این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  زبان مردم پرتغال

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  زبان مردم پرتغال را از این سایت دریافت کنید.

  زبان پرتغالی

  زبان پرتغالی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  زبان پرتغالی

  português, língua portuguesa

  قومیت پرتغالی‌زبانان

  شمار گویشوران

  زبان اول: ۲۵۰ میلیون؛  ()[۱]

  ۲۰ میلیون زبان دوم. کلی: ۲۷۰ میلیون

  تبار هندو-اروپایی ایتالی رومی غربی ایبرو-رومی ایبریایی غربی گالیسی-پرتغالی

  زبان پرتغالی

  گونه‌های نخستین لاتین باستان لاتین کلاسیک لاتین عامیانه پرتغالی باستان (گالیسیایی-پرتغالی)

  زبان پرتغالی

  سامانه نوشتاری

  خط لاتین (الفبای پرتغالی)

  بریل پرتغالی گونه‌های اشاره

  زبان اشاره پرتغالی، زبان اشاره برزیلی و غیره

  وضعیت رسمی زبان رسمی در پرتغال برزیل آنگولا کیپ ورد تیمور شرقی گینه استوایی[۲] گینه بیسائو موزامبیک سائوتومه و پرنسیپ ماکائو

  سازمان‌های بین‌المللی پرشمار

  زبان اقلیت شناخته‌شده در اروگوئه[۳][۴][۵]

  تنظیم‌شده توسط پرتغال:

  آکادمی علوم لیسبون (بخش آکادمی حروف لیسبون)

  برزیل:

  آکادمی حروف برزیل کدهای زبان ایزو ۱–۶۳۹ pt ایزو ۲–۶۳۹ por ایزو ۳–۶۳۹ por

  گلاتولوگ port1283[۶]

  زبان‌شناسی 51-AAA-a زبان بومی زبان رسمی و اداری زبان فرهنگی یا دوم

  اقلیت‌های پرتغالی‌زبان

  کریولهای بر پایه پرتغالی

  این نوشتار شامل نمادهای آوایی آی‌پی‌ای است. بدون پشتیبانی مناسب تفسیر، ممکن است علامت‌های سوال، جعبه یا دیگر نمادها را جای نویسه‌های یونی‌کد ببینید.پرتغالی (به پرتغالی: português) یا زبان پرتغالی (به پرتغالی: língua portuguesa) یک زبان طبیعی از شاخه زبان رومی است که از شبه‌جزیره ایبری اروپا ریشه گرفته‌است. این زبان تنها زبان رسمی پرتغال، برزیل، آنگولا، موزامبیک، گینه بیسائو، سائوتومه و پرنسیپ و کیپ ورد[۷] و یکی از زبان‌های رسمی کشور تیمور شرقی، گینه استوایی و ماکائو است. از یک فرد یا ملت پرتغالی‌زبان به عنوان «پرتغالی‌زبان» یا «لوسوفون» () یاد می‌شود. حضور فرهنگ پرتغال و زبان‌های کریول بر پایه آن نیز به عنوان نتیجه گسترش امپراتوری پرتغال در زمان استعمار، در سراسر جهان یافت می‌شوند.[۸] پرتغالی زبانی از شاخه ایبرو-رومی است که از چندین گویش لاتین عامیانه در پادشاهی قرون وسطایی گالیسیا و کنت‌نشین پرتغال تکامل یافته و دارای واژگان و واج‌شناسی قابل توجهی از سلتی است.[۹][۱۰]

  پرتغالی با داشتن تقریباً ۲۱۵ تا ۲۲۰ میلیون گویشور بومی و ۵۰ میلیون نفر گویشور زبان دوم، در کل تقریباً توسط ۲۷۰ میلیون نفر صحبت می‌شود. این زبان از نظر شمار گویشوران بومی به عنوان سومین زبان اروپایی و در کل ششمین زبان جهان به‌شمار می‌رود.[۱۱] پرتغالی متداول‌ترین زبان در آمریکای جنوبی[۱۲][۱۳] و تمام نیمکره جنوبی،[۱۴] دومین زبان پر گویشور در آمریکای لاتین پس از اسپانیایی و یکی از ۱۰ زبان پرکاربرد در آفریقا است.[۱۵] این زبان همچنین در اتحادیه اروپا، بازار مشترک کشورهای آمریکای جنوبی، سازمان کشورهای آمریکایی، جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا، اتحادیه آفریقا و جامعه کشورهای پرتغالی‌زبان (یک سازمان بین‌المللی متشکل از همه ملت‌های پرتغالی‌زبان جهان) رسمی است. یک پژوهش جامع دانشگاهی در سال ۱۹۹۷، پرتغالی، به ویژه گونه برزیلی آن را به عنوان یکی از ۱۰ زبان تأثیر‌گذار در جهان قرار داد.[۱۶][۱۷]

  با اینکه پرتغالی زبان گسترش یافته از پرتغال است اما با توجه به جمعیت کشورهای دیگر پرتغالی‌زبان از جمله برزیل و موزامبیک، بیشتر پرتغالی‌زبان‌ها خارج از کشور پرتغال هستند و فقط ۵٪ از آن‌ها در پرتغال زندگی می‌کنند.

  نام[ویرایش]

  واژه پرتغال از نام رومی-سلتی شهر (Portus Cale) آمده‌است.[۱۸] ویلا نوا د گایا امروزی در دهانه رود دورو در شمال پرتغال در مکان آن قرار دارد. نام شهر از ترکیب واژه لاتین به معنای بندر و واژه آمده که ریشه آن ناشناخته است. یک توضیح اصلی این است که کاله نام دیگر مردم کاسترو بود که به نام‌های کالائیسی، گالائیسی یا گالائیسیا نیز شناخته می‌شدند و در شمال غرب ایبری ساکن بودند.[۱۹] نام‌های و ریشه نام‌های در (ویلا نوا د گایا) و هستند.[۲۰][۲۱] برخی از پژوهشگران فرانسوی نیز معتقدند ممکن است پرتغال از به معنای «بندر گال‌ها یا سلت‌ها» آمده باشد.[۲۲]

  لقب‌ها[ویرایش]

  میگل د سروانتس نویسنده اسپانیایی زمانی پرتغالی را «زبان شیرین و دلپذیر» می‌خواند و شاعر برزیلی اولاوو بیلاچ نیز آن را به عنوان («واپسین گل لاتیوم، بی‌تکلف و زیبا») توصیف می‌کرد. به افتخار لوئیس د کاموئش، یکی از بزرگ‌ترین چهره‌های ادبی پرتغالی و نویسنده شعر حماسی «»، به پرتغالی «زبان کاموئش» نیز گفته می‌شود.

  تاریخ[ویرایش]

  مقالهٔ اصلی: تاریخ زبان پرتغالی

  هنگامی که رومی‌ها در سال ۲۱۶ پیش از میلاد به شبه جزیره ایبری رسیدند، زبان لاتین را که از آن همه زبان‌های رومی ریشه گرفته‌اند، با خود بدانجا آوردند. این زبان توسط سربازان رومی، شهرک‌نشینان و بازرگانان که شهرهایشان را بیشتر در نزدیکی شهرهای تمدن‌های پیشین سلتی (مدت‌ها پیش از ورود رومیان تأسیس شده بود) ساخته بودند، گسترش یافت. به همین دلیل، این زبان یک زیرلایه از فرهنگ‌های اروپای اطلسی خرسنگی[۲۳] و سلتی[۲۴] را در خود داراست.[۲۵]

  میان سال‌های ۴۰۹ و ۷۱۱ میلادی، با فروپاشی امپراتوری روم در اروپای غربی، شبه‌جزیره ایبری توسط ژرمن‌ها در دوره مهاجرت‌ها فتح شد. اشغالگران ژرمن‌زبان، که عمدتاً سوئبی،[۲۶][۲۷] ویزیگوت و بوری[۲۸] بودند، به سرعت فرهنگ رومی پسین و گویش‌های لاتین عامیانه شبه‌جزیره را پذیرفتند و طی ۳۰۰ سال آینده کاملاً در جمعیت محلی ادغام شدند. به همین دلیل در فرهنگ واژگان پرتغالی واژگان ژرمنی بسیاری نیز یافت می‌شوند. پس از حمله موروها در سال ۷۱۱، عربی به زبان اداری و رایج در مناطق فتح‌شده تبدیل شد، اما بیشتر جمعیت مسیحی باقی‌مانده همچنان به زبانی رومی معروف به مستعربی سخن می‌گفتند که تا سه قرن بیشتر در اسپانیا باقی ماند. پرتغالی همانند سایر زبان‌های لاتین نو و اروپایی، شمار قابل توجهی واژه را از یونانی وام گرفته‌است،[۲۹] که عمدتاً شامل اصطلاحات فنی و علمی می‌شوند. این وام‌گیری از طریق لاتین و سپس در دوران قرون وسطی و رنسانس اتفاق افتاده‌است.

  پرتغالی از زبانی قرون وسطایی که امروزه توسط زبان‌شناسان به گالیسی-پرتغالی، پرتغالی باستان یا گالیسی باستان نامیده می‌شود، تکامل یافت. این زبان، زبان پادشاهی قرون وسطایی گالیسیا و کنت‌نشین پرتغال بوده‌است.[۳۰]

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  نکات جالبی که باید درباره زبان پرتغالی بدانید! ‏

  نکات جالبی که باید درباره زبان پرتغالی بدانید ‏

  لست سکند ورود / عضویت جستجو

  نکات جالبی که باید درباره زبان پرتغالی بدانید! ‏

  4.6 از 8 رای لست سکند / بلاگ /

  مطالب جالب و خواندنی

  /

  نکات جالبی که باید درباره زبان پرتغالی بدانید! ‏

  چند نکته جالب درباره زبان پرتغالی !

  03 تیر 1397 12:00 6

  زبان پرتغالی یکی از مهمترین زبان‌ها در سراسر جهان است که نه تنها ششمین زبان پراستفاده جهان به شمار می‌رود بلکه تقریبا در تمام قاره‌ها نیز حضور دارد. با لست‌سکند همراه باشید تا با نکاتی جالب و خواندنی درباره زبان پرتغالی آشنا شوید.

  زبان پرتغالی زبان رسمی 9 کشور جهان است

  این یک باور غلط است که بسیاری از مردم جهان فکر می‌کنند زبان پرتغالی فقط در پرتغال و برزیل صحبت می‌شود. در حالیکه این زبان رسمی 9 کشور دنیا است که شامل پرتغال ، برزیل ، موزامبیک ، آنگولا ، گینه بیسائو ، تیمورلست ، گینه استوایی ، کیپ ورد و سائوتومه و پرنسیپ می گردد.بعلاوه ، زبان پرتغالی در ماکائو نیز بسیار پرکاربرد است.

  فقط 5% از پرتغالی زبان ها در پرتغال زندگی می کنند

  با اینکه نام زبان را به یدک می کشند اما با توجه به جمعیت کشورهای دیگر پرتغالی زبان از جمله برزیل و موزامبیک ، بیشتر پرتغالی زبان ها خارج از کشور پرتغال هستند.

  پس از زبان انگلیسی ، زبان پرتغالی رشد بسیاری در اروپا داشته است

  همانطور که گفته شد با توجه به اینکه بسیاری از پرتغالی زبان ها خارج از کشور پرتغال هستند و تعداد آنها در آمریکا و اروپا رو به رشد است عجیب نیست که این زبان هم در این قاره ها روز به روز بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد. بر اساس گفته یونسکو ، زبان پرتغالی پتانسیل این را دارد که به یک زبان بین المللی تبدیل شود.

  زبان پرتغالی از زبان عربی الهام گرفته است

  از آنجایی که مورها ( Moors ) که مسلمان بودند در قرن هشتم بر اسپانیا و پرتغال تسلط داشتند به نوعی زبان عربی که زبان رسمی آنها بوده با زبان پرتغالی تلفیق شده است. برای همین امروزه در بعضی از کلمات پرتغالی می توان رگه هایی از زبان عربی را نیز مشاهده کرد ، کلماتی نظیر ازیتونا ( azeitona ) به معنای زیتون یا الموفادا ( Almofada ) به معنای کوسن ، نمونه هایی از این کلمات هستند.

  طولانی ترین کلمه این زبان 29 حرف دارد

  طولانی ترین کلمه انگلیسی با 28 حرف کلمه antidisestablishmentarianism است ، اما زبان پرتغالی با یک حرف بیشتر از آن پیشی گرفته است. این کلمه 29 حرفی anticonstitucionalíssimamente است.

  افعال این زبان به شش مدل مختلف نوشته می شوند

  یکی از بزرگترین چالش های انگلیسی زبان ها برای یادگرفتن زبان پرتغالی ، صرف افعال این زبان است چرا که در زبان پرتغالی افعال به شش مدل مختلف صرف می شوند بر خلاف زبان انگلیسی که فقط به دو شکل نوشته می شوند. مثلا کلمه ای همانند Write در زبان انگلیسی به این شکل صرف می شود : I/you/we/they write – he/she/it writes اما همین کلمه در زبان پرتغالی به شش شکل مختلف نوشته و صرف می گردد.

  پرتغالی ها دو فعل به معنای "بودن" دارند

  در زبان انگلیسی فعل To be به معنای بودن استفاده می شود اما پرتغالی ها دو فعل مختلف به این معنا دارند که در شرایط متفاوتی استفاده می شود. Ser و estar هر دو یک معنی دارند با این تفاوت که ser برای شرایط غیرقابل تغییر و دائمی استفاده می گردد و estar برای شرایط موقت همانند آب و هوا یا احساسات. نکته جالبی که وجود دارد این است که در زبان پرتغالی ازدواج در دسته کلماتی قرار می گیرد که برای آن از فعل ser استفاده می شود چرا که آنها معتقدند ازدواج دائمی خواهد بود !

  تا سال 2009 این زبان فقط 23 حرف داشت

  تا سال 2009 حروف K ، W و Y در زبان پرتغالی جا نداشتند. مثلا برای  کلمه ای نظیر کیلوگرم (kilogram ) پرتغالی ها از qu به جای k استفاده می کردند و آن را "quilograma" می نوشتند. اما از سال 2009 ، کشورهای پرتغالی زبان تصمیم گرفتند تا در "توافقنامه املایی " خود این سه حروف را نیز اضافه کنند و به نوعی کلمات مختلف این زبان را استاندارد سازند.

  منبع : theculturetrip

  مطالب مرتبط

  پنج‌شنبه، 31 شهریور 1401

  تقویم مهر 1401 و پیشنهاد سفر برای تعطیلات آن

  مهر امسال بهترین فرصت برای علاقه‌مندان به سفر است.! تعطیلات تقویم مهر 1401 به شکلی است که به شما امکان طراحی یک برنامه سفر منعطف را می‌دهد، کافی است با توجه به روزهای تعطیلی در تقویم مهر 1401 و بررسی آن‌ها به سراغ یک برنامه شخصی

  سه‌شنبه، 11 مرداد 1401

  بازی اسکیپ روم یا اتاق فرار چیست + انواع اتاق فرارها

  به احتمال زیاد برای شما هم پیش آمده که با دوستانتان بیرون رفته باشید، اما هیچ ایده جذابی برای سپری کردن اوقات فراغت خود به فکرتان نرسد. زمانی که کافی شاپ و رستوران و حتّی پارک و طبیعت‌گردی هم برایتان جذابیت لازم را ندارد و

  شنبه، 11 تیر 1401

  جشن تیرگان؛ از تاریخ برگزاری تا مراسم + عکس

  گذر زمان از دوران باستان تا عصر حاضر، آداب و رسوم مختلفی را در خودش هضم کرده که دیگر رد پایی هم ازشان نمی‌بینیم، امّا بعضی جشن‌های باستانی هنوز که هنوز است در ایران اجرا می‌شود. درست است این جشن‌ها طی دوران‌هایی که گذشته چهره‌شان

  چهارشنبه، 08 تیر 1401

  نکاتی کاربردی و مهم برای نگارش درست سفرنامه

  سفرنامه نویسی هم مانند خیلی از متن‌های دیگری که می‌نویسیم، اصول و قواعد نگارشی دارد و باید آن‌ها را برای راحت‌تر خوانده شدن و درست بودن متن، رعایت کنیم تا خواننده متن بتواند به‌خوبی با آن ارتباط برقرار کند و مشکلی از این بابت نداشته

  منبع مطلب : lastsecond.ir

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 4 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید