این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  صدای باد در گوش

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  صدای باد در گوش را از این سایت دریافت کنید.

  وزوز گوش ( Tinnitus ) یا زنگ زدن گوش چیست؟

  وزوز گوش یا تینتیوس ، صدای زنگ زدن ، صدای هوهو ، صدای باد ، صدای نبض | علل ، علائم انواع درمان ها به زبان ساده

  شنوایی شناسی, مطالب عمومی مراجعین و والدین, نوشته های به روز

  زنگ زدن یا وزوز گوش چیست؟ | علائم، علل و درمان

  وزوز گوش (به انگلیسی Tinnitus) احساس شنیدن صدای زنگ زدن، صدای هوهو، صدای باد، صدای نبض یا هر صدای دیگری در گوش است. در حالیکه هیچ منبع مشخصی برای صدا در بیرون وجود ندارد. در این نوشته قصد داریم پس از تعریف وزوز گوش، به تفصیل درباره علائم، علل و درمان آن بنویسم. با ما همراه باشید.

  تعریف وزوز گوش

  وزوز گوش یک اصطلاح است برای زمانی که فرد بدون اینکه واقعا صدایی وجود داشته باشد احساس شنیدن صدا در گوش خود می کند. وزوز گوش خود یک علامت است که نشان دهنده وجود مشکلی در گوش ، عصب گوش و یا مناطق مغزی پردازش کننده اصوات است.

  فردی که وزوز گوش دارد الزاما کم شنوایی ندارد. هر چند غالبا افرادی که مشکلی در گوش دارند احساس شنیدن این اصوات را می کنند. ممکن است فردی به دلیل داشتن دوره هایی از استرس این مشکل را تجربه کند.

  اگر چه وزوز گوش غالبا نشان دهنده وضعیت و بیماری خطرناکی نیست با این حال در برخی از افراد با افزایش سن وضعیت بدتر می شود. در بسیاری از موارد این مشکل قابل درمان است و درمان اولیه ان شناسایی علت وزوز و رفع آن است. در برخی نیز استفاده از صدادرمانی و درمان شناختی رفتاری، سمعک و.. می تواند مفید باشد.

  علائم زنگ زدن گوش

  اگر شما مدتی است که یکی از علائم زیر را دارید احتمالا وزوزگوش دارید و می بایست به پزشک یا مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنید.

  شنیدن صدای زنگ زدن در گوش

  شنیدن صدای هوهو در گوش

  شنیدن صدای باد در گوش

  شنیدن صدای نبض در یک گوش یا هر دو گوش

  شنیدن صدای سوت گوش

  شنیدن این اصوات بدون اینکه واقعا صدایی وجود داشته باشد در فرد احساس می شود. این صدا ممکن است بسیار آرام و یا بلند شنیده شود. همچنین در برخی از موارد این صداها آنقدر بلند است که مزاحمت جدی در شنیدن صدای دیگران ایجاد می کند. این علائم ممکن است در یک و یا هر دو گوش شنیده شود.

  در صورت داشتن علائم گفته شده به مراکز شنوایی سنجی مراجعه کنید. برای یافتن آدرس و تلفن تماس مراکز شنوایی در شهر خود روی لینک زیر کلیک کنید:

  مراکز شنوایی سنجی

  علل و انواع وزوز گوش

  به طور کلی دو نوع وزوز گوش وجود دارد:

  ذهنی (subjective) : شابع ترین که فقط خود فرد صدا را می شنود. عینی (objective) : شکل نادر که صدای داخل گوش را اطرافیان نیز می توانند بشنوند.

  وزوز گوش ممکن است آرام آرام و یا به یکباره بوجود آمده باشد. درباره علت وزوز گوش نمی توان یک جواب مشخص داد. بسیاری از مواقع علت آن نامشخص است. صدای هو هو، صدای باد و یا هر صدای درون گوش می تواند نشانه ای از مشکل ( جسمی یا ذهنی ) در فرد باشد.

  اما به طور کلی شایع ترین دلایل وزوز گوش میتوانند موارد زیر باشند:

  کم شنوایی مربوط به سن: در برخی از افراد وزوزگوش ( تینیتوس ) همراه با کم شنوایی ناشی از افزایش سن ( پیرگوشی ) بروز می کند. معمولا بروز این صداها در سن ۶۰ سالگی به بالا دیده می شود.قرار گرفتن در معرض صداهای بلند: صداهای بلند همانند صدای آژیر ، صدای تفنگ و یا شنیدن صدای موزیک با صدای بلند ( از طریق هدفون یا حضور در کنسرت ) یکی از دلایل شایع کم شنوایی و به دنبال آن تینتیوس هستند.انسداد و زیادی جرم گوش: جرم گوش به خودی خود با گیر انداختن جرم خارجی و جلوگیری از رشد باکتری ها برای گوش مفید است. زمانیکه جرم گوش زیاد شود خود باعث تحریک پرده گوش و احساس شنیدن اصوات می شود.تغییر در استخوانهای گوش: رشد غیرطبیعی و تدریجی استخوان در گوش میانی ( اتواسکلروز) نیز می تواند یکی از دلایل شنیدن صدای هو هو در گوش شود.آسیب “سلولهای مویی” گوش داخلی: در حالت طبیعی، پس از ورود صدا به گوش، این سلولهای کوچک و مو مانند، انرژی صوتی را دریافت و به عصب شنیداری انتقال می دهند. فشار ناشی از امواج صوتی سبب حرکت آنها و در نتیجه ارسال پیام الکتریکی به عصب شنیداری می شود. در نهایت عصب شنیداری این پیامهای الکتریکی را به مناطق مغزی که مسئول تفسیر اصوات هستند ارسال می کند. اگر این سلول های مویی به هر دلیل آسیب ببنید ممکن است بی دلیل پیام الکتریکی به عصب شنیداری بفرستند و فرد احساس شنیدن صدا بکند.

  از دیگر علل زنگ زدن گوش و شنیدن صدای باد، وزوز، ضربان و ضربه در گوش و … می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  نشانگان منییر سندرم TMJ آسیب به سر و گردن

  نوروم آکوستیک ( تومور عصب شنوایی )

  بدعملکردی شیپور استاش

  گرفتگی عضلات گوش داخلی

  مشکلات عروقی بیماری های مزمن

  داروهایی که می توانند سبب تینتیوس شوند

  برخی از داروها می توانند وزوز گوش را بدتر کنند. به طورکلی افزایش مصرف این داروها می توانند سبب بدتر شدن و یا شروع صداهایی درون گوش شود. اغلب مواقع قطع مصرف این داروها سبب ناپدید شدن این اصوات می شود. این داروها عبارتند از :

  آنتی بیوتیک: شامل پلی‌میکسین ب ، اریترومایسین ، وانکومایسین ، نئومایسین

  داروهای سرطان: متوتروکسات، سیس‌پلاتین

  داروهای ادرار آور: مانند بومتانید، اسید اتاکرینیک، فوروزماید

  داروهای کینین آسپرین

  برخی از مکمل هایی غذایی و نیکوتین و کافئین نیز می توانند شدت وز وز گوش را بدتر کنند.

  تشخیص وزوز گوش

  برای تشخیص وزوز گوش می بایست به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید احتمالا پزشک برای تشخیص نیاز به ارزیابی های زیر داشته باشد :

  تست شنوایی : یک بخش مهم مراجعه به کلینیک های شنوایی سنجی و انجام تست های تکمیلی توسط ادیولوژیست است.ارزیابی حرکتی : پزشک ممکن است از شما بخواهد که چشمان خود را حرکت دهید و یا حرکت فک ، دست و پاهای شما را ارزیابی کند. اگر در این مواقع وضعیت صداهای درون گوش بدتر شد احتمالا بیماری زمینه ای وجود دارد که باید ارزیابی های تکمیلی انجام بشود.تصویربرداری : براساس تشخیص پزشک ممکن است که شما نیاز به سی تی اسکن یا ام آر ای داشته باشید.

  منبع مطلب : hushkala.com

  هوم ویزیت

  شایع ترین علت های ایجاد وزوز گوش قرار گرفتن در معرض صداهای بلند انفجاری، افزایش سن و عوارض جانبی بعضی از دارو ها می باشد.

  وزوز گوش چیست؟ 10 دلیل شایع وزوز گوش را بشناسید

  دسته :

  شنوایی

  زمان مورد نیاز برای مطالعه این مطلب : 8 دقیقه لینک کوتاه :

  home-visit.ir/p/178910/

  ممکن است تا به حال احساس کرده باشید در گوش خود صدای زنگ، صدای باد یا سوت میشنوید. شنیدن این صدا ممکن است در هر دو گوش شما یا فقط یکی از گوش های شما اتفاق بیفتد. صدایی که هنگام وزوز گوش می شنوید ناشی از صدای یک منبع خارجی نیست و افراد دیگر معمولاً نمی توانند آن را بشنوند. وزوز گوش یک مشکل شایع است که سالانه افراد زیادی به آن دچار می شوند. این اختلال در سیستم شنوایی حدود 15 تا 20 درصد افراد را درگیر می کند و خصوصاً در بزرگسالان مسن شایع است. به طور کلی هر چیزی که بتواند باعث ایجاد کم شنوایی شود، می تواند باعث بروز وزوز نیز شود.

  شایع ترین علت های ایجاد وزوز قرار گرفتن در معرض صداهای بلند انفجاری، افزایش سن و عوارض جانبی بعضی از دارو ها می باشد. برای بسیاری از افراد ، وزوز گوش با درمان بیماری و اختلال زمینه ای یا سایر روش های درمانی ای که باعث کاهش یا پوشاندن صدا می شود ، بهبود می یابد و باعث می شود وزوز گوش کمتر قابل توجه باشد و به دنبال این، اضطراب، استرس، اختلال در روابط اجتماعی، کاهش بازدهی در کار ها و سایر مشکلات ناشی از وزوز به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

  نشانه های وزوز گوش

  وقتی از افرادی که به وزوز گوش مبتلا شده اند و به کلینیک های شنوایی شناسی مراجعه کردند، می پرسند که چه نوع صدایی در گوش خود احساس می کنند؟ بیشتر این افراد اعلام می کنند که در گوش خود صدایی زنگ مانند می شنوند، در حالی که منبع خارجی وجود ندارد که این صدای زنگ مانند را ایجاد کرده باشد. با این حال ، وزوز گوش همچنین می تواند به شکل صدا هایی دیگر مثل صدای پیچش باد، نبض و ضربان، صدای موج دریا، صدای هوم کردن یا صدای زمزمه در گوش شما بروز پیدا کند.

  به طور کلی وزوز گوش به دو دسته تقسیم می شود:

  Subjective Objective

  وزوز گوش از نوع subjective

  نوع اولی که نام برده شد گونه ای از وزوز است که فقط خود فرد قادر به شنیدن آن است و دیگران نمی توانند آن را بشنوند. این نوع از وزوز به علت وجود اختلالاتی در حلزون و یا راه های عصبی شنوایی سر چشمه می گیرد.

  وزوز گوش از نوع objective

  نوع دوم یا Objective عمدتا به دلایل بروز اختلالاتی در گوش میانی از قبیل سیستم عروقی و ماهیچه ای گوش میانی رخ میدهد و می تواند توسط متخصص شنوایی شنیده و تشخیص داده شود. این نوع از وزوز ممکن است به صورت صدای ضربان مانند باشد.

  شدت صدای وزوز گوش

  شدت صدای وزوز ممکن است بسیار آرام باشد و از سوی دیگر ممکن است آنقدر بلند باشد که توانایی تمرکز کردن، شنیدن سایر اصوات و صحبت های دیگران را از شما سلب کند. وزوز ممکن است در یک گوش یا در هر دو گوش شنیده شود. مدت زمان بروز و شنیدن شدن وزوز در گوش متغیر است ممکن تنها دقایقی در روز اتفاق بیفتد و سپس ساکت شود. ممکن است در تمام مدت روز شنیده شود.

  شایع ترین علت های ایجاد وزوز قرار گرفتن در معرض صداهای بلند انفجاری، افزایش سن و عوارض جانبی بعضی از دارو ها می باشد.

  در چه مواردی از وزوز گوش به شنوایی سنجی مراجعه کنیم؟

  اگر بیشتر از یک هفته است که از شروع وزوز گوش شما شروع شده و هنوز علائمی از بهبود آن دیده نمی شود باید حتما در اولین فرصت به کلینیک های شنوایی شناسی مراجعه کنید.

  اگر در اثر وجود وزوز توانایی انجام کار های روزانه شما از شما سلب شده، قادر به انجام ارتباطات اجتماعی نیستید، به دنبال آن دچار اضطراب و افسردگی شده اید باید به کلینیک های شنوایی شناسی مراجعه کنید.

  اگر همراه با بروز وزوز احساس گیجی و سرگیجه دارید حتما به کلینیک های شنوایی شناسی مراجعه کنید.

  دلایل ایجاد وزوز گوش

  انجام بعضی فعالیت ها، مصرف برخی دارو ها، استفاده از نوعی رژیم غذایی و قرار گرفتن در بعضی از موقعیت ها و شرایط خاص می تواند باعث ایجاد یا بدتر شدن وزوز گوش شود.البته در بعضی افراد، وزوز بدون هیچ دلیل فیزیولوژیکی رخ می دهد.

  شایع ترین دلایل وزوز گوش چیست ؟

  کم شنوایی

  سیستم شنوایی انسان از سه بخش زیر تشکیل شده است.

  گوش خارجی(شامل لاله گوش، مجرا و پرده گوش)

  گوش میانی(شامل استخوانچه های ریز گوش میانی و ماهیچه های مرتبط با آن ها)

  گوش درونی(شامل حلزون شنوایی، وستیبول و مجاری نیم دایره)

  در حلزون گوش که در قسمت گوش درونی واقع است سلول های بسیار کوچک و ظریف مویی شکلی وجود دارد. با رسیدن امواج صوتی از گوش خارجی به سمت گوش داخلی و در نهایت رسیدن به حلزون گوش، این سلول ها حرکت می کنند و باعث ایجاد پتانسیل های الکتریکی می شود. این سیگنال ها و پتانسیل های الکتریکی از طریق عصب شنوایی به مغز فرستاده می شوند و در مغز پردازش این سیگنال ها انجام می شود و ما متوجه اطلاعات این اصوات می شویم و نسبت به آن پاسخ مناسب می دهیم.

  دریافت خدمات ویزیت کارشناس شنوایی سنجی در منزل

  اگر به این سلول های مویی آسیبی وارد شود که با افزایش سن یا در معرض صدا های بلند بودن اتفاق بیفتد، ممکن است سیگنال های اشتباهی به مغز ارسال کنند و باعث ایجاد وزوز شوند.

  عفونت گوش یا انسداد مجرای گوش

  مجرای گوش می تواند با تجمع مایعات (عفونت گوش) ، موم گوش ، خاک یا سایر مواد خارجی مسدود شود. انسداد این مجرا می تواند فشار گوش شما را تغییر دهد و باعث ایجاد وزوز گوش شود.

  پارگی پرده گوش

  پاره شدن یا ایجاد سوراخ در پرده گوش می توانند باعث ایجاد وزوز شود.

  آسیب های سر یا گردن

  برخورد ضربه به سر یا گردن می تواند بر گوش داخلی ، اعصاب شنوایی یا عملکرد مغز مرتبط با شنوایی تأثیر بگذارد. چنین صدماتی معمولاً فقط در یک گوش باعث ایجاد وزوز گوش می شود.

  منبع مطلب : home-visit.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید