این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  سوره عروس قرآن

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  سوره عروس قرآن را از این سایت دریافت کنید.

  عروس قرآن چه سوره ای است؟ معجزات عروس قران

  عروس قرآن (سوره الرحمن) فضایل و معجزات بسیاری دارد و در اینجا چند نمونه از فضیلت ها معجزات عروس قران را براساس احادیث نقل شده از ائمه و پیامبر، بررسی میکنیم.

  مقالات

  کدام سوره عروس قران است و معجزات عروس قرآن چیست؟

  25 فروردین 1401 منتشر شده در Misshassani

  14 فروردین

  سوره الرحمن پنجاه و پنجمین سوره قرآن و در مکه نازل ‌شده است. این سوره دارای هفتاد و هشت آیه است و در جز 27 قرآن قرار دارد. الرحمن از سوره‌های پرفضیلتی است که به عنوان “عروس قرآن” شناخته شده است. روایات متعددی در زمینه نامگذاری این سوره با این عنوان وجود دارد که در ادامه به بیان این روایات و فضلیت قرائت این سوره خواهیم پرداخت.

  کدام سوره عروس قران است؟

  عروس قرآن، لقبی است که به سوره الرحمن داده شده است. الرحمن یکی از پرفضیلت ترین سوره های قرآن، این کتاب نفیس است که با لقب عروس قرآن و نام دیگر «آلاء» شناخته می شود. پنجاه و پنجمین سوره قرآن، 78 آیه دارد و خواندن آن فضایل بسیاری دارد.

  الرحمن؛ عروس قرآن

  سوره الرحمن با آیاتی روشن و زیبا، زندگی بهشت را چنان که هست نمایش می دهد. آیات این سوره غالباً کوتاه و تکراری است. خداوند متعال در هر آیه­ ای از این آیات، نعمتی از نعمت های بزرگ مادی و معنوی خود را یادآوری می­ کند و از انسان­ها می­ خواهد تا به این نعمت­ها، اعتراف کنند و نعمت­های خدا را تکذیب ننمایند، زیرا بهترین و بزرگترین عملی که انسان را به خدا نزدیک می کند، یادآوری و شکر نعمت­های خداوند متعال است. انسانهایی که نعمت­های خدا را منظور می­ دارند، این نعمت­ها برای آنها ادامه پیدا می­ کند و هر روز بیشتر و بیشتر می شود.

  اگر به آیات این سوره نگاه کنید، کلماتی را می­ بینید که به‌ صورت مثنی به کار رفته ­اند. به این معنا که در همه آیات، نعمت‌ها به‌صورت جفت‌جفت بیان شده ­اند و این نوع بیان، اشاره به نعمت­های دنیا و آخرت دارد.

  از طرف دیگر، تکرار جمله “فبای آلای ربکما تکذبان” معنای عمیقی به هرکدام از آیات قبل می‌دهد و ما را متوجه نعمت‌های الهی می­کند. در واقع می­توان گفت، این سوره معنای کلی تمام سوره­ های قرآن که همان یادآوری نعمت­ های مادی و معنوی خداوند در دنیا و آخرت است را در خود دارد و آینده زندگی انسان را یادآور می­ شود.

  چرا الرحمن عروس قرآن است؟

  عروس قرآن، احتمالا نامی است که بسیار در مورد سوره الرحمن شنیده اید. شاید با خود بگویید چرا چنین لقبی به سوره الرحمن داده شده است. در پاسخ باید گفت علت، زیبایی این سوره از قرآن است. این سوره، مفاهیم بسیار زیبایی دارد و از نظر زیبایی ظاهری آیات، همچون دیگر سوره های قرآن است.

  سوره الرحمن به سبکی منحصر به فرد و متمایز، تعدادی از آیات را بیان می کند که حاکی از عظمت نعمت ها و برکات خداوند بر همه مخلوقات اوست، هر چند بسیاری از بندگان، از این نعمت ها بی خبرند.

  در این رابطه امام کاظم به نقل از پیامبر می فرمایند:

  هر چیزی در جهان خلقت عروسی دارد و عروس قرآن سوره «الرحمن» است.

  گفته می­ شود یکی از دلایل نامگذاری این سوره به عروس قران، این است که همانطور که عروس به انواع زیورها، زینت داده شده و آراسته گردیده، این سوره نیز با تذکر و یادآوری نعمت های بیشمار خداوند در دنیا و ­آخرت مزین شده است.

  لازم به ذکر است در لسان عربی به هرچیزی که زیبایی و آراستگی داشته باشد، عروس می گویند.

  بعلاوه به دلیل ایهام و کنایه ای که آیات این سوره در دل خود دارند، بی شباهت به عروس که در زیر تور و پشت پرده است؛ نمی باشد. همچنین آیات این سوره، با وجود کوتاه بودن و معانی ژرف و عمیق خود، ضرب آهنگ دلنشینی دارند و همین امر، الرحمن را از سایر سوره‌ها متمایز می‌کند.

  روایات متعددی وجود دارد که تأییدکننده دلیل زیبایی ظاهری و عمق معانی آیات است.

  از امام صادق علیه السلام نقل شده:

  “هر کس سوره الرحمن را قرائت کند و همه جا پس از آیه «فبای الاء ربکما تکذبان» بگوید: «لابشیء من الائک رب اکذب» اگر در آن روز یا شب از دنیا برود شهید محسوب می­شود.”

  از حضرت زهرا سلام الله علیها نیز روایت شده است:

  “قرائت کننده سوره الرحمن در ملکوت آسمانها و زمین­ها، ساکن در بهشت فردوس خوانده می­ شود.”

  احادیث مربوط به شأن نزول و فضیلت سوره الرحمن

  شاید یکی از امتیازات این سوره که گواهی بر عروس قران شدن آن است، فضایل و ویژگی­های نهفته در آیات آن است. به همین دلیل در اینجا ضمن بررسی شان نزول عرس قرآن، فضیلت ها و معجزات آن را معرفی می کنیم.

  شأن نزول عروس قرآن

  تعدادی از مفسران، علت نزول این سوره را عدم آگاهی مشرکان قریش از نام رحمان دانستند. آنها در مقابل آیه 60 سوره فرقان که به آنها امر کرده بود بر خداوند رحمان سجده کنند، سوال کردند که رحمان کیست و خداوند برای پاسخ به این سوال، سوره الرحمن را نازل کرد.

  در این باره امام صادق (ع)می فرمایند:

  “سوره‌ الرحمن از اول تا آخر آن، درباره‌ی ما نازل شده است.”

  تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۵، ص۳۸۴

  بحارالأنوار، ج۳۶، ص۱۶۴/ البرهان

  از امام کاظم (ع) در فضیلت این سوره اینگونه روایت شده است:

  “هرکس سوره‌ی الرَّحْمَنِ را هنگام شب بخواند و بعد از هر فَبِأَیِّ آلاءِ رَبِّکُما تُکَذِّبانِ بگوید: «پروردگارا! هیچ‌یک از نعمت‌های تو را انکار نمی‌کنم»، خداوند در اوّل شب فرشته‌ای بر او می‌گمارد تا او را حفظ کند و هرکس آن را هنگام صبح بخواند، خداوند تا شب بر او فرشته‌ای می‌گمارد.”

  تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۵، ص۳۸۴

  بحرالعرفان، ج۱۵، ص۲۳۲

  امام صادق (ع) نیز در حدیثی اینگونه فرموده اند:

  “هرکس سوره‌ی الرَّحْمَنِ را بخواند، باید هنگام خواندن تمامی آیات، فَبِأَیِّ آلاء رَبِّکُمَا تُکَذِّبَانِ، بگوید: «پروردگارا! من هیچ‌یک از نعمت‌های تو را تکذیب نمی‌کنم». اگر شب این سوره را بخواند و سپس بمیرد، شهید شده است و اگر در روز آن را بخواند و پس از آن بمیرد، شهید شده است.”

  تفسیر اهل بیت علیهم السلام ج۱۵، ص۳۸۴

  ثواب الأعمال، ص۱۱۶/ البرهان

  رسول اکرم(ص) در حدیثی فرموده ­اند:

  “به قاریان سوره ­های «حدید، واقعه و الرحمن» گفته می­شود که در بهشت فردوس ساکن شوید.”

  منبع مطلب : payamedalat.com

  عروس قرآن کدام سوره است ؟

  الرحمن و نام دیگرش «آلاء» پنجاه و پنجمین سوره قرآن است كه مكی و 78 آیه دارد.

  ۱۲:۳۵ - ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ۶۰۱۸۳۳۹ نظر دادن اشتراک گذاری دانلود PDF

  عروس قرآن کدام سوره است ؟

  الرحمن و نام دیگرش «آلاء» پنجاه و پنجمین سوره قرآن است كه مكی و 78 آیه دارد.

  به گزارش خبرنگار حوزه قرآن و عترت گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوانالرحمن و نام دیگرش «آلاء» پنجاه و پنجمین سوره قرآن است كه مكی  و 78 آیه دارد.

  در روایت سوره الرحمن ،عروس قرآن معرفی شده است.

  وَ رُوِيَ عَنْ مُوسَى بْنِ جَعْفَرٍ ع عَنْ آبَائِهِ عَنْهُ قَالَ لِكُلِّ شَيْ‏ءٍ عَرُوسٌ وَ عَرُوسُ الْقُرْآنِ سُورَةُ الرَّحْمَنِ جَلَّ ذِكْرُهُ

  براى هر چيزى عروسى است ، و عروس قرآن سوره الرحمن است.

  علت اینکه سوره مبارکه الرحمان به عروس قرآن تشبیه شده است :

  واژه ((عروس )) در زبان فارسى به خصوص ‍ زن اطلاق مى شود، ولى در فرهنگ عرب به مرد و زن هر دو مادام كه در مراسم عروسى هستند اطلاق مى گردد.

  و از آنجا كه مرد و زن در چنين مراسمى در بهترين و زيباترين حالات و كاملترين احترامات قرار دارند اين واژه به موجودات بسيار زيبا و گرامى اطلاق مى شود.

  در این سوره ، تكرار آيه ((فباى آلاء ربكما تكذبان )) آن هم در مقطع هاى كوتاه آهنگ جالب و زيبائى به سوره داده ، و چون با محتواى زيبايش آميخته مى شود و جاذبه خيره كننده اى پيدا مى كند لذا جای تعجب نیست که در روایت عروس قرآن نامیده شود.

  پس به دلیل زیبایی های این سوره در الفاظ و به خصوص در معانی و محتوا ، این سوره مبارکه ، عروس قرآن نامیده شده است.

  پیامبر اسلام(ص) فرمود: «هر چیزی عروسی دارد و عروس قرآن سوره "الرحمن" است»

  امام کاظم(ع) نیز روایتی به همین مضمون از پدران بزرگوار خود نقل کرده است.

  امام صادق علیه السلام فرمودند: از قرائت سوره الرحمن و عمل به آن غافل نباشید زیرا این سوره در دل منافقان استقرار نمی یابد. در روز قیامت خداوند این سوره را به شكل انسانی در بهترین شكل و خوشترین بو وارد می كند تا اینكه در جایگاهی كه نزدیكتر از آن وجود ندارد نزد خداوند می ایستد آنگاه خداوند می فرماید چه كسی در دنیا همواره تو را قرائت می كرد؟

  سوره الرحمن در جواب می گوید ای پروردگارم فلان و فلان پس از آن چهره ایشان سفید و نورانی می شود خداوند به این گروه می فرماید هر كس را كه دوست دارید شفاعت كنید آن گاه خداوند می فرماید به بهشت وارد شوید و هرجایی كه دوست دارید سكونت گزینید.

  از حضرت زهرا سلام الله علیها روایت شده است: قرائت كننده سوره الرحمن در ملكوت آسمان ها و زمین ها ساكن در بهشت فردوس خوانده می شود.

  امام صادق علیه السلام فرمودند: اگر سوره الرحمن را بنویسند و همراه كسی كه درد چشم دارد باشد، بهبود می یابد.

  لازم به ذکر است که واژه «عروس» اگرچه در زبان فارسى فقط برای دختران به کار می‌رود، ولى در فرهنگ عرب هم به داماد و هم به عروس، البته تا زمانی که در مراسم عروسى حضور داشته باشند، «عروس» گفته می‌شود.

  در توضیح علت توصیف این سوره به عنوان عروس دیدگاه‌های مختلفی بیان شده است:

  به این دلیل که مرد و زن در چنین مراسمى در بهترین و زیباترین حالات و کامل‌ترین احترام‌ها قرار دارند، به آنها عروس گفته می‌شود. از این‌رو؛ به این سوره نیز عروس قرآن گفته شده است؛ یعنی این سوره در بین دیگر سوره‌ها، زیباترین حالت دارد و از جایگاهی ویژه برخوردار است.

  نام‌گذاری بدان علت است که این سوره با ذکر نعمت‌هاى خداوند مزیّن شده؛ همان‌طور که عروس با انواع زیورها زینت داده می‌شود.

  هر چند همه قرآن عروس است، ولی حقیقتاً، سوره الرحمن عروس قرآن است؛ زیرا این سوره در آهنگ کلامی از موسیقی زیبا و موزون در تعبیر برخوردار است و هماهنگی خیره‌کننده‌ای دارد؛ به حدی که انگار این آیات به صورت شعر نگاشته شده‌اند. این سوره چنان سرشار از رحمت و نعمت طرب است، که قاری آن دچار اشتیاقی همچون شور و شوق عروس می‌شود.

  خلاصه این‌که، زیبایی‌های لفظی و معنایی این سوره، به عنوان دلیل نام‌گذاری این سوره به عروس قرآن، اعلام شده است.

  انتهای پیام /

  باشگاه خبرنگاران جوان فرهنگی هنری قرآن و عترت

  منبع مطلب : www.yjc.news

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 1 ماه قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید