این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  سهمیه بنزین نیسان دوگانه

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  سهمیه بنزین نیسان دوگانه را از این سایت دریافت کنید.

  ۱۴ تیر ۱۴۰۱ سهمیه سوخت انواع وسایل نقلیه+ دستورالعمل مشاهده اعتبار بنزین

  سهمیه سوخت انواع وسایل نقلیه چقدر است؟ استعلام سهم سوخت هر ماشین یا موتور در 1400+ جدول سهمیه بنزین تاکسی، اتوبوس🚌، خودروی شخصی کلیک کنید!

  ۱۴ تیر ۱۴۰۱

  سهمیه سوخت انواع وسایل نقلیه+ دستورالعمل مشاهده اعتبار بنزین

  نویسنده مطلب نویسنده بیمه

  ۲۴ آبان ۹۸ از نظر سوخت، روز خاصی است. روزی که در آن، بنزین برای تمامی خودروها به صورت سهمیه­‌بندی درآمد. هدف دولت از این کار کنترل مصرف سوخت، افزایش میزان صادرات، مبارزه با قاچاق سوخت و اختصاص منابع و درآمد حاصل از فروش سوخت به اقشار کم درآمد بیان شد. سهمیه­‌بندی به هر حال شوک بسیار بزرگی بود که در آن روز به همه وارد شد. البته مردم به سهمیه بنزین از قبل عادت داشتند؛ اما به یکباره اعلام کردن این خبر، باعث شد تا خیلی از افراد نگرانی­شان در خصوص سهمیه سوخت انواع وسایل نقلیه و تبعات بعد از آن افزایش پیدا کند. با اینکه در همان ابتدا سهمیه سوخت انواع وسایل نقلیه اعلام شد؛ اما هنوز برخی اطلاع چندانی از این مسئله ندارند. اگر این مسئله هنوز سؤال شما است، حتما در ادامه مقاله همراه ما باشید.

  میزان سهمیه سوخت انواع وسایل نقلیه

  بر اساس اعلامیه منتشر شده از طرف شرکت ملی پخش فرآورده‌های­ نفتی، تمامی خودروهای سواری شخصی، موتورسیکلت، وانت، انواع تاکسی، آمبولانس­‌ها و سرویس مدارس، دارای سهمیه بنزین هستند. قیمت بنزین با استفاده از کارت ۱۵۰۰ تومان است. در صورتی که راننده بخواهد بدون کارت و به صورت آزاد بنزین بزند، باید برای هر لیتر ۳۰۰۰ تومان (نرخ آزاد) بپردازد. همچنین بنزین سوپر فقط به صورت آزاد و همان قیمت ۳ هزار تومان عرضه می­‌شود.

  سهمیه سوخت انواع وسایل نقلیه به صورت زیر است:

  نوع وسیله نقلیه سهمیه سوخت ماهانه

  سواری شخصی بنزین سوز ۶۰ لیتر

  سواری شخصی دوگانه سوز ۳۰ لیتر

  انواع موتورسیکلت ۲۵ لیتر

  وانت‌های کم­‌مصرف بنزینی (مزدا، پیکان، تویوتا) ۲۰۰ لیتر

  وانت های کم ­مصرف دوگانه سوز ۶۰ لیتر

  وانت های پرمصرف بنزینی (نیسان، کامیونت) ۳۰۰ لیتر

  وانت دوگانه سوز ۱۲۰ لیتر

  تاکسی شهری بنزینی ۴۰۰ لیتر

  تاکسی بین شهری بنزینی ۷۵۰ لیتر

  تاکسی بین شهری دوگانه سوز ۴۵۰ لیتر

  تاکسی شهری دوگانه سوز ۲۵۰ لیتر

  آمبولانس ۵۰۰ لیتر

  تاکسی ون شهری ۶۰۰ لیتر

  آژانس شهری بنزینی (تاکسی تلفنی) ۲۰۰ لیتر

  آژانس شهری دوگانه سوز (تاکسی تلفنی) ۱۲۰ لیتر

  تاکسی اینترنتی به صورت مابه تفاوت اعتباری و برای پیمایش بیش از ۲۰۰ کیلومتر در کارت بانکی در نظر گرفته خواهد شد.

  سرویس مدارس در قالب و بر اساس پیمایش خواهد بود.

  سهمیه سوخت سرویس مدارس چگونه محاسبه می‌­شود؟

  سهمیه سوخت سرویس مدارس بر اساس پیمایش و به صورت اعتباری محاسبه می­‌شود. اداره کل آموزش و پرورش، مدارس و شهرداری­‌ها باید اطلاعات خودروهای فعال در سرویس مدارس را در سامانه سپند ثبت کنند. بعد از تایید در پایان ماه و بر اساس پیمایش انجام شده، اعتبار مورد نظر در کارت بانکی آن­ها شارژ خواهد شد.

  سهمیه سوخت تاکسی ­های اینترنتی چگونه محاسبه می‌شود؟

  سهمیه سوخت تاکسی آنلاین مانند اسنپ، تپسی و غیره بر اساس پیمایش آن­ها به بعضی از رانندگان اختصاص داده خواهد شد. در حقیقت رانندگانی که در طول ماه پیش از ۲۰۰ کیلومتر مسافر جابه­‌جا کرده­‌اند، به آن­ها سهمیه بنزین خاص تعلق خواهد گرفت.

  واریز سهمیه بیشتر در بعضی نوبت‌­ها

  واریز سهمیه بنزین بیشتر

  گاهی اتفاقاتی می‌­افتد که دولت سهمیه بیشتری برای خودروها در ماه بعد در نظر می­‌گیرد. برای مثال، به دلیل حمله سایبری در مهر ۱۴۰۰ به جایگاه­‌های سوخت، سهمیه جبرانی برای دارندگان کارت سوخت خودرو در نظر گرفته شد که همراه با سهمیه آذر ماه در ساعت ۲۴ اول آذرماه واریز شد. میزان سهمیه جبرانی برای خودروها به صورت زیر بوده است:

  نوع وسیله نقلیه مقدار سهمیه بنزین جبرانی

  خودروهای سواری شخصی و مدل بالا، سواری و مدل بالا جانبازان و معلولین، مسافربر شخصی، آموزشگاه‌های رانندگی، آژانس و دستگاه‌های عمومی، وانت کم مصرف، وانت پرمصرف (دوگانه سوز و LPG) و کامیون (دوگانه سوز و LPG) ۱۰ لیتر

  موتورسیکلت ۵ لیتر

  خودروهای سواری عمومی (دوگانه سوز و LPG) ، تاکسی و تاکسی ون (دوگانه سوز و LPG)، خطی بین شهری (دوگانه سوز و LPG)، وانت پرمصرف و کامیون (بنزین سوز)

  ۲۰ لیتر

  خوردوهای سواری عمومی (بنزین سوز)، تاکسی (بنزین سوز)، خطی بین شهری (بنزین سوز)، آمبولانس (بنزین سوز، دوگانه سوز و LPG)

  ۳۰ لیتر

  اتوبوس، تاکسی ون (بنزین سوز) و مینی بوس (بنزین سوز)

  ۴۰ لیتر

  قیمت هر لیتر بنزین به نرخ دولتی ۱۵۰۰ و به نرخ آزاد ۳۰۰۰ تومان است.

  مشاهده مانده اعتبار سوخت در سامانه سماس

  در سال ۹۹ سامانه­‌ای به نام سماس معرفی شد که در آن رانندگان انواع تاکسی و سرویس­‌های مدارس می‌­توانند میزان اعتبار سوخت را استعلام بگیرند. از این رو دیگر نیازی به مراجعه حضوری نیست.

  برای استفاده و مشاهده اعتبار سوخت در سامانه سماس لازم است تا مراحل زیر را انجام دهید:

  در ابتدا وارد سایت https://samas.moi.ir/ شوید.

  در صفحه باز شده روی گزینه «استعلام رانندگان» کلیک کنید.

  مرحله اول مشاهده مانده کارت سوخت

  سپس باید کد ملی مالک یا راننده را وارد کنید. (نام و کد ملی راننده باید از قبل توسط شرکت یا آموزش و پرورش به عنوان راننده تاکسی یا سرویس مدارس ثبت شده باشد.)

  مرحله دوم

  سپس با صفحه زیر روبرو خواهید شد. ۵ گزینه شامل مانده اعتبار سوخت، تاریخچه واریز اعتبار، تاریخچه برداشت اعتبار، بازنشانی رمز اعتبار و تغییر رمز اعتبار است. روی هر کدام که کلیک کنید، می‌توانید اطلاعات مربوط به هر کدام را با وارد کردن کد (در صورت نیاز) مشاهده کنید.

  منبع مطلب : bimeh.com

  کارت سوخت وانت چقدر سهمیه دارد؟

  براساس جدول سهمیه پایه برای وانت بارهای کم مصرف 70 لیتر و برای وانت بارهای پر مصرف 135 لیتر بصورت ماهانه شارژ می‌شود .

  کارت سوخت وانت چقدر سهمیه دارد؟

  در ابتدای سهمیه بندی بنزین در سال ۹۸، سهمیه بنزین وانت های کم مصرف بنزینی ۲۰۰ لیتر در ماه، سهمیه وانت های کم مصرف دو گانه سوز ۶۰ لیتر و سهمیه وانت پرمصرف بنزینی ۳۰۰ لیتر در ماه تعیین شد. همچنین سهمیه وانت پرمصرف دوگانه سوز نیز ۱۲۰ لیتر در نظر گرفته شده بود. اما با جلسه های بعدی که در این باره برگزار شد و همچنین اعتراضات این صنف، سهمیه کارت سوخت وانت بارها افزایش پیدا کرد، همچنین سامانه ای برای ثبت نام وانت بارها در نظر گرفته شده است تا بر اساس ثبت بارنامه ها سهمیه بنزین این صنف مشخص شود. برای اطلاع کامل از سهمیه کارت سوخت وانت بار و همین طور جزئیات و نحوه ثبت نام در این سامانه با ما همراه باشید.

  سهمیه کارت سوخت وانت بار

  در ابتدای سهمیه بندی بنزین برای هر وانت کم مصرف بنزینی ۲۰۰ لیتر، وانت کم مصرف دو گانه سوز ۶۰ لیتر، وانت پر مصرف بنزینی ۳۰۰ لیتر و وانت پر مصرف دوگانه سوز ۱۲۰ لیتر بنزین در نظر گرفته شده بود، اما در یک اصلاحیه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی برای خودروهای وانت بنزینی پرمصرف ۴۰۰ لیتر و برای وانت های بنزینی کم مصرف ۳۰۰ لیتر سهمیه‌ی بنزین در نظر گرفت. همچنین به سهمیه بنزین وانت‌های دوگانه‌سوز نیز ۱۰۰ لیتر اضافه شد.

  اما از سال ۱۴۰۰ براساس قانون و البته تصمیم دولت و با هدف تشویق مالکان خودروهای یادشده به دوگانه‌سوز کردن وسایل نقلیه، کاهش سهمیه سوخت در دستور کار قرار گرفته است. سهمیه‌ها متناسب با عملکرد و پیمایش وانت‌بارها اختصاص داده می‌شود و به همین دلیل هم سهمیه بنزین رانندگان وانت‌بار کم شده است.

  از این رو با هدف تغییر سبد سوخت مصرفی ناوگان حمل‌ونقل عمومی به گازسوز مقرر شد سهمیه کارت سوخت (سهمیه لیتراژی) وانت بار‌های تک سوز در مدت ۷ ماه به‌تدریج کاهش یابد. با این حال نحوه اطلاع‌رسانی و همچنین شیوه کاهش یکسان سهمیه سوخت خودروهای یادشده، این ابهام را به همراه دارد که آیا همه وانت‌بارها پیمایش یکسان داشته‌اند که شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی به کاهش سهمیه‌ها به شیوه یکسان اقدام کرده است؟

  اقدام اخیر که با گلایه رانندگان خودروها مواجه شده، نشان می‌دهد هدف اصلی از کاهش سهمیه وانت بارهای بنزین سوز، ملزم کردن مالکان و رانندگان به دوگانه سوز کردن وسایل نقلیه‌شان است.

  به دنبال این تصمیم به‌تدریج هر ماه از سهمیه بنزین رانندگان وانت‌بارها کم شده و از ۱۲۰ لیتر به ۷۰ لیتر رسیده است! که با هدف یکدست شدن ناوگان حمل‌ونقل بار درون‌شهری و برون‌شهری بوده است.

  مالکان وانت بار‌های تک‌سوز برای بهره‌مندی از سوخت جایگزین می‌توانند در سامانه شرکت ملی پخش فراورده‌های نفتی ایران به نشانی GCR.NIOPDC.IR نام‌نویسی کنند.

  به گفته رییس اتحادیه وانت‌بار و پیک موتوری روند کاهش سهمیه بنزین این خودروها، قطعا ادامه‌دار است و دولت قصد دارد سهمیه بنزین این رانندگان را کاهش دهد و تنها راه‌حلی که به اتحادیه وانت‌بار و پیک موتوری پیشنهاد داده، کمک هزینه برای دوگانه‌سوز کردن وانت‌هاست.

  میزان سهمیه بندی بنزین برای وانت بارهایی که به ارائه خدمات عمومی بپردازند و از شهرداریها و اداره کل راهداری و حمل ونقل جاده ای بارنامه دریافت کنند میزان مابه التفاوت بنزین یارانه ای و آزاد در کارت بانکی راننده بصورت اعتباری شارژ می شود و از سیستم پرداخت الکترونیکی بانک ملت نصب شده در جایگاهها قابل خرید می باشد.

  براساس جدول سهمیه پایه برای وانت بارهای کم مصرف ۷۰ لیتر و برای وانت بارهای پر مصرف ۱۳۵ لیتر بصورت ماهانه شارژ می‌شود .

  با توجه به تداوم طرح تبدیل رایگان خودروهای عمومی، باری و آژانس ها ضروری است مالکین در سامانه https://gcr.niopdc.ir ثبت نام کرده و تا زمان تبدیل به دوگانه سوز شدن از سهمیه اعتباری برخوردار شوند، در غیر اینصورت سهمیه اعتباری آنها کاسته شده و مانند خودروهای عادی از سهمیه سوخت برخوردار می‌شود.

  کلیه فرایند تبدیل خودروها در ۲۲ مرکز مجاز  برای خودروهای عمومی و باری بصورت رایگان، برای آژانس ها و اسنپ ها تنها با پرداخت ۲۵ درصد کل هزینه در حال انجام است.

  سهمیه کارت سوخت نیسان بیشتر از وانت است

  مسلم است وقتی مقدار مصرف یک خودرو بیشتر باشد، سهمیه بنزین بیشتری هم به او تعلق می گیرد. بنابراین دوبرابر آنچه در کارت سوخت وانت ریخته می شود، برای یک نیسان، به عنوان سهمیه در نظر گرفته شده است. نیسان هم یکی از آن دست خودروهای پر مصرفی است که در حمل و نقل بار بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

  اگر به این خودرو سهمیه بنزین داده نشود یا اگر سهمیه بنزین کافی به این خودرو داده نشود، هزینه حمل کالا بالا می رود و وقتی هزینه حمل کالایی بالا رود، قیمت فروش آن نیز افزایش پیدا می کند. گرچه در این مدت که بنزین سهمیه بندی شده است، شاهد افزایش قیمت کالاهای مختلفی بوده ایم و متاسفانه نظارت کامل و دقیقی روی این موضوع انجام نمی شود، اما به هر حال چاره ای جز قبول شرایط در اوضاع فعلی وجود ندارد.

  آیا سهمیه کارت سوخت وانت قابل انتقال است؟

  در میان تمام سهمیه‌های سوختی که به کارت‌های سوخت واریز می شود، فقط و فقط سهمیه سوخت خودروهای سواری تا ۶ ماه قابل انتقال به ماه بعد است. هر خودروی سواری می تواند تا ۶ ماه سهمیه خود را ذخیره کند. پس از این سهمیه، سوخت می شود. بنابراین سهمیه کارت سوخت وانت اگر در یک ماه استفاده نشود، از بین می رود و سهمیه جدید واریز می شود. در این بین بسیاری از افراد برای جبران افزایش هزینه‌های جاری خود، سهمیه مازاد خود را در پمپ بنزین‌ها می فروشند. این سیاست برای جبران افزایش هزینه‌های ناشی از افزایش قیمت بنزین، می تواند روش کمک کننده‌ای باشد.

  سامانه سوخت رسانی به رانندگان وانت بار و نیسان

  در مصوبه کارگروهی که شرکت پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی مسئولیت کارگروه آن را برعهده دارد، سهمیه‌هایی برای ناوگان وانت‌بار کم مصرف و پرمصرف متفاوت در نظر گرفته شد.

  در آن مصوبه آمده است که در دو ماه، سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای در بخش برون‌شهری و دستگاه‌های متولی حمل و نقل درون‌شهری (وزارت کشور) بحث تردد ناوگان وانت را مستندسازی کنند و سوخت بر اساس پیمایش و طبق اسناد حمل برای آنها اختصاص یابد.

  منبع مطلب : farmooon.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید