این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  ضد انقلاب

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  ضد انقلاب را از این سایت دریافت کنید.

  ضد انقلاب

  ضد انقلاب

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  این مقاله نیازمند ویکی‌سازی است. لطفاً با توجه به راهنمای ویرایش و شیوه‌نامه، محتوای آن را بهبود بخشید.

  یک ضدانقلاب کسی است که با یک انقلاب، مخالفت می‌کند، مخصوصاً کسی که سعی می‌کند پس از وقوع یک انقلاب در آن تماماً یا جزئی از آن را برانداخته یا برعکس کند. صفت «ضدانقلابی» مربوط به جنبش‌هایی است که وضعیت امور یا اصول را به وضع پیش از انقلاب می‌خواهد برگرداند.

  نتایج ضدانقلاب می‌تواند مثبت یا منفی باشد. این بستگی دارد به ویژگی‌های انقلابی که قرار است برعکس شود. مثلاً پلوتارک موفقیت آگیس و اسپارت باستان در بازگردانی قانون اساسی لیسورگس را ضد انقلابی مثبت می‌دانست. در جریان انقلاب فرانسه ژاکوبین‌ها ضد انقلاب در ورده را شدیداً منفی می‌دیدند.

  منابع[ویرایش]

  مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «Counter-revolutionary». در ، بازبینی‌شده در ۲۵ مه ۲۰۱۳.

  alt.revolution.counter resource list

  رده‌ها: اصطلاحات انقلابانقلابضدانقلابی‌هاکلمات ناسزا برای اشاره به افراد

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  ضد انقلاب خارج از کشور

  انقلاب کسى است که در پى براندازى نظام جمهورى اسلامى ایران باشد. بخشى از ضد انقلاب ، کسانى اند که در خارج از کشور مقیم...

  ضد انقلاب خارج از کشور

  نویسندگان: لطفعلی لطیفی پاکدهمنبع: حصون 1386 شماره 14

  کلید واژه ها: ایران انقلاب اسلامى جبهه ملى ضد انقلاب مجاهدین خلق

  حوزه های تخصصی:

  حوزه‌های تخصصی علوم سیاسی مسایل ایران چالشها و فرصت های ایران در جهان کنونی چالشهای داخلی

  دریافت مقاله

  آرشیو

  آرشیو شماره ها:

  ۱۶

  سال ۱۳۸۷ (۲)

  سال ۱۳۸۶ (۴)

  سال ۱۳۸۵ (۴)

  سال ۱۳۸۴ (۴)

  سال ۱۳۸۳ (۲)

  چکیده

  لازمـه پاسدارى از انقلاب اسلامى ، شناخت دشمن و حربه هاى اوست . از جمله این دشمنان ، کـسـانـى هستند که با انقلاب و حکومت اسلامى ضدّیت داشته ، تحت عناوین گوناگونى در خـارج از کـشـور فـعالیت دارند. جریان هاى عمده اینان عبارت اند از: ملى گرایى ، سلطنت طلبى ، جمهورى خواهى ، التقاطى و کمونیستى . ضـد انـقـلاب خـارج نـشـیـن اغـلب داراى جـهان بینى مادى و معتقد به جدایى دین از زندگى اجتماعى است . غالبا (جز ضد انقلاب مسلح ) با مداخله نظامى آمریکا در ایران مخالف اند و از ایران یک پارچه دفاع مى کنند. شیوه هاى کارى آنان اغلب مبتنى بر ترویج شایعات ، تـحـریـک افراد مساءله دار، ساخت فیلم هاى به ظاهر مستند، نویسندگى ، یارگیرى ، اخذ کمک هاى مالى و فکرى از بیگانگان و امثال آن است . برخى از آنان تاکتیک هاى اختصاصى هـم دارنـد، مـثـل سـازمـان مـجـاهـدیـن خـلق کـه بـه تـرور و آدم ربـایـى هـم مـتـوسل مى شود. حدس زده مى شود ضد انقلاب خارج نشین در آینده ، بیش از گذشته روى مـسـائل فـرهـنـگـى ، هـدایـت شـورش هـاى داخل کشور و دفاع از افراد بازداشت شده در این شورش ها سرمایه گذارى خواهد کرد تا بتواند نظام اسلامى را از راه یک انقلاب مخملى ، براندازد. احـتـمـال مـوفـقـیـت ضد انقلاب خارج نشین بسیار ضعیف است . زیرا اینان گروه هایى اغلب پـراکـنـده هـستند که به هم بى اعتمادند و با هم بر سر ریاست یکدیگر نزاع دارند. امید خـود را از دسـت داده انـد. دهـهـا تـشـکـل نـاکارآمد و چندین شوراى رهبرى ضعیف دارند. جامعه شـنـاسـى مـردم ایـران را نـمـى شـنـاسـنـد و از ضـعـف قـدرت تحلیل رنج مى برند.

  متن

  انقلاب کسى است که در پى براندازى نظام جمهورى اسلامى ایران باشد. بخشى از ضد انقلاب ، کسانى اند که در خارج از کشور مقیم اند و گه گاه حرکت هایى را بر ضد نظام مـقـدس اسـلامـى ایـران انـجـام مـى دهـنـد. آنـان از نـظـر روش هـاى اعمال دشمنى با انقلاب اسلامى به دو روش اساسى تقسیم مى شود:

  1. ضـد انـقـلاب سـیـاسـى : ایـنان از روش هاى ملایمى ، بسانِ استفاده از تلویزیون هاى مـاهـواره اى ، سـایـت هـاى ایـنـتـرنتى ، نشر کتاب ها و مقالات و سخنرانى هاى شبهه افکن ، انجام راهپیمایى ها و تحصن ها، تشویق کارگران ایرانى به اعتصاب و تلاش براى کسب جـاى پـا در بـین مردم تلاش مى کنند. ویژگى غالب اینان سکولاریسم و غیر دینى بودن است ، مانند جبهه ملى ، مشروطه خواهان ، سلطنت طلبان ، سبزها.

  2. ضـد انـقـلاب مـسـلح : ایـنـان عـلاوه بـر روش هـاى گـروه قـبـل ، از روش هـاى خـشـن مـانـنـد تـرور، آدم ربـایـى و امثال آن سود مى برند و آشکارا در خدمت دشمنان ایران هستند. مانند منافقین !

  این مقاله عملکرد گروه هاى قومى را بررسى نمى کند، زیرا مقاله مستقلى مى طلبد. از این رو، بـررسى گروهک هاى تازه تاءسیسى مانند پژاک و یا گروهک ریگى که ماهیت قومى دارنـد و از عـمـر هـر یـک بـیش از سه سال نمى گذرد، در این نوشتار نخواهد آمد. در مورد سـایـریـن نـیز برآنیم تا شناختى مختصر در اختیار دوستان قرار دهیم . معرفى اجمالى ، مـبـانـى فـکرى ، شیوه هاى عمومى ، تاکتیک هاى اختصاصى ، ارزیابى عملکرد، و برنامه هاى آینده از جمله مباحث این مقاله است .

  1. معرفى اجمالى

  ضد انقلاب خارج از کشور را مى توان به چند دسته کلى قرار داد:

  1 ـ 1. جریان ملى گرایى

  سـازمـان اصـلى ایـنـان جـبـهه ملى نام دارد که در آبان 1328 به رهبرى دکتر محمد مصدق تـشـکـیـل شـد. بـا پـیـوسـتـن تدریجى برخى احزاب به این جبهه به صورت مهم ترین سازمان سیاسى ملى گراى ایران در جریان نهضت ملى شدن نفت در آمد. اما پس از کودتاى 28 مـرداد 1332 و دسـتـگیرى رهبران وفادار به دکتر مصدق فعالیت این جبهه متوقف شد. بـار اعـضاى آن دستگیر شدند و فعالیت جبهه ملى ممنوع گردید. بار دیگر، جبهه ملى در دوران اوج گـیـرى مـبـارزات مـردم در سـال 1356 و 1357 فعال شد و کریم سنجابى از رهبران وقت آن به ملاقات امام خمینى (ره ) در پاریس رفت و درخـواسـت کـرد شـاه بـمـانـد امـا سـلطـنت کند نه حکومت !414 در خرداد 1360 پس از اعلام راهـپـیـمایى رسمى علیه لایحه قرآنى قصاص و مخالفت قاطع امام خمینى (ره )، جبهه ملى به ضد انقلاب پیوست . بخشى از فرمایشات امام خمینى (ره ) چنین است :

  تـعـبـیـر ایـن بـود کـه لایـحـه غـیـر انـسـانـى ، مـلت مـسـلمـان را دعـوت مـى کـنـنـد کـه در مـقـابل لایحه قصاص ... یعنى در مقابل نص قرآن کریم راهپیمایى کنند،415 ... جبهه ملى سب 416 اسلام کرده است .417

  در حـال حـاضر، سازمان هاى متعددى 418 در خارج از کشور خود به نوعى ادامه دهنده جبهه ملى ایران مى دانند و گاهى تحت نام ((ملیون )) با هم متحد هستند. بعضى از این سازمان ها پایگاه هاى اینترنتى رسمى دارند و تمامى آن ها مخالف جمهورى اسلامى هستند.419

  2 ـ 1. جریان سلطنت طلب

  این جریان که به نام مشروطه خواه نیز شهرت دارد، در صدد احیاى سلطنت در ایران است . و اعـضـاى آن اغـلب از بـازمـانـدگان رژیم سابق ایران هستند. خود را ملى گرا و طرفدار دمـکـراسـى مـعـرفـى مـى کـنـنـد. رئیـس ایـنـان رضـا پـهـلوى اسـت . او در سـال 1339 در تـهـران بـه دنـیـا آمد. وى ولیعهد سابق ایران و اولین فرزند محمدرضا شاه پهلوى و فرح دیبا است . او در سال 1357 ایران را ترک گفت . پس از مرگ پدرش در مـصـر، راهـى مراکش و سپس آمریکا شد و در رشته علوم سیاسى از دانشگاه کالیفرنیاى جـنـوبـى در آمـریـکـا، لیـسـانـس گـرفـت . رضـا پـهـلوى در کـتـابـى کـه در سـال 2002 بـا نـام نسیم دگرگونى و به زبان انگلیسى منتشر ساخت دیدگاه هاى خود را در زمـیـنـه حمایت از جنبش هاى ((ناآرامى هاى مدنى و قیام هاى بدون خشونت )) مطرح کرد. سـایـر کـتـاب هـاى او، میثاق با مردم و آزادى براى هم میهنانم مى باشد که همه به زبان فارسى نیز برگردانده شده اند.420

  3 ـ 1. جریان کمونیستى

  اینان از چند گروه تشکیل شده اند، که برخى از مهم ترین آنها را برمى شماریم :

  منبع مطلب : ensani.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید