این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  شکستگی استخوان

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  شکستگی استخوان را از این سایت دریافت کنید.

  شکستگی ها

  شکستگی ها   شکستگی استخوان از جمله مهمترین آسیب های بدن است که به دنبال ضربه ایجاد می شود. هر گونه تغییر شکل استخوان بدنبال...

  دسترسی سریع ورود

  مرکز آموزشی و درمانی حضرت ولیعصر(عج)

  دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اراک

  آ+ آ-

  صفحه‌اصلی شکستگی ها

  شکستگی ها

  تعداد بازدید:۲۳۵۳۷۹ شکستگی ها

  شکستگی استخوان از جمله مهمترین آسیب های بدن است که به دنبال ضربه ایجاد می شود. هر گونه تغییر شکل استخوان بدنبال ضربه، شکستگی نامیده می شود. به زبان دیگر اگر نیرویی که به استخوان وارد می شود بیش از حد تحمل آن بوده و بتواند شکل استخوان را تغییر دهد می گوییم شکستگی ایجاد شده است. این تغییر شکل ممکن است به اشکال متفاوت ظاهر شده و با شدت و ضعف همراه باشد. گاهی شکستگی بسیار واضح است. در این حال ضربه موجب می شود استخوان به دو و یا حتی چند تکه کاملا جدا از هم تبدیل شود. گاهی شدت ضربه وارده به حدی است که موجب خرد شدن استخوان می شود.

  وقتی استخوانی میشکند چه اتفاقی میافتد؟

  شکستن استخوان درد دارد! برای افراد مختلف فرق میکند، اما این درد معموال عمیق تر از دردهایی مثل یک دل درد یا سردرد شدید است. این درد برای بعضیها شدیدتر است مخصوصا اگر شکستگی باز باشد. و اگر شکستگی کوچک باشد، ممکن است خیلی احساس درد نکنید. گاهی اوقات، بچه ها حتی نمیتوانند بگویند که استخوانشان شکسته است.

  شکستن استخوان میتواند شوک زیادی به کل بدنتان وارد کند. کاملا طبیعی است که پیام های قوی از قسمتهای مختلف بدنتان دریافت کنید که اصلا نزدیک قسمت شکسته هم نیستند. ممکن است احساس سرگیجه یا لرز کنید. بعضیها حتی ممکن است گریه هم بکنند. بعضیها هم بخاطر شوک ناشی از آن صدمه، همان لحظه هیچ دردی احساس نمیکنند.

  اگر فکر میکنید خودتان یا فردی دیگر دچار شکستگی استخوان شده است، مهمترین کارهایی که باید انجام دهید، اینها هستند:

  آرامشتان را حفظ کنید.

  مطمئن شوید که فرد آسیب دیده کامل راحت و آرام باشد.

  به اورژانس زنگ بزنید.

  بدترین کاری که برای استخوان شکسته میتوانید انجام دهید این است که آن را حرکت دهید. این باعث آسیب زدن به آن فرد میشود و ممکن است صدمه را شدیدتر کند. درصورت شکسته شدن استخوان دست یا پا، یک بزرگتر باید محل آسیب دیده را محکم جایی نگه دارد.

  یک نکته خیلی مهم: اگر مطمئن نیستید که کدام استخوان شکسته است یا اگر فکر میکنید که استخوان گردن یا پشت آسیب دیده است، نباید فرد آسیبدیده را تکان دهید. منتظر بمانید تا یک متخصص از راه برسد.

  انواع شکستگی از نظر ظاهر:

  شکستگیبسته: در شکستگی بسته پوست پاره نشده و هیچ زخمی در محل شکستگی دیده نمیشود.

  شکستگی باز: پوست روی قسمت شکسته بر اثر بیرون زدن استخوان یا بر اثر ضربه مستقیم هنگام شکستگی، بریده یا پاره میشود. معمولا در شکستگی های باز به دلیل وجود زخم خونریزی دهنده، احتمال عفونت بسیار زیاد است و در مقایسه با شکستگیهای بسته خطرناکترند.

  مشکل واقعی خود شکستگی نیست، بلکه خطری است که استخوان شکسته برای اعضای حیاتی کنار خود به وجود میآورد.

  انواع شکستگی از نظر شکل

  شکستگی های مویی fracture Hairline

  در این دسته از شکستگی ها خط شکستگی در رادیوگرافی، فقط بصورت یک ترک خوردگی دیده میشود و قطعات شکسته شده جابجا نشده اند و نیرویی که موجب این شکستگی شده است قوی نیست. گاهی اوقات خط شکستگی به زحمت در فیلم رادیوگرافی دیده میشود و یا ممکن است اصلا دیده نشود. در این حال پزشک معالج ممکن است برای تشخیص بهتر و دقیقتر از عکس های تکمیلی و یا سی تی اسکن استفاده کند و یا اقدام به تکرار رادیوگرافی بعد از ۷ تا ۱۰ روز کند. اگر شکستگی کاملا بدون جابجایی باشد، در رادیوگرافی اولیه دیده نمی شود ولی بعد از ۷ تا ۱۰ روز با تکرار رادیوگرافی، خط شکستگی قابل مشاهده است.

  شکستگی های گرین استیک ترکه تری ( stick Green fracture)

  این شکستگی ها عموما در بچه ها دیده می شوند و مشخصه آن کامل نبودن شکستگی است. به بیان دیگر دو قطعه شکسته شده کامال از یکدیگر جدا نمی شوند. علت این نامگذاری شبیه بودن رفتار استخوان به یک ترکه یا چوب تر است.به علت اینکه محتوای مواد تشکیل دهنده استخوان بچه ها با بالغین در مقابل نیرو متفاوت است ، رفتار مشابهی با چوب تر درخت نشان می دهد و دچار شکستگی ناقص و ناکامل می شود. این شکستگی ها معمولا در ناحیه ساعد یا مچ دست بچه ها دیده می شوند. اگر نیرویی که به استخوان بچه وارد می شود شدید باشد می تواند شکستگی کامل ایجاد کند.

  شکستگی های عرضی Transverse fracture

  در این نوع شکستگی، خط شکستگی عمود بر محور طولی استخوان است. شکستگی های مایل fracture Oblique در این نوع شکستگی، خط شکستگی نسبت به محور طولی استخوان مایل است.

  شکستگی های مارپیچی Spiral fracture

  در این نوع شکستگی خط شکستگی بصورت یک قوس مارپیچ شکل است. این شکستگی ها معموال بر اثر چرخش شدید اندام ایجاد می شوند و جوش خوردن آنها معموال از انواع عرضی و مایل سریعتر است.

  شکستگی های چند قطعه ای fragment Multiple fracture

  در این دسته، حاصل شکستگی بیش از دو قطعه است. این شکستگی ها بر اثر اعمال نیروهای بسیار قویتر از نیروهایی که شکستگی های قبلی را بوجود می آورند ایجاد می شوند. احتمال آسیب به پوست و عضالت و عروق و اعصاب و احتمال باز بودن در این شکستگی ها بیشتر است. این شکستگی ها معمولا بسیار ناپایدار بوده و دیر جوش میخورند.

  شکستگی های درهم فرورفته Impacted fracture

  این شکستگی وقتی ایجاد می شود که یک قطعه شکستگی به داخل قطعه دیگر فرو می رود مثل بعضی از انواع شکستگی گردن و ران.

  شکستگی های خرد و له شده Compression fracture

  این نوع شکستگی بیشتر در استخوانهای اسفنجی دیده میشود و وقتی است که یک استخوان بر اثر فشار خارجی در خود شکسته شده و بنظر میررسد که حجمش کم شده است. مانند شکستگیهای مهره ها و یا استخوان پاشنه. در این نوع شکستگی ممکن است خط شکستگی واضحی وجود نداشته باشد و فقط شکل استخوان عوض شده باشد. جااندازی این نوع شکستگی ها بسیار مشکل است و گاهی به هیچ وجه نمی توان شکل استخوان را به وضع قبل از شکستگی برگرداند.

  شکستگی های کنده شده fracture Avulsion

  این نوع شکستگی در محل هایی دیده می شود که تاندون یک عضله به استخوان می چسبد. در این نواحی اگر عضله بشدت منقبض شود میتواند تکه ای از استخوانی را که به آن چسبیده است از استخوان اصلی جدا کند. مانند شکستگی کشکک یا شکستگی بعضی از نواحی کف پا.

  منبع مطلب : arakmu.ac.ir

  شکستگی استخوان دقیقا به چه معنا است. تعریف دقیق شکستگی

  شکستگی استخوان به چه معنا است. چه موقع یک استخوان را شکسته میگویند. شکستگی چگونه ایجاد میشود. استخوان چگونه شکسته میشود

  شکستگی استخوان دقیقا به چه معنا است. تعریف دقیق شکستگی

  نویسنده: دکتر مهرداد منصوری “متخصص ارتوپدی”

  شکستگی استخوان از جمله مهمترین آسیب های بدن است که معمولا بدنبال ضربه وارده به آن ایجاد میشود. هر گونه تغییر شکل استخوان بدنبال ضربه، شکستگی نامیده میشود. به زبان دیگر اگر نیرویی که به استخوان وارد میشود بیش از حد تحمل آن بوده و بتواند شکل استخوان را تغییر دهد میگوییم شکستگی ایجاد شده است.

  این تغییر شکل همیشه به شکل سنتی که در ذهن شکل گرفته نیست و ممکن است به اشکال متفاوتی ظاهر شده و با شدت و ضعف همراه باشد.

  گاهی شکستگی بسیار واضح است. در این حال ضربه موجب میشود استخوان به دو و یا حتی چند تکه کاملا جدا از هم تبدیل شود.

  گاهی شدت ضربه وارده به حدی است که موجب خرد شدن استخوان میشود.

  گاهی هم ممکن است شدت ضربه کمتر بوده و فقط یک ترک مویی در استخوان ایجاد کند.

  پس با اینکه نام شکستگی طیف وسیعی از حالات را در بر میگیرد با این حال مشخصه مشترک تمامی آنها در این نکته است که بر اثر نیرویی که به استخوان وارد شده، تداوم توده استخوانی در طول آن به هم خورده و شکل استخوان تغییر کرده است.

  قدرت و سختی استخوان های بدن با هم متفاوت بوده و رفتار آنها در برابر نیروهای وارده فرق میکند.

  استخوان های ران و ساق (که در دسته استخوان های کورتیکال Cortical قرار میگیرند) چون تحت فشار وزن بدن هستند بسیار قوی و محکم بوده و تحمل زیادی نسبت به فشار هایی دارند که در طول محور به آنها وارد میشود ولی در مقابل نیروهایی که موجب خم شدن یا پیچش استخوان میشوند تحمل کمتری دارند.

  استخوان های اسفنجی مانند استخوان های مهره تحمل کمتری نسبت به فشار دارند.

  استخوان بچه ها قدرت ارتجاعی بیشتری نسبت به بالغین داشته و کمتر شکسته میشود و در صورت شکسته شدن هم شکل آن متفاوت است.

  همچنین بخوانید :   ضرر سیگار برای استخوان چیست

  دانستن این نکته بسیار مهم است که همراه با شکسته شدن استخوان آسیب های دیگری هم به بافت های نزدیک به آن (مانند عضله، عصب، عروق، عضله، پوست و …) وارد میشود که گاهی اوقات شدت آن کم و گاهی زیاد است و در مواردی اهمیت این آسیب ها از خود شکستگی بیشتر است.

  برای دسترسی به مقالات جامع و اطلاعات بیشتر راجع به شکستگی استخوان به صفحه کلیات شکستگی و برای دسترسی به اطلاعات مربوط به شکستگی هر استخوان با کمک منوی سایت به مقالات مربوط به اندام مربوطه مراجعه کنید.

  همین حالا مشورت کنید:

  در صورتیکه این مقاله بیماری یا مشکل خاصی را شرح داده است میتوانید با نویسنده آن که بیشترین اطلاعات ارتوپدی در همین زمینه را دارد مشورت کنید.

  این مقاله چقدر مفید بود ؟

  لطفا در زیر امتیاز بدهید

  3.9/5 (26 نظر)

  منبع مطلب : www.iranorthoped.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 5 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید