این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  زمان کاشت ریحان

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  زمان کاشت ریحان را از این سایت دریافت کنید.

  نحوه ی کاشت و پرورش ریحان در خانه+عکس

  زمان کاشت ریحان در فصل های گرم مانند بهار است .برای کاشت ریحان در باغچه باید در فصول گرم اقدام کرد. روش کاشت ریحان به صورت کاشت بذر است. پرورش ریحان در گلدان و منزل و یا حتی در باغچه بسیار ساده است.در این مقاله با ما همراه شوید تا کاشت ریحان را به صورت قدم به قدم و تصویری بیاموزید:

  گیاهان دارویی, مقالات, نگهداری گیاهان

  نحوه ی کاشت و پرورش ریحان در خانه+عکس

  تیر 26, 1401 ارسال توسط حامد کبیری ایمانیان فرد

  08 دی

  ریحان گیاهی یکساله و علفی از تیره نعناع است که علاوه بر مصرف خوراکی  استفاده ی دارویی، ادویه ای هم دارد. زمان کاشت ریحان در فصل های گرم مانند بهار است اما در منزل میتوان آن را در هر فصلی پرورش داد . برای کاشت ریحان در باغچه باید در فصول گرم اقدام کرد. روش کاشت ریحان به صورت کاشت بذر است. پرورش ریحان در گلدان و منزل و یا حتی در باغچه بسیار ساده است.در این مقاله با ما همراه شوید تا کاشت ریحان را به صورت قدم به قدم و تصویری بیاموزید:

  آموزش کاشت ریحان به صورت تصویری:

  قبل از شروع به کاشت نوع ریحانی  مورد نظر خود را انتخاب و بذر آن را تهیه کنید.تعدادی از انواع مختلف ریحان عبارتند از:

  ریحان سبز_زرد یا دارچینی: بویی مانند ادویه شیرین دارد و دارای گل های زیبا و معطر است.

  ریحان لیمویی :این نوع بویی شبیه مرکبات دارد.

  ریحان بنفش: این نوع از ریحان عطر و طعم بسیار خوبی دارد و بسیار زیباست و گاهی جنبه ی تزیینی دارد.

  ریحان چندساله: این نوع هر سال بدون کاشت مجدد، رشد می کند. در حالی که گونه های دیگر یک ساله هستند.

  ریحان یونانی: این نوع از ریحان رشد مشکل تری دارد ولی بوته آن قوی تر هستند و ماندگاری خوبی دارد.

  زمان کاشت ریحان :

  ریحان برای رشد نیاز به آب و هوای گرم نیاز دارد، برای کاشت ریحان در باغچه اگر شما در یک ناحیه ی آب و هوایی گرم زندگی می کنید می توانید بذرها را بعد از آخرین سرما مستقیما در زمین بکارید.اما اگر در یک ناحیه آب و هوایی سرد زندگی می کنید چهار تا شش هفته قبل از آخرین سرما، ریحان را در یک جای گرم نشاء کنید و بعد آن ها را به زمین منتقل کنید.

  آماده کردن خاک و گلدان: 

  خاک باید حاصل خیز بوده و زهکشی خوبی داشته باشد برای این کار میتوانید از خاک های آماده استفاده کنید. گلدان نیز هر چه بزرگتر و عمق بیشتری داشته باشد ، گیاه فضای بیشتری برای رشد دارد و بزرگتر میشود.

  کاشت ریحان در باغچه :

  ابتدا خاک را خیس کرده و سپس بذر ها را در عمق 0.5 سانتیمتری خاک قرار داده و سپس با لایه نازکی از خاک روی آن ها را میپوشانیم به صورتی که فاصله ی بوته ها از یکدیگر 15سانتیمتر باشد.برای پرورش ریحان در گلدان بذرها را به فاصله ی 3-4 سانتیمتر از هم میکاریم و در این حالت گیاهان پرورش یافته نسبت به باغچه برگ های کوچک تری دارند.دقت کنید که اگر قطر بذرها دو میلیمتر است حداکثر با 2 میلیمتر خاک روی آن را بپوشانید.

  سپس روی گلدان را با کیسه ای شفاف بپوشانید تا شرایط گلخانه ای فراهم شده و بذر ها بهتر رشد کنند و گلدان را دو تا پنج روز در گرم‌ترين جاي ممکن قرار دهيد و روزی 2 تا 4 بار آن را آبیاری کنید.

  مدت 3-4 روز طول میکشد تا بذر ها جوانه بزنند و زمانی که ریحان جوانه زد، نباید بگذارید خاک خشک شود.

  مراقبت ها:

  هنگام آبیاری دقت کنید که فقط سطح خاک را با آبپاش خیس کنید و بیش از حد به گیاه آب ندهید.

  گلی که در نوک ریحان رشد می کند را قطع کنید. هنگامی که گل را قطع می کنید، دو برگ پایینی گل را هم قطع کنید. اگر گل قطع نشود در طعم ریحان تغییر ایجاد می کند و همچنین گیاه دراز و باریک می شود.

  مراقبت ها:

  نور و آبیاری: 

  این گیاه نیاز به آب و نور فراوان دارد. بنابراین خاک را همیشه مرطوب نگه دارید و برای چک کردن رطوبت کافیست انگشت خود را به مقدار 1-2 سانتی متر در خاک فرو کنید و اگر احساس کردید خاک گلدان خشک است آن را آبیاری کنید.

  در زمان آبیاری آبیاری سعی کنید تنها ساقه گیاه را  آبیاری کنید و تا حد امکان از پاشیدن آب بر روی برگ های گیاه خود داری کنید.

  مکان مناسب برای گلدان جاییست که روزانه حداقل 3-4 ساعت نور مستقیم به آن بتابد.

  آفات و بیماری ها: 

  آفت خاصی در این گیاه مشاهده نشده است، تنها یک نوع سوسک است که با سوزاندن علف های هرز و یا گیاهان آلوده تا حد زیادی می توان آن را کنترل کرد.

  زمین کشت باید خالی از هرگونه  علف های هرز باشد.

  اگر گیاهان کپک داشتند، نشانه ی این است که نور کافی به آن ها نرسیده است.

  برداشت ریحان:

  ریحان را معمولا در اوایل تابستان هنگامی که بزرگ و دارای چند برگ شد برداشت میکنند و در اواخر تابستان و اواسط پاییز مجددا می توان آنها را برداشت کرد.

  ریحان باید با فاصله چند سانتی متری (5 تا 7 سانتی متر) از سطح زمین چیده شود. برگ های بالایی ریحان را بچینید و برگ های پایینی را قطع نکنید، زیرا این کار باعث پرپشت شدن برگ های ریحان می شود.

  پیشنهاد:برای خرید پک های کاشت سبزی در منزل گرین باکس کلیک کنید.

  منبع مطلب : iranderakht.com

  آموزش 0 تا 100 پرورش و کاشت ریحان در باغچه و گلدان

  در این نوشتار با اصول و نحوه کاشت و پرورش ریحان در گلدان و باغچه، موارد مورد نیاز و زمان مناسب کاشت بذر ریحان آشنا شوید.

  کاشت ریحان در باغچه و خانه

  ارسال شده توسط : dombarg96 / نوشته شده در : 23 تیر 1400 /

  (3) وبلاگ

  ریحان یکی از سبزیجات مهم در تهیه انواع غذا به ویژه غذاهای ایتالیایی است که عطر و طعم بی نظیری را به غذا می دهد. در ایران نیز این سبزی خوش طعم به صورت خام یا همراه با غذا مصرف می شود. از این رو بسیاری از افراد به دنبال اطلاع از نحوه کاشت و پرورش ریحان در خانه هستند. به همین دلیل پیشنهاد می دهیم اگر از طرفداران این سبزی خوشمزه هستید، در ادامه با دمبرگ همراه باشید. در این مقاله نحوه نگهداری گیاه ریحان در گلدان را نیز به شما آموزش می دهیم که با خیال راحت این سبزی را در خانه بکارید و به صورت تازه مصرف کنید.

  روش کاشت و پرورش ریحان در خانه

  اگر دقت کرده باشید، در نیمه دوم سال ریحان به سختی در سبزی فروشی ها و گاری های دستی پیدا می شود؛ زیرا این سبزی از گیاهان فصل گرم است و در این هوا رشد می کند. با این حساب چه چیزی بهتر از این که روش کاشت ریحان در خانه را بیاموزید و در زمستان نیز این گیاه را پرورش دهید. با این کار در هر زمانی که نیاز داشته باشید، به طور تازه به این سبزی خوش عطر دسترسی دارید. این سبزی به دو صورت قابل پرورش است که در زیر به طور کامل به شرح هر یک می پردازیم.

  روش کاشت و پرورش ریحان از طریق بذر داخل گلدان

  سبزی ریحان انواع مختلفی از جمله ریحان بنفش و ریحان معمولی یا شیرین دارد که مطابق با سلیقه خود قادر به خرید بذر ریحان هستید. برای کاشت و پرورش ریحان در گلدان پس از خرید بذر مرغوب و یکدست با درصد خلوص بالا، ابتدا بذرها را به مدت یک الی 3 روز در آب ولرم خیس کنید. این کار باعث می شود که درصد جوانه زنی بذرها افزایش یابد.

  در این مرحله گلدانی را با اندازه مناسب انتخاب کنید و انتهای آن را با سنگریزه و سفال شکسته پر کنید. سپس روی آن ها را مقداری خاک باغچه و خاک برگ بهکام بریزید. همچنین قادر هستید از کمپوست بذر که حاوی شن، ماسه، سنگریزه و پرلیت است، استفاده کنید. در واقع این عناصر مقدار کمی مواد مغذی دارند که برای تغذیه بذرها لازم است. چند دانه بذر ریحان را روی خاک و در عمق 0.5 الی 1 سانتی متری بپاشید و روی آن ها را با یک لایه نازک ورمیکولیت بپوشانید. سپس به آرامی گلدان را آبیاری کنید که بذرها جابه جا نشوند.

  اطراف گلدان را با کیسه ای پلاستیکی بپوشانید که رطوبت به صددرصد برسد. زمانی که بذرها جوانه زدند، کیسه را بردارید و آن را به طور روزانه آبیاری کنید. اگر قصد دارید با نحوه برداشت ریحان آشنا شوید، در ادامه ما را همراهی کنید.

  روش کاشت و پرورش ریحان در باغچه

  نحوه کاشت و پرورش ریحان در باغچه به این صورت است که باید 6 هفته قبل از آخرین سرما و پس از رفع خطر یخ زدگی اقدام کنید؛ زیرا زمین باید به گرمای لازم برای رشد و پرورش بذر ریحان رسیده باشید. به این منظور قسمتی از باغچه را انتخاب کنید که روزانه 6 الی 8 ساعت از تابش نور آفتاب برخوردار باشد. سپس باغچه را به خوبی شخم بزنید که زهکشی لازم برای بذرها فراهم شود. پرورش بذر ریحان در باغچه به دو صورت کاشت مستقیم یا نشایی امکان پذیر است.

  برای کاشت نشایی، بذرها را در گلدان یا سینی نشا بکارید و هر زمان که ریشه های آن از سوراخ های سینی بیرون زدند، جوانه ها را به باغچه منتقل کنید.

  توجه داشته باشید که ریحان آب و رطوبت زیاد را دوست ندارد و بهتر است آن را صبح زود آبیاری کنید. همچنین زمانی که گیاهان گل داد، گل ها را از بین ببرید.

  جهت خرید بذر جعفری و بذر تره از بخش مرتبط فروشگاه ما دیدن کنید.

  موارد مورد نیاز برای کاشت بذر گیاه ریحان

  با توجه به اینکه در این مقاله به آموزش کاشت و پرورش ریحان در باغچه های خانگی پرداختیم، لازم است که ابزار و لوازمی که برای پرورش این گیاه نیاز دارید را نام ببریم. در ادامه به شرح کامل این ابزار می پردازیم. برای خرید بذر و ابزارهای باغبانی نام محصول را در سایت فروشگاه اینترنتی دمبرگ جستجو کنید.

  برای جوانه زدن دانه

  برای آنکه بذرهای شما به راحتی جوانه بزنند، باید ابزاری همچون ورمی کمپوست بهکام یا کمپوست های آلی، اسپری آب و ماله دستی را فراهم کنید. همچنین از دستکش برای کاشت بذرها استفاده کنید که آلودگی به آن ها وارد نشود. سپس با استفاده از برچسب های باغبانی دیگران را از وجود بذر در گلدان با باغچه مطلع کنید.

  برای نشا کردن

  برای نشا کردن این بذر باید زمان مناسب کاشت ریحان را بدانید که پس از جوانه زنی بذرها آن ها را به باغچه یا گلدانی بزرگ تر انتقال دهید. به این منظور سینی نشا یا گلدان های کوچک، خاک مناسب و حاصلخیز، سنگریزه، ورمی کمپوست یا کمپوست های آلی، اسپری آب و بیلچه باغبانی را تهیه کنید. همچنین به کمک دستکش باغبانی بذرها را بکارید.

  زمان مناسب برای کاشت ریحان

  کاشت و پرورش ریحان باید در فصول گرم سال باشد؛ زیرا این گیاه به سرما حساس است. البته قادر هستید این بذر را به صورت گلخانه ای یا در هوای گرم خانه پرورش دهید. بنابراین اگر قصد دارید که گلدان های ریحان خود را پشت پنجره قرار دهید، زمان مناسب کاشت ریحان را انتخاب کرده و از اردیبهشت ماه اقدام به کاشت و پرورش این بذر کنید.

  مراقبت از گیاه ریحان

  پس از فراگیری آموزش کاشت و پرورش ریحان در باغچه های خانگی، نوبت به مراقبت و نگهداری گیاه ریحان در گلدان یا باغچه رسیده است. در ادامه به بررسی نیازهای این گیاه و نحوه مراقبت از آن می پردازیم.

  نور و آبیاری ریحان

  ریحان گرما را دوست دارد؛ به همین دلیل در نیمه اول سال یعنی بهار و تابستان در دسترس است. برای پرورش موفقیت آمیز این گیاه روزانه 6 الی 8 ساعت نور خورشید را در اختیار آن قرار دهید. همچنین تا زمان جوانه زنی بذرها رطوبت را به 100 درصد برسانید. پس از چند برگ شدن جوانه ها، در تابستان با خشک شدن خاک آن را آبیاری کنید.

  آفات و بیماری های سبزی ریحان

  در صورت نگهداری نادرست از این گیاه، ریحان دچار حمله شته ها، آفات و باکتری شده و ساقه و ریشه های آن درگیر می شوند. در واقع برای پرورش ریحان های سالم، باید نیازهای آن را برطرف کنید و از آبیاری بیش از حد آن بپرهیزید؛ زیرا ریشه های گیاه می پوسند. همچنین اگر آفات به گیاه حمله کردند، قسمت های آلوده را ببرید و از سموم مخصوص استفاده کنید.

  منبع مطلب : dombarg.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 2 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید