی قرمز خانگی می‌تواند از ۱۰ سال هم بیشتر شود و به ۵۰ سال نیز برسد.[۱]

  تولید مثل[ویرایش]

  این ماهی می‌تواند از تخم‌های لقاح‌نیافته نیز به وجود آید. در واقع بعد از تخم‌ریزی، اسپرم وارد تخم می‌شود ولی با آن ترکیب نشده، از بین می‌رود و تنها باعث تحریک تخم شده و شروع به تقسیم می‌کند. این اسپرم می‌تواند متعلق به ماهیان نر همین زیرگونه یا اسپرم سایر کپورماهیان باشد. از تخم‌هایی که عمل لقاح در آن‌ها انجام نگرفته‌است فقط ماهیان ماده به وجود می‌آیند. چنین تولید مثلی نوعی بکرزایی است؛ بنابراین، ماهیان ماده نیز قادر به حفظ و بقای نسل خود هستند.

  زمان تخم‌ریزی بر حسب ماه‌های سال خورشیدی در فروردین و اردیبهشت و دمای اّب مناسب برای تخم‌ریزی ۱۸ تا ۲۲ درجهٔ سلسیوس است. تعداد تخم‌ها ۱۶۰ تا ۳۸۰ هزار عدد است که در سه مرحله افشانده می‌شوند و دورهٔ نهفتگی آن‌ها ۵ تا ۷ روز است. لاروها دارای بدنی شفاف هستند به‌طوری‌که به‌آسانی می‌توان اندام‌های داخلی آن‌ها را مشاهده نمود. لاروها توسط غده‌هایی که در سر دارند خود را به گیاهان آبزی می‌چسبانند و پس از طی دورهٔ آرامش و جذب کیسهٔ زرده، شروع به تغذیه از پلانکتون‌ها می‌کنند. رنگ بدن این ماهیان ابتدا خاکستری یا سبز زیتونی است، ولی پس از چند ماه و برخی از آن‌ها پس از ۲ سال تغییر رنگ می‌دهند. تغییر رنگ در بعضی از آن‌ها کم و در برخی اصلاً دیده نمی‌شود.

  نگهداری[ویرایش]

  انواع گوناگون ماهی قرمز در آکواریوم

  ماهی قرمز برای تزئین حوض و آکواریوم مناسب است و به همین دلیل، تعداد زیادی از آن‌ها هر ساله در آکواریوم‌ها و حوض‌های مردم سراسر جهان نگهداری می‌شوند.

  ماهی‌های قرمز در یک آکواریوم موقت برای فروش

  همانند اکثر ماهی‌های کپور، ماهی قرمز مقادیر زیادی مواد زائد از طریق دفعی و از طریق آبشش‌ها به داخل آب دفع می‌کند که باعث کدر شدن آب نیز می‌شود. تجمع این مواد زائد تا حد سمی در مدت زمان نسبتاً کوتاهی رخ می‌دهد و ممکن است به سرعت ماهی قرمز را بکشد. برای گونه‌های ماهی قرمز از نوع معمول و از نوع ستارهٔ دنباله‌دار، هر ماهی نیاز به حدود ۷۶ لیتر آب دارد. ماهی تزئینی که کوچک‌تر است نیاز به حدود ۳۸ لیتر آب برای هر ماهی دارد. میزان سطح آب تعیین می‌کند که چه مقدار اکسیژن در داخل آب حل و منتشر می‌شود. هوا دادن فعال به وسیلهٔ پمپ آب، فیلتر یا فواره به‌طور مؤثری میزان سطح را افزایش می‌دهد. هر هفته باید ۱۰ تا ۱۵ درصد آب ظرف، عوض شود.[۲]

  ماهی قرمز در ردهٔ ماهی‌های آب سرد قرار می‌گیرد و می‌تواند در آکواریوم‌های گرم‌نشده و در دمایی که برای انسان راحت است، زندگی کند. با این وجود، تغییر دمای سریع (برای مثال در یک ساختمان اداری در زمستان که شب‌ها بخاری خاموش می‌شود) می‌تواند آن‌ها را سریعاً بکشد. به‌ویژه اگر آکواریوم کوچک باشد. در هنگام اضافه کردن آب به آکواریوم نیز باید مراقب بود. زیرا ممکن است آب اضافه شده دمای متفاوتی داشته باشد. دماهای زیر ۱۰ درجه سانتی‌گراد برای گونه‌های تزئینی خطرناک هستند. با این حال، گونه‌های معمول و ستارهٔ دنباله‌دار می‌توانند در دماهای مختصر پایین‌تر نیز زنده بمانند. دمای خیلی بالا (بیش از ۳۰ درجه سانتی‌گراد) نیز می‌تواند به ماهی قرمز آسیب برساند. با این وجود، دماهای بالا ممکن است با تشدید چرخهٔ زندگی انگل‌ها، برای مبارزه با آلودگی تک‌یاختگان کمک‌کننده باشد و بدین طریق این آلودگی‌ها سریع تر برطرف شوند. دمای کمال مطلوب برای ماهی قرمز میان ۲۰ درجه تا ۲۲ درجه سانتی‌گراد است.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  طول عمر ماهی قرمز

  طول عمر بین گونه های ماهی قرمز متفاوت است. می ‌توانیم از تاریخچه پرورش این نوع ماهی برای درک بهتر طول عمر ماهی قرمز استفاده کنیم.

  آبزیان

  طول عمر ماهی قرمز

  ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱۰ زمان تقریبی مطالعه ۷ دقیقه

  به طور کلی، ماهی قرمز پتانسیل داشتن زندگی طولانی مدت در شرایط مناسب را دارد. حداکثر امید به زندگی دقیقی برای این ماهی ها وجود ندارد. زیرا طول عمر بین چندین گونه ماهی قرمز متفاوت است. با این اوصاف، می ‌توانیم از تاریخچه پرورش این نوع ماهی برای درک بهتر طول عمر ماهی قرمز استفاده کنیم.

  ماهی قرمز یکی از قدیمی ترین گونه های ماهی اهلی در تاریخ است. سابقه وجود آن به بیش از ۱۰۰۰ سال قبل می رسد! گزارش ‌های مدرن ‌تر نشان می ‌دهند که پرورش دهندگان گونه ‌های جدیدی را در دهه ۱۶۰۰ ایجاد کردند. مورخان معتقدند که ماهی قرمز از طریق پرورش انتخابی کپور وحشی ایجاد شده است.

  ماهی قرمز جزئی از خانواده کپور ماهیان است و به ماهی کپور معمولی (که طول عمر بسیار بالایی دارد) نزدیک است. در نتیجه، حداکثر طول عمر ماهی قرمز در شرایط مناسب می تواند تا ۲۰ سال باشد. البته همیشه موارد استثنا وجود دارد. پیرترین ماهی قرمزی که تا به حال ثبت شده است در سن ۴۳ سالگی از بین رفت!

  بنابراین، اگرچه به ندرت اتفاق می افتد که یک ماهی قرمز بیش از ۲۰ سال عمر کند، اما مطمئناً ممکن است. اگر مراقب آنها باشید و آنها را در شرایط عالی نگه دارید، احتمالاً برای مدت طولانی آنها را خواهید داشت! در عوض، سوال این است که آنها معمولا چقدر عمر می کنند؟

  در واقع، میانگین طول عمر یک ماهی قرمز معمولی نزدیک به چهار یا پنج سال است. برخی ممکن است تا ده سال عمر کنند، اما این حالت تنها با شرایط زندگی مطلوب امکان پذیر است.

  طول عمر ماهی قرمز معمولی در مقابل ماهی قرمز فانتزی

  در حالی که ماهی قرمز معمولی و ماهی قرمز فانتزی به یک خانواده تعلق دارند، اما بسیار متفاوت هستند. و این تفاوت بر طول عمر آنها نیز تأثیر می گذارد. گونه ‌های فانتزی گلدفیش به خاطر باله‌ های بلندشان شناخته ‌شده اند. بسیاری از آنها دارای باله های دوتایی هستند که توانایی آنها را در شنای سریع مانند ماهی قرمز معمولی مختل می کند.

  نه تنها این نکته، بلکه بسیاری از گونه ها بدن حجیم تری دارند. به علت پرورش انتخابی زیاد، این ماهی ها بدن های گردی پیدا کرده اند که بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستند. در شرایط بد زندگی، ماهی قرمز فانتزی در معرض خطر بسیار بالاتری برای ابتلا به بیماری است. برای گونه های فوق العاده اصلاح شده، مانند چشم حبابی و رانچو، مسائل بهداشتی بسیار گسترده است.

  این گونه ها اغلب فقط برای پنج سال زندگی می کنند. به طور کلی، ماهی قرمز فانتزی نسبت به ماهی قرمز معمولی مقاومت بسیار کمتری دارد. آن ها نسبت به تغییرات کیفیت آب حساس تر هستند، که می تواند منجر به بروز مشکلات زیادی برای کسانی شود که کمتر به نگهداری آکواریوم می پردازند.

  ماهی قرمز معمولی برای یک زندگی بین ۱۲ تا ۱۴ ساله پرورش داده می شود. اما این هدف تنها با مراقبت خوب قابل دستیابی است. چه کار کنیم ماهی قرمز بیشتر و بهتر رشد کند؟

  چگونه طول عمر ماهی ها را افزایش دهیم؟

  فقط به این علت که ماهی قرمز به داشتن زندگی کوتاه ‌تر شهرت دارد، به این معنا نیست که باید با آنها به عنوان حیوان خانگی موقت رفتار کنید. ماهی قرمز کاملاً قادر به داشتن یک زندگی طولانی است. مانند هر ماهی دیگر در اسارت، طول عمر آنها به کیفیت مراقبتی که شما ارائه می دهید، بستگی دارد.

  در شرایط زندگی مطلوب، ماهی قرمز شما می ‌تواند سال ‌های زیادی رشد کند. چند راه وجود دارد که می توانید از طریق ‌آنها به ماهی قرمز خود کمک کنید، تا زمانی که ممکن است، زنده بماند.

  ماهی های قرمز را در یک تنگ کوچک نگه ندارید.

  اولین کاری که باید انجام دهید این است که آن ها را از تنگ های کوچک دور نگه دارید! هیچ چیز نمادین تر از تصویر یک ماهی قرمز در یک تنگ شیشه ای نیست. متأسفانه، آن فضای محدود کوچک هیچ سودی برای ماهی شما ندارد. برای مثال، یک تنگ، آب زیادی در خود نگه نمی دارد.

  اکثر آنها فقط حدود سه گالن آب را نگه می دارند. ماهی قرمز به فضایی بسیار بیشتر از این میزان نیاز دارد. طول برخی از انواع ماهی قرمز می تواند به حدود ۲۵ سانتی متر برسد. هنگامی که آنها در یک تنگ کوچک نگهداری می شوند، رشد و تکامل آنها متوقف می شود.

  به علاوه، کمبود فضای شنا می تواند باعث بروز استرس و اضطراب شود. یک ماهی قرمز برای شنا باید فضای آزاد در اختیار داشته باشد. حتی آنهایی که شناگران قدرتمندی نیستند، به فضای کافی برای حرکت کردن نیاز دارند. بدون فضای کافی، سطح استرس ماهی می تواند با بروز عوارضی همراه باشد.

  دومین مشکل اصلی در مورد تنگ ماهی، عدم فیلتراسیون مناسب است. ماهی های قرمز، موجودات کثیفی هستند که مقدار قابل توجهی زباله تولید می کنند. بدون فیلتراسیون مناسب، سطح آمونیاک و نیترات می تواند به طور چشمگیری افزایش یابد. این حالت می تواند منجر به بروز مسمومیت با آمونیاک، استرس و مرگ زودرس شود.

  ماهی قرمزی که در یک تنگ زندگی می کند، خوش شانس است که به طول عمر یک سال می رسد. حتی اگر کارها را به درستی انجام دهید و تعویض منظم آب را انجام دهید، میانگین طول عمر ماهی قرمز در یک تنگ تنها دو تا سه سال است.

  ماهی های قرمز را در یک آکواریوم مناسب نگه دارید.

  اکنون می‌ دانیم که تنگ های ماهی بد هستند، بنابراین یک ماهی قرمز واقعاً به آکواریومی با چه ابعادی نیاز دارد؟ حداقل، شما باید این ماهی را در آکواریوم هایی با ظرفیت ۲۰ گالن نگهداری کنید تا طول عمر آنها را به حداکثر برسانید. یک مخزن با حجم ۲۰ گالن یا بزرگتر مزایای زیادی دارد.

  برای مثال، ماهی شما فضای زیادی برای شنا و کاوش خواهد داشت. فضای اضافی می تواند کمک زیادی به تحریک و شاد نگه داشتن ماهی قرمز شما کند. ثانیا، استفاده از مخازن بزرگتر برای حفظ پارامترهای آب آسان تر است. حتی با داشتن تجهیزات فیلتراسیون استاندارد، آب به احتمال زیاد چرخه خوبی خواهد داشت و دارای اکسیژن زیاد است.

  منبع مطلب : www.damopet.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 9 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید