این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  شهر اشنویه

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  شهر اشنویه را از این سایت دریافت کنید.

  اشنویه

  اشنویه

  مختصات: ۳۷٫۰۴۹۲°شمالی ۴۵٫۱۲۲۸°شرقی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  اشنویه کشور  ایران

  استان آذربایجان غربی

  شهرستان اشنویه بخش نالوس - مرکزی نام(های) دیگر شنوی

  نام(های) پیشین اُشنو[۱]

  جغرافیای طبیعی ارتفاع ۱۴۱۱ متر اطلاعات شهری

  شهردار زانا وحید‌زاده[۲]

  ره‌آورد گیلاس، سیب، گندم، چغندر

  وبگاه http://shnocity.ir اشنویه روی نقشه ایران

  ۳۷٫۰۴۹۲°شمالی ۴۵٫۱۲۲۸°شرقی

  اشنویه (به کردی: ) یکی از شهرهای کردنشین و مرزی استان آذربایجان غربی است که در قسمت غربی این استان قرار دارد. این شهر مرکز شهرستان اشنویه است. زبان مردم این شهر کردی سورانی است. این شهر اولین شهری در ایران بود که در جریان اعتراضات به کشته‌شدن مهسا امینی آزاد شد.

  این شهر از غرب با کشور عراق (اقلیم کردستان عراق)، از جنوب با پیرانشهر، از شرق با نقده و از شمال با ارومیه هم‌مرز است.

  ارتفاع شهر اشنویه از سطح دریا ۱۴۷۰ متر و مرتفع‌ترین نقطه آن در جنوب شرقی ۳۵۰۰ متر است.[۴]

  کُردها، نام این شهر را شنۆ تلفظ می‌کنند.[۵]

  پیشینه

  ناحیه‌ای که شهر اشنویه در آن قرار دارد، دارای پیشینه‌ای طولانی است. آثار به دست آمده از تپة دینخواه و کوه‌های بزرگ و کوچک زینت آلات و گورهای متعددی مربوط به به هزاره‌های پیش از میلاد به دست آمده‌است. جغرافی‌نگاران سده‌های آغازین اسلامی، اشنو را شهری کوچک در سرزمینی حاصل خیز معرفی کرده‌اند. اشنو که از دیرباز مسکن کردهای موسوم به هذبانیه (هذبانی) بود، تا سده‌های بعد همچنان آبادانی خود را حفظ کرد. هذبانیان از مراتع اطراف آنجا، برای نگهداری احشام خود بهره می‌جستند. تیره‌ای از آنان نیز که رَوّادیان (کُرد) نامیده می‌شدند، در ارمنستان سکنی گزیدند (کسروی، شهریاران…، ۱۴۸). روادیان که در آذربایجان و کردستان نفوذ داشتند، در سدة ۲ ق از اطاعت عباسیان سرباز زدند و چندی حکومت مستقلی به رهبری علی فرزند صدقه در آذربایجان به وجود آوردند. آنان ارومیه را مرکز فرمانروایی خود قرار دادند و شهرهای اشنویه، خوی، سلماس، لاهیجان (نام روستایی در آذربایجان) و سلدوز را در اختیار داشتند. پس از آن، به ویژه در سده‌های ۷ و ۸ ق، ولایات ارومیه و اشنویه از سرنوشتی یکسان برخوردار بوده‌اند. در عهد فرمانروایی اتابکان در سال ۶۰۲ق نبردی میان سپاهیان اتابک ابوبکر (فرمانروای عراق و آذربایجان) و علاءالدین (اتابک مراغه)، روی داد. علاءالدین که توان نبرد نداشت، پیشنهاد صلح کرد و یکی از دژهای خود را به ابوبکر واگذاشت و در مقابل، ابوبکر نیز حکومت اشنویه و ارومیه را به وی سپرد.[۶]

  در زمان ابن حوقل کردها در آنجا مسکن داشتند و در قرن چهارم از آن شهر و از آبادی‌های اطراف آن چارپایان و مواشی به موصل و بلاد بین‌النهرین صادر می‌گردید. خاک آن به حاصلخیزی و مراتع آن به خرمی شهرت داشت. یاقوت که آن شهر را دیده از باغ‌های زیبای آن سخن می‌گوید.[۷]

  در سال ۱۹۰۹ میلادی برابر با ۱۲۸۷ ه‍. ش، عثمانی‌ها با تمام قدرت نظامی خود اشنویه را تسخیر کرده و مردم آن را کشتار نمودند، وجود عثمانی‌ها و روس‌ها در این منطقه ضرر و زیان جانی و مالی فراوانی برای مردم اشنویه در پی داشت. پس از روس‌ها نوبت آشوری‌ها رسید که به شهر هجوم بیاورند که به زنان و کودکان نیز رحم نکردند، بدنبال جنگ آشوری‌ها و روس‌ها قحطی بزرگی به وجود آمد و مردم از وحشت و قحطی و فرط گرسنگی به طرف عراق (موصل و کرکوک) حرکت کردند؛ بدنبال این وقایع از ۱۳هزار نفر مردم شهر اشنویه در آن زمان، تنها چندصد تن باقی ماندند.[۸][۸][۸][۹][۱۰][۱۱][۱۲].[۸][۹].[۸][۸]

  مردم

  تمام ساکنان اشنویه را همچون دیگر مناطق مکریان، کردها تشکیل می‌دهند و با گویش سورانی از زبان کردی سخن می‌گویند.

  جمعیت

  جمعیت این شهرستان طبق سرشماری سال ۱۳۹۰ برابر با ۷۰۰۳۰ نفر بوده‌است که از این تعداد ۳۵۲۰۰ نفر آنان مرد و ۳۴۸۳۰ نفر آنان زن بوده‌اند. بر پایه سرشماری سال ۱۳۸۸، جمعیت این شهرستان همراه با روستاهایش برابر با ۶۶۰۰۰ نفر بوده‌است. بر اساس نتایج سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیت این شهرستان به ۷۳۸۸۶ نفر افزایش یافته که نشان دهنده رشد متوسط سالیانه ۱٫۰۸ درصدی طی دوره ۹۵–۱۳۹۰ می‌باشد. از کل جمعیت شهرستان حدود ۵۷٫۹ درصد در مناطق شهری و ۴۲٫۱ درصد در مناطق روستایی ساکن بوده‌اند.

  جغرافیای شهر

  شهرستان اشنویه با ارتفاع متوسط ۵۰۸۰ فوت معادل ۱۵۲۴ متر، طول جغرافیایی آن ۴۵ درجه و ۶۰ دقیقه و عرض ۳۷ درجه و ۲ دقیقه و ۲۰ ثانیه و اختلاف ساعت آن با تهران ۲۰ دقیقه و ۱۲ ثانیه‌است. شهر اشنویه مرکز شهرستان و فاصله آن با مرکز استان ۷۰ کیلومتر است و در جنوب غرب استان آذربایجان غربی قرار دارد. با شهرستان ارومیه در شمال، با شهرستان نقده در شرق، با شهرستان پیرانشهر در جنوب و دو کشور عراق و ترکیه در غرب ارتباط دارد. جمعیت شهری آن بیش از سی و دو هزار نفر و جمعیت شهرستان بیش از هفتاد و دو هزار نفر می‌باشد.

  منابع

  ↑ «- لغت‌نامه دهخدا». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۷ سپتامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۲۱ مارس ۲۰۱۳.

  ↑ [http://www.kurdpress.com/Fa/NSite/FullStory/News/?Id=49585#Title= هردار%20اشنویه%20معرفی%20شد «شهردار اشنویه معرفی شد»] مقدار |نشانی= را بررسی کنید (کمک). کُردپرس. ۱۸ شهریور ۱۳۹۲. دریافت‌شده در ۱۹ شهریور ۱۳۹۲. کاراکتر line feed character در |نشانی= در موقعیت 66 (کمک)

  ↑ «نسخه آرشیو شده». بایگانی‌شده از اصلی در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۳. دریافت‌شده در ۱ مارس ۲۰۱۳.

  ↑ «اشنویه». بوکان مکری. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۴.

  ↑ «پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری شهرستان اشنویه». سازمان آمار و فناوری اطلاعات شهرداری ارومیه. پارامتر |پیوند= ناموجود یا خالی (کمک); پارامتر |تاریخ بازیابی= نیاز به وارد کردن |پیوند= دارد (کمک)

  ↑ «اشنویه». بنیاد دایرةالمعارف اسلامی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۰.

  ↑ لسترینج، گای (۱۳۹۳). . تهران: علمی و فرهنگی. ص. ۱۷۷. شابک ۹۷۸-۹۶۴-۴۴۵-۱۰۵-۸.

  ↑ پرش به بالا به:

  ۸٫۰ ۸٫۱ ۸٫۲ ۸٫۳ ۸٫۴ ۸٫۵ «اشنویه». دائرةالمعارف بزرگ اسلامی. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۵ نوامبر ۲۰۱۰.

  ↑ پرش به بالا به:

  ۹٫۰ ۹٫۱ کسروی تبریزی، احمد. . انتشارات امیرکبیر.

  ↑ «تاریخ اشنویه». بوکان مکری. بایگانی‌شده از اصلی در ۲۹ نوامبر ۲۰۱۴. دریافت‌شده در ۱۹ نوامبر ۲۰۱۴.

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  شهرستان اشنویه

  مدت پادکست : 02:42

  ویژه وب شهرستان اشنویه شهرستان اشنویه رای شما میانگین (۳ آرا)

  چاپ شهرستان اشنویه

  شهرستان اشنویه در موقعیت ۴۵ درجه و ۶ دقیقه طول و ۳۷ درجه و ۲ دقیقه عرض جغرافیایی واقع شده و ۱۵۲۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد .طبق آمار سال ۱۳۸۵ جمعیت شهرستان اشنویه ۶۴۵۵۱ نفر می باشد که ۳۳۱۲۹ نفر به تعداد ۷۱۱۳ خانوار در سطح شهرها و ۳۱۴۲۲ نفر به تعداد ۵۸۹۴ خانوار در روستاها سکونت دارند .

  شهر اشنویه منطقه ای است کوهستانی و جلگه ای با وسعت ۱۱۹۳ کیلومتر مربع در جنوب غربی استان آذربایجان غربی و ۷۳ کیلومتر با مرکز استان (ارومیه) فاصله دارد . این شهرستان با دو کشور عراق و ترکیه از سمت غرب به طول ۶۴ کیلومتر مرز مشترک داشته و از شرق به شهرستان نقده و از شمال به شهرستان ارومیه و از جنوب به شهرستان پیرانشهر منتهی می شود .

  شهرستان اشنویه متشکل از دو منطقه شهری (اشنویه و نالوس) و دو بخش مرکزی و نالوس است که بخش مرکزی شامل دو دهستان اشنویه شمالی و دشت بیل و بخش نالوس شامل دو دهستان اشنویه جنوبی و هق می باشد و جمعاً شامل ۷۷ روستا می باشد .

  آثار تاریخی آذربایجان غربی اشنویه اشنویه و نالوس شهر گیلاس oshnavieh کوهستانی و جلگه ای عراق و ترکیه

  در نگاه بیشتر ببینید

  مطالب مرتبط

  مطالب مرتبط:

  آتشکده آذرگشسب پیرتندور كوه بلقیس پل قلاتاسیان پل مميند

  ۸۲ درصد جمعیت اشنویه زیر پوشش بیمه سلامت قرار دارند

  ۱۴ طرح خودکفایی کمیته امداد امام خمینی (ره) در شهرستان مرزی اشنویه اجرا شد

  کونه قه لا

  شروع مقدمات اجرای طرح خط انتقال فاضلاب شهری اشنویه و کارهای اجرایی آن با تخصیص سی وچهار میلیارد ریال اعتبار اولیه

  جدیدترین تولیدات ویژه وب

  حضور پررنگ مردم در پای صندوف های رای

  ۱۸۷۰ مشاهده اصل ۱۰۰ قانون اساسی ۱۶۶۰ مشاهده

  آینده را رقم خواهیم زد.

  ۱۶۷۷ مشاهده

  پربیننده ترین تولیدات ویژه وب

  دابسمش ولاتم ئیران ۷۹۸ مشاهده دابسمش ولاتم ئیران ۵۸۲ مشاهده دابسمش ولاتم ئیران ۵۰۷ مشاهده دابسمش ولاتم ئیران ۳۴۵ مشاهده

  مطالب ویژه وب

  فرهنگ وآداب و رسوم

  جاذبه های تاریخی و طبیعی

  مشاهیر و بزرگان طنز و سرگرمی دین و دفاع مقدس خانواده دانش و فناوری

  منبع مطلب : mahabad.irib.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 10 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید