این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  سید محمد روحانی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  سید محمد روحانی را از این سایت دریافت کنید.

  سید محمد روحانی

  سید محمد روحانی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  سید محمد روحانی

  سید محمد حسینی روحانی قمی

  اطلاعات شخصی

  نام کامل سید محمد حسینی روحانی

  لقب آیت‌الله‌العظمی نسب سادات حسینی

  زاده ۲۲ شعبان ۱۳۳۸ هـ. ق، ۲۱ اردیبهشت ۱۲۹۹ هـ. ش، ۱۹۲۰ میلادی

  قم،  ایران

  درگذشته ۱۹ ربیع الاول ۱۴۱۸، ۳ مرداد ۱۳۷۶

  قم

  مدفن قم، حسینیه وی (خیابان صفائیه)

  فرزندان سیدعلی و سیدحسن

  محل زندگی كربلا، نجف، قم

  محل تحصیل کربلا، قم، نجف

  اطلاعات آموزشی

  شاگردان شیخ محمد تقی سخایی

  سید حسن رضوی لاهیجانی

  دوستی زنجانی

  سید محمد جواد علوی بروجردی

  سید علی میلانی محسن وحید خراسانی

  سید محمد حسینی روحانی قمی (۱۳۳۸–۱۴۱۸ هـ. ق) روحانی شیعه، فقیه، اصولی، مجتهد و از مراجع تقلید شیعه بود.

  خاندان[ویرایش]

  پدر وی، سید محمود روحانی، فرزند سید صادق روحانی قمی بود. او برادر بزرگ سید محمد صادق روحانی (مرجع تقلید کنونی) نیز است.

  تحصیل[ویرایش]

  در سال ۱۳۵۵ هجری قمری به کربلا رفت و در آنجا شاگرد محمدهادی میلانی بود. پس از آن در سال ۱۳۵۷ هجری قمری به نجف رفت و در حوزهٔ‌علمیهٔ نجف از حضور مراجع و استادان معروفی مانند محمد حسین غروی اصفهانی (مشهور به کمپانی)، محمد علی کاظمینی، محمدرضا آل یاسین، محمد کاظم شیرازی، سید ابوالقاسم خوئی استفاده برد.[۱]

  شاگردان[ویرایش]

  سید محمد باقر صدر محمدمهدی شمس الدین شیخ محمد سند بحرانی عبدالصاحب حکیم

  سید محمد حسین فضل‌الله

  سید محمد جواد فضل‌الله

  محمدرضا جعفری محمدصادق جعفری سید محی الدین غریفی بشیر حسین نجفی سید ابراهیم حجازی

  شیخ عباس عباس‌نژاد بیرجندی

  جمال الدین موسوی سید علی مکی سید علی میلانی محسن وحید خراسانی شیخ مصطفی اسکندری

  سید جواد علوی طباطبایی بروجردی

  ابوالحسن قائمی علی مهدوی دامغانی محمد حسن رئوفی

  سید مهدی روحانی (دامادش)

  سید محمد مجتهدی

  سید حسن رضوی لاهیجانی

  درگذشت و حواشی آن[ویرایش]

  بیماری روحانی در سال ۱۳۷۵ اوج می‌گیرد. علیرغم کوشش پزشکان در داخل کشور موفق به مهار بیماری نمی‌شوند. جمهوری اسلامی با تقاضای سفر استعلاجی او به خارج از کشور موافقت می‌کند. روحانی (ظاهراً در تابستان ۱۳۷۵ به مدت یک‌ماه) در لندن تحت مداوا قرار می‌گیرد. معالجه با موفقیت پیش می‌رود و او به ایران بازمی‌گردد بی‌آنکه در خارج نیز اقدامی سیاسی انجام دهد. بعد از حدود یک‌سال دوباره بیماری شدت می‌گیرد و او در نهایت در ۴ مرداد ۱۳۷۶ در قم بر اثر خونریزی معده از دنیا می‌رود.

  نخستین چیزی که در مطبوعات ایران دربارهٔ وی اجازهٔ نشر یافت خبر وفات وی بود. جمهوری اسلامی مانع از انتشار خبر درگذشت، مجالس ترحیم و چهلم وی نشد. هرچند اینکه اجازهٔ عمل به وصیت وی در دفن کنار مدفن پدرش در مسجد بالاسر حضرت معصومه داده نشد، و جنازهٔ وی به اعتراض در منزل مسکونی‌اش دفن شد، جمهوری اسلامی حتی در محل دفن نیز تضییقات خود را اعمال کرد.[۲]

  رویارویی با خمینی[ویرایش]

  همچنین ببینید: نقض حقوق حوزویان در جمهوری اسلامی ایران

  وی در جمهوری اسلامی ایران سال‌ها از دست حکومت فراری بود. سال‌ها در شمال ایران، تهران، مشهد در خانه‌های مختلف به‌طور مخفی زندگی می‌کرد. (برادر وی سید محمدصادق روحانی نیز در حکومت جمهوری اسلامی با اینکه خود از بنیانگذاران نظام اسلامی در ایران بود سالیانی در خانه خود محبوس بودند (۱۴ سال حبس خانگی) []. شایعاتی نیز دربارهٔ مشکوک بودن فوت وی مطرح شد.[] مدفن وی نیز در حسینیه وی می‌باشد.

  مرجعیت[ویرایش]

  سید محمد روحانی شاخص‌ترین مخالف خمینی و تحرکات او در بین سالهای ۱۳۴۴ تا ۱۳۵۶ در حوزهٔ علمیهٔ نجف بوده‌است. روحانیون مبارز نجف معتقدند وی در مخالفت، تضعیف و ایذاء موسوی خمینی به دلیل سیاسی و انقلابی بودنش چیزی فروگذار نکرد. محسن کدیور در زمینهٔ اختلافات او با خمینی چنین می‌نویسد:

  یکی از اوراق سیاه پروندهٔ جمهوری اسلامی در حوزهٔ مرجعیت اعمال فشار و ممانعت از مرجعیت سید محمد روحانی است. مطابق ضوابط سنتی حوزه‌های شیعی آن مرحوم در دههٔ هفتاد شمسی در مظان اعلمیت بوده‌است. اینکه یک مجتهد نهایتاً متجزی به زور قدرت سیاسی اعلام مرجعیت کند و مانع از مرجعیت رسمی مجتهد مطلقی که در مظان مرجعیت است بشود از بدعتهای جمهوری اسلامی است. با ممانعت نظام از عمل به وصیتش، جنازهٔ وی به اعتراض در منزل مسکونیش دفن شد.[۳]

  پانویس[ویرایش]

  ↑ 2

  ↑ HMouK (۲۰۱۴-۰۴-۲۲). «فصل سیزدهم: درگذشت آیت‌الله روحانی». . دریافت‌شده در ۲۰۲۰-۰۵-۰۹.

  ↑ محسن کدیور، انقلاب و نظام در بوتهٔ نقد اخلاقی: آیت‌الله سیدمحمد روحانی، مباهته و مرجعیت

  پیوند به بیرون[ویرایش]

  محسن کدیور، انقلاب و نظام در بوته‌ی نقد اخلاقی: آیت‌الله سیدمحمد روحانی، مباهته و مرجعیت؛ ۱۳۹۳؛ ۲۲۵ صفحه، مجموعهٔ مواجههٔ جمهوری اسلامی با علمای منتقد، دفتر سوم.

  گسترش نبو

  فهرست مراجع تقلید شیعه

  رده‌ها: اهالی قمدرگذشتگان ۱۳۷۶روحانیان شیعه اهل ایرانمراجع تقلید درگذشتهمراجع تقلید شیعه اهل استان قممراجع تقلید شیعه عراق

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  سید محمد روحانی

  سید محمد روحانی

  ذخیره مقاله با فرمت پی دی اف

  «آیت الله سید محمد روحانی» در شهر مقدس قم در ۲۲ شعبان سال ۱۳۳۸ (۲۱ اردیبهشت ۱۲۹۹) در خانواده‌ای اصیل و باسابقه در علم و زعامت دینی دیده به جهان گشود.

  فهرست مندرجات

  ۱ - شرح حال ۲ - هجرت به نجف ۳ - شاگردان ۴ - آثار ۵ - پانویس ۶ - منبع

  ۱ - شرح حال

  [ویرایش]

  پدر ایشان آیت‌الله سید محمود روحانی در آن زمان از مشاهیر علمای طراز اول بود که در موضع گیری‌های مهم و اقدامات مؤثر دخالتی بایسته داشت. همچنین جد آیت‌الله روحانی، مرحوم آیت‌الله العظمی حاج سید صادق روحانی از مراجع بزرگ و رهبران دینی مؤثر در عصر خود در شهر قم بودند.

  آیت‌الله روحانی نخستین مراحل تحصیلی خود را که مشتمل بر علم صرف، علم نحو، علم بلاغت و منطق است را با مقداری از دروس سطح در زادگاه خود در نزد اساتید ومتخصصین در فن گذراند.

  وی سپس در سال ۱۳۵۵ ق به عراق سفر کرده و در کربلای معلی به مدت یک سال رحل اقامت افکند و در سطوح از بزرگان اساتید کربلا همچون علامه بزرگوار، آیت‌الله سید محمد هادی میلانی بهره برد.

  ۲ - هجرت به نجف

  [ویرایش]

  وی پس از به پایان بردن دروس سطح در سال ۱۳۵۷ ق به نجف اشرف سفر کرد. او در نجف اشرف از درس بزرگان حوزه و محققین آن عصر همچون مرحوم آیت‌الله شیخ محمد حسین غروی اصفهانی (مشهور به کمپانی)، آیت‌الله حاج شیخ محمد علی کاظمینی، آیت‌الله حاج شیخ محمدرضا آل یاسین و محقق گرانقدر آیت‌الله حاج شیخ محمد کاظم شیرازی بهره برد. وی همچنین چندی در درس آیت‌الله خوئی حاضر گردید.

  آیت‌الله روحانی زمانی که به فراگیری دروس خارج فقه و اصول اشتغال داشت به تعلیم دروس سطوح عالیه نیز اشتغال داشت. وی قبل از رسیدن به ۴۰ سالگی تدریس دروس خارج را آغاز نمود.

  ۳ - شاگردان

  [ویرایش]

  سید عبدالصاحب حکیم فرزند آیت‌الله سید محسن حکیم، شیخ محمد مهدی شمس الدین، سید محمد حسین فضل الله و برادر وی سید محمد جواد فضل الله، سید محمد باقر صدر، شیخ محمد رضا جعفری، شیخ محمد صادق جعفری، سید محی الدین غریفی، آقاحسین بروجردی از جمله شاگردان وی بوده است.

  وی بر اثر عواملی سیاسی از حوزه علمیه نجف اشرف به حوزه علمیه قم هجرت کرد و مدت بیست سال به افاضه علمی در این شهر پرداخت و شاگردانی را پرورش داد.

  وی سرانجام در پگاه روز جمعه ۱۹ ربیع الاول ۱۴۱۸ ق مصادف با ۳ مرداد ماه ۱۳۷۶ ش درگذشت.

  ۴ - آثار

  [ویرایش]

  ۱- المرتقی الی الفقه الارقی

  ۲- منتقی الاصول

  ۳- الاشباه و النظائر فی القرآن الکریم.

  ۵ - پانویس

  [ویرایش]

  ۶ - منبع

  [ویرایش]

  نرم افزار جامع اصول فقه، مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی.

  رده‌های این صفحه : تراجم | علمای شیعه | علمای قرن پانزدهم | علمای معاصر

  منبع مطلب : fa.wikifeqh.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید