این سایت سعی دارد سایت های برتر سراسر ایران را معرفی کند ما با نمایش دادن پیش نمایشی از سایت، کاربران را به دیدن کامل مطالب سایت های معرفی شده دعوت میکنیم فلذا هیچ لینک، عکس، و متنی از سایت های معرفی شده کپی نمیشود.

  رکورد گل علی دایی

  مهدی

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  رکورد گل علی دایی را از این سایت دریافت کنید.

  فهرست گل‌های ملی علی دایی

  فهرست گل‌های ملی علی دایی

  از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

  علی دایی (تصویری در سال ۲۰۱۶) بازیکن ایرانی که با با ۱۰۹ گل، پس از کریستیانو رونالدو در ردهٔ دوم برترین گلزنان فوتبال در ردهٔ ملی است.

  علی دایی بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران است. او نخستین بار در سال ۱۳۷۲ به عنوان بازیکن جانشین در مقابل پاکستان در جام اکو برای تیم ملی به میدان رفت.[۱][۲] او در ۱۴۹ بازی ۱۰۹ گل برای تیم ملی به ثمر رسانده و رکورد دار گلزنی در ردهٔ ملی برای تیم ملی فوتبال ایران و ردهٔ دوم برترین گلزنان ملی جهان پس از کریستیانو رونالدو است.[۳] دایی در ۴ تیر ۱۳۷۲ در بازی برابر تایوان در مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴ اولین گل ملی خود را در دقیقه ۴۳ زد[۴] تا آغازی باشد بر ۱۰۸ گل دیگر که آخرین آن در ۱۰ اسفند ۱۳۸۴ و در برابر کاستاریکا به ثمر رسید.[۵]

  دایی در ۲۸ خرداد ۱۳۸۳، با هت‌تریک مقابل لبنان در رقابت‌های فوتبال غرب آسیا (جام سایوان کاپ ۲۰۰۴)، رکورد مختار داهاری آقای گل وقت فوتبال جهان از مالزی با ۸۹ گل ملی را شکست،[۶] و به عنوان بهترین گلزن تاریخ جهان در رده ملی شناخته شد. گل دوم دایی در مقابل تیم ملی گوآم در رقابت‌های مقدماتی انتخابی جام جهانی ۲۰۰۲ از جمله گل‌هایی است که مورد تأیید فیفا نیست.[۷] در این مسابقه ضربه آزاد دایی با اثرگذاری سهراب بختیاری‌زاده تغییر مسیر داد و وارد دروازهٔ گوآم شد. در حالی که در سایت‌های داخلی ایران تعداد گل‌های دایی در این مسابقه ۴ گل ذکر شده‌است[۱] اما در سایت فیفا ۳ گل برای دایی در مقابل گوآم ثبت شده‌است.[۷]

  دایی در ۱۰ ژوئن ۱۹۹۶ و در بیست و سومین بازی ملی خود، اولین هت تریک خود را برای ایران در برابر نپال انجام داد. او در مجموع در هشت بازی توانست سه گل یا بیشتر به ثمر برساند.[۱] او با ۳۵ گل زده، دومین گلزن تاریخ مسابقات مقدماتی جام جهانی نیز محسوب می‌شود.[۸] همچنین با ۱۴ گل، بهترین گلزن تاریخ جام ملت‌های آسیا است.[۹] دایی در ۱۳ مهر ۱۳۸۰ برای صدمین بار پیراهن تیم ملی را در مقابل تایلند بر تن کرد.[۱۰] او در ۲۶ آبان ۱۳۸۳ در جریان بازی با لائوس در مقدماتی جام جهانی ۲۰۰۶ موفق به زدن گل شماره ۱۰۰ خود برای تیم ملی کشورش شد[۱۱] و نخستین مردی بود که به این مهم دست یافت.[۱۲] او به همراه ایران در دو جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه و ۲۰۰۶ آلمان به میدان رفت و در ۵ بازی شرکت کرد.[۱۳]

  آمار کلی[ویرایش]

  علی دایی در ۱۴۹ بازی ملی ۱۰۹ گل به ثمر رساند. (نرخ گلزنی: ۰٫۷۳ گل در هر بازی)[۱۴]

  آمار کلی حضور در تیم ملی فوتبال ایران[۱]

  بازی برد مساوی باخت گل‌زده ایران گل‌خورده ایران امتیاز درصد

  ۱۴۹ ۸۹ ۳۲ ۲۸ ۳۶۳ ۱۳۸ ۲۱۰ ۷۰٫۴۷

  گل‌های بین‌المللی[ویرایش]

  شماره گل تاریخ شماره بازی محل بازی حریف گلزنی نتیجه نوع رقابت

  ۱ ۲۵ ژوئن ۱۹۹۳ ۶ تهران، ایران  تایوان ۳–۰ ۶–۰ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴

  ۲ ۲۷ ژوئیه ۱۹۹۳ ۹ دمشق، سوریه  تایوان ۳–۰ ۶–۰ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴

  ۳ ۴–۰

  ۴ ۱۸ اکتبر ۱۹۹۳ ۱۳ دوحه، قطر  ژاپن ۲–۰ ۲–۱ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴

  ۵ ۲۲ اکتبر ۱۹۹۳ ۱۴ دوحه، قطر  عراق ۱–۱ ۱–۲ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴

  ۶ ۲۵ اکتبر ۱۹۹۳ ۱۵ دوحه، قطر  کرهٔ شمالی ۱–۱ ۲–۱ مقدماتی جام جهانی ۱۹۹۴

  ۷ ۲–۱

  ۸ ۳۰ می ۱۹۹۶ ۲۱ کویت (شهر)، کویت  کویت ۱–۱ ۲–۱ بازی دوستانه

  ۹ ۲–۱

  ۱۰ ۱۰ ژوئن ۱۹۹۶ ۲۳ تهران، ایران    نپال ۲–۰ ۸–۰ مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶

  ۱۱ ۳–۰ ۱۲ ۷–۰ ۱۳ ۸–۰

  ۱۴ ۱۲ ژوئن ۱۹۹۶ ۲۴ تهران، ایران  سری‌لانکا ۱–۰ ۷–۰ مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶

  ۱۵ ۳–۰ ۱۶ ۴–۰ ۱۷ ۶–۰ ۱۸ ۷–۰

  ۱۹ ۱۴ ژوئن ۱۹۹۶ ۲۵ تهران، ایران  عمان ۱–۰ ۲–۰ مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶

  ۲۰ ۱۹ ژوئن ۱۹۹۶ ۲۷ مسقط، عمان    نپال ۱–۰ ۴–۰ مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶

  ۲۱ ۲۱ ژوئن ۱۹۹۶ ۲۸ مسقط، عمان  عمان ۱–۰ ۲–۱ مقدماتی جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶

  ۲۲ ۵ دسامبر ۱۹۹۶ ۳۰ دبی، امارات متحده عربی  عراق ۱–۲ ۱–۲ جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶

  ۲۳ ۸ دسامبر ۱۹۹۶ ۳۱ دبی، امارات متحده عربی  تایلند ۳–۰ ۳–۰ جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶

  ۲۴ ۱۱ دسامبر ۱۹۹۶ ۳۲ دبی، امارات متحده عربی  عربستان سعودی ۱–۰ ۳–۰ جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶

  ۲۵ ۱۶ دسامبر ۱۹۹۶ ۳۳ دبی، امارات متحده عربی  کرهٔ جنوبی ۳–۲ ۶–۲ جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶

  ۲۶ ۴–۲ ۲۷ ۵–۲ ۲۸ ۶–۲

  ۲۹ ۲۱ دسامبر ۱۹۹۶ ۳۵ ابوظبی، امارات متحده عربی  کویت ۱–۱ (۴)۱–۱(۳) جام ملت‌های آسیا ۱۹۹۶

  ۳۰ ۲ ژوئن ۱۹۹۷ ۳۶ دمشق، سوریه  مالدیو ۱۴–۰ ۱۷–۰ مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ (آسیا)

  ۳۱ ۱۵–۰

  ۳۲ ۴ ژوئن ۱۹۹۷ ۳۷ دمشق، سوریه  قرقیزستان ۳–۰ ۷–۰ مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ (آسیا)

  ۳۳ ۶ ژوئن ۱۹۹۷ ۳۸ دمشق، سوریه  سوریه ۱–۰ ۱–۰ مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ (آسیا)

  ۳۴ ۱۱ ژوئن ۱۹۹۷ ۴۰ تهران، ایران  مالدیو ۳–۰ ۹–۰ مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ (آسیا)

  ۳۵ ۶–۰

  ۳۶ ۳ اکتبر ۱۹۹۷ ۴۵ تهران، ایران  قطر ۱–۰ ۳–۰ مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ (آسیا)

  ۳۷ ۱۷ اکتبر ۱۹۹۷ ۴۶ تهران، ایران  China PR ۴–۰ ۴–۱ مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ (آسیا)

  ۳۸ ۱۶ نوامبر ۱۹۹۷ ۵۰ جوهور بهرو، مالزی  ژاپن ۲–۱ ۲–۳ مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال ۱۹۹۸ (آسیا)

  ۳۹ ۵ دسامبر ۱۹۹۸ ۵۹ سیساکت، تایلند  لائوس ۵–۱ ۶–۱ بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸

  ۴۰ ۶–۱

  ۴۱ ۸ دسامبر ۱۹۹۸ ۶۰ بانکوک، تایلند  عمان ۱–۰ ۲–۴ بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸

  ۴۲ ۱۰ دسامبر ۱۹۹۸ ۶۱ بانکوک، تایلند  تاجیکستان ۱–۰ ۵–۰ بازی‌های آسیایی ۱۹۹۸

  منبع مطلب : fa.wikipedia.org

  10 رکورد تاریخی برتر علی دایی

  مهمترين رکورد دايي ثبت بيشترين گل ملي در تاريخ فوتبال جهان است. دايي ابتدا رکورد پوشکاش مجاري را شکست و بهترين گلزن ملي جهان شد

  10 رکورد تاریخی برتر علی دایی

  مهمترين رکورد دايي ثبت بيشترين گل ملي در تاريخ فوتبال جهان است. دايي ابتدا رکورد پوشکاش مجاري را شکست و بهترين گلزن ملي جهان شد

  مرجع خبری پرسپولیس : علي دايي بي گمان مهمترين شخصيت فوتبال ايران است که در مجامع بين‌المللي نيز اعتبار خاصي دارد. به مناسبت بازگشت مجدد علي دايي به فوتبال بي مناسبت نيست تا 10 رکورد برتر از رکوردهاي تاريخي اين چهره فوتبالي را مرور کنيم:

  1. بيشترين گل زده ملي در تاريخ فوتبال

  مهمترين رکورد دايي ثبت بيشترين گل ملي در تاريخ فوتبال جهان است. دايي ابتدا رکورد پوشکاش مجاري را شکست و بهترين گلزن ملي جهان شد و سپس با به ثمر رساندن صدمين گل ملي خود اولين فوتباليست تاريخ شد که از مرز 100 گل ملي گذشت. دايي اکنون با 109 گل ملي بهترين گلزن ملي دنياست و رکورد او تا مدتها پايدار خواهد بود.

  2. برترين گلزن تاريخ مسابقات مقدماتي جام جهاني

  طبق اعلام فيفا، دايي با 35 گل زده بهترين گلزن تاريخ مسابقات مقدماتي جام جهاني است. دايي در 4 دوره حضور در اين مسابقات و در 51 بازي اين تعداد گل را به ثمر رسانده است. دايي در مسابقات مقدماتي جام‌هاي جهاني 1994 ، 1998 ،2002 و 2006 تيم ملي ايران را همراهي کرده است.

  3. برترين گلزن تاريخ جام ملت‌هاي آسيا

  با 14 گل زده بهترين گلزن تاريخ 14 دوره جام ملت‌هاي آسياست. در بين بازيکناني که در ادوار مختلف جام ملت‌هاي آسيا عنوان آقاي گلي را بدست آورده‌اند، بهترين آمار مربوط به دايي است که در جام 1996 موفق شد 8 گل به ثمر برساند. اين بيشترين تعداد گل به ثمر رسيده توسط يک بازيکن در يک دوره جام ملت‌ها است و هيچ بازيکني در سه دوره اخير جام ملت‌هاي آسيا به رکورد او نزديک نشد.

  4. دو بار برترين گلزن ملي سال جهان

  دايي در سال‌هاي 1996 و 2004 از سوي فدراسيون بين المللي تاريخ و آمار به عنوان برترين گلزن ملي سال انتخاب شد. از سال 1992 که برترين گلزن ملي سال انتخاب مي شود فقط دايي دو بار اين عنوان را به دست آورده است. دايي در سال 1996 با 22 گل و در سال 2004 با 18 گل ملي برترين گلزن ملي سال فوتبال جهان شد.

  5. تنها بازيکن آسيايي در بين 100 بازيکن برتر تاريخ

  در ماه نوامبر سال 2007 انجمن آمار فوتبال بريتانيا در کتابي با عنوان Greatest ever footballers"" صد بازيکن برتر تاريخ فوتبال جهان را با توجه به معيارهاي آماري از جمله بازي‌ها و گل‌هاي ملي معرفي کرد که در بين بازيکنان آسيايي تنها نام علي دايي ديده مي شود. دايي در اين رده بندي در رتبه 26 قرار گرفته است.

  6. اولين بازيکن آسيايي حاضر در فينال ليگ قهرمانان اروپا

  اولين بازيکن آسيايي است که در فينال معتبرترين ليگ باشگاهي جهان، ليگ قهرمانان اروپا، حاضر بوده است. دايي در فينال 1999 اگرچه براي بايرن مونيخ به ميدان نرفت اما، بر روي نيمکت اين تيم حاضر بود و موفق به کسب عنوان نايب قهرماني ليگ قهرمانان اروپا شد. البته پارک جي سونگ کره اي در سال گذشته اولين بازيکن آسيايي شد که حضور در ميدان اين رقابت را نيز تجربه کرد.

  7. اولين ايراني قهرمان بوندس ليگا

  اولين بازيکن ايراني که در يک ليگ معتبر اروپايي به مقام قهرماني دست يافته است. دايي در فصل 99 ـ 98 بوندس ليگا با تيم بايرن مونيخ قهرمان آلمان شد. بعد از دايي، هاشميان و کريمي نيز با تيم بايرن مونيخ به اين مقام دست يافتند.

  8. اولين و تنها ايراني صاحب پست رسمي در فيفا

  علي دايي در حال حاضر عضو کميته فوتبال فيفاست و از سال 2007 در اين کميته که رياست آن با فرانس بکن باوئر است، حضور دارد. دايي همچنين تنها شخصيت فوتبال ايران است که در مراسم انتخاب بازيکن سال فيفا از سوي ايران حضور يافته است. دايي در سال 2004 به دعوت رسمي فيفا در مراسم اهدا جوايز بهترين هاي سال فوتبال جهان حضور يافت و جايزه بهترين بازيکن فوتسال جهان را به فالکائو برزيلي اهدا کرد.

  9. بيشترين بازي ملي در تيم ملي ايران

  با انجام 149 بازي رکوردار بيشترين بازي ملي در فوتبال ايران است. دايي اولين بازيکن تاريخ فوتبال ايران است که نام خود را در باشگاه صدتايي فيفا ثبت کرد. فعلا بعيد است که در چند سال اينده بازيکني به رکورد تعداد بازيهاي ملي دايي دست يابد.

  10. اولين بازيکن – مربي قهرمان

  اولين بازيکن – مربي در تاريخ ليگ ايران بود که قهرماني ليگ را جشن گرفت. دايي در فصل 85 با تيم سايپا همزمان به عنوان بازيکن و سرمربي تيم موفق به قهرماني در ليگ برتر شد تا اولين و تنها بازيکن – مربي در تاريخ ليگ باشد که موفق به انجام اين مهم مي شود.

  عضویت در اینستاگرام عصر ایران

  نظرات کاربران خبر بعد خبر قبل

  لینک کوتاه: asriran.com/000Scr

  ‌گزارش خطا در خبر

  منبع مطلب : www.asriran.com

  میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
  مهدی 6 روز قبل
  4

  بچه ها کسی جواب رو میدونه ؟

  برای پاسخ کلیک کنید